2018 Fleche Ardennaise

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Cees Bol 1995 Netherlands SEG Racing Academy 4t 49' 18"
02 Jimmy Janssens 1989 Belgium Cibel - Cebon 02"
03 Sjoerd Bax 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 05"
04 Robert Stannard 1998 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange 05"
05 Mathijs Paasschens 1996 Netherlands Home Solutions-Anmapa 05"
06 Pit Leyder 1997 Luxembourg Leopard Pro Cycling 05"
07 Cyrille Thiery 1990 Switzerland IAM Excelsior 05"
08 Marlon Gaillard 1996 France Vendée U 05"
09 Julian Mertens 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 05"
10 Tom Verhaegen 1996 Belgium United CT 05"
11 Mark Donovan 1999 Great Britain Team Wiggins 05"
12 Orluis Aular 1996 Venezuela Start Team Gusto 05"
13 Sander Rietjens 1998 Belgium Prorace Cycling Team 05"
14 Stan Van Tricht 1999 Belgium VL Technics - Experza 05"
15 Fabian Schormair 1994 Germany Team Lotto - Kern Haus 05"
16 Mauri Vansevenant 1999 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 05"
17 Lennert Teugels 1993 Belgium Cibel - Cebon 05"
18 Jens Van Den Dool 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 05"
19 Thomas Devaux 1997 France A.C.Bisontine 05"
20 Kenny Molly 1996 Belgium Ago - Aquaservice 05"
21 Michael Cools 1994 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 05"
22 Tuur Deprez 1996 Belgium VL Technics - Experza 05"
23 Celestin Leyman 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 05"
24 Jorden De Haes 1997 Belgium Prorace Cycling Team 05"
25 Gianni Marchand 1990 Belgium Cibel - Cebon 05"
26 Szymon Rekita 1994 Poland Leopard Pro Cycling 05"
27 Florian Nowak 1995 Germany Team Lotto - Kern Haus 05"
28 Alexys Brunel 1998 France C.C.Etupes 05"
29 Julien Van Den Brande 1995 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 05"
30 Tomas Petit 1996 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 05"
31 Fabio Sinoy 1995 Belgium VL Technics - Experza 05"
32 Viktor Verschaeve 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 05"
33 Josh Teasdale 1993 Great Britain Team Differdange - Losch 05"
34 Thymen Arensman 1999 Netherlands SEG Racing Academy 05"
35 Sylvain Moniquet 1998 Belgium Ago - Aquaservice 05"
36 Maxim Rusnac 1992 Moldova Team Differdange - Losch 05"
37 Matthew Ross 1996 Australia A.C.Bisontine 05"
38 Maxime Chevalier 1999 France V.C.Pays de Loudeac 05"
39 Marvin Tasset 1997 Belgium Ago - Aquaservice 05"
40 Jacob Relaes 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 05"
41 Jeroen Eyskens 1993 Belgium Home Solutions-Anmapa 05"
42 Samuel Jenner 1997 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange 20"
43 Merlijn Decoster 1994 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 20"
44 Jeroen Pattyn 1996 Belgium VL Technics - Experza 22"
45 Kobe Goossens 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 30"
46 Harm Vanhoucke 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 30"
47 Maxim Van Gils 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 30"
48 Michiel Dieleman 1990 Belgium Cibel - Cebon 33"
49 Jan Tschernoster 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 33"
50 Stephen Williams 1996 Great Britain SEG Racing Academy 38"
51 Mathieu Burgaudeau 1998 France Vendée U 40"
52 Brecht Stas 1995 Belgium Home Solutions-Anmapa 46"
53 Thomas Vereecken 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 47"
54 Julius Van Den Berg 1996 Netherlands SEG Racing Academy 2' 59"
55 Yves Coolen 1995 Belgium Home Solutions-Anmapa 3' 38"
56 Gertjan De Sy 1994 Belgium Prorace Cycling Team 3' 38"
57 Massimo Vanderaerden 1995 Belgium Nano Development Team 3' 42"
58 Sven Reutter 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 4' 06"
59 Alexander Krieger 1991 Germany Leopard Pro Cycling 4' 17"
DNF Niels De Rouck - Belgium -
DNF Johan Meens 1999 Belgium -
DNF Joseph Berlin Semon 1994 France A.C.Bisontine
DNF Bastien Coutelle 1999 France A.C.Bisontine
DNF Valentin Humbert 1996 France A.C.Bisontine
DNF Tom Paquot 1999 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Yann Pestiaux 1998 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Lionel Taminiaux 1996 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Rohan Du Plooy 1994 South Africa AlphaBodyWorks-Giant
DNF Kenneth Caethoven 1999 Belgium Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Jari Clauwaert 1998 Belgium Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Glenn De Kee 1998 Belgium Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Arthur Dupon 1999 Belgium Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Joren Van Caneyt 1999 Belgium Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Leonel Quintero 1997 Venezuela Banco Bicentenario-Gob.Yaracuy
DNF Miguel Angel Fernandez Ruiz 1997 Spain Baqué-Ideus-BH Team
DNF Angel Fuentes Paniego 1996 Spain Baqué-Ideus-BH Team
DNF Gontzal Garcia Etxeguibel 1998 Spain Baqué-Ideus-BH Team
DNF Marcos Gonzalez Cabero 1996 Spain Baqué-Ideus-BH Team
DNF Oier Ibarguren Etxeberria 1997 Spain Baqué-Ideus-BH Team
DNF Paul Ormaetxea Bilbao 1996 Spain Baqué-Ideus-BH Team
DNF Remi Aubert 1995 France C.C.Etupes
DNF Mathieu Garnier 1994 France C.C.Etupes
DNF Arnaud Pfrimmer 1996 France C.C.Etupes
DNF Paul Sauvage 1995 France C.C.Etupes
DNF Quentin Simon 1997 France C.C.Etupes
DNF Robby Cobbaert 1990 Belgium Cibel - Cebon
DNF Jan Reynaerts 1997 Belgium Cibel - Cebon
DNF Antoine Baurin 1995 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Simon Gregoire 1998 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Adrien Houbben 1998 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Laurenz Rex 1999 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Luuc Bugter 1993 Netherlands Delta Cycling Rotterdam
DNF Adriaan Janssen 1995 Netherlands Delta Cycling Rotterdam
DNF Justin Timmermans 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam
DNF Jason Van Dalen 1994 Netherlands Delta Cycling Rotterdam
DNF Jordy Bouts 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke
DNF Patrick Haller 1997 Germany Heizomat Rad-Net.De
DNF Tobias Nolde 1998 Germany Heizomat Rad-Net.De
DNF Pascal Treubel 1997 Germany Heizomat Rad-Net.De
DNF Angelo Van Den Bossche 1996 Belgium Home Solutions-Anmapa
DNF Jordi Van Dingenen 1996 Belgium Home Solutions-Anmapa
DNF Giacomo Ballabio 1998 Italy IAM Excelsior
DNF Quentin Guex 1996 Switzerland IAM Excelsior
DNF Gino Mäder 1997 Switzerland IAM Excelsior
DNF Anthony Rappo 1995 Switzerland IAM Excelsior
DNF Martin Schäppi 1996 Switzerland IAM Excelsior
DNF Ofek Hason 1994 Israel Israel Cycling Academy Devo
DNF Jan Brockhoff 1994 Germany Leopard Pro Cycling
DNF Gaetan Pons 1992 Luxembourg Leopard Pro Cycling
DNF Luc Wirtgen 1998 Luxembourg Leopard Pro Cycling
DNF Ward Jaspers 1997 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Brayan Chaves 1997 Colombia Mitchelton Scott - BikeExchange
DNF Callum Scotson 1996 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange
DNF Pablo Alonso Montes 1997 Spain Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Dorian De Maeght 1997 Belgium Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Stan Dieleman 1998 Belgium Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Hannes Heynderikcx 1998 Belgium Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Lennert Van De Voorde 1998 Belgium Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Geert Verheijen 1999 Netherlands Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Tim De Greef 1999 Belgium Nano Development Team
DNF Jari Snyers 1997 Belgium Nano Development Team
DNF Thomas Verheyen 1997 Belgium Nano Development Team
DNF Jens Vertongen 1999 Belgium Nano Development Team
DNF Jelle Schuermans 1996 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Jasper Kaesemans 1999 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Feddrik Lauwens 1999 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Michiel Offermans 1998 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Francois Allard 1998 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Gianni Daghuyt 1997 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Colin Elst 1998 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Robin Ernst 1999 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Adrien Forthomme 1997 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Jan Maas 1996 Netherlands SEG Racing Academy
DNF Ide Schelling 1998 Netherlands SEG Racing Academy
DNF Elyas Afewerki 1992 Eritrea Start Team Gusto
DNF Oscar Nehuen Bazan Claveles 1999 Argentina Start Team Gusto
DNF Yonatan Haile 1994 Eritrea Start Team Gusto
DNF Saymon Musie 1998 Eritrea Start Team Gusto
DNF Adam Lewis 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Yorick Slagmulders 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Claudio Catania 1992 Germany Team Differdange - Losch
DNF Jelle Donders 1993 Belgium Team Differdange - Losch
DNF Rick Stemper 1999 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Tom Thill 1990 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Luca Henn 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Jan Hugger 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Joshua Huppertz 1994 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Tobias Knaup 1993 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Nathan Draper 1997 Great Britain Team Wiggins
DNF Etienne Georgi 1998 Great Britain Team Wiggins
DNF Dylan Kerfoot Robson 1996 Great Britain Team Wiggins
DNF Robert Scott 1998 Great Britain Team Wiggins
DNF Reece Wood 1998 Great Britain Team Wiggins
DNF Marc Franken 1991 Netherlands United CT
DNF Robin Radoux 1999 Belgium United CT
DNF Thomas Vanbesien 1993 Belgium United CT
DNF Dries Verstrepen 1995 Belgium United CT
DNF Tanner Ward 1993 USA United CT
DNF Maël Boivin 1996 France V.C.Pays de Loudeac
DNF Macgregor Carter 1998 Australia V.C.Pays de Loudeac
DNF Bruno Hattier 1998 France V.C.Pays de Loudeac
DNF Ewen Henrio 1997 France V.C.Pays de Loudeac
DNF Gaetan Lemoine 1995 France V.C.Pays de Loudeac
DNF Valentin Ferron 1998 France Vendée U
DNF Emilien Jeanniere 1998 France Vendée U
DNF Louis Pijourlet 1995 France Vendée U
DNF David Riviere 1995 France Vendée U
DNF Jovany Van Oudenhove 1997 Belgium VL Technics - Experza
DNF Maarten Verheyen 1999 Belgium VL Technics - Experza

Info

RaceFleche Ardennaise
Nation Belgium
Distance 179.7 km
DateMay 6th
Edition2018
Classification1.2
Extra Compare top four

Cees Bol