2016 International Cycling Tour of Bulgaria - South

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 06.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team 03:13:3411+ 05:29
02 Filippo Fiorelli 1994 Gallina Colosio Eurofeed + 0023+ 13:39
03 Yevgeniy Gidich 1996 Vino4ever - SKO + 0004+ 02:29
04 Filippo Tagliani 1995 Gallina Colosio Eurofeed + 0042+ 42:00
05 Onur Balkan 1996 Kocaeli Brisa Spor + 0020+ 11:39
06 Alex Turrin 1992 Unieuro - Willier + 0035+ 26:53
07 Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 0012+ 05:29
08 Zhandos Bizhigitov 1991 Vino4ever - SKO + 0003+ 01:49
09 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss - BDC Team + 0032+ 23:34
10 Aleksandar Aleksiev 1992 CT Nessebar + 0028+ 22:43
11 Marco Tecchio 1994 Unieuro - Willier + 000121:29:06
12 Milos Borisavljevic 1994 Metalac Quick Kraljevo + 0030+ 23:11
13 Max Stedman 1996 Pedal Heaven + 0009+ 04:35
14 Matteo Spreafico 1993 Kolss - BDC Team + 0010+ 04:36
15 Simone Ravanelli 1995 Unieuro - Willier + 0002+ 01:27
16 Stanamir Cholakov 1991 Hemus 1896-Troyan + 0038+ 35:16
17 Martin Lestido Rey 1992 Tusnad Cycling Team + 0013+ 06:00
18 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team + 0005+ 02:52
19 Evgeni Gerganov Balev 1975 CT Nessebar + 0006+ 03:50
20 Mustafa Sayar 1989 Torku Seker Spor + 0014+ 06:48
21 Emil Dima 1997 Tusnad Cycling Team + 0058+ 01:08:56
22 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 0007+ 04:11
23 Oleg Zemlyakov 1993 Vino4ever - SKO + 0024+ 17:04
24 Stepan Astafyev 1994 Vino4ever - SKO + 0025+ 18:25
25 Mitch Webber 1995 Pedal Heaven + 0015+ 06:51
26 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 0008+ 04:34
27 Stefan Stefanovic 1994 Borac-Cacak + 01:5917+ 09:07
28 Nikolay Genov 1997 Team Tzar Simeon Plovdiv + 01:5947+ 44:26
29 Ahmet Akdylek 1988 Torku Seker Spor + 01:5934+ 26:16
30 Abdulkadir Kelleci 1986 Kocaeli Brisa Spor + 02:4656+ 01:03:28
31 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 02:5027+ 22:36
32 Wolfgang Miguel Burmann Littin 1991 Team Kuota-Construcciones Paulino + 02:5018+ 10:07
33 Martin Otonicar 1994 Gallina Colosio Eurofeed + 03:4044+ 43:07
34 Viktor Filutas 1996 Szuper Beton + 03:4021+ 11:46
35 Josep Miralles 1994 Tusnad Cycling Team + 03:4019+ 10:22
36 Matteo Ferretti 1991 F.Magni-Flandres Love-Boltiere + 03:4033+ 25:28
37 Dejan Maric 1991 Metalac Quick Kraljevo + 03:4065+ 01:16:40
38 Alexandr Voloshin 1996 Vino4ever - SKO + 03:4039+ 35:31
39 Sergio Perez Gutierrez 1979 Team Kuota-Construcciones Paulino + 03:4016+ 08:53
40 Yordan Andreev 1994 Hemus 1896-Troyan + 03:4066+ 01:22:45
41 Nicola-Andrei Barbu 1996 Tusnad Cycling Team + 03:4060+ 01:11:42
42 Rinat Udod 1996 ISD - Jorbi Continental Team + 03:4441+ 38:23
43 Mario Suchev 1994 CT Nessebar + 03:4467+ 01:27:19
44 Ahmet Orken 1993 Torku Seker Spor + 03:4445+ 43:14
45 Nazym Bakirci 1986 Torku Seker Spor + 03:4422+ 13:09
46 Kemal Kücükbay 1982 Kocaeli Brisa Spor + 03:4429+ 23:08
47 Ivan Azhi 1996 Team Tzar Simeon Plovdiv + 03:4455+ 01:02:10
48 Plamen Dimov 1980 Team Tzar Simeon Plovdiv + 03:4440+ 38:09
49 Oleksii Shcherbakov 1997 ISD - Jorbi Continental Team + 03:4452+ 52:32
50 Balazs Rozsa 1995 Szuper Beton + 03:4448+ 44:40
51 Daniel Moricz 1996 Szuper Beton + 03:4453+ 58:46
52 Daniel Crista 1991 Tusnad Cycling Team + 03:4437+ 33:02
53 Zoltan Lengyel 1995 Szuper Beton + 03:4451+ 50:53
54 David Francisco Delgado 1986 Team Kuota-Construcciones Paulino + 03:4431+ 23:13
55 Serkan Balkan 1994 Kocaeli Brisa Spor + 04:0326+ 19:40
56 Bence Loki 1994 Szuper Beton + 05:2163+ 01:14:12
57 Adriyan Beev 1997 Team Tzar Simeon Plovdiv + 06:3361+ 01:11:47
58 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 06:4836+ 31:08
59 Feritcam Samli 1994 Torku Seker Spor + 10:2549+ 45:36
60 Andrea Cacciotti 1996 Unieuro - Willier + 15:3350+ 50:05
61 Oleksandr Golovash 1991 Minsk Cycling Club + 18:4943+ 43:06
62 Valerii Taradai 1994 ISD - Jorbi Continental Team + 18:4962+ 01:12:32
63 Andrei Piashkun 1992 Minsk Cycling Club + 18:4954+ 01:02:00
64 Timur Maleiev 1996 ISD - Jorbi Continental Team + 18:4946+ 43:37
65 Roland Horvath 1995 Tusnad Cycling Team + 21:4673+ 02:00:50
66 Mattia De Mori 1993 Gallina Colosio Eurofeed + 23:5471+ 01:48:29
67 Alessandro Malaguti 1987 Unieuro - Willier + 23:5459+ 01:09:55
68 Ahmed Amine Galdoune 1996 Gallina Colosio Eurofeed + 23:5472+ 01:49:00
69 Lloyd Chapman 1989 Pedal Heaven + 23:5457+ 01:03:40
70 Alex Paton 1990 Pedal Heaven + 23:5969+ 01:37:26
71 Dexter Gardias 1990 Pedal Heaven + 23:5970+ 01:38:39
72 Alessandro Bresciani 1996 Gallina Colosio Eurofeed + 23:5968+ 01:27:37
73 Will Fox 1988 Pedal Heaven + 23:5964+ 01:16:30
DNS Andrii Bratashchuk 1992 Kolss - BDC Team 999
DNF Marko Danilovic 1993 Borac-Cacak 999
DNF Georgi Georgiev Petrov 1985 Kocaeli Brisa Spor 999
DNF Dusan Kalaba 1996 Start - Vaxes-Partizan 999

Info

Race International Cycling Tour of Bulgaria - South
Nation Bulgaria
Stage 06.stage
Type Mountain
Distance 132 km
StartElena
FinishTrojan
DateSeptember 2nd (2016)
Leader M.Tecchio
Youth M.Tecchio
Mountain S.Bazhkou
Sprint Y.Sobal

Vitaliy Buts