Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Qatar
UCI, 21st -25th January 2002, Qatar
Race info
Results
Startlist
History
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
GC
Youth
Points
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belgium
Brazil
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Mexico
Netherlands
Norway
Poland
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
Bankgiroloterij - Batavus
BigMat - Auber 93
Bonjour
Domo - Farm Frites
EDS - Fakta
Index - Alexia Alluminio
La Française des Jeux
Lampre-Daikin
St. Quentin - Oktos
Tacconi Sport - Emmegi
Team Coast
Team Colpack - Astro
Team CSC - Tiscali
Team Telekom
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Wilhelms
Thorsten
1969
Team Coast
16:01:35
02
Nazon
Damien
1974
Bonjour
+ 05
03
Kemna
Rudi
1967
Bankgiroloterij - Batavus
+ 14
04
Bäckstedt
Magnus
1975
EDS - Fakta
+ 14
05
Jalabert
Laurent
1968
Team CSC - Tiscali
+ 19
06
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 20
07
Capelle
Christophe
1967
BigMat - Auber 93
+ 22
08
Trenti
Guido
1972
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 23
09
Bortolami
Gianluca
1968
Tacconi Sport - Emmegi
+ 23
10
Chouffe
Alexandre
1974
St. Quentin - Oktos
+ 24
11
Cretskens
Wilfried
1976
Domo - Farm Frites
+ 24
12
Skelde
Michael
1973
EDS - Fakta
+ 24
13
Smirnov
Vladimir
1978
Team Colpack - Astro
+ 24
14
Ullrich
Jan
1973
Team Telekom
+ 24
15
Kashechkin
Andrey
1980
Domo - Farm Frites
+ 24
16
Bossoni
Paolo
1976
Tacconi Sport - Emmegi
+ 24
17
Museeuw
Johan
1965
Domo - Farm Frites
+ 24
18
Serina
Corrado
1975
Index - Alexia Alluminio
+ 24
19
Vandenbroucke
Frank
1974
Domo - Farm Frites
+ 24
20
Rous
Didier
1970
Bonjour
+ 34
21
Von Kleinsorgen
Christoph
1980
Team Coast
+ 46
22
Korff
Andre
1973
Team Coast
+ 58
23
Grabsch
Ralf
1973
Team Telekom
+ 58
24
Wiggins
Bradley
1980
La Française des Jeux
+ 58
25
Deramé
Pascal
1970
Bonjour
+ 02:12
26
Schmitz
Bram
1977
Bankgiroloterij - Batavus
+ 06:11
27
Pagliarini
Luciano
1978
Lampre-Daikin
+ 06:46
28
Minali
Nicola
1969
Tacconi Sport - Emmegi
+ 07:00
29
Hiemstra
Bert
1973
Bankgiroloterij - Batavus
+ 07:00
30
Scotti
Sebastiano
1976
Index - Alexia Alluminio
+ 07:00
31
Quinziato
Manuel
1979
Lampre-Daikin
+ 07:18
32
Cortinovis
Alessandro
1977
Lampre-Daikin
+ 07:34
33
Ljungqvist
Marcus
1974
EDS - Fakta
+ 08:01
34
Robin
Jean-Cyril
1969
La Française des Jeux
+ 08:01
35
Ferrari
Diego
1970
Tacconi Sport - Emmegi
+ 08:03
36
Casar
Sandy
1979
La Française des Jeux
+ 08:22
37
Bonomi
Giosue
1978
Team Colpack - Astro
+ 08:27
38
Jalabert
Nicolas
1973
Team CSC - Tiscali
+ 09:56
39
Reinerink
Rik
1973
Bankgiroloterij - Batavus
+ 11:33
40
Andresen
Allan Bo
1973
EDS - Fakta
+ 12:41
41
Kessler
Matthias
1979
Team Telekom
+ 12:45
42
Renier
Franck
1974
Bonjour
+ 12:59
43
De Wolf
Steve
1975
Domo - Farm Frites
+ 13:11
44
Meza Flores
Miguel Angel
1977
Team Colpack - Astro
+ 13:19
45
Adamsson
Stefan
1978
Team Coast
+ 13:19
46
Perque
Franck
1974
La Française des Jeux
+ 13:41
47
Gabriel
Frédéric
1970
St. Quentin - Oktos
+ 13:46
48
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 13:46
49
Colleoni
Michele
1977
Team Colpack - Astro
+ 13:46
50
Giordani
Leonardo
1977
Team Colpack - Astro
+ 13:46
51
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
+ 14:15
52
Magnien
Emmanuel
1971
Bonjour
+ 14:20
53
Gigli
Matteo
1978
Team Colpack - Astro
+ 14:24
54
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC - Tiscali
+ 14:33
55
Schumacher
Stefan
1981
Team Telekom
+ 14:35
56
Löwik
Gerben
1977
Bankgiroloterij - Batavus
+ 14:48
57
Voskamp
Bart
1968
Bankgiroloterij - Batavus
+ 14:49
58
Gerosa
Mauro
1974
Tacconi Sport - Emmegi
+ 14:51
59
Piccoli
Mariano
1970
Lampre-Daikin
+ 15:05
60
Di Cintio
Cesare
1976
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 15:28
61
Urban
Malte
1974
Team Coast
+ 15:30
62
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 15:35
63
Joly
Sébastien
1979
Bonjour
+ 15:56
64
Kadlec
Milan
1974
Lampre-Daikin
+ 16:02
65
Garcia
Felix Manuel
1968
BigMat - Auber 93
+ 16:02
66
Hoste
Leif
1977
Domo - Farm Frites
+ 16:18
67
Nuritdinov
Rafael
1977
Team Colpack - Astro
+ 16:20
68
Sironi
Gianluca
1974
Tacconi Sport - Emmegi
+ 16:24
69
Fritsch
Nicolas
1978
La Française des Jeux
+ 16:47
70
van der Kooij
Vincent
1979
Bankgiroloterij - Batavus
+ 20:32
71
Radochla
Steffen
1978
Team Coast
+ 20:51
72
Cassani
Enrico
1972
Domo - Farm Frites
+ 20:51
73
Sastre
Carlos
1975
Team CSC - Tiscali
+ 21:01
74
Asmaker
Olivier
1973
Team CSC - Tiscali
+ 21:54
75
Heulot
Stéphane
1971
BigMat - Auber 93
+ 21:54
76
Manzoni
Mario
1969
Index - Alexia Alluminio
+ 23:05
77
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
+ 23:14
78
Barattero
Luca
1976
Index - Alexia Alluminio
+ 23:23
79
Verstrepen
Johan
1967
Lampre-Daikin
+ 23:31
80
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 23:31
81
Sciandri
Maximilian
1967
Lampre-Daikin
+ 26:38
82
Hunt
Jeremy
1974
BigMat - Auber 93
+ 27:35
83
Scarponi
Michele
1979
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 27:38
84
Bruun Eriksen
Thomas
1979
Team CSC - Tiscali
+ 27:39
85
Arvesen
Kurt Asle
1975
EDS - Fakta
+ 27:39
86
Andriotto
Dario
1972
Index - Alexia Alluminio
+ 27:39
87
Rittsel
Martin
1971
Team CSC - Tiscali
+ 27:39
88
Henrix
Sascha
1973
Team Coast
+ 27:39
89
Peter
Roman
1978
St. Quentin - Oktos
+ 27:42
90
Bénéteau
Walter
1972
Bonjour
+ 28:13
91
Di Silvestro
Lorenzo
1970
Tacconi Sport - Emmegi
+ 29:24
92
Lochowski
Roberto
1976
EDS - Fakta
+ 30:12
93
Guerra
Alessandro
1974
Index - Alexia Alluminio
+ 30:39
94
Ferrari
Fabiano
1976
Index - Alexia Alluminio
+ 30:57
95
Krushevskiy
Sergei
1976
St. Quentin - Oktos
+ 37:07
96
Rinero
Christophe
1973
St. Quentin - Oktos
+ 37:07
97
Guerini
Giuseppe
1970
Team Telekom
+ 37:07
98
Astolfi
Claudio
1978
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 37:07
99
Barthe
Stéphane
1972
St. Quentin - Oktos
+ 37:29
DNF
Bennati
Daniele
1980
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF
Colombo
Gabriele
1972
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF
Martin
Miguel Ángel
1972
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF
Van Velzen
Jan
1975
Bankgiroloterij - Batavus
DNF
Levecot
Benjamin
1977
BigMat - Auber 93
DNF
Liboreau
Nicolas
1977
BigMat - Auber 93
DNF
Salanson
Fabrice
1979
Bonjour
DNF
Wadecki
Piotr
1973
Domo - Farm Frites
DNF
Johansen
Allan
1971
EDS - Fakta
DNF
L´Hoir
Manu
1975
EDS - Fakta
DNF
Quaranta
Ivan
1974
Index - Alexia Alluminio
DNF
Loddo
Alberto
1979
Lampre-Daikin
DNF
Nuttli
Jean
1974
St. Quentin - Oktos
DNF
Pretot
Arnaud
1971
St. Quentin - Oktos
DNF
Radaelli
Mauro
1967
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Christensen
Bekim
1973
Team Coast
DNF
Lunghi
Denis
1976
Team Colpack - Astro
DNF
Blaudzun
Michael
1973
Team CSC - Tiscali
DNF
Fagnini
Gian Matteo
1970
Team Telekom
DNF
Hiekmann
Torsten
1980
Team Telekom
DNF
Livingston
Kevin
1973
Team Telekom
Information
Tour of Qatar
Qatar
21st -25th January 2002
2.3