Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Five rings of Moscow
UCI, Stage race, 5th -9th May 2015, Russia
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
GC
Points
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Belarus
Estonia
Germany
Guatemala
Kazakhstan
Latvia
Moldova
Romania
Russia
Serbia
Spain
Switzerland
Ukraine
Uzbekistan
Teams
Belarus
Crimea
Cycling club "Rus"
Dinamo
ISD Continental Team
Itera - Katusha
Kolss - BDC Cycling Team
Kyiv Capital Racing
MGFSO
Minsk Cycling Club
Moldova
Moscow Region Shchyolkovo
Nagornaya
Rcop Belarus
Rietumu - Delfin
Russia
RusVelo
Samara Region
Serbia
Sestroretsk
SHVSM-2 Samara
Start - Massi Cycling Team
Tyumen Region
Udmurtia CSKA
Uzbekistan
Vino4ever
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Polivoda
Oleksandr
1987
Kolss - BDC Cycling Team
14:52:58
02
Khripta
Andreiy
1986
Kyiv Capital Racing
+ 22
03
Solomennikov
Andrey
1987
RusVelo
+ 26
04
Savitsky
Ivan
1992
Dinamo
+ 28
05
Nych
Artem
1995
RusVelo
+ 37
06
Kritskiy
Timofey
1987
Russia
+ 38
07
Lagkuti
Sergiy
1985
Kolss - BDC Cycling Team
+ 45
08
Sinitsyn
Kirill
1990
Tyumen Region
+ 47
09
Balykin
Ivan
1990
RusVelo
+ 48
10
Kuschynski
Aleksandr
1979
Minsk Cycling Club
+ 49
11
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
+ 51
12
Budiak
Anatolii
1995
ISD Continental Team
+ 57
13
Vasilyev
Maksym
1990
ISD Continental Team
+ 01:00
14
Sazanov
Andrey
1994
Russia
+ 01:14
15
Buts
Vitaliy
1986
Kolss - BDC Cycling Team
+ 01:25
16
Pokidov
Maxim
1989
Itera - Katusha
+ 02:36
17
Belykh
Sergey
1990
Udmurtia CSKA
+ 02:41
18
Zubov
Matvey
1991
Dinamo
+ 04:00
19
Yatsevich
Kiril
1992
Dinamo
+ 04:38
20
Voevodin
Petr
1996
Tyumen Region
+ 04:49
21
Zotov
Evgeny
1994
SHVSM-2 Samara
+ 04:52
22
Kasianov
Oleksii
1992
Kyiv Capital Racing
+ 04:54
23
Manakov
Viktor
1992
Russia
+ 04:56
24
Ramanau
Raman
1994
Belarus
+ 05:06
25
Duiunov
Vladislav
1994
Sestroretsk
+ 05:12
26
Zakharov
Kirill
1991
Samara Region
+ 05:32
27
Radionov
Mykhaylo
1984
Crimea
+ 05:32
28
Karnulin
Denys
1990
Sestroretsk
+ 05:33
29
Lobov
Oleksandr
1992
Crimea
+ 06:17
30
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss - BDC Cycling Team
+ 06:23
31
Voropayev
Taras
1992
Vino4ever
+ 06:26
32
Kurianov
Stepan
1996
Tyumen Region
+ 06:27
33
Chursin
Pavel
1995
Moscow Region Shchyolkovo
+ 06:30
34
Kazsa
Gabor
1989
Serbia
+ 06:30
35
Morozov
Roman
1990
Crimea
+ 06:45
36
Kulikov
Vladislav
1996
Dinamo
+ 06:50
37
Shchedov
Vladislav
1996
Crimea
+ 06:51
38
Shaekov
Vadim
1986
Uzbekistan
+ 06:51
39
Shchedov
Vitaliy
1987
Crimea
+ 06:53
40
Galyanov
Vladislav
1995
Uzbekistan
+ 06:53
41
Ilchenko
Vladimir
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 06:56
42
Stankovic
Marko
1988
Serbia
+ 06:58
43
Prutskov
Alexeii
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 08:09
44
Razumov
Nikita
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 08:10
45
Samokhvalov
Anton
1986
Itera - Katusha
+ 08:17
46
Gidich
Yevgeniy
1996
Vino4ever
+ 08:25
47
Frolov
Igor
1990
Itera - Katusha
+ 08:27
48
Danilovic
Marko
1993
Serbia
+ 08:32
49
Taranenko
Vladislav
1996
Crimea
+ 08:33
50
Odegov
Ivan
1995
MGFSO
+ 08:36
51
Pruus
Peeter
1989
Rietumu - Delfin
+ 08:43
52
Vosekalns
Andris
1992
Rietumu - Delfin
+ 08:44
53
Zekavica
Jovan
1991
Serbia
+ 08:45
54
Solovev
Pavel
1995
MGFSO
+ 09:20
55
Papok
Siarhei
1988
Minsk Cycling Club
+ 09:53
56
Kurbatov
Alexey
1994
Moscow Region Shchyolkovo
+ 10:07
57
Samokhvalov
Dmitry
1986
Itera - Katusha
+ 10:08
58
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss - BDC Cycling Team
+ 10:10
59
Boev
Igor
1989
RusVelo
+ 10:17
60
Astafyev
Stepan
1994
Vino4ever
+ 10:17
61
Zhurkin
Nikolay
1991
Russia
+ 10:19
62
Eremkin
Arkadiy
1996
Cycling club "Rus"
+ 10:25
63
Kovalev
Evgeniy
1989
MGFSO
+ 10:26
64
Kugaveskiy
Nikita
1993
Tyumen Region
+ 10:28
65
Bakhin
Evgeny
1988
Samara Region
+ 10:29
66
Yakimov
Konstantin
1991
Udmurtia CSKA
+ 10:30
67
Gareyshin
Aydar
1994
Cycling club "Rus"
+ 10:31
68
Dubovski
Vladislau
1994
Rcop Belarus
+ 10:43
69
Yanachkin
Uladzislau
1995
Rcop Belarus
+ 10:50
70
Berezkin
Denis
1989
Udmurtia CSKA
+ 10:51
71
Rybakov
Alexander
1988
RusVelo
+ 10:59
72
Taradai
Valerii
1994
Kyiv Capital Racing
+ 13:08
73
Kozomara
Nikola
1991
Serbia
+ 14:24
74
Streltsov
Alexander
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 15:33
75
Kavun
Ilia
1995
MGFSO
+ 15:45
76
Klepikov
Ilya
1994
ISD Continental Team
+ 16:11
77
Smirnovs
Andris
1990
Rietumu - Delfin
+ 16:15
78
Zdanov
Alexander
1985
Samara Region
+ 16:18
79
Golovash
Oleksandr
1991
Kolss - BDC Cycling Team
+ 16:22
80
Stafilov
Aleksandr
1992
Nagornaya
+ 16:25
81
Budkevich
Kanstantin
1993
Rcop Belarus
+ 16:28
82
Vlassenko
Sergey
1993
Vino4ever
+ 16:37
83
Akhramenka
Yauheni
1995
Belarus
+ 16:50
84
Lukyanov
Dmitriy
1993
Vino4ever
+ 16:51
85
Zverkov
Evgeny
1993
SHVSM-2 Samara
+ 17:19
86
Shemetau
Mikhail
1994
Belarus
+ 17:28
87
Puhm
Reijo
1990
Rietumu - Delfin
+ 18:24
88
Liepins
Emils
1992
Rietumu - Delfin
+ 18:29
89
Strokau
Vasili
1995
Rcop Belarus
+ 19:07
90
Ahiyevich
Aleh
1993
Belarus
+ 20:55
91
Gumerov
Timur
1992
Uzbekistan
+ 22:31
DNF
Karaliok
Yauheni
1996
Belarus
DNF
Tsishkou
Raman
1994
Belarus
DNF
Bezdenezhnykh
Vadim
1996
Cycling club "Rus"
DNF
Chirkov
Ilya
1995
Cycling club "Rus"
DNF
Gorenkov
Artem
1995
Cycling club "Rus"
DNF
Martyshev
Alexander
1996
Cycling club "Rus"
DNF
Kovalev
Ivan
1986
Dinamo
DNF
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD Continental Team
DNF
Krivtsov
Dmitro
1985
ISD Continental Team
DNF
Nikolaev
Sergey
1988
Itera - Katusha
DNF
Razumov
Maxim
1990
Itera - Katusha
DNF
Kondakov
Danylo
1994
Kyiv Capital Racing
DNF
Kozachenko
Sergiy
1994
Kyiv Capital Racing
DNF
Skorenko
Mykyta
1993
Kyiv Capital Racing
DNF
Ivanov
Evgeni
1994
MGFSO
DNF
Meksheev
Aleksei
1996
MGFSO
DNF
Bazhkou
Stanislau
1991
Minsk Cycling Club
DNF
Ivashkin
Anton
1996
Minsk Cycling Club
DNF
Muzychin
Anton
1994
Minsk Cycling Club
DNF
Sakalou
Andrei
1993
Minsk Cycling Club
DNF
Berezutchi
Evghenii
1995
Moldova
DNF
Cartin
Victor
1993
Moldova
DNF
Cioban
Sergiu
1988
Moldova
DNF
Halca
Constantin
1995
Moldova
DNF
Raileanu
Cristian
1993
Moldova
DNF
Vrabii
Andrei
1992
Moldova
DNF
Gavrilov
Anatoliy
1990
Nagornaya
DNF
Gavrilov
Evgeny
1988
Nagornaya
DNF
Kropachev
Egor
1993
Nagornaya
DNF
Mokhov
Anton
1992
Nagornaya
DNF
Piasetski
Aliaksandr
1993
Rcop Belarus
DNF
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Rcop Belarus
DNF
Bēcis
Armands
1991
Rietumu - Delfin
DNF
Mosin
Sergey
1995
Russia
DNF
Zakarin
Aydar
1994
Russia
DNF
Maikin
Roman
1990
RusVelo
DNF
Mokrov
Dmitry
1989
Samara Region
DNF
Stevic
Ivan
1980
Serbia
DNF
Kulikov
Sergei
1996
Sestroretsk
DNF
Lobanov
Alexsandr
1995
Sestroretsk
DNF
Sayko
Pavel
1995
Sestroretsk
DNF
Ptashkin
Pavel
1990
SHVSM-2 Samara
DNF
Zukin
Kirill
1991
SHVSM-2 Samara
DNF
Frasa
Luca
1992
Start - Massi Cycling Team
DNF
Keuser
Andreas
1974
Start - Massi Cycling Team
DNF
Quicibal
Romeo Daniel
1994
Start - Massi Cycling Team
DNF
Vilanova Marsa
Marc
1987
Start - Massi Cycling Team
DNF
Cherkasov
Nikolay
1996
Tyumen Region
DNF
Giliazov
Ruslan
1994
Tyumen Region
DNF
Belyaevskiy
Mikhail
1996
Udmurtia CSKA
DNF
Gorbushin
Maksim
1996
Udmurtia CSKA
DNF
Fedorov
Ruslan
1993
Uzbekistan
DNF
Medvedev
Sergey
1995
Uzbekistan
DNF
Yambulatov
Timur
1993
Uzbekistan
DNF
Filipovich
Vladislav
1996
Vino4ever
Information
Five rings of Moscow
Russia
5th -9th May 2015
2.2