2018 Giro della Regione Friuli

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Alberto Dainese 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior 03:28:550103:28:55
02 Jalel Duranti 1994 Petroli Firenze-Hopplá + 0002+ 00
03 Yuri Colonna 1996 Petroli Firenze-Hopplá + 0003+ 00
04 Rasmus Byriel Iversen 1997 General Store Bottoli Zardini + 0004+ 00
05 Dmitry Sokolov 1988 Lokosphinx + 0005+ 00
06 Robin Froidevaux 1998 Akros - Renfer SA + 0306+ 03
07 Flavio Tasca 1993 Work Service Videa Coppi Gazzera + 0307+ 03
08 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 0308+ 03
09 Nicola Breda 1996 Zalf Euromobil Désirée Fior + 0309+ 03
10 Andrea Di Renzo 1995 VPM Porto Sant Elpidio + 0310+ 03
11 Fabrizio Capodicasa 1996 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 0311+ 03
12 Davide Leone 1996 VPM Porto Sant Elpidio + 1313+ 13
13 Gino Mäder 1997 IAM Excelsior + 1514+ 15
14 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 0312+ 03
15 Francesco Di Felice 1997 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 03:3015+ 03:30
16 Cristian Rocchetta 1998 General Store Bottoli Zardini + 03:3016+ 03:30
17 Gianluca Milani 1991 Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:3017+ 03:30
18 Giovanni Lonardi 1996 Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:3018+ 03:30
19 Ahmed Amine Galdoune 1996 Kobanya Cycling Team + 03:3019+ 03:30
20 Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data for Qhubeka + 03:3020+ 03:30
21 Alessandro Iacchi 1999 Team Cervelo + 03:3021+ 03:30
22 Florian Gamper 1999 Tirol Cycling Team + 03:3022+ 03:30
23 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 03:3023+ 03:30
24 Samuele Zambelli 1998 Iseo Serrature Rime + 03:3024+ 03:30
25 Enrico Salvador 1994 Biesse Carrera Gavardo + 03:3025+ 03:30
26 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:3026+ 03:30
27 Nico Selenati 1996 Akros - Renfer SA + 03:3027+ 03:30
28 Jeroen Pattyn 1996 VL Technics - Experza + 03:3028+ 03:30
29 Stan Van Tricht 1999 VL Technics - Experza + 03:3029+ 03:30
30 Einer Augusto Rubio Reyes 1998 Vejus TMF + 03:3030+ 03:30
31 Kent Main 1996 Dimension Data + 03:3031+ 03:30
32 Jan Petelin 1996 Team Differdange - Losch + 03:3032+ 03:30
33 Filippo Tagliani 1995 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 03:3033+ 03:30
34 Alessandro Susco 1999 Vejus TMF + 03:3034+ 03:30
35 Marco Landi 1996 Petroli Firenze-Hopplá + 03:3035+ 03:30
36 Koos Jeroen Kers 1986 WP Groot Amsterdam + 03:3036+ 03:30
37 Louis Visser 1998 Dimension Data for Qhubeka + 03:3037+ 03:30
38 Davide Botta 1997 Team Colpack + 03:3038+ 03:30
39 Fabio Di Guglielmo 1998 VPM Porto Sant Elpidio + 03:3039+ 03:30
40 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 03:3040+ 03:30
41 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:3041+ 03:30
42 Luis Antonio Gomez Urosa 1994 Work Service Videa Coppi Gazzera + 03:3042+ 03:30
43 Robert Jenko 1990 MebloJogi-Kult-Solkan + 03:3043+ 03:30
44 Davide Bauce 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 03:3044+ 03:30
45 Davide Casarotto 1997 General Store Bottoli Zardini + 03:3045+ 03:30
46 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:3046+ 03:30
47 Niels Boele 1998 WP Groot Amsterdam + 03:3047+ 03:30
48 Mario Gamper 1999 Tirol Cycling Team + 03:3048+ 03:30
49 Nicola Genuin 1997 Gaiaplast Bibanese + 03:3049+ 03:30
50 Andrea Cervellera 1998 Team Palazzago + 03:3050+ 03:30
51 Simone Zandomeneghi 1997 Iseo Serrature Rime + 03:3051+ 03:30
52 Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 03:3052+ 03:30
53 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 03:3053+ 03:30
54 Christian Scerbo 1994 V.C.Cremonese-Guerciotti + 03:3054+ 03:30
55 Matteo Baseggio 1998 Work Service Videa Coppi Gazzera + 03:3055+ 03:30
56 Anthony Rappo 1995 IAM Excelsior + 03:3056+ 03:30
57 Stefano Ippolito 1994 Team Palazzago + 03:3057+ 03:30
58 Aldo Caiati 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:3058+ 03:30
59 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - Utensilnord + 03:3059+ 03:30
60 Yentil Ruimgaard 1998 WP Groot Amsterdam + 03:3060+ 03:30
61 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - Utensilnord + 03:3061+ 03:30
62 Meidert Weulink 1999 WP Groot Amsterdam + 03:3062+ 03:30
63 Alberto Amici 1993 Biesse Carrera Gavardo + 03:3063+ 03:30
64 Uros Repse 1993 MebloJogi-Kult-Solkan + 03:3064+ 03:30
65 Nicholas Cianetti 1995 Petroli Firenze-Hopplá + 03:3065+ 03:30
66 Olivier Pardini 1985 Team Differdange - Losch + 03:3066+ 03:30
67 Emanuele Pizzo 1995 VPM Porto Sant Elpidio + 03:3067+ 03:30
68 Andrea Garosio 1993 Bahrain - Merida + 03:3068+ 03:30
69 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:3069+ 03:30
70 Josh Teasdale 1993 Team Differdange - Losch + 03:3070+ 03:30
71 Jorge Ferrer Bueno 1984 Massi - Kuwait + 03:3071+ 03:30
72 Hafetab Weldu 1996 Dimension Data for Qhubeka + 03:3072+ 03:30
73 Samuel Mugisha 1997 Dimension Data for Qhubeka + 03:3073+ 03:30
74 Larry Valvasori 1996 Team Differdange - Losch + 03:3074+ 03:30
75 Andrea Scalvinoni 1999 Team Palazzago + 03:3075+ 03:30
76 Francesco Pirro 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 03:3076+ 03:30
77 Andrea Calabrese 1997 Gaiaplast Bibanese + 03:3077+ 03:30
78 Arseny Nikiforov 1998 Lokosphinx + 03:3078+ 03:30
79 Alberto Giuriato 1998 Cycling Team Friuli + 03:3079+ 03:30
80 Gordian Banzer 1996 Akros - Renfer SA + 03:3080+ 03:30
81 Michael Delle Foglie 1992 Team Cervelo + 03:3081+ 03:30
82 Alberto Zanoni 1998 General Store Bottoli Zardini + 03:3082+ 03:30
83 Gregorio Ferri 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:3083+ 03:30
84 Ollie Jones 1996 Dimension Data for Qhubeka + 03:3084+ 03:30
85 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 03:3085+ 03:30
86 Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Massi - Kuwait + 03:3086+ 03:30
87 Ettore Carlini 1989 D'Amico - Utensilnord + 03:3087+ 03:30
88 Luca Cibrario 1998 V.C.Cremonese-Guerciotti + 03:3088+ 03:30
89 Francesco Baldi 1996 VPM Porto Sant Elpidio + 03:3089+ 03:30
90 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 03:3090+ 03:30
91 Luca Coati - Iseo Serrature Rime + 03:3091+ 03:30
92 Gabriele Lancia 1997 Team Cervelo + 03:3092+ 03:30
93 Tuur Deprez 1996 VL Technics - Experza + 03:3093+ 03:30
94 Jonas Döring 1998 Akros - Renfer SA + 03:3094+ 03:30
95 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 03:3095+ 03:30
96 Andrea Cacciotti 1996 Petroli Firenze-Hopplá + 03:3096+ 03:30
97 Samuele Zoccarato 1998 General Store Bottoli Zardini + 03:3097+ 03:30
98 Alessandro Vandromme 1998 VL Technics - Experza + 03:3098+ 03:30
99 Emanuele Barison 1998 Work Service Videa Coppi Gazzera + 03:3099+ 03:30
100 Nicolas Coppolino 1998 V.C.Cremonese-Guerciotti + 03:30100+ 03:30
101 Gabriele Maria Denaro - Team Palazzago + 03:30101+ 03:30
102 Giacomo Venturini 1998 Gaiaplast Bibanese + 03:30102+ 03:30
103 Tim Roskar 1998 MebloJogi-Kult-Solkan + 03:30103+ 03:30
104 Jacopo Cavicchioli 1999 Cycling Team Friuli + 03:30104+ 03:30
105 Riccardo Lucca 1997 Team Colpack + 03:30105+ 03:30
106 Andrea Calza 1993 Gaiaplast Bibanese + 03:30106+ 03:30
107 Matteo Bellia 1997 IAM Excelsior + 03:30107+ 03:30
108 Nico Houtteman 1997 VL Technics - Experza + 03:30108+ 03:30
109 Simone Germana 1997 VPM Porto Sant Elpidio + 03:30109+ 03:30
110 Friso Van Diemen 1999 WP Groot Amsterdam + 03:30110+ 03:30
111 Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior + 03:30111+ 03:30
112 Kevin Colleoni 1999 Biesse Carrera Gavardo + 03:30112+ 03:30
113 Nicolas Verougstraete 1997 VL Technics - Experza + 03:30113+ 03:30
114 Lorenzo Delco 1995 Biesse Carrera Gavardo + 03:30114+ 03:30
115 Stefano Moro 1997 Biesse Carrera Gavardo + 03:30115+ 03:30
116 Marcel Neuhauser 1997 Tirol Cycling Team + 03:30116+ 03:30
117 Luigi D'Amico 1998 Vejus TMF + 03:30117+ 03:30
118 Matteo Natali 1994 Petroli Firenze-Hopplá + 03:58121+ 03:58
119 Edoardo Sali 1998 Team Cervelo + 03:58122+ 03:58
120 Francesco Laterza 1999 Vejus TMF + 04:01123+ 04:01
121 Joel Suter 1998 Akros - Renfer SA + 04:01124+ 04:01
122 Filippo Sanvito 1998 V.C.Cremonese-Guerciotti + 04:01125+ 04:01
123 Luca Maritano 1998 V.C.Cremonese-Guerciotti + 04:01126+ 04:01
124 Enrico Zanoncello 1997 Team Colpack + 04:05127+ 04:05
125 Emanuele Onesti 1995 D'Amico - Utensilnord + 04:05128+ 04:05
126 Marco Borgo 1996 General Store Bottoli Zardini + 04:07129+ 04:07
127 Matteo Fantoni 1999 Team Palazzago + 04:10130+ 04:10
128 Federico Sartor 1995 Team Colpack + 04:10131+ 04:10
129 Alex Zanetti 1997 Iseo Serrature Rime + 04:12132+ 04:12
130 Manuel Vecchiato 1996 Work Service Videa Coppi Gazzera + 04:12133+ 04:12
131 Mattia Baldo 1997 Iseo Serrature Rime + 04:12134+ 04:12
132 Cristian Spagni 1998 Gaiaplast Bibanese + 04:15135+ 04:15
133 Cezary Grodzicki 1996 Team Palazzago + 04:29136+ 04:29
134 Stefano Corti 1999 Iseo Serrature Rime + 04:29137+ 04:29
135 Lucio Pierantozzi 1998 Team Colpack + 04:39138+ 04:39
136 Andrea Toniatti 1992 Team Colpack + 04:40139+ 04:40
137 Alexander Evtushenko 1993 Lokosphinx + 03:30118+ 03:30
138 Kirill Svesnikov 1992 Lokosphinx + 04:43140+ 04:43
139 Giacomo Zilio 1995 Work Service Videa Coppi Gazzera + 03:30119+ 03:30
140 Matteo Donega 1998 Cycling Team Friuli + 04:44141+ 04:44
141 Stefan Bissegger 1998 Akros - Renfer SA + 03:30120+ 03:30
142 Simone Casule 1998 Gaiaplast Bibanese + 04:51142+ 04:51
143 Manuel Pesci 1995 Team Cervelo + 05:16143+ 05:16
144 Nils Wolfenbuttel 1996 WP Groot Amsterdam + 06:23144+ 06:23
145 Jernej Furlan 1988 MebloJogi-Kult-Solkan + 06:23145+ 06:23
146 Tiago Da Silva 1997 Team Differdange - Losch + 06:23146+ 06:23
147 Simon Cibej 1997 MebloJogi-Kult-Solkan + 07:19147+ 07:19
148 Jan Ostervuh 1999 MebloJogi-Kult-Solkan + 07:19148+ 07:19
149 Ruben Caseny Catalá 1986 Massi - Kuwait + 07:19149+ 07:19
150 Sven Burger 1997 Tirol Cycling Team + 07:50150+ 07:50
151 Mattia Soprana 1999 V.C.Cremonese-Guerciotti + 08:09151+ 08:09
152 Francesco Bettini 1995 D'Amico - Utensilnord + 08:09152+ 08:09
153 Oskar Malasetxeberria 1995 Massi - Kuwait + 08:09153+ 08:09
154 Tiziano Lanzano 1997 Team Cervelo + 10:42154+ 10:42
DNF Hilari Redondo Corbera 1994 Massi - Kuwait 999
DNF Lucas Casas Gutierrez 1994 Massi - Kuwait 999

Info

Race Giro della Regione Friuli
Nation Italy
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 166.2 km
StartFagagna
FinishSpilimbergo
DateSeptember 6th (2018)
Leader A.Dainese
Youth A.Dainese
Points A.Dainese
Mountain Y.Colonna
Sprint N.Breda

Alberto Dainese