2018 Ronde van Vlaanderen Beloften

Race mainpage Results Startlist ManagerComments (50)

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 James Whelan 1996 Australia Inform Tineli 4t 07' 57"
02 Max Kanter 1997 Germany Development Team Sunweb 06"
03 Robert Stannard 1998 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange 06"
04 Kamil Malecki 1996 Poland CCC Sprandi Polkowice 06"
05 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 06"
06 Marc Hirschi 1998 Switzerland Development Team Sunweb 06"
07 Sean Bennett 1996 USA Hagens Berman - Axeon 06"
08 Damien Touze 1996 France St. Michel - Auber 93 06"
09 Filippo Rocchetti 1996 Italy Team Colpack 06"
10 Cyrus Monk 1996 Australia Drapac EF p/b Cannondale DT 06"
11 Matthew Teggart 1996 Ireland Team Wiggins 06"
12 Cedric Beullens 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 06"
13 Lucas Eriksson 1996 Sweden Motala AIF CK 06"
14 Rasmus Tiller 1996 Norway Joker Icopal 06"
15 Tadej Pogacar 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 06"
16 Erik Nordsæter Resell 1996 Norway Uno-X Development 06"
17 Reto Müller 1998 Switzerland Chambéry Cyclisme Formation 06"
18 Georg Zimmerman 1997 Germany Tirol Cycling Team 06"
19 Pierre Goebeert 1997 Belgium Ago - Aquaservice 06"
20 Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 06"
21 Vadim Pronskiy 1998 Kazakhstan Astana City 06"
22 Brent Van Moer 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 06"
23 Filip Maciejuk 1999 Poland Leopard Pro Cycling 06"
24 Patrick Muller 1996 Switzerland Vital Concept 06"
25 Torjus Sleen 1997 Norway Uno-X Development 06"
26 Paolo Baccio 1997 Italy G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali 06"
27 Niklas Märkl 1999 Germany Development Team Sunweb 11"
28 James Fouche 1998 New Zealand Team Wiggins 1' 04"
29 Jaka Primozic 1998 Slovenia KK Kranj 1' 04"
30 Jacob Eriksson 1999 Sweden Destil - Parkhotel Valkenburg 1' 07"
31 Mikkel Honore 1997 Denmark Team Waoo 1' 20"
32 Patrick Gamper 1997 Austria Polartec - Kometa 2' 05"
33 Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Ago - Aquaservice 2' 08"
34 Charlie Arimont 1996 Belgium Ago - Aquaservice 2' 30"
35 Nils Eekhoff 1998 Netherlands Development Team Sunweb 2' 30"
36 Ward Vanhoof 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 2' 30"
37 Simon Guglielmi 1997 France CR4C Roanne 2' 30"
38 Isaac Cantón Serrano 1996 Spain Polartec - Kometa 2' 30"
39 Syver Wærsted 1996 Norway Uno-X Development 2' 30"
40 Johannes Schinnagel 1996 Germany Tirol Cycling Team 2' 30"
41 Jasper Philipsen 1998 Belgium Hagens Berman - Axeon 2' 33"
42 Jonas Rutsch 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus 4' 14"
43 Gino Mäder 1997 Switzerland IAM Excelsior 4' 14"
44 Cristian Scaroni 1997 Italy Petroli Firenze-Hopplá 4' 47"
45 Ziga Jerman 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 5' 30"
46 Andreas Kron 1998 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 5' 56"
47 Karl-Arnold Vendelin 1996 Estonia Cycling Tartu 5' 56"
48 Jacob Hennessy 1996 Great Britain Mitchelton Scott - BikeExchange 5' 56"
49 Zeke Mostov 1996 USA Hagens Berman - Axeon 5' 56"
50 Rasmus Wallin 1996 Denmark Team Coloquick 5' 56"
51 Thimo Willems 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 5' 56"
52 Michel Ries 1998 Luxembourg Polartec - Kometa 6' 09"
53 Ziga Horvat 1998 Slovenia Adria Mobil 6' 13"
54 Szymon Sajnok 1997 Poland CCC Sprandi Polkowice 6' 13"
55 Siim Kiskonen 1997 Estonia Kalevi Jalgrattakool 6' 13"
56 Remi Cara 1998 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny 6' 13"
57 Vladimir Tsoy 1997 Kazakhstan Astana City 6' 13"
58 Jonas Iversby Hvideberg 1999 Norway Fredrikstad SK 6' 13"
59 Marco Friedrich 1998 Austria Tirol Cycling Team 6' 13"
60 Markus Kopfauf 1996 Austria WSA Pushbikers 6' 13"
61 Daire Feeley 1996 Ireland U.C.Monaco 6' 13"
62 Jan Petelin 1996 Luxembourg Team Differdange - Losch 6' 13"
63 Matteo Jorgenson 1999 USA Jelly Belly p/b Maxxis 6' 13"
64 Robin Froidevaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA 6' 13"
65 Anthony Debuy 1996 Belgium Ago - Aquaservice 6' 13"
66 Ian Garrison 1998 USA Hagens Berman - Axeon 6' 13"
67 Sebastien Grignard 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 6' 13"
68 Con McDunphy 1997 Ireland Holdsworth Racing 6' 13"
69 Vincent Andersson 1998 Sweden Mysenlan-Spie-Douterloigne CT 6' 13"
70 Dmitry Markov 1997 Russia - 6' 18"
71 Ayumu Watanabe 1998 Japan GSC Blagnac Vélo Sport 31 6' 18"
72 Lukas Rügg 1996 Switzerland Vorarlberg - Santic 6' 18"
73 Sven Reutter 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 6' 18"
74 Matthew Walls 1998 Great Britain 100% ME 6' 18"
75 Daan Hoole 1999 Netherlands SEG Racing Academy 6' 18"
76 Jon Bozic 1996 Slovenia Adria Mobil 6' 18"
77 Aurelien Paret Peintre 1996 France Chambéry Cyclisme Formation 6' 18"
78 Gerben Thijssen 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 6' 18"
79 Matteo Moschetti 1996 Italy Polartec - Kometa 6' 18"
80 Samuel Jenner 1997 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange 6' 23"
81 Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy 6' 23"
82 Julius Van Den Berg 1996 Netherlands SEG Racing Academy 6' 23"
DNS Linus Kvist 1999 Sweden Motala AIF CK
DNF Valeriy Fatkullin 1998 Russia -
DNF Stanislav Konyaev 1998 Russia -
DNF Nikita Martynov 1999 Russia -
DNF Samuel Mobberley 1996 Australia -
DNF Marco-Tapio Niemi 1996 Finland -
DNF Darragh O'Mahony 1997 Ireland -
DNF Petr Rikunov 1997 Russia -
DNF Daniel Tulett 1999 Great Britain -
DNF Jesse Uusiperhe 1998 Finland -
DNF Roope Vainio 1999 Finland -
DNF Hiroki Yamamoto - Japan -
DNF Jake Stewart 1999 Great Britain 100% ME
DNF Fred Wright 1999 Great Britain 100% ME
DNF Masahiro Ishigami 1997 Japan A.V.C. Aix En Provence
DNF Michael Hernandez 1997 USA Aevolo Cycling
DNF Lionel Taminiaux 1996 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Tom Van Vuchelen 1999 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Xabier Mikel Azparren Irurzun 1999 Spain Ampo-Goierriko T.B.
DNF Anton Kuzmin 1996 Kazakhstan Astana City
DNF Daniil Marukhin 1999 Kazakhstan Astana City
DNF Yuriy Natarov 1996 Kazakhstan Astana City
DNF Ivan Zaitsev 1999 Kazakhstan Astana City
DNF Thomas Carter 1997 New Zealand Blindz Direct
DNF Alexys Brunel 1998 France C.C.Etupes
DNF Alan Banaszek 1997 Poland CCC Sprandi Polkowice
DNF Sebastian Berwick 1999 Australia Chambéry Cyclisme Formation
DNF Kevin Geniets 1997 Luxembourg Chambéry Cyclisme Formation
DNF Laurenz Rex 1999 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Peeter Pung 1996 Estonia Cycling Tartu
DNF Joosep Sankmann 1999 Estonia Cycling Tartu
DNF Norman Vahtra 1996 Estonia Cycling Tartu
DNF Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb
DNF Jarno Mobach 1998 Netherlands Development Team Sunweb
DNF Ollie Jones 1996 New Zealand Dimension Data for Qhubeka
DNF Sasha Weemaes 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke
DNF Eugene Kakizaki 1999 Japan EQADS
DNF Shoi Matsuda 1999 Japan EQADS
DNF Matias Fitzwater 1998 New Zealand Fagan Motors CT
DNF Stepan Kurianov 1996 Russia Gazprom - RusVelo
DNF Damian Slawek 1997 Poland GKS Cartusia W Kartuzach
DNF Cole Davis 1999 USA Hagens Berman - Axeon
DNF Maikel Zijlaard 1999 Netherlands Hagens Berman - Axeon
DNF Dermot Trulock 1997 Ireland Holdsworth Racing
DNF Pit Leyder 1997 Luxembourg Leopard Pro Cycling
DNF Luc Wirtgen 1998 Luxembourg Leopard Pro Cycling
DNF Francisco Galvan Fernandez 1997 Spain Lizarte
DNF Izidor Penko 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Alfdan De Decker 1996 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Erik Sandersson 1998 Sweden Motala AIF CK
DNF Keigo Kusaba 1996 Japan Nihon University
DNF Nick Reddish 1996 New Zealand Oliver's Real Food Racing
DNF Michele Gazzoli 1999 Italy Polartec - Kometa
DNF Diego Pablo Sevilla 1996 Spain Polartec - Kometa
DNF Mathias Jørgensen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Pierre Barbier 1997 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil
DNF Edoardo Affini 1996 Italy SEG Racing Academy
DNF Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy
DNF Andreas Andersson 1999 Sweden T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Mikel Alonso Flores 1996 Spain Team Euskadi
DNF Karl Patrick Lauk 1997 Estonia Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Evan Burtnik 1997 Canada Team RaceClean
DNF Gabriel Drapeau-Zgoralski 1999 Canada Team RaceClean
DNF Chris Ernst - Canada Team RaceClean
DNF Tristan Guillemette - Canada Team RaceClean
DNF Thierry Kirouac-Marcassa 1998 Canada Team RaceClean
DNF John Willcox 1998 Canada Team RaceClean
DNF Jakob Egholm 1998 Denmark Team Waoo
DNF Gabriel Cullaigh 1996 Great Britain Team Wiggins
DNF Florian Gamper 1999 Austria Tirol Cycling Team
DNF Manuel Penalver Aniorte 1998 Spain Trevigiani - Phonix - Hemus
DNF Julius Taskinen 1999 Finland TWD-Länken
DNF Hans Kristian Rudland 1997 Norway Uno-X Development
DNF Jake Gray 1998 Ireland V.C.Toucy
DNF Mathieu Burgaudeau 1998 France Vendée U
DNF Szymon Krawczyk 1998 Poland Voster Uniwheels
DNF Felix Ritzinger 1996 Austria Wohnbefinden Graz Arbo

Info

RaceRonde van Vlaanderen Beloften
Nation Belgium
Distance165.9 km
DateApril 7th
Edition2018
Classification1.NC
Extra Compare top four

Manager results

1 Vagabonds
2 FruitnOats
3 Uståsen
3 Le Tour de Brabant
3 Master Team