FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Estivale Bretonne
Amateur, 3rd -6th August 2018, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
GC
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Belgium
Finland
France
Great Britain
Luxembourg
South Africa
Teams
Baguet - MIBA Poorten - Indulek
C.C.Périgueux-Dordogne
C.C.Villeneuve Saint Germain
CG Orléans-Loiret
Chambéry Cyclisme Formation
Côtes d'Armor - Marie Morin
Creuse Oxygène Guéret
EC Saint-Etienne Loire
Guidon Chalettois
Hennebont Cyclisme
Lescar V.S
Sojasun Espoir- ACNC
Team Cycliste Azuréen
Team Fybolia-Locminé Auto
Team Pays de Dinan
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
Team Pro Immo Nicolas Roux
Team U Cube 17
U.C.Cholet 49
U.C.Nantes Atlantique
U.C.Orléans
V.C.Pays de Loudéac
V.S.Valletais
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Jarnet
Maxime
1998
EC Saint-Etienne Loire
12:26:45
02
Ferasse
Thibault
1994
U.C.Nantes Atlantique
+ 12
03
Besson
Kévin
1991
C.C.Périgueux-Dordogne
+ 01:21
04
Orlhac
Boris
1991
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 01:48
05
Chevalier
Maxime
1999
V.C.Pays de Loudéac
+ 02:05
06
Raugel
Antoine
1999
Chambéry Cyclisme Formation
+ 02:13
07
Becret
Geoffrey
1996
U.C.Cholet 49
+ 02:18
08
Constantin
Baptiste
1994
Creuse Oxygène Guéret
+ 02:35
09
Jullien
Anthony
1998
Chambéry Cyclisme Formation
+ 02:43
10
David
Nicolas
1988
Creuse Oxygène Guéret
+ 03:20
11
Poisson
Damien
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 03:51
12
Gehin
Lucas
1995
Team Cycliste Azuréen
+ 04:14
13
Schmidt
Fabien
1989
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 04:17
14
Hänninen
Jaakko
1997
EC Saint-Etienne Loire
+ 04:20
15
Cam
Maxime
1992
V.C.Pays de Loudéac
+ 04:35
16
Geniets
Kevin
1997
Chambéry Cyclisme Formation
+ 04:35
17
Renault
Maxime
1990
Sojasun Espoir- ACNC
+ 04:35
18
Jousseaume
Alan
1998
V.S.Valletais
+ 05:45
19
Racault
Ronan
1988
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 07:17
20
Ardouin
Tom
1998
V.S.Valletais
+ 07:21
21
Roger
Maxime
1995
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 07:29
22
De Kee
Glenn
1998
Baguet - MIBA Poorten - Indulek
+ 07:29
23
Menut
David
1992
Creuse Oxygène Guéret
+ 07:44
24
Renault
Baptiste
1995
Sojasun Espoir- ACNC
+ 07:45
25
Agut
Maxime
1998
Lescar V.S
+ 07:45
26
Patoux
Cyrille
1985
V.C.Pays de Loudéac
+ 08:14
27
Pereira
Florent
1993
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 08:17
28
Boileau
Léo
1997
EC Saint-Etienne Loire
+ 08:59
29
Mertens
Robin
1991
Baguet - MIBA Poorten - Indulek
+ 09:37
30
Riou
Alan
1997
Team Pays de Dinan
+ 10:10
DNF
Rethore
Dylan
1997
CG Orléans-Loiret
DNF
Wilkinson
James
1997
Hennebont Cyclisme
DNF
Becaas
Hugo
1999
Lescar V.S
DNF
Guillem
Louis
1999
Lescar V.S
DNF
Lavigne
Baptiste
1997
Lescar V.S
DNF
Lesage
Pierre
1998
Team Fybolia-Locminé Auto
DNF
Durand
Dylan
1996
U.C.Cholet 49
DNF
Girdlestone
Keagan
1997
U.C.Nantes Atlantique
DNF
Cappoen
Pierre
1997
U.C.Orléans
DNF
Lemoine
Gaëtan
1995
V.C.Pays de Loudéac
Information
Estivale Bretonne
France
3rd -6th August 2018
2.12.1