Next manager: Cyclassics (19/08)

2018 Paris - Arras Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels 04:17:080107:02:03
02 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0002+ 06
03 Jannick Steimle 1996 Vorarlberg - Santic + 2003+ 28
04 Rasmus C. Quaade 1990 BHS Almeborg Bornholm + 2004+ 32
05 Wim Kleiman 1993 Monkey Town + 2405+ 35
06 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 4007+ 51
07 Fred Wright 1999 100% ME + 4306+ 49
08 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal U23 + 04:0109+ 04:13
09 Christoffer Lisson 1995 BHS Almeborg Bornholm + 04:0108+ 04:13
10 Andre Looij 1995 Monkey Town + 04:1211+ 04:24
11 Nicklas Overgaard Pedersen 1993 BHS Almeborg Bornholm + 04:1212+ 04:24
12 Flavien Dassonville 1991 C.C.Nogent-sur-Oise + 04:1431+ 04:26
13 Filippo Fortin 1989 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:1410+ 04:22
14 Ethan Hayter 1998 - + 04:1415+ 04:26
15 Mikel Aristi Gardoki 1993 Euskadi - Murias + 04:1414+ 04:26
16 Robin Froidevaux 1998 Akros - Renfer SA + 04:1432+ 04:26
17 Matthew Teggart 1996 Team Wiggins + 04:1438+ 04:26
18 Davide Orrico 1990 Vorarlberg - Santic + 04:1430+ 04:26
19 Theo Nonnez 1999 C.C.Nogent-sur-Oise + 04:1418+ 04:26
20 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 04:1427+ 04:26
21 Maxime De Poorter 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 04:1419+ 04:26
22 Barnabas Peak 1998 Centre Mondial du Cyclisme + 04:1413+ 04:24
23 Axel Flet 1994 ESEG Douai-Origine Cycles + 04:1493+ 16:40
24 Emmanuel Morin 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 04:1435+ 04:26
25 Laurent Evrard 1990 Sovac - Natura4ever + 04:1422+ 04:26
26 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Team Coloquick + 04:1424+ 04:26
27 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 04:1429+ 04:26
28 Jean-Lou Watrelot 1997 Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:1423+ 04:26
29 Guillaume Seye 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 04:1428+ 04:26
30 Emilien Vandermeersch 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:1417+ 04:26
31 Jeremy Cabot 1991 Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 04:1436+ 04:26
32 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:1425+ 04:26
33 Lothar Verhulst 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 04:1433+ 04:26
34 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 04:1416+ 04:26
35 Antonio Barac 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 04:1420+ 04:26
36 Kevin Avoine 1997 ESEG Douai-Origine Cycles + 04:1421+ 04:26
37 Callum Scotson 1996 Mitchelton Scott - BikeExchange + 04:1437+ 04:26
38 Mark Downey 1996 Team Wiggins + 04:1440+ 04:26
39 Lukas Schlemmer 1995 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:1426+ 04:26
40 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 04:1439+ 04:26
41 Joe Nally 1999 100% ME + 04:1434+ 04:26
42 Martins Pluto 1998 Monkey Town + 04:2245+ 04:34
43 Julien Van Haverbeke 1995 Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:2246+ 04:34
44 Dylan Kerfoot Robson 1996 Team Wiggins + 04:2247+ 04:34
45 Nicolas Moncomble 1982 Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:2253+ 04:34
46 Steven Tronet 1986 Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 04:2249+ 04:34
47 Louis Visser 1998 Dimension Data for Qhubeka + 04:2294+ 16:48
48 Theo Sagnier 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 04:2243+ 04:34
49 Patrick Jäger 1994 Vorarlberg - Santic + 04:2241+ 04:34
50 Corentin Navarro 1997 Team Wiggins + 04:2244+ 04:34
51 Gabriel Cullaigh 1996 Team Wiggins + 04:2242+ 04:34
52 Adrien Lagree 1997 Sojasun Espoir- ACNC + 04:2248+ 04:34
53 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 04:2251+ 04:34
54 Matthew Bostock 1997 - + 04:2252+ 04:34
55 Clement Davy 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 04:2250+ 04:34
56 Stefan Bissegger 1998 Akros - Renfer SA + 04:2954+ 04:41
57 Veljko Stojnic 1999 Centre Mondial du Cyclisme + 04:2955+ 04:41
58 Adrien Carpentier 1996 C.C.Nogent-sur-Oise + 05:2556+ 05:37
59 Louis Deguide 1994 Sovac - Natura4ever + 05:2557+ 05:37
60 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 05:3058+ 05:42
61 Dusan Kalaba 1996 Centre Mondial du Cyclisme + 05:3059+ 05:42
62 Arne Marit 1999 Lotto - Soudal U23 + 05:4160+ 05:53
63 Xiaolong Sun 1994 Mitchelton Scott - BikeExchange + 05:4162+ 05:53
64 Baptiste Gourguechon 1999 Dunkerque Littoral Cyclisme + 05:4197+ 18:07
65 Jonas Castrique 1997 Lotto - Soudal U23 + 05:4161+ 05:53
66 Antoine Loy 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 05:4563+ 05:57
67 Ollie Jones 1996 Dimension Data for Qhubeka + 06:22104+ 23:35
68 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 06:2269+ 06:34
69 Rasmus Wallin 1996 Team Coloquick + 06:2265+ 06:34
70 Joey Van Rhee 1992 Monkey Town + 06:2267+ 06:34
71 Casper Von Folsach 1993 Team Coloquick + 06:2268+ 06:34
72 Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Centre Mondial du Cyclisme + 06:2266+ 06:34
73 Florian Van Eslander 1995 ESEG Douai-Origine Cycles + 06:2270+ 06:34
74 Remi Huens 1999 C.C.Nogent-sur-Oise + 06:2272+ 06:34
75 Emil Toudal 1996 BHS Almeborg Bornholm + 06:2271+ 06:34
76 Sasha Weemaes 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 06:2264+ 06:24
77 Kent Main 1996 Dimension Data for Qhubeka + 06:29105+ 23:42
78 Luca Mozzato 1998 Dimension Data for Qhubeka + 08:22101+ 20:48
79 Tony Hurel 1987 Sojasun Espoir- ACNC + 09:4173+ 09:53
80 Benat Txoperena 1991 Euskadi - Murias + 09:5075+ 10:02
81 Enrique Sanz Unzue 1989 Euskadi - Murias + 09:5074+ 10:02
82 Raphael Garez 1997 Dunkerque Littoral Cyclisme + 10:4091+ 10:52
83 Vojtech Hacecky 1987 Elkov - Author + 10:4084+ 10:52
84 Sergio Rodriguez Reche 1992 Euskadi - Murias + 10:4090+ 10:52
85 Robin Stenuit 1990 Sovac - Natura4ever + 10:4092+ 10:52
86 Florent Fache 1996 ESEG Douai-Origine Cycles + 10:4079+ 10:52
87 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 10:4077+ 10:47
88 Samuel Leroux 1994 Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 10:4089+ 10:52
89 Alexander Geuens 1994 Sovac - Natura4ever + 10:4080+ 10:52
90 Maxime Huygens 1992 ESEG Douai-Origine Cycles + 10:40102+ 23:06
91 Wenhui Bi 1993 Mitchelton Scott - BikeExchange + 10:40103+ 23:06
92 Matthew Walls 1998 100% ME + 10:4083+ 10:52
93 Zhi Hui Jiang 1994 Mitchelton Scott - BikeExchange + 10:4082+ 10:52
94 Joe Holt 1997 AMain Cycling Team + 10:4076+ 10:46
95 Dany Maffeis 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 10:4081+ 10:52
96 Brayan Chaves 1997 Mitchelton Scott - BikeExchange + 10:40106+ 27:53
97 Florian Deriaux 1990 Sovac - Natura4ever + 10:4086+ 10:52
98 Jacob Vaughan 1999 Lotto - Soudal U23 + 10:4088+ 10:52
99 Gotzon Udondo Santamaría 1993 Euskadi - Murias + 10:4087+ 10:52
100 Julius Johansen 1999 Team Coloquick + 10:4078+ 10:51
101 Stylianos Farantakis 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 10:4085+ 10:52
102 Eigil Nicolajsen 1998 BHS Almeborg Bornholm + 17:2396+ 17:35
103 Daniel Geysmayr 1989 Vorarlberg - Santic + 17:2395+ 17:35
104 Lois Dufaux 1998 Akros - Renfer SA + 18:3698+ 18:48
105 Jonas Döring 1998 Akros - Renfer SA + 18:37107+ 31:03
106 Antoine Aebi 1998 Akros - Renfer SA + 18:3799+ 18:49
107 Maxime Blampain 1996 Sojasun Espoir- ACNC + 19:34100+ 19:46
DNS Harry Sweeny 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange 999
DNS Morgan Kneisky 1987 Roubaix Metropole Europeenne de Lil 999
DNF Joel Suter 1998 Akros - Renfer SA 999
DNF Igor Chzhan 1999 Centre Mondial du Cyclisme 999
DNF Gilles Borra 1998 EFC - L&R - Vulsteke 999
DNF Matthias Van Beethoven 1995 ESEG Douai-Origine Cycles 999
DNF Ander Barrenetxea 1992 Euskadi - Murias 999
DNF Mel Van Der Veekens 1998 Monkey Town 999
DNF Lander Seynaeve 1992 Roubaix Metropole Europeenne de Lil 999
DNF Pierre Barbier 1997 Roubaix Metropole Europeenne de Lil 999
DNF Gaetan Bille 1988 Sovac - Natura4ever 999
DNF Mathias Larsen 1999 Team Coloquick 999
DNF Thomas Pidcock 1999 Team Wiggins 999

Info

Race Paris - Arras Tour
Nation France
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 189.6 km
StartLens
FinishLiévin
DateMay 19th (2018)
Leader S.Rabitsch
Youth J.Steimle
Mountain M.Krizek
Combative R.Quaade
Sprint F.Wright

Stephan Rabitsch