You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2018 Dookola Mazowska

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 03

Pos Name Born Nation Team Time
01 Szymon Sajnok 1997 Poland CCC Sprandi Polkowice 11:02:23
02 Alois Kankovsky 1983 Czech Republic Elkov - Author + 08
03 Grzegorz Stepniak 1989 Poland Wibatech Merx 7R + 16
04 Adrian Banaszek 1993 Poland Voster Uniwheels + 21
05 Kamil Gradek 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 22
06 Mathias Jørgensen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 22
07 Marceli Boguslawski 1997 Poland Wibatech Merx 7R + 23
08 Adrian Kurek 1988 Poland CCC Sprandi Polkowice + 24
09 Oskar Nisu 1994 Estonia Cycling Tartu + 25
10 Josef Cerny 1993 Czech Republic Elkov - Author + 25
11 Alan Banaszek 1997 Poland CCC Sprandi Polkowice + 25
12 Jan Barta 1984 Czech Republic Elkov - Author + 25
13 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 27
14 Maciej Paterski 1986 Poland Wibatech Merx 7R + 27
15 Vitaliy Buts 1986 Ukraine Team Hurom + 28
16 Lukasz Owsian 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 28
17 Emanuele Onesti 1995 Italy D'Amico - Utensilnord + 28
18 Karl-Arnold Vendelin 1996 Estonia Cycling Tartu + 29
19 Norman Vahtra 1996 Estonia Cycling Tartu + 29
20 Michal Paluta 1995 Poland CCC Sprandi Polkowice + 29
21 Richard Holec 1999 Czech Republic Topforex-Lapierre + 30
22 Adrian Teklinski 1989 Poland Ind-POL + 30
23 Jaroslaw Marycz 1987 Poland Wibatech Merx 7R + 31
24 Francesco Bettini 1995 Italy D'Amico - Utensilnord + 31
25 Piotr Konwa 1995 Poland Elkov - Author + 31
26 Marek Rutkiewicz 1981 Poland Wibatech Merx 7R + 31
27 Wojciech Pszczolarski 1991 Poland Pardus Tufo - Prostejov + 32
28 Vojtech Hacecky 1987 Czech Republic Elkov - Author + 32
29 Adam Stachowiak 1989 Poland Voster Uniwheels + 33
30 Angelo Raffaele 1991 Italy D'Amico - Utensilnord + 33
31 Jiri Polnicky 1989 Czech Republic Elkov - Author + 33
32 Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 Norway Ryska Posten RT + 33
33 Norbert Banaszek 1997 Poland Wibatech Merx 7R + 33
34 Peeter Pung 1996 Estonia Cycling Tartu + 33
35 Stanislaw Aniolkowski 1997 Poland Team Hurom + 33
36 Patrik Tybor 1987 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 34
37 Patrick Clausen 1990 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 34
38 Daniel Staniszewski 1997 Poland KS Pogon Mostostal Pulawy + 34
39 Roman Lehky 1996 Czech Republic Topforex-Lapierre + 35
40 Jan Lamaszewski 1999 Poland KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 35
41 Juraj Bellan 1996 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 35
42 Dawid Migas 1999 Poland GKS Cartusia Bike Atelier + 35
43 Kamil Kordus 1999 Poland KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 35
44 Kamil Zielinski 1988 Poland Team Hurom + 36
45 Sylwester Janiszewski 1988 Poland Wibatech Merx 7R + 36
46 Wojciech Bystrzycki 1999 Poland KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 36
47 Ivan Martinelli 1990 Italy D'Amico - Utensilnord + 36
48 Mateusz Kostanski 1999 Poland KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 36
49 Eryk Laton 1993 Poland Team Hurom + 37
50 Sebastian Matusiak 1997 Poland Warminsko-Mazurski KS + 37
51 Frederik Muff Hansen 1993 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus + 37
52 Mateusz Komar 1985 Poland Voster Uniwheels + 38
53 Karol Kuklewicz 1997 Poland TC Chorbry Scott Glogow + 38
54 Marek Canecky 1988 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 38
55 David Michael Bolland 1996 Am.Virgin Islands Kingsnorth International Wheelers + 38
56 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine Team Hurom + 38
57 Bartlomiej Proc 1999 Poland KS Pogon Mostostal Pulawy + 38
58 Artur Detko 1983 Poland Domin Sport + 38
59 Bartlomiej Wojtanek 1997 Poland TC Chorbry Scott Glogow + 39
60 Artur Jatczak 1998 Poland TC Chorbry Scott Glogow + 39
61 Ivan Shakalets 1999 Belarus Rcop Belarus U23 + 39
62 Tomas Capek 1998 Czech Republic Topforex-Lapierre + 39
63 Lasse Eland 1992 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus + 39
64 Anton Muzychin 1994 Belarus Minsk Cycling Club + 40
65 Pawel Szostka 1998 Poland TC Chorbry Scott Glogow + 40
66 Jan Gavenda 1999 Czech Republic Topforex-Lapierre + 40
67 Dominik Neuman 1995 Czech Republic Topforex-Lapierre + 40
68 Kansatansin Klimiankou 1989 Belarus Minsk Cycling Club + 40
69 Mateusz Nowaczek 1991 Poland Voster Uniwheels + 41
70 Kanstantsin Bialiauski 1998 Belarus Rcop Belarus U23 + 41
71 Jan Andrej Cully 1995 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 41
72 Patryk Kostecki 1993 Poland Domin Sport + 42
73 Krystian Wojs - Poland TC Chorbry Scott Glogow + 42
74 Maciej Kwiatkowski 1999 Poland KS Pogon Mostostal Pulawy + 43
75 Anton Ivashkin 1996 Belarus Minsk Cycling Club + 43
76 Martin Vlcak 1998 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 44
77 Martin Mahdar 1989 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 44
78 Thomas Edemann Jensen 1995 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus + 45
79 Ettore Carlini 1989 Italy D'Amico - Utensilnord + 46
80 Jakob Gye Madsen 1989 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus + 46
81 Mikkel Beck Olsen 1998 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus + 47
82 Tom Fitzpatrick 1992 Great Britain Ind-GBR + 47
83 Mateusz Manowski 1999 Poland Team Hurom + 48
84 Jan Krukowski - Poland GKS Cartusia W Kartuzach + 48
85 Krzysztof Parma 1987 Poland Voster Uniwheels + 49
86 Adrian Krupa 1997 Poland KS Pogon Mostostal Pulawy + 52
87 Przemyslaw Sobieraj 1991 Poland Voster Uniwheels + 01:07
88 Sebastian Lander 1991 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 01:08
89 Jaroslaw Rebiewski 1974 Poland Domin Sport + 01:11
90 Kacper Wisniewski 1999 Poland GKS Cartusia W Kartuzach + 01:14
91 Kristo Prangel 1998 Estonia Cycling Tartu + 01:22
92 Jesper Mørkøv 1988 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 01:22
93 Michal Pustula 1999 Poland Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01:56
94 Søren Malling Siggaard 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 02:12
95 Thomas Buchacek 1978 Czech Republic Elkov - Author + 02:34
96 Hynek Palicka 1999 Czech Republic Topforex-Lapierre + 02:41
97 Jesper Bundegaard Vinkel 1996 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus + 03:54
98 Kieran Hotson 1999 Great Britain Kingsnorth International Wheelers + 06:26
99 Mateusz Taciak 1984 Poland CCC Sprandi Polkowice + 07:16

Info

RaceDookola Mazowska
Nation Poland
DateJuly 25th-28th
Edition2018
Classification2.2
Leader S.Sajnok
Youth S.Sajnok
Sprint K.Vendelin
Extra Compare top four

Szymon Sajnok