Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Ronde van Midden
UCI, Stage race, 1st stage, 29th August 2015, Netherlands
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
1999
1997
1996
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1961
1960
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
Stage
GC
GC
Stage: 01
Stage: 02
Embed Results
Pos
Time
01
Verandas Willems Cycling Team
31:53
Calleeuw
Joeri
Premont
Christophe
(00)
Van Der Haeghen
Ruben
(00)
Reus
Kai
(00)
Bille
Gaetan
(00)
Pardini
Olivier
(00)
De Bondt
Dries
(44)
Van Breussegem
Elias
(01:28)
02
ONE Pro Cycling
+ 04
Opie
Chris
Williams
Peter
Baylis
Tom
Mould
Jonathan
Williams
Samuel
Bialoblocki
Marcin
Hunt
Joshua
Barker
Yanto
(+ 34)
03
Joker
+ 10
Stien
Adrian Aas
Laengen
Vegard Stake
Lindau
Philip
Borgersen
Reidar
Jansen
Amund Grøndahl
(+ 01:30)
04
Cycling Team Jo Piels
+ 15
Reinders
Elmar
Van Rhee
Joey
Hoekstra
Jochem
Rodenburg
Tim
Bakker
Stephan
Poutsma
Stefan
Te Stroet
Rens
Bosman
Gert-Jan
05
Lotto - Soudal U23
+ 20
Krigbaum
Mathias
Vanreyten
Joachim
Frison
Frederik
Pols
Ruben
Leysen
Senne
(+ 01:07)
Van Gompel
Mathias
(+ 01:07)
Wouters
Enzo
(+ 01:30)
Goolaerts
Michael
(+ 01:30)
06
Leopard Development
+ 22
Haugaard Jensen
Kristian
Plarre
Matthias
Wirtgen
Tom
König
Marco
Schlechter
Pit
Feiereisen
Kevin
Krieger
Alexander
Van den Bak
Laurent
07
AWT - GreenWay
+ 24
Brockhoff
Jan
Kasperkiewicz
Przemyslaw
Baska
Erik
García Cortina
Iván
Guérin
Alexis
Bouhanni
Rayane
(+ 01:30)
Molly
Kenny
(+ 01:30)
Lehky
Roman
(+ 01:30)
08
Rabobank Development
+ 26
Havik
Piotr
de Vries
Hartthijs
Korevaar
Merijn
Bol
Cees
Lenderink
Peter
Budding
Martijn
Meijers
Jeroen
Cornelisse
Mitchell
(+ 01:30)
09
Roompot - Oranje Peloton
+ 28
Asselman
Jesper
Looij
Andre
De Vries
Berden
Van Goethem
Brian
Van Ginneken
Sjoerd
(+ 49)
van Empel
Etienne
(+ 49)
10
Parkhotel Valkenburg
+ 30
Stroetinga
Wim
Blokker
Joris
Van Breda
Rick
Van den Berg
Jim
Beukeboom
Dion
Bakker
Dennis
(+ 41)
Zanotti
Marco
(+ 42)
Graziato
Massimo
(+ 01:30)
11
Team Coop - Øster Hus
+ 32
Landa
Oscar
Hagen
Krister
Jensen
August
Galta
Fredrik Strand
Hoelgaard
Markus
Blikra
Håvard
Børresen
Magnus
(+ 01:30)
12
Team 3M
+ 34
Degreve
Martijn
Vermeulen
Emiel
Janssens
Jimmy
Vanspeybroeck
Tim
Vingerling
Michael
Peyskens
Dimitri
Vereecken
Nicolas
Sleurs
Christophe
(+ 01:00)
13
Metec - TKH p/b Mantel
+ 36
Krul
Stef
Eising
Tijmen
Hamelink
Jasper
Riesebeek
Oscar
Gmelich
Jarno
Goeree
Niels
(+ 01:30)
Kreder
Stefan
(+ 01:30)
Ariesen
Johim
(+ 01:30)
14
SEG Racing
+ 38
Bokeloh
Jonas
Biermans
Jenthe
van den Berg
Julius
Jiang
Zhihui
Havik
Yoeri
(+ 01:07)
Jakobsen
Fabio
(+ 01:24)
Van Dongen
Ricardo
(+ 01:30)
15
Roth - Skoda
+ 40
Tomio
Giacomo
Brüngger
Nico
Vaccher
Andrea
Cecchin
Alberto
Thalmann
Roland
Pasqualon
Andrea
Bresciani
Michael
(+ 01:22)
Eckmann
Yannick
(+ 01:30)
16
Cycling Team Join's-De Rijke
+ 34
Groen
Ike
Meijers
Daan
(+ 42)
Van Reek
Timon
(+ 42)
De Greef
Robbert
(+ 42)
Hereijgers
Kobus
(+ 42)
Groen
Dex
(+ 01:10)
Vierhouten
Gino Luca
(+ 01:30)
17
Baby Dump Cycling
+ 44
Dielissen
Bart
Kers
Koos Jeroen
van Schip
Jan-Willem
Dijkstra
Martijn
Bugter
Luuc
(+ 01:17)
Timmermans
Tristan
(+ 01:30)
Sweering
Harry
(+ 01:30)
Eefting-Bloem
Roy
(+ 01:30)
18
Riwal Platform Cycling
+ 46
Pedersen
Casper
Brøchner
Nicolai
von Folsach
Casper
Jørgensen
Jonas Aaen
Mygind
Rasmus
(+ 01:23)
Jørgensen
Kasper Linde
(+ 01:30)
Mørkøv
Jesper
(+ 01:30)
Kongstad
Tobias
(+ 01:30)
19
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 48
Houwers
Bor
Ratering
Timon
Stronks
Ivo
Schouten
Daan
Verdick
Gijs
Schreurs
Mark
Kweldam
Nick
(+ 01:22)
Olieman
Mark
(+ 01:30)
20
Madison - Genesis
+ 50
Holohan
Liam
Northey
Michael James
Cronshaw
Matt
Horton
Tobyn
Evans
Joe
Holmes
Matthew
McNally
Mark
Stewart
Thomas
21
De Jonge Renner
+ 52
De Kort
Bram
Bosters
Jurrien
Kelderman
Martin
Cremers
Paul
Lindenburg
Jim
Bos
Maikel
Van Iersel
Youri
(+ 01:30)
Snijder
Kevin
(+ 01:30)
22
Team ColoQuick
+ 54
Moberg
Christian
Lund
Christian Nyvang
Vorre
Aske Louring
Odgaard Nielsen
Jesper
Jensen
Dennis
Madsen
Jakob Gye
Sørensen
Jimmi
23
NWV Groningen
+ 56
Potze
Niels
Bathoorn
Florian
Meewisse
John
Rijpma
Coen
Harms
Jos
Mensink
Rick
Timmermans
Justin
Lindeman
Adrie
(+ 01:30)
24
UWTC De Volharding
+ 58
Geserick
Ocko
Schmidt
Yondi
Bley
Sidney
Stöpler
Nick
De Vries
Roele
Nikkels
Melle
van den Hengel
Bob
Koeman
Bjorn
(+ 01:30)
OOT
Team Coop - Øster Hus
Hausken Jacobsen
Tormod
OOT
Roompot - Oranje Peloton
Kerkhof
Tim
Slik
Ivar
DNS
Joker
Wilson
Edvin
Pos
Rider
Born
Team
Time
1
Calleeuw
Joeri
1985
Verandas Willems Cycling Team
31:53
2
Premont
Christophe
1989
Verandas Willems Cycling Team
+ 00
3
Van Der Haeghen
Ruben
1993
Verandas Willems Cycling Team
+ 00
4
Reus
Kai
1985
Verandas Willems Cycling Team
+ 00
5
Bille
Gaetan
1988
Verandas Willems Cycling Team
+ 00
6
Pardini
Olivier
1985
Verandas Willems Cycling Team
+ 00
7
Opie
Chris
1987
ONE Pro Cycling
+ 04
8
Williams
Peter
1986
ONE Pro Cycling
+ 04
9
Baylis
Tom
1996
ONE Pro Cycling
+ 04
10
Mould
Jonathan
1991
ONE Pro Cycling
+ 04
11
Williams
Samuel
1994
ONE Pro Cycling
+ 04
12
Bialoblocki
Marcin
1983
ONE Pro Cycling
+ 04
13
Hunt
Joshua
1991
ONE Pro Cycling
+ 04
14
Stien
Adrian Aas
1992
Joker
+ 10
15
Laengen
Vegard Stake
1989
Joker
+ 10
16
Lindau
Philip
1991
Joker
+ 10
17
Borgersen
Reidar
1980
Joker
+ 10
18
Reinders
Elmar
1992
Cycling Team Jo Piels
+ 15
19
Van Rhee
Joey
1992
Cycling Team Jo Piels
+ 15
20
Hoekstra
Jochem
1992
Cycling Team Jo Piels
+ 15
21
Rodenburg
Tim
1994
Cycling Team Jo Piels
+ 15
22
Bakker
Stephan
1994
Cycling Team Jo Piels
+ 15
23
Poutsma
Stefan
1991
Cycling Team Jo Piels
+ 15
24
Te Stroet
Rens
1989
Cycling Team Jo Piels
+ 15
25
Bosman
Gert-Jan
1992
Cycling Team Jo Piels
+ 15
26
Krigbaum
Mathias
1995
Lotto - Soudal U23
+ 20
27
Vanreyten
Joachim
1994
Lotto - Soudal U23
+ 20
28
Frison
Frederik
1992
Lotto - Soudal U23
+ 20
29
Pols
Ruben
1994
Lotto - Soudal U23
+ 20
30
Haugaard Jensen
Kristian
1991
Leopard Development
+ 22
31
Plarre
Matthias
1992
Leopard Development
+ 22
32
Wirtgen
Tom
1996
Leopard Development
+ 22
33
König
Marco
1995
Leopard Development
+ 22
34
Schlechter
Pit
1990
Leopard Development
+ 22
35
Feiereisen
Kevin
1992
Leopard Development
+ 22
36
Krieger
Alexander
1991
Leopard Development
+ 22
37
Van den Bak
Laurent
1989
Leopard Development
+ 22
38
Brockhoff
Jan
1994
AWT - GreenWay
+ 24
39
Kasperkiewicz
Przemyslaw
1994
AWT - GreenWay
+ 24
40
Baska
Erik
1994
AWT - GreenWay
+ 24
41
García Cortina
Iván
1995
AWT - GreenWay
+ 24
42
Guérin
Alexis
1992
AWT - GreenWay
+ 24
43
Havik
Piotr
1994
Rabobank Development
+ 26
44
de Vries
Hartthijs
1996
Rabobank Development
+ 26
45
Korevaar
Merijn
1994
Rabobank Development
+ 26
46
Bol
Cees
1995
Rabobank Development
+ 26
47
Lenderink
Peter
1996
Rabobank Development
+ 26
48
Budding
Martijn
1995
Rabobank Development
+ 26
49
Meijers
Jeroen
1993
Rabobank Development
+ 26
50
Asselman
Jesper
1990
Roompot - Oranje Peloton
+ 28
51
Looij
Andre
1995
Roompot - Oranje Peloton
+ 28
52
De Vries
Berden
1989
Roompot - Oranje Peloton
+ 28
53
Van Goethem
Brian
1991
Roompot - Oranje Peloton
+ 28
54
Stroetinga
Wim
1985
Parkhotel Valkenburg
+ 30
55
Blokker
Joris
1993
Parkhotel Valkenburg
+ 30
56
Van Breda
Rick
1990
Parkhotel Valkenburg
+ 30
57
Van den Berg
Jim
1985
Parkhotel Valkenburg
+ 30
58
Beukeboom
Dion
1989
Parkhotel Valkenburg
+ 30
59
Landa
Oscar
1993
Team Coop - Øster Hus
+ 32
60
Hagen
Krister
1989
Team Coop - Øster Hus
+ 32
61
Jensen
August
1991
Team Coop - Øster Hus
+ 32
62
Galta
Fredrik Strand
1992
Team Coop - Øster Hus
+ 32
63
Hoelgaard
Markus
1994
Team Coop - Øster Hus
+ 32
64
Blikra
Håvard
1991
Team Coop - Øster Hus
+ 32
65
Barker
Yanto
1980
ONE Pro Cycling
+ 34
66
Degreve
Martijn
1993
Team 3M
+ 34
67
Vermeulen
Emiel
1993
Team 3M
+ 34
68
Janssens
Jimmy
1989
Team 3M
+ 34
69
Vanspeybroeck
Tim
1991
Team 3M
+ 34
70
Vingerling
Michael
1990
Team 3M
+ 34
71
Peyskens
Dimitri
1991
Team 3M
+ 34
72
Vereecken
Nicolas
1990
Team 3M
+ 34
73
Groen
Ike
1992
Cycling Team Join's-De Rijke
+ 34
74
Krul
Stef
1995
Metec - TKH p/b Mantel
+ 36
75
Eising
Tijmen
1991
Metec - TKH p/b Mantel
+ 36
76
Hamelink
Jasper
1990
Metec - TKH p/b Mantel
+ 36
77
Riesebeek
Oscar
1992
Metec - TKH p/b Mantel
+ 36
78
Gmelich
Jarno
1989
Metec - TKH p/b Mantel
+ 36
79
Bokeloh
Jonas
1996
SEG Racing
+ 38
80
Biermans
Jenthe
1995
SEG Racing
+ 38
81
van den Berg
Julius
1996
SEG Racing
+ 38
82
Jiang
Zhihui
1994
SEG Racing
+ 38
83
Tomio
Giacomo
1995
Roth - Skoda
+ 40
84
Brüngger
Nico
1988
Roth - Skoda
+ 40
85
Vaccher
Andrea
1988
Roth - Skoda
+ 40
86
Cecchin
Alberto
1989
Roth - Skoda
+ 40
87
Thalmann
Roland
1993
Roth - Skoda
+ 40
88
Pasqualon
Andrea
1988
Roth - Skoda
+ 40
89
Bakker
Dennis
1993
Parkhotel Valkenburg
+ 41
90
Meijers
Daan
1991
Cycling Team Join's-De Rijke
+ 42
91
Van Reek
Timon
1995
Cycling Team Join's-De Rijke
+ 42
92
De Greef
Robbert
1991
Cycling Team Join's-De Rijke
+ 42
93
Hereijgers
Kobus
1989
Cycling Team Join's-De Rijke
+ 42
94
Zanotti
Marco
1988
Parkhotel Valkenburg
+ 42
95
Dielissen
Bart
1994
Baby Dump Cycling
+ 44
96
Kers
Koos Jeroen
1986
Baby Dump Cycling
+ 44
97
van Schip
Jan-Willem
1994
Baby Dump Cycling
+ 44
98
Dijkstra
Martijn
1993
Baby Dump Cycling
+ 44
99
De Bondt
Dries
1991
Verandas Willems Cycling Team
+ 44
100
Pedersen
Casper
1996
Riwal Platform Cycling
+ 46
101
Brøchner
Nicolai
1993
Riwal Platform Cycling
+ 46
102
von Folsach
Casper
1993
Riwal Platform Cycling
+ 46
103
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Riwal Platform Cycling
+ 46
104
Houwers
Bor
1990
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 48
105
Ratering
Timon
1993
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 48
106
Stronks
Ivo
1991
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 48
107
Schouten
Daan
1994
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 48
108
Verdick
Gijs
1994
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 48
109
Schreurs
Mark
1989
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 48
110
Van Ginneken
Sjoerd
1992
Roompot - Oranje Peloton
+ 49
111
van Empel
Etienne
1994
Roompot - Oranje Peloton
+ 49
112
Holohan
Liam
1988
Madison - Genesis
+ 50
113
Northey
Michael James
1987
Madison - Genesis
+ 50
114
Cronshaw
Matt
1988
Madison - Genesis
+ 50
115
Horton
Tobyn
1986
Madison - Genesis
+ 50
116
Evans
Joe
1996
Madison - Genesis
+ 50
117
Holmes
Matthew
1993
Madison - Genesis
+ 50
118
McNally
Mark
1989
Madison - Genesis
+ 50
119
Stewart
Thomas
1990
Madison - Genesis
+ 50
120
De Kort
Bram
1991
De Jonge Renner
+ 52
121
Bosters
Jurrien
1991
De Jonge Renner
+ 52
122
Kelderman
Martin
1987
De Jonge Renner
+ 52
123
Cremers
Paul
1995
De Jonge Renner
+ 52
124
Lindenburg
Jim
1996
De Jonge Renner
+ 52
125
Bos
Maikel
1994
De Jonge Renner
+ 52
126
Moberg
Christian
1987
Team ColoQuick
+ 54
127
Lund
Christian Nyvang
1994
Team ColoQuick
+ 54
128
Vorre
Aske Louring
1993
Team ColoQuick
+ 54
129
Odgaard Nielsen
Jesper
1984
Team ColoQuick
+ 54
130
Jensen
Dennis
1982
Team ColoQuick
+ 54
131
Madsen
Jakob Gye
1989
Team ColoQuick
+ 54
132
Sørensen
Jimmi
1990
Team ColoQuick
+ 54
133
Potze
Niels
1995
NWV Groningen
+ 56
134
Bathoorn
Florian
1994
NWV Groningen
+ 56
135
Meewisse
John
1994
NWV Groningen
+ 56
136
Rijpma
Coen
1991
NWV Groningen
+ 56
137
Harms
Jos
1984
NWV Groningen
+ 56
138
Mensink
Rick
1994
NWV Groningen
+ 56
139
Timmermans
Justin
1996
NWV Groningen
+ 56
140
Geserick
Ocko
1995
UWTC De Volharding
+ 58
141
Schmidt
Yondi
1987
UWTC De Volharding
+ 58
142
Bley
Sidney
1984
UWTC De Volharding
+ 58
143
Stöpler
Nick
1990
UWTC De Volharding
+ 58
144
De Vries
Roele
1983
UWTC De Volharding
+ 58
145
Nikkels
Melle
1989
UWTC De Volharding
+ 58
146
van den Hengel
Bob
1993
UWTC De Volharding
+ 58
147
Sleurs
Christophe
1990
Team 3M
+ 01:00
148
Leysen
Senne
1996
Lotto - Soudal U23
+ 01:07
149
Havik
Yoeri
1991
SEG Racing
+ 01:07
150
Van Gompel
Mathias
1995
Lotto - Soudal U23
+ 01:07
151
Groen
Dex
1990
Cycling Team Join's-De Rijke
+ 01:10
152
Bugter
Luuc
1993
Baby Dump Cycling
+ 01:17
153
Bresciani
Michael
1994
Roth - Skoda
+ 01:22
154
Kweldam
Nick
1988
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 01:22
155
Mygind
Rasmus
1989
Riwal Platform Cycling
+ 01:23
156
Jakobsen
Fabio
1996
SEG Racing
+ 01:24
157
Van Breussegem
Elias
1992
Verandas Willems Cycling Team
+ 01:28
158
Van Iersel
Youri
1996
De Jonge Renner
+ 01:30
159
Bouhanni
Rayane
1996
AWT - GreenWay
+ 01:30
160
Jørgensen
Kasper Linde
1984
Riwal Platform Cycling
+ 01:30
161
Van Dongen
Ricardo
1994
SEG Racing
+ 01:30
162
Koeman
Bjorn
1987
UWTC De Volharding
+ 01:30
163
Mørkøv
Jesper
1988
Riwal Platform Cycling
+ 01:30
164
Timmermans
Tristan
1993
Baby Dump Cycling
+ 01:30
165
Børresen
Magnus
1988
Team Coop - Øster Hus
+ 01:30
166
Lindeman
Adrie
1985
NWV Groningen
+ 01:30
167
Molly
Kenny
1996
AWT - GreenWay
+ 01:30
168
Lehky
Roman
1996
AWT - GreenWay
+ 01:30
169
Graziato
Massimo
1988
Parkhotel Valkenburg
+ 01:30
170
Olieman
Mark
1988
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 01:30
171
Cornelisse
Mitchell
1996
Rabobank Development
+ 01:30
172
Sweering
Harry
1990
Baby Dump Cycling
+ 01:30
173
Eefting-Bloem
Roy
1989
Baby Dump Cycling
+ 01:30
174
Goeree
Niels
1995
Metec - TKH p/b Mantel
+ 01:30
175
Snijder
Kevin
1993
De Jonge Renner
+ 01:30
176
Vierhouten
Gino Luca
1996
Cycling Team Join's-De Rijke
+ 01:30
177
Kreder
Stefan
1996
Metec - TKH p/b Mantel
+ 01:30
178
Kongstad
Tobias
1996
Riwal Platform Cycling
+ 01:30
179
Wouters
Enzo
1996
Lotto - Soudal U23
+ 01:30
180
Eckmann
Yannick
1993
Roth - Skoda
+ 01:30
181
Goolaerts
Michael
1994
Lotto - Soudal U23
+ 01:30
182
Ariesen
Johim
1988
Metec - TKH p/b Mantel
+ 01:30
183
Jansen
Amund Grøndahl
1994
Joker
+ 01:30
Information
Ronde van Midden
Netherlands
1st stage | 29.3 km
Leersum
->
Leersum
2.2
J.Calleeuw
| Leader