2018 Baloise Belgium Tour

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (18)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 05

Pos Name Born Nation Team Time
01 Jens Keukeleire 1988 Belgium Lotto - Soudal 14:43:37
02 Jelle Vanendert 1985 Belgium Lotto - Soudal + 15
03 Dion Smith 1993 New Zealand Wanty - Groupe Gobert + 39
04 Edward Dunbar 1996 Ireland Aqua Blue Sport + 45
05 Andriy Grivko 1983 Ukraine Astana Pro Team + 55
06 Gianni Marchand 1990 Belgium Cibel - Cebon + 01:16
07 Bryan Coquard 1992 France Vital Concept + 01:48
08 Quinten Hermans 1995 Belgium Telenet - Fidea Lions + 01:49
09 Jenthe Biermans 1995 Belgium Katusha - Alpecin + 01:53
10 Martijn Budding 1995 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 02:50
11 Simon Spilak 1986 Slovenia Katusha - Alpecin + 02:59
12 Thomas Sprengers 1990 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 03:06
13 Rob Ruygh 1986 Netherlands Tarteletto - Isorex + 03:16
14 Laurens Huys 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 03:19
15 Toon Aerts 1993 Belgium Telenet - Fidea Lions + 05:14
16 Lars Van Der Haar 1991 Netherlands Telenet - Fidea Lions + 05:14
17 Tiago Machado 1985 Portugal Katusha - Alpecin + 05:15
18 Magnus Cort 1993 Denmark Astana Pro Team + 05:15
19 Casper Pedersen 1996 Denmark Aqua Blue Sport + 06:29
20 Lasse Norman Hansen 1992 Denmark Aqua Blue Sport + 06:35
21 Mark Christian 1990 Great Britain Aqua Blue Sport + 06:45
22 Jimmy Janssens 1989 Belgium Cibel - Cebon + 07:02
23 Jhonatan Restrepo 1994 Colombia Katusha - Alpecin + 07:11
24 Frederik Backaert 1990 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 07:14
25 Pavel Kochetkov 1986 Russia Katusha - Alpecin + 07:21
26 Elie Gesbert 1995 France Team Fortuneo - Samsic + 07:23
27 Odd Christian Eiking 1994 Norway Wanty - Groupe Gobert + 07:26
28 Pablo Torres Muino 1987 Spain Burgos - BH + 07:27
29 Sjoerd Van Ginneken 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 08:40
30 Jelle Wallays 1989 Belgium Lotto - Soudal + 09:51
31 Willie Smit 1992 South Africa Katusha - Alpecin + 10:02
32 Davide Rebellin 1971 Italy Sovac - Natura4ever + 10:35
33 Sean De Bie 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan + 12:05
34 Jens Adams 1992 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 12:12
35 Aimé De Gendt 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 12:15
36 Jesus Ezquerra Muela 1990 Spain Burgos - BH + 12:29
37 Gaetan Bille 1988 Belgium Sovac - Natura4ever + 12:35
38 Zhandos Bizhigitov 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 12:43
39 Maxime Vantomme 1986 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 12:45
40 Michiel Dieleman 1990 Belgium Cibel - Cebon + 13:04
41 Jim Aernouts 1989 Belgium Telenet - Fidea Lions + 13:05
42 Daniel Savini 1997 Italy Bardiani - CSF + 13:06
43 Peter Koning 1990 Netherlands Aqua Blue Sport + 13:19
44 Arnaud Gérard 1984 France Team Fortuneo - Samsic + 14:03
45 Ward Jaspers 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 16:31
46 Christophe Laporte 1992 France Cofidis, Solutions Credits + 21:19
47 André Greipel 1982 Germany Lotto - Soudal + 21:29
48 Brian Van Goethem 1991 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 21:32
49 Jonas Rickaert 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 21:42
50 Tim Merlier 1992 Belgium Verandas Willems - Crelan + 21:46
51 Laurens Sweeck 1993 Belgium ERA + 21:51
52 Senne Leysen 1996 Belgium Verandas Willems - Crelan + 21:57
53 David Boucher 1980 Belgium Tarteletto - Isorex + 22:01
54 Cedric Beullens 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 22:04
55 Nicolas Cleppe 1995 Belgium Telenet - Fidea Lions + 22:05
56 Christophe Noppe 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 22:06
57 Bert Van Lerberghe 1992 Belgium Cofidis, Solutions Credits + 22:09
58 Laurens De Vreese 1988 Belgium Astana Pro Team + 22:09
59 Kris Boeckmans 1987 Belgium Vital Concept + 22:09
60 Antonie Warnier 1993 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 22:11
61 Michael Boros 1992 Czech Republic Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 22:11
62 Kevin Van Melsen 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 22:12
63 Guillaume Van Keirsbulck 1991 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 22:12
64 Maxime Daniel 1991 France Team Fortuneo - Samsic + 22:14
65 Jasper De Buyst 1993 Belgium Lotto - Soudal + 22:16
66 Edward Planckaert 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 22:17
67 Johan Jacobs 1997 Switzerland Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 22:17
68 Andreas Goeman 1999 Belgium Telenet - Fidea Lions + 22:18
69 Nikolas Maes 1986 Belgium Lotto - Soudal + 22:18
70 Aaron Verwilst 1997 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 22:18
71 Jan Willem Van Schip 1994 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 22:18
72 Timothy Dupont 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 22:19
73 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece Tarteletto - Isorex + 22:20
74 Marcel Sieberg 1982 Germany Lotto - Soudal + 22:23
75 Diether Sweeck 1993 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 22:23
76 Corne Van Kessel 1991 Netherlands Telenet - Fidea Lions + 22:24
77 Bram Welten 1997 Netherlands Team Fortuneo - Samsic + 22:27
78 Romain Le Roux 1992 France Team Fortuneo - Samsic + 22:28
79 Riccardo Minali 1995 Italy Astana Pro Team + 22:29
80 Daan Soete 1994 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 22:30
81 Jelle Mannaerts 1991 Belgium Tarteletto - Isorex + 22:31
82 Roy Jans 1990 Belgium Cibel - Cebon + 22:31
83 Andrew Fenn 1990 Great Britain Aqua Blue Sport + 22:33
84 Wouter Wippert 1990 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 22:33
85 Ylber Sefa 1991 Albania Tarteletto - Isorex + 22:34
86 Braam Merlier 1994 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 22:36
87 David Tanner 1984 Australia Verandas Willems - Crelan + 22:36
88 Dennis Coenen 1991 Belgium Cibel - Cebon + 22:38
89 Umberto Orsini 1994 Italy Bardiani - CSF + 22:38
90 Kenny Dehaes 1984 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 22:49
91 Ibai Salas 1991 Spain Burgos - BH + 22:51
92 Thimo Willems 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 22:54
93 Franklin Six 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 22:56
94 Marco Maronese 1994 Italy Bardiani - CSF + 22:57
95 Clément Russo 1995 France Team Fortuneo - Samsic + 23:03
96 Michiel Stockman 1996 Belgium Tarteletto - Isorex + 23:03
97 Nicolas Sessler 1994 Brazil Burgos - BH + 23:12
98 Dimitri Claeys 1987 Belgium Cofidis, Solutions Credits + 23:19
99 Julien Mortier 1997 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 23:29
100 Jonas Van Genechten 1986 Belgium Vital Concept + 23:29
101 Stijn Devolder 1979 Belgium Verandas Willems - Crelan + 23:33
102 Kenny Molly 1996 Belgium Ago - Aquaservice + 23:39
103 Alexander Geuens 1994 Belgium Sovac - Natura4ever + 23:56
104 Niels De Rooze 1992 Belgium Tarteletto - Isorex + 24:00
105 Stijn Steels 1989 Belgium Verandas Willems - Crelan + 24:08
106 Cyril Lemoine 1983 France Cofidis, Solutions Credits + 24:24
107 Robin Stenuit 1990 Belgium Sovac - Natura4ever + 24:42
108 Coen Vermeltfoort 1988 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 24:46
109 Ruslan Tleubayev 1987 Kazakhstan Astana Pro Team + 24:54
110 Conor Dunne 1992 Ireland Aqua Blue Sport + 24:58
111 Julien Morice 1991 France Vital Concept + 25:44
112 Elmar Reinders 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 25:45
113 Kevyn Ista 1984 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 26:27
114 Laurent Evrard 1990 Belgium Sovac - Natura4ever + 26:40
115 Vincenzo Albanese 1996 Italy Bardiani - CSF + 27:07
116 Giovanni Carboni 1995 Italy Bardiani - CSF + 27:35
117 Gil D'Heygere 1998 Belgium VL Technics - Experza + 27:42
118 Marco Mathis 1994 Germany Katusha - Alpecin + 28:12
119 Michael Van Staeyen 1988 Belgium Cofidis, Solutions Credits + 28:13
120 Dieter Bouvry 1992 Belgium Cibel - Cebon + 28:17
121 Danill Fominykh 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 28:36
122 Ludwig De Winter 1992 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 29:06
123 Kenneth Vanbilsen 1990 Belgium Cofidis, Solutions Credits + 31:04
124 Louis Deguide 1994 Belgium Sovac - Natura4ever + 32:57
125 Adrian Gonzalez 1992 Spain Burgos - BH + 33:01
126 Timothy Stevens 1989 Belgium Cibel - Cebon + 33:49
127 Michael Bresciani 1994 Italy Bardiani - CSF + 36:44
128 Gerben Thijssen 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 37:06
129 Corentin Ermenault 1996 France Vital Concept + 38:54
Info
RaceBaloise Belgium Tour
Nation Belgium
DateMay 23rd-27th
Edition2018
Classification2.HC
Leader J.Keukeleire
Points A.Greipel
Sprint T.Sprengers
Extra Compare top four

Jens Keukeleire

Manager results
1 Master Team
2 CRSK
3 Molteni-Bianchi
4 Lanterne Rouge
5 Jeremy74