Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Bulgaria - South
UCI, Stage race, 28th August-2nd September 2016, Bulgaria
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1949
1935
1924
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Belarus
Bulgaria
Chile
Great Britain
Hungary
Italy
Kazakhstan
Morocco
Romania
Serbia
Slovenia
Spain
Turkey
Ukraine
Teams
CT Nessebar
Gallina Colosio Eurofeed
Hemus 1896-Troyan
ISD - Jorbi Continental Team
Kocaeli Brisa Spor
Kolss - BDC Team
Minsk Cycling Club
Pedal Heaven
Serbia
Szuper Beton
Team Kuota-Construcciones Paulino
Team Tzar Simeon Plovdiv
Torku Seker Spor
Tusnad Cycling Team
Unieuro - Wilier
Vino4ever - SKO
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Tecchio
Marco
1994
Unieuro - Wilier
21:29:06
02
Ravanelli
Simone
1995
Unieuro - Wilier
+ 01:27
03
Bizhigitov
Zhandos
1991
Vino4ever - SKO
+ 01:49
04
Gidich
Yevgeniy
1996
Vino4ever - SKO
+ 02:29
05
Sendros Juvé
Llibert
1991
Kolss - BDC Team
+ 02:52
06
Gerganov Balev
Evgeni
1975
CT Nessebar
+ 03:50
07
Polivoda
Oleksandr
1987
Kolss - BDC Team
+ 04:11
08
Bazhkou
Stanislau
1991
Minsk Cycling Club
+ 04:34
09
Stedman
Max
1996
Pedal Heaven
+ 04:35
10
Spreafico
Matteo
1993
Kolss - BDC Team
+ 04:36
11
Buts
Vitaliy
1986
Kolss - BDC Team
+ 05:29
12
Tello Bolvaran
Elias Daniel
1994
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 05:29
13
Lestido Rey
Martin
1992
Tusnad Cycling Team
+ 06:00
14
Sayar
Mustafa
1989
Torku Seker Spor
+ 06:48
15
Webber
Mitch
1995
Pedal Heaven
+ 06:51
16
Perez Gutierrez
Sergio
1979
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 08:53
17
Stefanovic
Stefan
1994
Serbia
+ 09:07
18
Burmann Littin
Wolfgang Miguel
1991
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 10:07
19
Miralles
Josep
1994
Tusnad Cycling Team
+ 10:22
20
Balkan
Onur
1996
Kocaeli Brisa Spor
+ 11:39
21
Filutas
Viktor
1996
Szuper Beton
+ 11:46
22
Bakirci
Nazym
1986
Torku Seker Spor
+ 13:09
23
Fiorelli
Filippo
1994
Gallina Colosio Eurofeed
+ 13:39
24
Zemlyakov
Oleg
1993
Vino4ever - SKO
+ 17:04
25
Astafyev
Stepan
1994
Vino4ever - SKO
+ 18:25
26
Balkan
Serkan
1994
Kocaeli Brisa Spor
+ 19:40
27
Klimiankou
Kansatansin
1989
Minsk Cycling Club
+ 22:36
28
Aleksiev
Aleksandar
1992
CT Nessebar
+ 22:43
29
Kücükbay
Kemal
1982
Kocaeli Brisa Spor
+ 23:08
30
Borisavljevic
Milos
1994
Hemus 1896-Troyan
+ 23:11
31
Francisco Delgado
David
1986
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 23:13
32
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss - BDC Team
+ 23:34
33
Ferretti
Matteo
1991
Szuper Beton
+ 25:28
34
Akdilek
Ahmet
1988
Torku Seker Spor
+ 26:16
35
Turrin
Alex
1992
Unieuro - Wilier
+ 26:53
36
Sobal
Yauhen
1981
Minsk Cycling Club
+ 31:08
37
Crista
Daniel
1991
Tusnad Cycling Team
+ 33:02
38
Cholakov
Stanamir
1991
Hemus 1896-Troyan
+ 35:16
39
Voloshin
Alexey
1996
Vino4ever - SKO
+ 35:31
40
Dimov
Plamen
1980
Team Tzar Simeon Plovdiv
+ 38:09
41
Udod
Rinat
1996
ISD - Jorbi Continental Team
+ 38:23
42
Tagliani
Filippo
1995
Gallina Colosio Eurofeed
+ 42:00
43
Golovash
Oleksandr
1991
Minsk Cycling Club
+ 43:06
44
Otonicar
Martin
1994
Gallina Colosio Eurofeed
+ 43:07
45
Örken
Ahmet
1993
Torku Seker Spor
+ 43:14
46
Maleiev
Timur
1996
ISD - Jorbi Continental Team
+ 43:37
47
Genov
Nikolay
1997
Team Tzar Simeon Plovdiv
+ 44:26
48
Rozsa
Balazs
1995
Szuper Beton
+ 44:40
49
Samli
Feritcan
1994
Torku Seker Spor
+ 45:36
50
Cacciotti
Andrea
1996
Unieuro - Wilier
+ 50:05
51
Lengyel
Zoltan
1995
Szuper Beton
+ 50:53
52
Shcherbakov
Oleksii
1997
ISD - Jorbi Continental Team
+ 52:32
53
Moricz
Daniel
1996
Szuper Beton
+ 58:46
54
Piashkun
Andrei
1992
Minsk Cycling Club
+ 01:02:00
55
Azhi
Ivan
1996
Team Tzar Simeon Plovdiv
+ 01:02:10
56
Kelleci
Abdulkadir
1986
Kocaeli Brisa Spor
+ 01:03:28
57
Chapman
Lloyd
1989
Pedal Heaven
+ 01:03:40
58
Dima
Emil
1997
Tusnad Cycling Team
+ 01:08:56
59
Malaguti
Alessandro
1987
Unieuro - Wilier
+ 01:09:55
60
Barbu
Nicola-Andrei
1996
Tusnad Cycling Team
+ 01:11:42
61
Beev
Adriyan
1997
Team Tzar Simeon Plovdiv
+ 01:11:47
62
Taradai
Valerii
1994
ISD - Jorbi Continental Team
+ 01:12:32
63
Loki
Bence
1994
Szuper Beton
+ 01:14:12
64
Fox
Will
1988
Pedal Heaven
+ 01:16:30
65
Maric
Dejan
1991
Hemus 1896-Troyan
+ 01:16:40
66
Andreev
Yordan
1994
Hemus 1896-Troyan
+ 01:22:45
67
Suchev
Mario
1994
CT Nessebar
+ 01:27:19
68
Bresciani
Alessandro
1996
Gallina Colosio Eurofeed
+ 01:27:37
69
Paton
Alex
1990
Pedal Heaven
+ 01:37:26
70
Gardias
Dexter
1990
Pedal Heaven
+ 01:38:39
71
De Mori
Mattia
1993
Gallina Colosio Eurofeed
+ 01:48:29
72
Galdoune
Ahmed
1996
Gallina Colosio Eurofeed
+ 01:49:00
73
Horvath
Roland
1995
Tusnad Cycling Team
+ 02:00:50
DNF
Muhtarov
Ivan
1996
CT Nessebar
DNF
Stoev
Stoicho
1998
CT Nessebar
DNF
Kozomara
Nikola
1991
Hemus 1896-Troyan
DNF
Mihailov
Mihail
1997
Hemus 1896-Troyan
DNF
Dementyev
Yegor
1987
ISD - Jorbi Continental Team
DNF
Klepikov
Ilya
1994
ISD - Jorbi Continental Team
DNF
Georgiev
Georgi Petrov
1985
Kocaeli Brisa Spor
DNF
Koklu
Mustafa
1997
Kocaeli Brisa Spor
DNF
Bratashchuk
Andrii
1992
Kolss - BDC Team
DNF
Antonijevic
Goran
1994
Serbia
DNF
Catovic
Elvedin
1997
Serbia
DNF
Danilovic
Marko
1993
Serbia
DNF
Dragojevic
Milan
1996
Serbia
DNF
Kalaba
Dusan
1996
Serbia
DNF
Sheydyk
Oleksandr
1980
Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF
Dunchev
Svetlin
1994
Team Tzar Simeon Plovdiv
DNF
Keles
Fatih
1993
Torku Seker Spor
DNF
Malucelli
Matteo
1993
Unieuro - Wilier
DNF
Shushemoin
Alexandre
1987
Vino4ever - SKO
Information
Tour of Bulgaria - South
Bulgaria
28th August-2nd September 2016
2.2