Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Five rings of Moscow
UCI, Stage race, Prologue 5th May 2017, Russia
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
Stage
GC
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Armenia
Belarus
Kazakhstan
Netherlands
Russia
Ukraine
Teams
Belarus
Crimea
Dinamo
Gazprom-Rusvelo U23
GBU SHOR Nagornaya
Global Cycling Team
ISD-Jorbi Continental Team
Kazakhstan
Krasnodar Region
Marathon Tula CT
MGFSO
Minsk CC
Moscow Region
MTB Cycling Team
Rcop Belarus
Russia
Samara Region
Udmurtia
Vologda
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Duiunov
Vladislav
1994
Russia
04:43
02
Sukhov
Maxim
1997
Marathon Tula CT
+ 02
03
Ilchenko
Vladimir
1996
-
+ 03
04
Rostovtsev
Sergei
1997
Marathon Tula CT
+ 05
05
Shemetau
Mikhail
1994
Minsk CC
+ 06
06
Piskunov
Maksim
1997
Marathon Tula CT
+ 08
07
Akhramenka
Yauheni
1995
Belarus
+ 10
08
Zubov
Matvey
1991
MGFSO
+ 10
09
Frolov
Igor
1990
Russia
+ 10
10
Papok
Siarhei
1988
Minsk CC
+ 10
11
Kurianov
Stepan
1996
Gazprom-Rusvelo U23
+ 11
12
Rozanov
Dmitriy
1989
Moscow Region
+ 11
13
Mosin
Sergey
1995
Crimea
+ 11
14
Komin
Alexander
1995
Samara Region
+ 12
15
Razumov
Nikita
1996
-
+ 12
16
Tsishkou
Raman
1994
Minsk CC
+ 12
17
Zverkov
Evgeny
1993
Samara Region
+ 13
18
Ilichev
Nikolay
1997
Marathon Tula CT
+ 13
19
Kovalev
Evgeniy
1989
-
+ 14
20
Ahiyevich
Aleh
1993
Minsk CC
+ 14
21
Epifanov
Nikita
1997
Moscow Region
+ 14
22
Karaliok
Yauheni
1996
Belarus
+ 15
23
Zolotarev
Ivan
1997
Krasnodar Region
+ 15
24
Kulikov
Vladislav
1996
MGFSO
+ 16
25
Kustadinchev
Roman
1995
Gazprom-Rusvelo U23
+ 17
26
Prostokishin
Andrey
1996
Marathon Tula CT
+ 17
27
Nekrasov
Denis
1997
Marathon Tula CT
+ 17
28
Popkov
Vitaliy
1983
Russia
+ 18
29
Cherkasov
Nikolay
1996
Gazprom-Rusvelo U23
+ 18
30
Markov
Dmitry
1997
Gazprom-Rusvelo U23
+ 18
31
Streltsov
Alexander
1996
-
+ 18
32
Sveshnikov
Pavel
1998
-
+ 18
33
Muzychin
Anton
1994
Minsk CC
+ 18
34
Dementyev
Yegor
1987
ISD-Jorbi Continental Team
+ 18
35
Belykh
Sergey
1990
Udmurtia
+ 19
36
Tsishchanka
Hardzei
1995
Belarus
+ 19
37
Smirnov
Kirill
1997
MTB Cycling Team
+ 19
38
Shumilov
Iurii
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 19
39
Tikhonin
Evgenii
1998
MGFSO
+ 20
40
Prakapchuk
Vitali
1997
Belarus
+ 20
41
Wubben
Bob
1993
Global Cycling Team
+ 20
42
Chursin
Pavel
1995
MGFSO
+ 20
43
Khadylbek
Kairat
1998
Kazakhstan
+ 21
44
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD-Jorbi Continental Team
+ 21
45
Radionov
Mykhaylo
1984
Crimea
+ 21
46
Kavun
Ilia
1995
MGFSO
+ 21
47
Kobernyak
Evgeny
1995
Gazprom-Rusvelo U23
+ 21
48
Solovev
Pavel
1995
Dinamo
+ 21
49
Konyaev
Stanislav
1998
Crimea
+ 22
50
Lukyanov
Dmitriy
1993
Kazakhstan
+ 22
51
Kulikovskiy
Alexandr
1997
Gazprom-Rusvelo U23
+ 22
52
Saroka
Aliaksandr
1998
Rcop Belarus
+ 22
53
Ivshin
Vitalii
1997
Udmurtia
+ 22
54
Taranenko
Vladislav
1996
Crimea
+ 22
55
Ovsyannikov
Alexandr
1997
Kazakhstan
+ 22
56
Lobanov
Alexsandr
1995
Moscow Region
+ 22
57
Grigoryan
Stepan
1994
Udmurtia
+ 22
58
Kiselev
Sergei
1983
Vologda
+ 22
59
Trofimov
Yury
1984
Russia
+ 23
60
Chumachenko
Daniel
1997
Moscow Region
+ 23
61
Dubovski
Vladislau
1994
Rcop Belarus
+ 24
62
Ramanau
Raman
1994
Minsk CC
+ 24
63
Seledkov
Ivan
1983
-
+ 25
64
Borisov
Evgeny
1992
Udmurtia
+ 25
65
Makarov
Ivan
1991
Moscow Region
+ 26
66
Gareyshin
Aydar
1994
Samara Region
+ 26
67
Suchkov
Vasiliy
1994
Krasnodar Region
+ 27
68
Stafilov
Aleksandr
1992
GBU SHOR Nagornaya
+ 27
69
Fokin
Mikhail
1997
Moscow Region
+ 28
70
Zhurkin
Nikolay
1991
Udmurtia
+ 28
71
Rikunov
Petr
1997
Krasnodar Region
+ 28
72
Van der Pijl
Niels
1993
Global Cycling Team
+ 28
73
Scholten
Tim
1993
Global Cycling Team
+ 28
74
Zhukenov
Aspan
1996
Kazakhstan
+ 29
75
Antonov
Aleksandr
1995
Samara Region
+ 29
76
Bialiauski
Kanstantsin
1998
Belarus
+ 29
77
Kalashnikov
Denis
1996
Samara Region
+ 29
78
Zotov
Evgeny
1994
Samara Region
+ 29
79
Verulskyy
Oleksandr
1993
Crimea
+ 29
80
Azen
Madi
1995
Kazakhstan
+ 30
81
Filipchyk
Petr
1996
Rcop Belarus
+ 30
82
Priadein
Pavel
1990
MTB Cycling Team
+ 30
83
Vavilov
Arsentii
1996
MTB Cycling Team
+ 31
84
Moruha
Anton
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 32
85
Strokau
Vasili
1995
Belarus
+ 33
86
Udod
Rinat
1996
ISD-Jorbi Continental Team
+ 34
87
Budiak
Anatolii
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 34
88
Grunin
Aleksey
1998
Dinamo
+ 35
89
Fatkullin
Valeriy
1998
Russia
+ 36
90
Shnyrko
Aliaksei
1994
Rcop Belarus
+ 36
91
Mihailov
Nikita
1996
Crimea
+ 37
92
Kniazev
Vyacheslav
1997
Dinamo
+ 37
93
Puzanov
Dmitri
1982
Krasnodar Region
+ 38
94
Plakushkin
Sergei
1997
Krasnodar Region
+ 38
95
Pashuk
Pavel
1998
Rcop Belarus
+ 38
96
Galkin
Maxim
1998
Dinamo
+ 38
97
Gribanov
Aleksandr
1974
Krasnodar Region
+ 40
98
Iakovlev
Dmitrii
1996
GBU SHOR Nagornaya
+ 41
99
Zaborsky
Vladislav
1993
Vologda
+ 41
100
Chubukov
Aleksey
1998
GBU SHOR Nagornaya
+ 42
101
Ukhov
Petr
1984
GBU SHOR Nagornaya
+ 42
102
Safarov
Erik
-
Kazakhstan
+ 43
103
Akhmetov
Ainur
1997
MTB Cycling Team
+ 44
104
Buijk
Bart
1993
Global Cycling Team
+ 45
105
Kartashov
Igor
1997
Dinamo
+ 48
106
Lukianov
Sergei
1996
MTB Cycling Team
+ 53
107
Kutuzov
Roman
1996
Vologda
+ 01:02
108
Kartashov
Ivan
1997
Dinamo
+ 01:14
109
Mogir
Dmitry
1978
Vologda
+ 01:16
Pos
Rider
Born
Team
Time
1
Duiunov
Vladislav
1994
Russia
04:43
2
Sukhov
Maxim
1997
Marathon Tula CT
+ 02
3
Ilchenko
Vladimir
1996
-
+ 03
4
Rostovtsev
Sergei
1997
Marathon Tula CT
+ 05
5
Shemetau
Mikhail
1994
Minsk CC
+ 06
6
Piskunov
Maksim
1997
Marathon Tula CT
+ 08
7
Akhramenka
Yauheni
1995
Belarus
+ 10
8
Zubov
Matvey
1991
MGFSO
+ 10
9
Frolov
Igor
1990
Russia
+ 10
10
Papok
Siarhei
1988
Minsk CC
+ 10
11
Kurianov
Stepan
1996
Gazprom-Rusvelo U23
+ 11
12
Rozanov
Dmitriy
1989
Moscow Region
+ 11
13
Mosin
Sergey
1995
Crimea
+ 11
14
Komin
Alexander
1995
Samara Region
+ 12
15
Razumov
Nikita
1996
-
+ 12
16
Tsishkou
Raman
1994
Minsk CC
+ 12
17
Zverkov
Evgeny
1993
Samara Region
+ 13
18
Ilichev
Nikolay
1997
Marathon Tula CT
+ 13
19
Kovalev
Evgeniy
1989
-
+ 14
20
Ahiyevich
Aleh
1993
Minsk CC
+ 14
21
Epifanov
Nikita
1997
Moscow Region
+ 14
22
Karaliok
Yauheni
1996
Belarus
+ 15
23
Zolotarev
Ivan
1997
Krasnodar Region
+ 15
24
Kulikov
Vladislav
1996
MGFSO
+ 16
25
Kustadinchev
Roman
1995
Gazprom-Rusvelo U23
+ 17
26
Prostokishin
Andrey
1996
Marathon Tula CT
+ 17
27
Nekrasov
Denis
1997
Marathon Tula CT
+ 17
28
Popkov
Vitaliy
1983
Russia
+ 18
29
Cherkasov
Nikolay
1996
Gazprom-Rusvelo U23
+ 18
30
Markov
Dmitry
1997
Gazprom-Rusvelo U23
+ 18
31
Streltsov
Alexander
1996
-
+ 18
32
Sveshnikov
Pavel
1998
-
+ 18
33
Muzychin
Anton
1994
Minsk CC
+ 18
34
Dementyev
Yegor
1987
ISD-Jorbi Continental Team
+ 18
35
Belykh
Sergey
1990
Udmurtia
+ 19
36
Tsishchanka
Hardzei
1995
Belarus
+ 19
37
Smirnov
Kirill
1997
MTB Cycling Team
+ 19
38
Shumilov
Iurii
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 19
39
Tikhonin
Evgenii
1998
MGFSO
+ 20
40
Prakapchuk
Vitali
1997
Belarus
+ 20
41
Wubben
Bob
1993
Global Cycling Team
+ 20
42
Chursin
Pavel
1995
MGFSO
+ 20
43
Khadylbek
Kairat
1998
Kazakhstan
+ 21
44
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD-Jorbi Continental Team
+ 21
45
Radionov
Mykhaylo
1984
Crimea
+ 21
46
Kavun
Ilia
1995
MGFSO
+ 21
47
Kobernyak
Evgeny
1995
Gazprom-Rusvelo U23
+ 21
48
Solovev
Pavel
1995
Dinamo
+ 21
49
Konyaev
Stanislav
1998
Crimea
+ 22
50
Lukyanov
Dmitriy
1993
Kazakhstan
+ 22
51
Kulikovskiy
Alexandr
1997
Gazprom-Rusvelo U23
+ 22
52
Saroka
Aliaksandr
1998
Rcop Belarus
+ 22
53
Ivshin
Vitalii
1997
Udmurtia
+ 22
54
Taranenko
Vladislav
1996
Crimea
+ 22
55
Ovsyannikov
Alexandr
1997
Kazakhstan
+ 22
56
Lobanov
Alexsandr
1995
Moscow Region
+ 22
57
Grigoryan
Stepan
1994
Udmurtia
+ 22
58
Kiselev
Sergei
1983
Vologda
+ 22
59
Trofimov
Yury
1984
Russia
+ 23
60
Chumachenko
Daniel
1997
Moscow Region
+ 23
61
Dubovski
Vladislau
1994
Rcop Belarus
+ 24
62
Ramanau
Raman
1994
Minsk CC
+ 24
63
Seledkov
Ivan
1983
-
+ 25
64
Borisov
Evgeny
1992
Udmurtia
+ 25
65
Makarov
Ivan
1991
Moscow Region
+ 26
66
Gareyshin
Aydar
1994
Samara Region
+ 26
67
Suchkov
Vasiliy
1994
Krasnodar Region
+ 27
68
Stafilov
Aleksandr
1992
GBU SHOR Nagornaya
+ 27
69
Fokin
Mikhail
1997
Moscow Region
+ 28
70
Zhurkin
Nikolay
1991
Udmurtia
+ 28
71
Rikunov
Petr
1997
Krasnodar Region
+ 28
72
Van der Pijl
Niels
1993
Global Cycling Team
+ 28
73
Scholten
Tim
1993
Global Cycling Team
+ 28
74
Zhukenov
Aspan
1996
Kazakhstan
+ 29
75
Antonov
Aleksandr
1995
Samara Region
+ 29
76
Bialiauski
Kanstantsin
1998
Belarus
+ 29
77
Kalashnikov
Denis
1996
Samara Region
+ 29
78
Zotov
Evgeny
1994
Samara Region
+ 29
79
Verulskyy
Oleksandr
1993
Crimea
+ 29
80
Azen
Madi
1995
Kazakhstan
+ 30
81
Filipchyk
Petr
1996
Rcop Belarus
+ 30
82
Priadein
Pavel
1990
MTB Cycling Team
+ 30
83
Vavilov
Arsentii
1996
MTB Cycling Team
+ 31
84
Moruha
Anton
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 32
85
Strokau
Vasili
1995
Belarus
+ 33
86
Udod
Rinat
1996
ISD-Jorbi Continental Team
+ 34
87
Budiak
Anatolii
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 34
88
Grunin
Aleksey
1998
Dinamo
+ 35
89
Fatkullin
Valeriy
1998
Russia
+ 36
90
Shnyrko
Aliaksei
1994
Rcop Belarus
+ 36
91
Mihailov
Nikita
1996
Crimea
+ 37
92
Kniazev
Vyacheslav
1997
Dinamo
+ 37
93
Puzanov
Dmitri
1982
Krasnodar Region
+ 38
94
Plakushkin
Sergei
1997
Krasnodar Region
+ 38
95
Pashuk
Pavel
1998
Rcop Belarus
+ 38
96
Galkin
Maxim
1998
Dinamo
+ 38
97
Gribanov
Aleksandr
1974
Krasnodar Region
+ 40
98
Iakovlev
Dmitrii
1996
GBU SHOR Nagornaya
+ 41
99
Zaborsky
Vladislav
1993
Vologda
+ 41
100
Chubukov
Aleksey
1998
GBU SHOR Nagornaya
+ 42
101
Ukhov
Petr
1984
GBU SHOR Nagornaya
+ 42
102
Safarov
Erik
-
Kazakhstan
+ 43
103
Akhmetov
Ainur
1997
MTB Cycling Team
+ 44
104
Buijk
Bart
1993
Global Cycling Team
+ 45
105
Kartashov
Igor
1997
Dinamo
+ 48
106
Lukianov
Sergei
1996
MTB Cycling Team
+ 53
107
Kutuzov
Roman
1996
Vologda
+ 01:02
108
Kartashov
Ivan
1997
Dinamo
+ 01:14
109
Mogir
Dmitry
1978
Vologda
+ 01:16
Information
Five rings of Moscow
Russia
Prologue | 3.8 km
Moscow
->
Moscow
2.2
V.Duiunov
| Leader