2016 International Cycling Tour of Bulgaria - South

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Marco Tecchio 1994 Unieuro - Willier 03:50:360110:32:58
02 Simone Ravanelli 1995 Unieuro - Willier + 0002+ 01:27
03 Onur Balkan 1996 Kocaeli Brisa Spor + 01:0833+ 11:39
04 Yevgeniy Gidich 1996 Vino4ever - SKO + 01:1004+ 02:33
05 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team + 01:1905+ 02:52
06 Zhandos Bizhigitov 1991 Vino4ever - SKO + 01:3103+ 01:41
07 Will Fox 1988 Pedal Heaven + 02:2960+ 25:16
08 Yegor Dementyev 1987 ISD - Jorbi Continental Team + 03:1808+ 04:51
09 Max Stedman 1996 Pedal Heaven + 03:3207+ 03:42
10 Evgeni Gerganov Balev 1975 CT Nessebar + 03:3206+ 03:42
11 Kemal Kücükbay 1982 Kocaeli Brisa Spor + 05:0028+ 07:43
12 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 05:0015+ 06:33
13 Viktor Filutas 1996 Szuper Beton + 05:0116+ 06:34
14 Josep Miralles 1994 Tusnad Cycling Team + 05:0117+ 06:34
15 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team + 05:0214+ 05:43
16 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 05:0410+ 05:14
17 Mustafa Sayar 1989 Torku Seker Spor + 05:0418+ 06:37
18 Matteo Spreafico 1993 Kolss - BDC Team + 05:0611+ 05:16
19 Georgi Georgiev Petrov 1985 Kocaeli Brisa Spor + 05:0619+ 06:39
20 Mitch Webber 1995 Pedal Heaven + 05:0720+ 06:40
21 Sergio Perez Gutierrez 1979 Team Kuota-Construcciones Paulino + 05:0709+ 05:13
22 Nikolay Genov 1997 Team Tzar Simeon Plovdiv + 05:0764+ 30:44
23 Stefan Stefanovic 1994 Borac-Cacak + 05:1122+ 06:44
24 Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 05:1112+ 05:21
25 Stepan Astafyev 1994 Vino4ever - SKO + 05:1123+ 06:44
26 Martin Lestido Rey 1992 Tusnad Cycling Team + 05:1121+ 06:44
27 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 05:1625+ 06:49
28 Andrea Cacciotti 1996 Unieuro - Willier + 05:1624+ 06:49
29 Wolfgang Miguel Burmann Littin 1991 Team Kuota-Construcciones Paulino + 05:1926+ 06:52
30 Andrii Bratashchuk 1992 Kolss - BDC Team + 05:2327+ 07:04
31 Nazym Bakirci 1986 Torku Seker Spor + 06:1229+ 07:45
32 Alexandre Shushemoin 1987 Vino4ever - SKO + 05:1113+ 05:21
33 Oleksandr Sheydyk 1980 Team Kuota-Construcciones Paulino + 07:4730+ 09:20
34 Feritcam Samli 1994 Torku Seker Spor + 10:2443+ 19:50
35 Alex Turrin 1992 Unieuro - Willier + 10:2831+ 10:38
36 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss - BDC Team + 11:3232+ 11:36
37 Alexandr Voloshin 1996 Vino4ever - SKO + 11:3234+ 13:05
38 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 11:3235+ 13:05
39 Abdulkadir Kelleci 1986 Kocaeli Brisa Spor + 12:2265+ 36:08
40 Matteo Malucelli 1993 Unieuro - Willier + 12:3837+ 14:05
41 Serkan Balkan 1994 Kocaeli Brisa Spor + 12:5738+ 14:30
42 Filippo Fiorelli 1994 Gallina Colosio Eurofeed + 13:4536+ 13:45
43 Matteo Ferretti 1991 F.Magni-Flandres Love-Boltiere + 16:4340+ 18:16
44 Oleg Zemlyakov 1993 Vino4ever - SKO + 16:4939+ 17:30
45 Alessandro Malaguti 1987 Unieuro - Willier + 17:5141+ 18:32
46 David Francisco Delgado 1986 Team Kuota-Construcciones Paulino + 17:5342+ 19:26
47 Dusan Kalaba 1996 Start - Vaxes-Partizan + 17:5366+ 41:39
48 Daniel Moricz 1996 Szuper Beton + 20:3467+ 43:21
49 Goran Antonijevic 1994 Borac-Cacak + 20:5881+ 56:26
50 Fatih Keles 1993 Torku Seker Spor + 20:5845+ 22:31
51 Ivan Azhi 1996 Team Tzar Simeon Plovdiv + 21:0271+ 46:39
52 Oleksandr Golovash 1991 Minsk Cycling Club + 21:0446+ 22:37
53 Valerii Taradai 1994 ISD - Jorbi Continental Team + 21:0572+ 46:42
54 Plamen Dimov 1980 Team Tzar Simeon Plovdiv + 21:0547+ 22:38
55 Rinat Udod 1996 ISD - Jorbi Continental Team + 21:0548+ 22:38
56 Nikola Kozomara 1991 Metalac Quick Kraljevo + 21:0782+ 56:35
57 Dejan Maric 1991 Metalac Quick Kraljevo + 21:0780+ 55:57
58 Ahmet Orken 1993 Torku Seker Spor + 21:1049+ 22:43
59 Milos Borisavljevic 1994 Metalac Quick Kraljevo + 21:1050+ 22:43
60 Ahmed Amine Galdoune 1996 Gallina Colosio Eurofeed + 21:1084+ 57:51
61 Stanamir Cholakov 1991 Hemus 1896-Troyan + 21:1255+ 23:35
62 Daniel Crista 1991 Tusnad Cycling Team + 21:1252+ 22:45
63 Ahmet Akdylek 1988 Torku Seker Spor + 21:1253+ 22:45
64 Lloyd Chapman 1989 Pedal Heaven + 21:1251+ 22:45
65 Marko Danilovic 1993 Borac-Cacak + 21:1544+ 21:25
66 Andrei Piashkun 1992 Minsk Cycling Club + 21:2854+ 23:01
67 Dexter Gardias 1990 Pedal Heaven + 21:4770+ 46:01
68 Mattia De Mori 1993 Gallina Colosio Eurofeed + 22:5383+ 56:44
69 Timur Maleiev 1996 ISD - Jorbi Continental Team + 22:5657+ 24:29
70 Filippo Tagliani 1995 Gallina Colosio Eurofeed + 22:5656+ 24:29
71 Alessandro Bresciani 1996 Gallina Colosio Eurofeed + 22:5668+ 45:43
72 Balazs Rozsa 1995 Szuper Beton + 23:0059+ 24:33
73 Alex Paton 1990 Pedal Heaven + 23:0069+ 45:47
74 Aleksandar Aleksiev 1992 CT Nessebar + 23:0058+ 24:33
75 Bence Loki 1994 Szuper Beton + 23:0076+ 50:04
76 Adriyan Beev 1997 Team Tzar Simeon Plovdiv + 23:0474+ 48:38
77 Oleksii Shcherbakov 1997 ISD - Jorbi Continental Team + 23:0673+ 47:08
78 Mustafa Koklu 1997 Kocaeli Brisa Spor + 23:0761+ 25:55
79 Ilya Klepikov 1994 ISD - Jorbi Continental Team + 23:0775+ 48:46
80 Yordan Andreev 1994 Hemus 1896-Troyan + 25:2685+ 01:00:54
81 Mihail Mihailov 1997 Hemus 1896-Troyan + 25:2679+ 52:13
82 Roland Horvath 1995 Tusnad Cycling Team + 26:0287+ 01:02:43
83 Emil Dima 1997 Tusnad Cycling Team + 26:0277+ 51:39
84 Nicola-Andrei Barbu 1996 Tusnad Cycling Team + 26:0278+ 51:39
85 Mario Suchev 1994 CT Nessebar + 26:0286+ 01:02:43
86 Zoltan Lengyel 1995 Szuper Beton + 26:0463+ 30:22
87 Martin Otonicar 1994 Gallina Colosio Eurofeed + 26:1762+ 27:46
DNF Ivan Muhtarov 1996 CT Nessebar 999
DNF Milan Dragojevic 1996 Metalac Quick Kraljevo 999
DNF Elvedin Catovic 1997 Start - Vaxes-Partizan 999
DNF Svetlin Dunchev 1994 Team Tzar Simeon Plovdiv 999

Info

Race International Cycling Tour of Bulgaria - South
Nation Bulgaria
Stage 03.stage
Type Hills
Distance 157.6 km
StartKardzhali
FinishIvaylovgrad
DateAugust 30th (2016)
Leader M.Tecchio
Youth M.Tecchio
Mountain A.Bratashchuk
Sprint Y.Sobal

Marco Tecchio