2018 Paris - Arras Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 03 FirstCycling.com

Pos Name Born Nation Team Time
01 Stephan Rabitsch 1991 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels 11:36:42
02 Josef Cerny 1993 Czech Republic Elkov - Author + 06
03 Jannick Steimle 1996 Germany Vorarlberg - Santic + 28
04 Rasmus Christian Quaade 1990 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 32
05 Wim Kleiman 1993 Netherlands Monkey Town + 35
06 Matthias Krizek 1988 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 51
07 Fred Wright 1999 Great Britain 100% ME + 01:46
08 Christoffer Lisson 1995 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 04:13
09 Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 04:13
10 Matthew Teggart 1996 Ireland Team Wiggins + 04:19
11 Filippo Fortin 1989 Italy Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:22
12 Andre Looij 1995 Netherlands Monkey Town + 04:24
13 Nicklas Overgaard Pedersen 1993 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 04:24
14 Barnabas Peak 1998 Hungary Centre Mondial du Cyclisme + 04:24
15 Mikel Aristi Gardoki 1993 Spain Euskadi - Murias + 04:26
16 Ethan Hayter 1998 Great Britain - + 04:26
17 Alfdan De Decker 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 + 04:26
18 Theo Nonnez 1999 France C.C.Nogent-sur-Oise + 04:26
19 Antonio Barac 1997 Croatia Centre Mondial du Cyclisme + 04:26
20 Maxime De Poorter 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 04:26
21 Jiri Polnicky 1989 Czech Republic Elkov - Author + 04:26
22 Emmanuel Morin 1995 France Sojasun Espoir- ACNC + 04:26
23 Robin Froidevaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 04:26
24 Flavien Dassonville 1991 France C.C.Nogent-sur-Oise + 04:26
25 Davide Orrico 1990 Italy Vorarlberg - Santic + 04:26
26 Mark Downey 1996 Ireland Team Wiggins + 04:26
27 Gabriel Cullaigh 1996 Great Britain Team Wiggins + 04:28
28 Theo Sagnier 1997 France C.C.Nogent-sur-Oise + 04:34
29 Julien Van Haverbeke 1995 France Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:34
30 Dylan Kerfoot Robson 1996 Great Britain Team Wiggins + 04:34
31 Clement Davy 1998 France Sojasun Espoir- ACNC + 04:34
32 Daniel Lehner 1994 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:35
33 Lukas Schlemmer 1995 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:35
34 Matej Zahalka 1993 Czech Republic Elkov - Author + 04:35
35 Lothar Verhulst 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 04:35
36 Stefan Bissegger 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 04:41
37 Callum Scotson 1996 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange + 04:42
38 Martins Pluto 1998 Latvia Monkey Town + 04:43
39 Adrien Lagrée 1997 France Sojasun Espoir- ACNC + 04:43
40 Steven Tronet 1986 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 04:47
41 Matthew Bostock 1997 Great Britain - + 04:58
42 Magnus Bak Klaris 1996 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 05:17
43 Adrien Carpentier 1996 France C.C.Nogent-sur-Oise + 05:37
44 Alois Kankovsky 1983 Czech Republic Elkov - Author + 05:42
45 Kevin Avoine 1997 France ESEG Douai-Origine Cycles + 05:47
46 Laurent Evrard 1990 Belgium Sovac - Natura4ever + 05:47
47 Thomas Buchacek 1978 Czech Republic Elkov - Author + 05:49
48 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Denmark Team Coloquick + 05:58
49 Sasha Weemaes 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 06:20
50 Emilien Vandermeersch 1998 France Dunkerque Littoral Cyclisme + 06:23
51 Jean-Lou Watrelot 1997 France Dunkerque Littoral Cyclisme + 06:23
52 Joe Nally 1999 Great Britain 100% ME + 06:23
53 Nicolas Moncomble 1982 France Dunkerque Littoral Cyclisme + 06:31
54 Rasmus Wallin 1996 Denmark Team Coloquick + 06:34
55 Joey Van Rhee 1992 Netherlands Monkey Town + 06:50
56 Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Mongolia Centre Mondial du Cyclisme + 07:04
57 Jeremy Cabot 1991 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 07:29
58 Louis Deguide 1994 Belgium Sovac - Natura4ever + 07:34
59 Emil Toudal 1996 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 08:21
60 Veljko Stojnic 1999 Serbia Centre Mondial du Cyclisme + 08:28
61 Antoine Loy 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 08:30
62 Florian Van Eslander 1995 France ESEG Douai-Origine Cycles + 08:58
63 Benat Txoperena 1991 Spain Euskadi - Murias + 10:32
64 Matthew Walls 1998 Great Britain 100% ME + 10:42
65 Alexander Geuens 1994 Belgium Sovac - Natura4ever + 10:52
66 Zhi Hui Jiang 1994 China Mitchelton Scott - BikeExchange + 10:52
67 Vojtech Hacecky 1987 Czech Republic Elkov - Author + 10:52
68 Robin Stenuit 1990 Belgium Sovac - Natura4ever + 10:52
69 Enrique Sanz Unzue 1989 Spain Euskadi - Murias + 10:59
70 Samuel Leroux 1994 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 11:05
71 Florent Fache 1996 France ESEG Douai-Origine Cycles + 11:15
72 Julius Johansen 1999 Denmark Team Coloquick + 11:15
73 Alex Colman 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 11:40
74 Arne Marit 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 + 11:52
75 Jonas Castrique 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 11:52
76 Patrick Jäger 1994 Austria Vorarlberg - Santic + 11:56
77 Remi Huens 1999 France C.C.Nogent-sur-Oise + 12:33
78 Joe Holt 1997 Great Britain AMain Cycling Team + 12:43
79 Florian Deriaux 1990 France Sovac - Natura4ever + 12:49
80 Jacob Vaughan 1999 Great Britain Lotto - Soudal U23 + 13:00
81 Dusan Kalaba 1996 Serbia Centre Mondial du Cyclisme + 13:04
82 Gotzon Udondo Santamaría 1993 Spain Euskadi - Murias + 16:31
83 Sergio Rodriguez Reche 1992 Spain Euskadi - Murias + 16:31
84 Axel Flet 1994 France ESEG Douai-Origine Cycles + 16:40
85 Dany Maffeis 1992 France C.C.Nogent-sur-Oise + 16:43
86 Raphael Garez 1997 France Dunkerque Littoral Cyclisme + 16:51
87 Daniel Geysmayr 1989 Austria Vorarlberg - Santic + 17:51
88 Baptiste Gourguechon 1999 France Dunkerque Littoral Cyclisme + 18:07
89 Louis Visser 1998 South Africa Dimension Data for Qhubeka + 18:45
90 Eigil Nicolajsen 1998 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 19:55
91 Antoine Aebi 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 20:46
92 Luca Mozzato 1998 Italy Dimension Data for Qhubeka + 20:48
93 Lois Dufaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 21:14
94 Maxime Blampain 1996 France Sojasun Espoir- ACNC + 23:33
95 Kent Main 1996 South Africa Dimension Data for Qhubeka + 23:58
96 Wenhui Bi 1993 China Mitchelton Scott - BikeExchange + 25:32
97 Ollie Jones 1996 New Zealand Dimension Data for Qhubeka + 26:01
98 Brayan Chaves 1997 Colombia Mitchelton Scott - BikeExchange + 28:14
99 Maxime Huygens 1992 France ESEG Douai-Origine Cycles + 29:05
100 Jonas Döring 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 33:00

Info

RaceParis - Arras Tour
Nation France
DateMay 18th-20th
Edition2018
Classification2.2
Leader S.Rabitsch
Youth J.Steimle
Mountain M.Krizek
Sprint D.Maffeis
Extra Compare top four

Stephan Rabitsch