FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Itzulia Basque Country
ProTour, Stage race, 7th -12th April 2008, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Ireland
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Venezuela
Teams
AG2R La Mondiale
Astana
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cofidis
Crédit Agricole
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre
Liquigas
Quick Step
Rabobank
Scott - American Beef
Silence - Lotto
Team Columbia
Team CSC - Saxo Bank
Team Milram
Xacobeo-Galicia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Contador
Alberto
1982
Astana
21:03:59
02
Evans
Cadel
1977
Silence - Lotto
+ 30
03
Dekker
Thomas
1984
Rabobank
+ 35
04
Cunego
Damiano
1981
Lampre
+ 57
05
Monfort
Maxime
1983
Cofidis
+ 01:25
06
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 01:37
07
Kirchen
Kim
1978
Team Columbia
+ 01:43
08
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 02:03
09
Mosquera
Ezequiel
1975
Xacobeo-Galicia
+ 02:03
10
Schleck
Fränk
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 02:05
11
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
+ 02:15
12
Gesink
Robert
1986
Rabobank
+ 02:36
13
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 02:41
14
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 02:47
15
Pinotti
Marco
1976
Team Columbia
+ 02:55
16
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
+ 03:17
17
Vila
Patxi
[*]
1975
Lampre
+ 03:18
18
Tschopp
Johann
1982
Bouygues Telecom
+ 03:50
19
Gomez
José
1980
Scott - American Beef
+ 04:00
20
Ardila
Mauricio
1979
Rabobank
+ 04:34
21
De la Fuente
David
1981
Scott - American Beef
+ 04:36
22
Popovych
Yaroslav
1980
Silence - Lotto
+ 04:55
23
Van den Broeck
Jurgen
1983
Silence - Lotto
+ 04:57
24
Velits
Peter
1985
Team Milram
+ 05:09
25
Lobato
Ruben
1978
Scott - American Beef
+ 05:15
26
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
+ 05:28
27
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
+ 05:33
28
Efimkin
Alexander
1981
Quick Step
+ 05:46
29
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 06:01
30
Grivko
Andriy
1983
Team Milram
+ 06:02
31
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 06:26
32
Fernandez
Alberto
1984
Scott - American Beef
+ 06:30
33
Ghisalberti
Sergio
1979
Team Milram
+ 06:45
34
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 06:51
35
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
+ 06:57
36
Camaño
Iker
1979
Scott - American Beef
+ 07:10
37
Karpets
Vladimir
1980
Caisse d'Epargne
+ 07:26
38
Bileka
Volodymyr
1979
Silence - Lotto
+ 07:28
39
Zaugg
Oliver
1981
Gerolsteiner
+ 07:45
40
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 08:36
41
Horner
Chris
1971
Astana
+ 09:18
42
Caucchioli
Pietro
1975
Crédit Agricole
+ 09:40
43
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 12:35
44
Tiralongo
Paolo
1977
Lampre
+ 12:47
45
Mugerli
Matej
1981
Liquigas
+ 13:23
46
Levarlet
Guillaume
1985
Française des Jeux
+ 13:43
47
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 14:45
48
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre
+ 14:47
49
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team Columbia
+ 15:35
50
Gerrans
Simon
1980
Crédit Agricole
+ 15:59
51
Cioni
Dario
1974
Silence - Lotto
+ 18:11
52
Trofimov
Yury
1984
Bouygues Telecom
+ 18:55
53
Sastre
Carlos
1975
Team CSC - Saxo Bank
+ 18:58
54
Florencio
Xavier
1979
Bouygues Telecom
+ 19:02
55
Navarro
Daniel
1983
Astana
+ 19:10
56
Kohl
Bernhard
1982
Gerolsteiner
+ 19:45
57
Vorganov
Eduard
1982
Xacobeo-Galicia
+ 20:07
58
Marzano
Marco
1980
Lampre
+ 20:10
59
Paulinho
Sergio
1980
Astana
+ 20:26
60
El Fares
Julien
1985
Cofidis
+ 20:27
61
Efimkin
Vladimir
1981
AG2R La Mondiale
+ 20:50
62
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 21:25
63
Beltrán
Manuel
1971
Liquigas
+ 21:31
64
Tonti
Andrea
1976
Quick Step
+ 21:32
65
Julich
Bobby
1971
Team CSC - Saxo Bank
+ 21:52
66
Zamperi
Steve
1977
Cofidis
+ 22:04
67
Sørensen
Chris Anker
1984
Team CSC - Saxo Bank
+ 22:06
68
Possoni
Morris
1984
Team Columbia
+ 27:19
69
Arrieta
José Luis
1971
AG2R La Mondiale
+ 28:03
70
Eltink
Theo
1981
Rabobank
+ 29:55
71
Löfkvist
Thomas
1984
Team Columbia
+ 30:02
72
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 30:12
73
Garate
Juan Manuel
1976
Quick Step
+ 30:16
74
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 30:38
75
Righi
Daniele
1976
Lampre
+ 33:38
76
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 33:53
77
Lloyd
Matthew
1983
Silence - Lotto
+ 33:57
78
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 35:20
79
Schwab
Hubert
1982
Quick Step
+ 35:20
80
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 37:45
81
Mayoz
Iban
1981
Xacobeo-Galicia
+ 38:37
82
Rujano
José
1982
Caisse d'Epargne
+ 38:41
83
Intxausti
Benat
1986
Scott - American Beef
+ 38:52
84
Landaluze
Iñigo
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 41:01
85
Barry
Michael
1975
Team Columbia
+ 41:47
86
Cataldo
Dario
1985
Liquigas
+ 42:33
87
Roels
Dominik
1987
Team Milram
+ 43:07
88
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 43:46
89
Albasini
Michael
1980
Liquigas
+ 43:51
90
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne
+ 44:37
91
Brandt
Christophe
1977
Silence - Lotto
+ 45:02
92
Mourón
Juan Francisco
1984
Xacobeo-Galicia
+ 47:10
93
Horrach
Joan
1974
Caisse d'Epargne
+ 47:28
94
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 49:23
95
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 53:33
96
Noval
Benjamin
1979
Astana
+ 53:42
97
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
+ 57:08
98
Engels
Addy
1977
Quick Step
+ 59:53
99
Santaromita
Ivan
1984
Liquigas
+ 01:05:29
DNF
Deignan
Philip
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Goubert
Stéphane
1970
AG2R La Mondiale
DNF
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
DNF
Sonnery
Blaise
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
DNF
Rubiera
José Luis
1973
Astana
DNF
Yakovlev
Sergei
1976
Astana
DNF
Bernaudeau
Giovanni
1983
Bouygues Telecom
DNF
Champion
Dimitri
1983
Bouygues Telecom
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
DNF
Sokolov
Evgeny
1984
Bouygues Telecom
DNF
Sprick
Matthieu
1981
Bouygues Telecom
DNF
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
DNF
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
DNF
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
DNF
Portal
Sébastien
1982
Cofidis
DNF
Halgand
Patrice
1974
Crédit Agricole
DNF
Kern
Christophe
1981
Crédit Agricole
DNF
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
DNF
Mederel
Maxime
1980
Crédit Agricole
DNF
Roux
Anthony
1987
Française des Jeux
DNF
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
DNF
Stubbe
Tom
1981
Française des Jeux
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
DNF
Fothen
Markus
1981
Gerolsteiner
DNF
Moletta
Andrea
1979
Gerolsteiner
DNF
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
DNF
Bono
Matteo
1983
Lampre
DNF
Bruseghin
Marzio
1974
Lampre
DNF
Agnoli
Valerio
1985
Liquigas
DNF
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Liquigas
DNF
Barredo
Carlos
[*]
1981
Quick Step
DNF
Bettini
Paolo
1974
Quick Step
DNF
Van De Walle
Jurgen
1977
Quick Step
DNF
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
DNF
Piepoli
Leonardo
1971
Scott - American Beef
DNF
Riccò
Riccardo
1983
Scott - American Beef
DNF
Davis
Scott
1979
Team Columbia
DNF
Devine
John
1985
Team Columbia
DNF
Cuesta
Íñigo
1969
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Gustov
Volodymir
1977
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Schleck
Andy
1985
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Astarloa
Igor
1976
Team Milram
DNF
Jurco
Matej
1984
Team Milram
DNF
Schröder
Björn
1980
Team Milram
DNF
Schwager
Sebastian
1984
Team Milram
DNF
García Dapena
David
1977
Xacobeo-Galicia
DNF
Herrero
David
1979
Xacobeo-Galicia
DNF
Paleo
Alejandro
1981
Xacobeo-Galicia
Information
Itzulia Basque Country
Spain
7th -12th April 2008
2.PT