Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Turul Romaniei
UCI, Stage race, 19th -23rd September 2018, Romania
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2022
2021
2020
2019
2018
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1974
1973
1969
1968
1967
1966
1965
1961
1960
1959
1958
1956
1955
1954
1953
1951
1950
1946
1936
1935
1934
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belarus
Bulgaria
Colombia
Estonia
France
Hungary
Italy
Kazakhstan
Latvia
Moldova
Netherlands
New Zealand
Poland
Romania
Slovakia
Spain
Switzerland
Turkey
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
Apple Team
Belarus
CSA Steaua Bucuresti
CSUVT-Devron West CT
Cycling Team Friuli
Kobanya Cycling Team
Lviv Cycling Team
Massi - Kuwait
Moldova
Monkey Town
MSTina-Focus
Novo Nordisk Development
Pannon Cycling Team
Romania
Team Illuminate
Team Novak
Trevigiani - Phonix - Hemus
Turkey
Voster Uniwheels
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Tvetcov
Serghei
1988
Romania
16:51:38
40
02
Balkan
Onur
1996
Turkey
+ 12
30
03
Grabis
Mateusz
1994
Voster Uniwheels
+ 20
25
04
Pellaud
Simon
1992
Team Illuminate
+ 22
20
05
Bais
Mattia
1996
Cycling Team Friuli
+ 23
15
06
Dima
Emil
1997
MSTina-Focus
+ 27
10
07
Aleotti
Giovanni
1999
Cycling Team Friuli
+ 33
5
08
Schulting
Peter
1987
Monkey Town
+ 38
3
09
Orlandi
Massimo
1998
Cycling Team Friuli
+ 43
3
10
Bratashchuk
Andrii
1992
Team Novak
+ 48
3
11
Cholakov
Stanamir
1991
Trevigiani - Phonix - Hemus
+ 48
12
Raileanu
Cristian
1993
Moldova
+ 02:14
13
Vasilyev
Maksym
[*]
1990
Lviv Cycling Team
+ 04:07
14
Tanovitchii
Nicolae
1993
Team Novak
+ 09:39
15
De Jong
Jeen
1996
Monkey Town
+ 09:42
16
Dementyev
Yegor
1987
Team Novak
+ 10:04
17
Prevar
Oleksandr
1990
Team Novak
+ 10:04
18
Santoro
Antonio
1989
Monkey Town
+ 10:41
19
Filutas
Viktor
1996
Pannon Cycling Team
+ 11:01
20
Örken
Ahmet
1993
Turkey
+ 11:15
21
Marengo
Alberto
1994
Kobanya Cycling Team
+ 11:18
22
Gutiérrez
José Manuel
1988
Massi - Kuwait
+ 11:21
23
Szatmary
Andras
1990
Pannon Cycling Team
+ 11:21
24
Vrabii
Andrei
1992
Moldova
+ 11:54
25
Stachowiak
Adam
1989
Voster Uniwheels
+ 11:54
26
Ferrer Bueno
Jorge
1984
Massi - Kuwait
+ 12:43
27
Zemlyakov
Oleg
1993
Apple Team
+ 13:05
28
Turebekov
Hurgali
1996
Apple Team
+ 13:26
29
Behringer
Oliver
1996
Novo Nordisk Development
+ 13:35
30
Hollo
Botond
1992
Pannon Cycling Team
+ 13:35
31
Tsishchanka
Hardzei
1995
Belarus
+ 15:05
32
Venchiarutti
Nicola
1998
Cycling Team Friuli
+ 15:51
33
Dina
Daniel
1997
Pannon Cycling Team
+ 16:03
34
Lavrentyev
Anton
1995
Apple Team
+ 17:42
35
Bakirci
Nazym
1986
Turkey
+ 18:19
36
Chsherbinin
Yuriy
1996
Apple Team
+ 19:25
37
Zhukovskyy
Rostyslav
1990
Kobanya Cycling Team
+ 20:57
38
Bakker
Stephan
1994
Monkey Town
+ 21:51
39
Kleiman
Wim
1993
Monkey Town
+ 21:51
40
Pessot
Alessandro
1995
Cycling Team Friuli
+ 22:22
41
Atalay
Muhammet
1989
Turkey
+ 25:15
42
Crista
Daniel
1991
CSA Steaua Bucuresti
+ 25:52
43
Barón
Félix
1991
Team Illuminate
+ 26:57
44
Daugé
Lucas
1996
Novo Nordisk Development
+ 31:04
45
Moricz
Daniel
1996
Kobanya Cycling Team
+ 31:18
46
Mihailov
Mihail
1997
Trevigiani - Phonix - Hemus
+ 32:08
47
Deshko
Roman
1998
Lviv Cycling Team
+ 34:29
48
Akdilek
Ahmet
1988
Turkey
+ 36:03
49
Bidilici
Andrei-Cosmin
1999
Romania
+ 36:21
50
Krawczyk
Szymon
1998
Voster Uniwheels
+ 36:28
51
Dumitrescu
Gerhard-Cristian
-
Romania
+ 37:07
52
Lovassy
Krisztian
1988
Kobanya Cycling Team
+ 37:20
53
Samli
Feritcan
1994
Turkey
+ 39:20
54
Rusnac
Veaceslav
1999
Moldova
+ 40:38
55
Dzhus
Volodymyr
1993
Lviv Cycling Team
+ 40:39
56
Cevini
Peter
1991
CSUVT-Devron West CT
+ 41:02
57
Plesea
Valentin
1993
CSA Steaua Bucuresti
+ 41:05
58
Orosz
Gergely
1999
Pannon Cycling Team
+ 41:06
59
Komar
Mateusz
1985
Voster Uniwheels
+ 41:12
60
Stancu
Alexandru-George
1992
Romania
+ 41:25
61
Kiani
Aria
1992
Team Illuminate
+ 44:38
62
Ferronato
Filippo
1998
Cycling Team Friuli
+ 45:07
63
Balazsi
Lorant
1999
Team Novak
+ 46:13
64
Tsishkou
Raman
1994
Belarus
+ 46:42
65
Caseny Catalá
Ruben
1986
Massi - Kuwait
+ 47:45
66
Oliveto
Samuele
1994
Kobanya Cycling Team
+ 48:19
67
Karaliok
Yauheni
1996
Belarus
+ 48:21
68
Saidov
Ulugbek
1996
Novo Nordisk Development
+ 49:11
69
Babaita
Dan-Mihai
1998
CSUVT-Devron West CT
+ 53:39
70
Andrei
Ionut-Andrei
1999
MSTina-Focus
+ 54:26
71
Parma
Krzysztof
1987
Voster Uniwheels
+ 54:26
72
Horvath
Roland
1995
CSA Steaua Bucuresti
+ 54:40
73
Duma
Pavlo
1997
Lviv Cycling Team
+ 57:16
74
Petrache
Marius
1987
CSUVT-Devron West CT
+ 57:58
75
Beadle
Hamish
1998
Novo Nordisk Development
+ 57:58
76
Barbu
Leonard
1996
CSA Steaua Bucuresti
+ 57:58
77
Kolev
Yoan
1999
Trevigiani - Phonix - Hemus
+ 59:51
78
Molnar
Gabor
1999
Kobanya Cycling Team
+ 01:01:04
79
Sobennicov
Andrei
1988
Moldova
+ 01:03:22
80
Duncan
Jackson
1992
Team Illuminate
+ 01:06:54
81
Malnasi
Joszef-Attila
1998
Romania
+ 01:08:50
82
Gonzalez Aguilera
Juan
1997
Novo Nordisk Development
+ 01:19:27
83
Mihnea
Cristian
1998
CSA Steaua Bucuresti
+ 01:29:00
DNF
Ramanau
Raman
1994
Belarus
DNF
Shemetau
Mikhail
1994
Belarus
DNF
Tsimoshyk
Uladzislai
1999
Belarus
DNF
Ayazbayev
Maxat
1992
Apple Team
DNF
Galeyev
Vadim
1992
Apple Team
DNF
Blagoescu
Adrian
-
CSUVT-Devron West CT
DNF
Chepetan
Emil
1996
CSUVT-Devron West CT
DNF
Farcas
Remus
-
CSUVT-Devron West CT
DNF
Rozhonyuk
Andriy
1997
Lviv Cycling Team
DNF
Casas Gutierrez
Lucas
1994
Massi - Kuwait
DNF
Redondo Corbera
Hilari
1994
Massi - Kuwait
DNF
Pluto
Martin
1998
Monkey Town
DNF
Cojanu
Andrei
1999
MSTina-Focus
DNF
Stan
Emanuel
1999
MSTina-Focus
DNF
Szabo
Miklos
1998
Pannon Cycling Team
DNF
Laas
Martin
1993
Team Illuminate
DNF
Novak
Eduard
1976
Team Novak
DNF
Bechkov
Aleks
1999
Trevigiani - Phonix - Hemus
Information
Turul Romaniei
Romania
19th -23rd September 2018
2.2