2018 Ronde van Overijssel

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Piotr Havik 1994 Netherlands Beat Cycling Club 4t 30' 10"
02 Harry Tanfield 1994 Great Britain Canyon Eisberg 00"
03 Max Kanter 1997 Germany Development Team Sunweb 11"
04 Michael Freiberg 1990 Australia Bennelong - Swisswellness 11"
05 Cees Bol 1995 Netherlands SEG Racing Academy 11"
06 Tim Ariesen 1994 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 11"
07 Jason Van Dalen 1994 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 11"
08 Jasper Bovenhuis 1991 Netherlands Vlasman Cycling Team 11"
09 Rens Te Stroet 1989 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 11"
10 Jaap Kooijman 1993 Netherlands Vlasman Cycling Team 11"
11 Dylan Bouwmans 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 11"
12 Brendon Davids 1993 South Africa Bennelong - Swisswellness 15"
13 Ayden Toovey 1995 Australia Bennelong - Swisswellness 15"
14 Martijn Budding 1995 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 15"
15 Tijmen Eising 1991 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 15"
16 Jordi Van Loon 1996 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 15"
17 Adrie Lindeman 1985 Netherlands NWV Groningen 15"
18 Lucas Eamon Franck 1992 USA Delta Cycling Rotterdam 20"
19 Nick Van der Lijke 1991 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 20"
20 Jeroen Meijers 1993 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 34"
21 Rens Tulner 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 1' 25"
22 Ross Lamb 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon 1' 47"
23 Etienne Van Empel 1994 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 1' 48"
24 Adriaan Janssen 1995 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 1' 55"
25 Martin Salmon 1997 Germany Development Team Sunweb 1' 55"
26 Peter Lenderink 1996 Netherlands SEG Racing Academy 2' 03"
27 Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy 2' 03"
28 Daan Van Sintmaartensdijk 1998 Netherlands Alecto Cycling Team 2' 03"
29 Nils Eekhoff 1998 Netherlands Development Team Sunweb 2' 03"
30 Arne Marit 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 2' 03"
31 Mitch Groot 1998 Netherlands Lotto - Soudal U23 2' 03"
32 Charles Page 1999 Great Britain Canyon Eisberg 2' 03"
33 Gert-Jan Bosman 1992 Netherlands Volker-Wessels-Merckx 2' 03"
34 Niklas Märkl 1999 Germany Development Team Sunweb 2' 03"
35 Twan Brusselman 1993 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 2' 03"
36 Robin Lowik 1995 Netherlands Krush-De Ijsselstreek CT 2' 03"
37 Vincent Hoppezak 1999 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 2' 03"
38 Matthew Overste 1995 Netherlands Alecto Cycling Team 2' 03"
39 Aksel Nommela 1994 Estonia Beat Cycling Club 2' 03"
40 Lars Akkermans 1997 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 2' 03"
41 Melvin Van Zijl 1991 Netherlands Vlasman Cycling Team 2' 03"
42 Leonel Quintero 1997 Venezuela Banco Bicentenario-Gob.Yaracuy 2' 03"
43 Edward Anderson 1998 USA Hagens Berman - Axeon 2' 03"
44 Gage Hecht 1998 USA Aevolo Cycling 2' 03"
45 Spencer Petrov 1998 USA CCB Foundation - Sicleri 2' 03"
46 Tim Naberman 1999 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 2' 03"
47 Jelle Johannink 1996 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 2' 03"
48 Jorge Ferrer Bueno 1984 Spain Massi - Kuwait 2' 03"
49 Arthur Pagnaer 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 2' 03"
50 Alex Mengoulas 1997 Netherlands Beat Cycling Club 2' 03"
51 Aden Paterson 1998 Australia NWV Groningen 2' 03"
52 Conor Schunk 1999 USA CCB Foundation - Sicleri 2' 03"
53 Lars Oreel 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 2' 03"
54 Mathijs De Leng 1999 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 2' 03"
55 Oscar Nehuen Bazan Claveles 1999 Argentina Start Team Gusto 2' 03"
56 Justin Kloese 1998 Netherlands NWV Groningen 2' 03"
57 Floris Gerts 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 2' 03"
58 Chiel Smit 1998 Netherlands NWV Groningen 2' 03"
59 Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy 2' 03"
60 Dylan Sunderland 1996 Australia Bennelong - Swisswellness 2' 03"
61 Jarno Gmelich Meijling 1989 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 2' 03"
62 Alex Hoehn 1997 USA Aevolo Cycling 2' 03"
63 Robbert De Greef 1991 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 2' 03"
64 Steele von Hoff 1987 Australia Bennelong - Swisswellness 2' 03"
65 Jurriaan Vos 1996 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 2' 03"
66 Wietse Kamp 1996 Netherlands Volker-Wessels-Merckx 2' 03"
67 Louis Rose-Davies 1999 Great Britain Canyon Eisberg 2' 03"
68 Beau Duvigneau 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team 2' 03"
69 Sean Lake 1991 Australia Bennelong - Swisswellness 2' 03"
70 Zeke Mostov 1996 USA Hagens Berman - Axeon 2' 03"
71 Maarten Van Trijp 1993 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 2' 14"
72 Jasper Schouten 1993 Netherlands Alecto Cycling Team 2' 14"
73 Kelvin Van Den Dool 1995 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel 2' 14"
74 Wim Stroetinga 1985 Netherlands Vlasman Cycling Team 2' 16"
75 Lorenzo Harbers 1997 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 2' 16"
76 Dion Beukeboom 1989 Netherlands Vlasman Cycling Team 2' 16"
77 Alex Colman 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 2' 16"
78 Stijn Daemen 1999 Netherlands Lotto - Soudal U23 2' 16"
79 Johim Ariesen 1988 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 2' 16"
80 Luuc Bugter 1993 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 2' 16"
81 Jasper Hamelink 1990 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 2' 16"
82 Daan Hoeyberghs 1994 Belgium - 2' 16"
83 Abe Celi 1996 Netherlands Alecto Cycling Team 2' 31"
84 Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Spain Massi - Kuwait 2' 58"
85 Peter Merx 1988 Netherlands NWV Groningen 3' 34"
86 Jasper Plender 1992 Netherlands Volker-Wessels-Merckx 3' 53"
87 Georgios Stavrakakis 1998 Greece Iviskos-Rodilios 7' 08"
DNS Camden Vodicka 1999 USA Destil - Parkhotel Valkenburg
DNS Cole Davis 1999 USA Hagens Berman - Axeon
DNF Jordy Harink 1995 Netherlands -
DNF Patrick Reinders - Netherlands -
DNF Roy Roesthius - Netherlands -
DNF Patrick Van der Duin 1995 Netherlands Alecto Cycling Team
DNF Nahom Desale Kalei 1992 Netherlands Beat Cycling Club
DNF Bas Tietema 1995 Netherlands Beat Cycling Club
DNF Wesley Van Dyck 1994 Belgium Beat Cycling Club
DNF Timothy Roe 1989 Australia Bennelong - Swisswellness
DNF Chris Opie 1987 Great Britain Canyon Eisberg
DNF Rory Townsend 1995 Great Britain Canyon Eisberg
DNF John Harris 1993 USA CCB Foundation - Sicleri
DNF Thomas Humphreys 1998 Denmark CCB Foundation - Sicleri
DNF Gabriel Mendez 1999 USA CCB Foundation - Sicleri
DNF Tim Mitchell 1978 USA CCB Foundation - Sicleri
DNF Gijs Meijer 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam
DNF Robin Blummel 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF Maiko Van Der Heijden 1997 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF Leon Heinschke 1999 Germany Development Team Sunweb
DNF Chih Hao Sergio Tu 1997 Taiwan Development Team Sunweb
DNF Jens Vanoverberghe 1999 Belgium Development Team Sunweb
DNF Jelmer Arendshorst 1998 Netherlands Krush-De Ijsselstreek CT
DNF Kevin Coster 1995 Netherlands Krush-De Ijsselstreek CT
DNF Patrick Coster 1998 Netherlands Krush-De Ijsselstreek CT
DNF Gerben Oldenkamp 1994 Netherlands Krush-De Ijsselstreek CT
DNF Maarten Vierhout 1994 Netherlands Krush-De Ijsselstreek CT
DNF Gerben Thijssen 1998 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Ward Vanhoof 1999 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Jacob Vaughan 1999 Great Britain Lotto - Soudal U23
DNF Bram De Kort 1991 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Max Hendrickx 1995 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Jesse Huijbregts 1999 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Ruben Caseny Catalá 1986 Spain Massi - Kuwait
DNF Hilari Redondo Corbera 1994 Spain Massi - Kuwait
DNF Quentin Tanis 1990 France Massi - Kuwait
DNF Roy Eefting 1989 Netherlands Memil - CCN Pro Cycling
DNF Jim Lindenburg 1996 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel
DNF Robbie van Bakel 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel
DNF Lars Horring 1987 Netherlands NWV Groningen
DNF Sander Iwema 1991 Netherlands NWV Groningen
DNF Lars Bekhuis - Netherlands RTV Oldenzaalse Wielerclub
DNF Rens Moorman - Netherlands RTV Oldenzaalse Wielerclub
DNF Daan Steffens - Netherlands RTV Oldenzaalse Wielerclub
DNF Edoardo Affini 1996 Italy SEG Racing Academy
DNF Minne Verboom 1999 Netherlands SEG Racing Academy
DNF Maarten Lubbers 1998 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Tim Scholten 1993 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Mark Schreurs 1989 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Elyas Afewerki 1992 Eritrea Start Team Gusto
DNF Yonatan Haile 1994 Eritrea Start Team Gusto
DNF Saymon Musie 1998 Eritrea Start Team Gusto
DNF Eduardo Ignacio Villanueva 1996 Argentina Start Team Gusto
DNF Andreas Andersson 1999 Sweden T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Guillaume Haag 1989 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Max Emil Kørner 1991 Norway T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Mats Boeve 1990 Netherlands Volker-Wessels-Merckx
DNF Koen Paalman 1998 Netherlands Volker-Wessels-Merckx
DNF Chiel Schulten 1999 Netherlands Volker-Wessels-Merckx
DNF Henk Wildeman 1990 Netherlands Volker-Wessels-Merckx

Info

RaceRonde van Overijssel
Nation Netherlands
Distance 201 km
DateMay 12th
Edition2018
Classification1.2
Extra Compare top four

Piotr Havik