Next manager: CN BE (24/06)

2010 Tour de l'Ain

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Stage results: Prologue

Pos Name Born Team Time
01 Haimar Zubeldia 1977 Team RadioShack 03:38
02 Wilco Kelderman 1991 Rabobank CT + 00
03 Laurent Mangel 1981 Saur - Sojasun + 00
04 Greg Van Avermaet 1985 Omega Pharma-Lotto + 01
05 Matthieu Boulo 1989 Roubaix - Lille Metropole + 01
06 Tony Gallopin 1988 Cofidis + 01
07 Moreno Hofland 1991 Rabobank CT + 02
08 Tejay Van Garderen 1988 Team HTC - Columbia + 02
09 Romain Feillu 1984 Vacansoleil + 02
10 Steve Morabito 1983 BMC Racing Team + 03
11 Lieuwe Westra 1982 Vacansoleil + 03
12 Marco Pinotti 1976 Team HTC - Columbia + 03
13 John Murphy 1984 BMC Racing Team + 04
14 Aleksejs Saramotins 1982 Team HTC - Columbia + 04
15 Johnny Hoogerland 1983 Vacansoleil + 05
16 Geoffrey Soupe 1988 Elite 2 + 06
17 Jérôme Coppel 1986 Saur - Sojasun + 06
18 Johan Mombaerts 1984 BigMat - Auber 93 + 06
19 Alexandre Shushemoin 1987 Elite 2 + 06
20 Frederik Wilmann 1985 Skil - Shimano + 06
21 Martin Kohler 1985 BMC Racing Team + 06
22 Markel Irizar 1980 Team RadioShack + 07
23 Karsten Kroon 1976 BMC Racing Team + 07
24 Leigh Howard 1989 Team HTC - Columbia + 08
25 Alexandre Geniez 1988 Skil - Shimano + 08
26 Jan Bakelants 1986 Omega Pharma-Lotto + 08
27 Julien Loubet 1985 AG2R La Mondiale + 08
28 Thomas Voeckler 1979 BBOX Bouygues Telecom + 08
29 Rémy Cusin 1986 Cofidis + 08
30 Jean-Lou Paiani 1988 - + 09
31 Craig Lewis 1985 Team HTC - Columbia + 09
32 Maxime Bouet 1986 AG2R La Mondiale + 09
33 Fumiyuki Beppu 1983 Team RadioShack + 09
34 Cyril Bessy 1986 Saur - Sojasun + 09
35 Chris Barton 1988 BMC Racing Team + 09
36 Jean-Marc Bideau 1984 Bretagne - Schuller + 10
37 José Luis Rubiera 1973 Team RadioShack + 10
38 Romain Bardet 1990 - + 10
39 Wout Poels 1987 Vacansoleil + 10
40 Fabrice Jeandesboz 1984 Saur - Sojasun + 10
41 Ludovic Turpin 1975 AG2R La Mondiale + 10
42 Ivan Rovny 1987 Team RadioShack + 11
43 David Moncoutié 1975 Cofidis + 11
44 Christophe Le Mével 1980 Française des Jeux + 11
45 Yukihiro Doi 1983 Skil - Shimano + 11
46 Francisco Pérez 1978 Caisse d'Epargne + 11
47 Olivier Kaisen 1983 Omega Pharma-Lotto + 11
48 Benoît Daeninck 1981 Roubaix - Lille Metropole + 11
49 Franck Bouyer 1974 BBOX Bouygues Telecom + 11
50 Thierry Hupond 1984 Skil - Shimano + 11
51 Kalle Kriit 1983 Cofidis + 11
52 Romain Hardy 1988 Bretagne - Schuller + 12
53 Mickaël Buffaz 1979 Cofidis + 12
54 Mathieu Drujon 1983 Caisse d'Epargne + 12
55 Stephane Poulhies 1985 Saur - Sojasun + 12
56 Christophe Brandt 1977 Omega Pharma-Lotto + 12
57 Steve Chainel 1983 BBOX Bouygues Telecom + 12
58 Damien Monier 1982 Cofidis + 12
59 Mathieu Claude 1983 BBOX Bouygues Telecom + 12
60 Vicente Reynès 1981 Team HTC - Columbia + 13
61 Fabien Bacquet 1986 BigMat - Auber 93 + 13
62 John Gadret 1979 AG2R La Mondiale + 13
63 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 13
64 Brice Feillu 1985 Vacansoleil + 13
65 Jurgen Van Goolen 1980 Omega Pharma-Lotto + 14
66 Thibaut Pinot 1990 Française des Jeux + 14
67 Jelle Vanendert 1985 Omega Pharma-Lotto + 14
68 Dimitri Le Boulch 1989 BigMat - Auber 93 + 14
69 Sébastien Duret 1980 Bretagne - Schuller + 14
70 Cole House 1988 BMC Racing Team + 14
71 Thomas Damuseau 1989 Skil - Shimano + 15
72 Arnaud Courteille 1989 - + 15
73 Cyril Dessel 1974 AG2R La Mondiale + 15
74 Rémy Di Gregorio 1985 Française des Jeux + 15
75 Arnold Jeannesson 1986 Caisse d'Epargne + 15
76 Jocelyn Bar 1988 Roubaix - Lille Metropole + 15
77 Pierre Cazaux 1984 Française des Jeux + 16
78 Thomas Bonnin 1989 AG2R La Mondiale + 16
79 Morgan Kneisky 1987 Roubaix - Lille Metropole + 16
80 Ronan Racault 1988 BigMat - Auber 93 + 16
81 Jasper Ockeloen 1990 Rabobank CT + 16
82 Johann Tschopp 1982 BBOX Bouygues Telecom + 16
83 Gaël Malacarne 1986 Bretagne - Schuller + 16
84 Ruslan Tleybayev 1987 - + 16
85 Nick Van der Lijke 1991 Rabobank CT + 17
86 Nacer Bouhanni 1990 Française des Jeux + 18
87 Dmitriy Muravyev 1979 Team RadioShack + 18
88 Stéphane Rossetto 1987 Vacansoleil + 18
89 Maxime Mederel 1980 BigMat - Auber 93 + 19
90 Nicolas Capdebuy 1988 Française des Jeux + 19
91 Giovanni Bernaudeau 1983 BBOX Bouygues Telecom + 19
92 Mats Boeve 1990 Rabobank CT + 19
93 Eduardo Gonzalo Ramirez 1983 Bretagne - Schuller + 21
94 Clément Lhotellerie 1986 Roubaix - Lille Metropole + 21
95 Mathieu Perget 1984 Caisse d'Epargne + 21
96 Arnaud Coyot 1980 Caisse d'Epargne + 21
97 Wesley Kreder 1990 Rabobank CT + 22
98 Han Feng 1985 Skil - Shimano + 22
99 Yoann Barbas 1988 - + 23
100 Florian Guillou 1982 Bretagne - Schuller + 24
101 Julien Mazet 1981 BigMat - Auber 93 + 25
102 Roman Zhientaev 1986 - + 27
103 Evgeniy Sladkov 1983 - + 27
104 Nazar Jumabekov 1987 - + 28
105 Cedric Pineau 1985 Roubaix - Lille Metropole + 35
106 Khakharman Merey 1989 - + 36
107 Jonathan Hivert 1985 Saur - Sojasun + 02:59

Info

Race Tour de l'Ain
Nation France
Stage Prologue
Type ITT
Distance 3 km
StartAmberiue-en-Bugey
FinishAmberiue-en-Bugey
DateAugust 10th (2010)
Leader H.Zubeldia
Youth W.Kelderman
Points H.Zubeldia
Mountain H.Zubeldia
Combative H.Zubeldia

Haimar Zubeldia