Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Five rings of Moscow
UCI, Stage race, 5th -9th May 2012, Russia
Race info
Results
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Bulgaria
Czechia
Germany
Greece
Hungary
Latvia
Netherlands
Russia
Serbia
Slovakia
Slovenia
Spain
Turkey
Ukraine
USA
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Boev
Igor
1989
Itera - Katusha
17:56:54
02
Stevic
Ivan
1980
Salcano - Arnavutkoy
+ 01
03
Müller
Dirk
1973
Nutrixxion - Abus
+ 11
04
Topchanyk
Artem
1989
SP Tableware
+ 21
05
Mezgec
Luka
1988
Sava
+ 56
06
Vermeer
Tom
1985
Nutrixxion - Abus
+ 58
07
Budaragin
Alexis
1986
RusVelo
+ 01:00
08
Tamouridis
Ioannis
1980
SP Tableware
+ 01:04
09
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss Cycling Team
+ 01:04
10
Mironov
Alexander
1984
RusVelo
+ 01:09
11
Kochetkov
Pavel
1986
Itera - Katusha
+ 01:09
12
Nikandrov
Dmitri
1979
-
+ 01:13
13
Samokhvalov
Anton
1986
RusVelo
+ 01:13
14
Kerkez
Vladimir
1984
Sava
+ 01:23
15
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss Cycling Team
+ 01:33
16
Rybakov
Alexander
1988
Itera - Katusha
+ 01:45
17
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Kolss Cycling Team
+ 02:18
18
Solomennikov
Andrey
1987
Itera - Katusha
+ 02:24
19
Rotyakov
Aleksandr
1991
-
+ 03:14
20
Bajc
Andi
1988
Salcano - Arnavutkoy
+ 03:19
21
Chuporshnev
Kirill
1990
-
+ 03:21
22
Holt
Daniel
1981
-
+ 03:21
23
Lozano
David
1988
Team Type 1 - Sanofi
+ 03:21
24
Kosyakov
Dmitriy
1986
Itera - Katusha
+ 05:47
25
Gavrilov
Anatoliy
1990
-
+ 06:33
26
Nikolaev
Sergey
1988
-
+ 06:39
27
Simantirakis
Vasileios
1989
SP Tableware
+ 06:42
28
Der
Zsolt
1983
-
+ 06:43
29
Burjek
Nik
1987
Sava
+ 06:53
30
Kazsa
Gabor
1989
Salcano - Arnavutkoy
+ 07:31
31
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Itera - Katusha
+ 07:35
32
Holubeu
Andrei
1991
-
+ 07:57
33
Bakhin
Evgeny
1988
-
+ 08:00
34
Shmidt
Alexey
1983
-
+ 08:12
35
Safonau
Siarhei
1990
Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska
+ 08:26
36
Bitenc
Jure
1991
Sava
+ 10:12
37
Kondrut
Vitaly
1984
Kolss Cycling Team
+ 11:33
38
Krasnov
Leonid
1988
RusVelo
+ 11:51
39
Canecky
Marek
1988
Salcano - Arnavutkoy
+ 11:54
40
Kartashov
Artem
1992
-
+ 11:57
41
Priadein
Pavel
1990
-
+ 12:04
42
Smirnovs
Andris
1990
Rietumu - Delfin
+ 12:07
43
Schweizer
Michael
1983
Nutrixxion - Abus
+ 12:07
44
Leontyev
Alexey
1991
-
+ 12:07
45
Kulyk
Andrii
1989
Kolss Cycling Team
+ 12:07
46
Berezkin
Denis
1989
-
+ 12:07
47
Sorokins
Dmitrijs
1982
Rietumu - Delfin
+ 12:07
48
Volik
Konstantin
1984
China 361 Cycling Team
+ 12:07
49
Grygorenko
Oleksandr
1988
Kolss Cycling Team
+ 12:07
50
Kournov
Nikolai
1992
-
+ 12:07
51
Khripta
Andreiy
1986
Kolss Cycling Team
+ 12:13
52
Maslenikov
Vadim
1989
-
+ 12:17
53
Chestnov
Grigory
1984
-
+ 12:21
54
Besaha
Mikhail
1989
-
+ 12:32
55
Karatzios
Georgios
1990
SP Tableware
+ 12:52
56
Zverkov
Evgeny
1993
-
+ 13:06
57
Bozhenko
Kirill
1987
-
+ 13:17
58
Schmitt
Alexander
1989
Nutrixxion - Abus
+ 13:57
59
Sakellaridis
Neofytos
1989
SP Tableware
+ 14:17
60
Kovalev
Ivan
1986
RusVelo
+ 14:31
61
Yakimov
Konstantin
1991
-
+ 14:53
62
Polishchuk
Maksym
1984
ISD - Lampre Continental
+ 15:19
63
Burkhardt
Holger
1987
Nutrixxion - Abus
+ 15:21
64
Sobrino
Joaquin
1982
SP Tableware
+ 16:17
65
Kozomara
Nikola
1991
-
+ 16:34
66
Artsimovich
Siarhei
1990
-
+ 18:03
67
Chubukov
Nikita
-
-
+ 18:47
68
Stankovic
Marko
1988
-
+ 22:34
69
Valynin
Valery
1986
RusVelo
+ 22:36
70
Mekelj
Tim
1992
Sava
+ 24:14
71
Kirzhaykin
Nikita
1993
-
+ 27:03
72
Körber
Sebastian
1984
Nutrixxion - Abus
+ 27:08
73
Chuporshnev
Denis
1992
-
+ 27:18
74
Khviyuzau
Kanstantsin
1992
-
+ 29:41
75
Vosekalns
Andris
1992
Rietumu - Delfin
+ 29:48
76
Panfilov
Sergey
1992
-
+ 31:06
77
Prokofjevs
Ivars
1991
Rietumu - Delfin
+ 32:27
78
Helms
Stradford James
1991
-
+ 33:04
79
Morris
Justin
1986
-
+ 33:04
80
Bushmin
Maxim
1993
-
+ 33:35
81
Zrimsek
Jure
1982
Sava
+ 33:35
82
Leontenko
Yuriy
1986
Kolss Cycling Team
+ 35:23
83
Piasetski
Aliaksandr
1993
-
+ 38:09
84
Potakov
Ivan
1992
-
+ 39:49
85
Bykov
Igor
1991
-
+ 42:47
86
Reznichenko
Vadim
1992
-
+ 44:40
DNF
Abramov
Nikita
1989
-
DNF
Agastyan
Vladislav
1992
-
DNF
Artsimovich
Andrei
-
-
DNF
Bardin
Vladimir
1992
-
DNF
Bartenev
Maxim
1993
-
DNF
Bekineev
Nikita
-
-
DNF
Borozdin
Sergey
-
-
DNF
Byvaltsev
Andrey
1990
-
DNF
Dyshakov
Ilya
1992
-
DNF
Hasanovic
Esad
1985
-
DNF
Kandyba
Alexander
-
-
DNF
Khobotov
Denis
1992
-
DNF
Kitaev
Ruslan
1993
-
DNF
Kropachev
Egor
1993
-
DNF
Krylov
Andrei
-
-
DNF
Kugaveskiy
Nikita
1993
-
DNF
Kuperasov
Konstantin
1991
-
DNF
Lyga
Anton
1992
-
DNF
Makarov
Ivan
1991
-
DNF
Mokhov
Anton
1992
-
DNF
Neustroev
Vasily
1990
-
DNF
Patenka
Yauheni
1991
-
DNF
Patskevich
Uladzislau
1992
-
DNF
Pozdniakov
Vladimir
1993
-
DNF
Rosanov
Dmitriy
1989
-
DNF
Russell
Branden
1992
-
DNF
Ryabnin
Andrey
-
-
DNF
Stash
Mamyr
1993
-
DNF
Stepanov
Anton
-
-
DNF
Suravets
Dzmitryi
1992
-
DNF
Trubetskoy
Sergey
1990
-
DNF
Tsikhanau
Alexei
1986
-
DNF
Velikanov
Aleksey
1989
-
DNF
Zheltobryuhov
Evgeniy
1991
-
DNF
Zhuykov
Denis
1993
-
DNF
Bakumenko
Vladyslav
1991
ISD - Lampre Continental
DNF
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD - Lampre Continental
DNF
Martyenko
Oleksandr
1989
ISD - Lampre Continental
DNF
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD - Lampre Continental
DNF
Ponomarenko
Ilya
1993
ISD - Lampre Continental
DNF
Popkov
Vitaliy
1983
ISD - Lampre Continental
DNF
Volovod
Dmytro
1992
ISD - Lampre Continental
DNF
Bekmanis
Indulis
1989
Rietumu - Delfin
DNF
Sergis
Kaspars
1992
Rietumu - Delfin
DNF
Khatuntsev
Alexander
1985
RusVelo
DNF
Rovny
Ivan
1987
RusVelo
DNF
Carsi
Mustafa
1992
Salcano - Arnavutkoy
DNF
Ozdemir
Bünyamin
1987
Salcano - Arnavutkoy
DNF
Gorbachev
Gleb
1991
Uzbekistan Suren Team
DNF
Lozovoy
Dmitriy
1990
Uzbekistan Suren Team
Information
Five rings of Moscow
Russia
5th -9th May 2012
2.2