2006 Omloop Het Nieuwsblad

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Philippe Gilbert 1982 Belgium Française des Jeux 4t 56' 18''
02 Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Colnago + 38''
03 Léon van Bon 1972 Netherlands Davitamon - Lotto + 54''
04 Koen Barbe 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 54''
05 Filippo Pozzato 1981 Italy Quick Step - Innergetic + 54''
06 Gert Steegmans 1980 Belgium Davitamon - Lotto + 1' 45''
07 Joost Posthuma 1981 Netherlands Rabobank + 1' 45''
08 Franck Renier 1974 France Bouygues Telecom + 1' 45''
09 Wim De Vocht 1982 Belgium Davitamon - Lotto + 1' 45''
10 Michele Maccanti 1979 Italy Team LPR + 1' 45''
11 Steffen Wesemann 1971 Switzerland T-Mobile Team + 1' 45''
12 Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole + 2' 01''
13 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step - Innergetic + 2' 01''
14 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis + 2' 01''
15 Marc De Maar 1984 Net. Antiller Rabobank + 2' 01''
16 Roger Hammond 1974 Great Britain Discovery Channel 2' 01"
17 Marco Serpellini 1972 Italy Unibet.com 2' 01"
18 Andy Flickinger 1978 France Bouygues Telecom 2' 01"
19 Mark Scanlon 1980 Ireland AG2R Prévoyance 2' 01"
20 Gorik Gardeyn 1980 Belgium Unibet.com 4' 37"
21 Kurt Hovelynck 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 4' 37"
22 Mathew Hayman 1978 Australia Rabobank 4' 37"
23 Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Discovery Channel 4' 37"
24 Filip Meirhaeghe 1971 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 5' 17"
25 Maarten Tjallingii 1977 Netherlands Skil - Shimano 5' 17"
26 Ralf Grabsch 1973 Germany Team Milram 5' 17"
27 Matti Breschel 1984 Denmark Team CSC 7' 40"
28 Steffen Radochla 1978 Germany Team Wiesenhof Akud 7' 40"
29 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 7' 40"
30 Marcus Burghardt 1983 Germany T-Mobile Team 7' 40"
31 Lars Michaelsen 1969 Denmark Team CSC 7' 40"
32 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Team Milram 7' 40"
33 Aart Vierhouten 1970 Netherlands Skil - Shimano 7' 40"
34 James Vanlandschoot 1978 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 7' 40"
35 Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux 7' 40"
36 Jimmy Engoulvent 1979 France Crédit Agricole 7' 40"
37 Robby Meul 1981 Belgium Jartazi - 7Mobile 7' 40"
38 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team CSC 7' 40"
39 Nicola Loda 1971 Italy Liquigas 7' 40"
40 Xavier Florencio 1979 Spain Bouygues Telecom 7' 40"
41 Pedro Horrillo 1974 Spain Rabobank 7' 40"
42 Cedric Coutouly 1980 France Agritubel 7' 40"
43 László Bodrogi 1976 Hungary Crédit Agricole 7' 40"
44 Ronny Poelvoorde 1969 Belgium Flanders 7' 40"
45 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Jartazi - 7Mobile 7' 40"
46 Olivier Bonnaire 1983 France Bouygues Telecom 7' 40"
47 Wilfried Cretskens 1976 Belgium Quick Step - Innergetic 7' 40"
48 Gregory Rast 1980 Switzerland Phonak Hearing Systems 7' 40"
49 Sergei Ivanov 1975 Russia T-Mobile Team 7' 40"
50 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux 7' 40"
51 Benoit Joachim 1976 Luxembourg Discovery Channel 7' 40"
52 Didier Rous 1970 France Bouygues Telecom 7' 40"
53 Walter Bénéteau 1972 France Bouygues Telecom 7' 40"
54 Ludovic Auger 1971 France Française des Jeux 7' 40"
55 Marco Milesi 1970 Italy Liquigas 7' 40"
56 Johan Coenen 1979 Belgium Unibet.com 7' 40"
57 Nico Eeckhout 1970 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 7' 40"
58 Marco Zanotti 1974 Italy Unibet.com 7' 40"
59 Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank 7' 40"
60 Baden Cooke 1978 Australia Unibet.com 7' 40"
61 Maarten Wynants 1982 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 7' 40"
62 Michael Albasini 1980 Switzerland Liquigas 7' 40"
63 Robbie McEwen 1972 Australia Davitamon - Lotto 7' 40"
64 Nico Mattan 1971 Belgium Davitamon - Lotto 7' 40"
65 Glenn D'Hollander 1974 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 7' 40"
66 Leif Hoste 1977 Belgium Discovery Channel 7' 40"
67 Andreas Klier 1976 Germany T-Mobile Team 7' 40"
68 Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux 7' 40"
69 Mirko Celestino 1974 Italy Team Milram 7' 40"
70 Aivaras Baranauskas 1980 Lithuania Agritubel 7' 40"
71 Jimmy Casper 1978 France Cofidis 7' 40"
72 Anthony Geslin 1980 France Bouygues Telecom 7' 40"
73 Sébastien Minard 1982 France Cofidis 7' 40"
74 Frederik Willems 1979 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 7' 40"
75 Arnaud Coyot 1980 France Cofidis 7' 40"
76 Cyrille Monnerais 1983 France Française des Jeux 7' 40"
77 Yannick Talabardon 1981 France Crédit Agricole 7' 40"
78 Fredrik Veuchelen 1978 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 7' 40"
79 Paul Martens 1983 Germany Skil - Shimano 7' 40"
80 Tom Steels 1971 Belgium Davitamon - Lotto 7' 40"
81 Lorenzo Bernucci 1979 Italy T-Mobile Team 7' 40"
82 Geert Omloop 1974 Belgium Unibet.com 7' 40"
83 Thierry Marichal 1973 France Cofidis 7' 40"
84 Mikhaylo Khalilov 1975 Ukraine Team LPR 7' 40"
85 Stijn Devolder 1979 Belgium Discovery Channel 7' 40"
86 Jeremy Hunt 1974 Great Britain Unibet.com 7' 40"
87 Uros Murn 1975 Slovenia Phonak Hearing Systems 7' 40"
88 Kevin Hulsmans 1978 Belgium Quick Step - Innergetic 7' 40"
89 Kevin van Impe 1981 Belgium Quick Step - Innergetic 7' 40"
90 Nick Nuyens 1980 Belgium Quick Step - Innergetic 7' 40"
91 Peter Van Petegem 1970 Belgium Davitamon - Lotto 7' 40"
92 Francis Mourey 1980 France Française des Jeux 7' 40"
DNF Renaud Dion 1978 France AG2R Prévoyance
DNF Laurent Mangel 1981 France AG2R Prévoyance
DNF Lloyd Mondory 1982 France AG2R Prévoyance
DNF Jean-Patrick Nazon 1977 France AG2R Prévoyance
DNF Erki Pütsep 1976 Estonia AG2R Prévoyance
DNF Christophe Riblon 1981 France AG2R Prévoyance
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania AG2R Prévoyance
DNF Stéphane Bergès 1975 France Agritubel
DNF Mickaël Buffaz 1979 France Agritubel
DNF Gilles Canouet 1976 France Agritubel
DNF Hans Dekkers 1981 Netherlands Agritubel
DNF Lenaic Olivier 1977 France Agritubel
DNF Benoit Sinner 1984 France Agritubel
DNF Sébastien Chavanel 1981 France Bouygues Telecom
DNF Steven Caethoven 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Stephane Augé 1974 France Cofidis
DNF Hervé Duclos-Lassalle 1979 France Cofidis
DNF Tristan Valentin 1982 France Cofidis
DNF Cyril Lemoine 1983 France Crédit Agricole
DNF Mark Renshaw 1982 Australia Crédit Agricole
DNF Bert Roesems 1972 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Benjamin Noval 1979 Spain Discovery Channel
DNF Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Discovery Channel
DNF Max van Heeswijk 1973 Netherlands Discovery Channel
DNF Jan Barta 1984 Czech Republic Elk Haus - Simplon
DNF Hannes Grundlinger 1977 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Wolfgang Murer 1979 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Michael Pichler 1982 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Stefan Rucker 1980 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Harald Starzengruber 1981 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Jochen Summer 1977 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Harald Totschnig 1974 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Bjorn Cornelissen 1976 Netherlands Flanders
DNF Geoffroy Coupe 1981 Belgium Flanders
DNF Gregory De Munster 1984 Belgium Flanders
DNF Denis Flahaut 1978 France Flanders
DNF Ivailo Gabrovski 1978 Bulgaria Flanders
DNF Werner Van Zimmeren 1981 Netherlands Flanders
DNF Dieter Verleyen 1976 Belgium Flanders
DNF Hamish Haynes 1974 Great Britain Jartazi - 7Mobile
DNF Vytautas Kaupas 1982 Lithuania Jartazi - 7Mobile
DNF Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Jartazi - 7Mobile
DNF Steven Thys 1978 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Kevin Van der Slagmolen 1980 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Jarno Van Mingeroet 1977 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Andy Cappelle 1979 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Mathieu Criquielion 1981 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Steve Cummings 1981 Great Britain Landbouwkrediet - Colnago
DNF Gregory Habeaux 1982 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Johan Verstrepen 1967 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Daniele Colli 1982 Italy Liquigas
DNF Mauro Da Dalto 1981 Italy Liquigas
DNF Marco Righetto 1980 Italy Liquigas
DNF Aurelien Clerc 1979 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Bert Grabsch 1975 Germany Phonak Hearing Systems
DNF Ryder Hesjedal 1980 Canada Phonak Hearing Systems
DNF Steve Morabito 1983 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Florian Stalder 1982 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF David Vitoria 1984 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Servais Knaven 1971 Netherlands Quick Step - Innergetic
DNF Bram Tankink 1978 Netherlands Quick Step - Innergetic
DNF Graeme Brown 1979 Australia Rabobank
DNF Niels Scheuneman 1983 Netherlands Rabobank
DNF Christoph Meschenmoser 1983 Germany Skil - Shimano
DNF Rik Reinerink 1973 Netherlands Skil - Shimano
DNF Piet Rooijakkers 1980 Netherlands Skil - Shimano
DNF Kenny van Hummel 1982 Netherlands Skil - Shimano
DNF René Weissinger 1978 Germany Skil - Shimano
DNF Jörg Ludewig 1975 Germany T-Mobile Team
DNF Stephan Schreck 1978 Germany T-Mobile Team
DNF Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team CSC
DNF Kasper Klostergaard 1983 Denmark Team CSC
DNF Martin Pedersen 1983 Denmark Team CSC
DNF Luke Roberts 1977 Australia Team CSC
DNF Giario Ermeti 1981 Italy Team LPR
DNF Alessandro Maserati 1979 Italy Team LPR
DNF Dario Pieri 1975 Italy Team LPR
DNF Roberto Traficante 1984 Italy Team LPR
DNF Simone Cadamuro 1976 Italy Team Milram
DNF Christian Knees 1981 Germany Team Milram
DNF Martin Müller 1974 Germany Team Milram
DNF Fabio Sabatini 1985 Italy Team Milram
DNF Giovanni Visconti 1983 Italy Team Milram
DNF Gerald Ciolek 1986 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Tim Klinger 1984 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Felix Odebrecht 1984 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Marcel Sieberg 1982 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Corey Sweet 1976 Australia Team Wiesenhof Akud
DNF Lubor Tesar 1971 Czech Republic Team Wiesenhof Akud
DNF Carlo Westphal 1985 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Angel Castresana del Val 1972 Spain Unibet.com
Info
RaceOmloop Het Nieuwsblad
Nation Belgium
Distance202 km
DateFebruary 25th
Edition2006
Classification1.HC
Extra Compare top four

Philippe Gilbert