2009 Record Bank E3 Harelbeke

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Filippo Pozzato 1981 Italy Team Katusha 5h 11'49''
02 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step + 0''
03 Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana + 0''
04 Thor Hushovd 1978 Norway Cervelo TestTeam + 45''
05 Sylvain Chavanel 1979 France Quick Step + 45''
06 Stijn Devolder 1979 Belgium Quick Step + 45''
07 Nick Nuyens 1980 Belgium Rabobank + 45''
08 George Hincapie 1973 USA Team Columbia - HTC + 45''
09 Sebastian Langeveld 1985 Netherlands Rabobank + 45''
10 Marcus Burghardt 1983 Germany Team Columbia - HTC + 1' 02''
11 Bernhard Eisel 1981 Austria Team Columbia - HTC + 2' 07''
12 Yoann Offredo 1986 France Française des Jeux + 2' 13''
13 Juan Antonio Flecha 1977 Spain Rabobank + 2' 18''
14 Grega Bole 1985 Slovenia Adria Mobil + 2' 59''
15 Niki Terpstra 1984 Netherlands Team Milram + 2' 59''
16 Heinrich Haussler 1984 Australia Cervelo TestTeam 2' 59"
17 Johnny Hoogerland 1983 Netherlands Vacansoleil 2' 59"
18 Marco Bandiera 1984 Italy Lampre - NGC 2' 59"
19 Kristof Goddaert 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 2' 59"
20 Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Astana 2' 59"
21 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Silence - Lotto 2' 59"
22 Maarten Tjallingii 1977 Netherlands Rabobank 2' 59"
23 Stijn Vandenbergh 1984 Belgium Team Katusha 2' 59"
24 Leif Hoste [*] 1977 Belgium Silence - Lotto 2' 59"
25 Andreas Klier 1976 Germany Cervelo TestTeam 2' 59"
26 Edvald Boasson Hagen 1987 Norway Team Columbia - HTC 2' 59"
27 Simon Spilak 1986 Slovenia Lampre - NGC 2' 59"
28 Greg Van Avermaet 1985 Belgium Silence - Lotto 2' 59"
29 Kevin van Impe 1981 Belgium Quick Step 2' 59"
30 Lieuwe Westra 1982 Netherlands Vacansoleil 3' 40"
31 Nikolas Maes 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 3' 40"
32 Jean Zen 1981 France Palmans - Cras 3' 40"
33 Matti Breschel 1984 Denmark Team Saxo Bank 3' 40"
34 Michael Schär 1986 Switzerland Astana 3' 40"
35 Sergei Ivanov 1975 Russia Team Katusha 3' 40"
36 Matthew Goss 1986 Australia Team Saxo Bank 3' 40"
37 Geert Steurs 1981 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 3' 40"
38 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 3' 40"
39 Sébastien Hinault 1974 France AG2R La Mondiale 3' 40"
40 Michal Golas 1984 Poland Vacansoleil 3' 40"
41 Wim De Vocht 1982 Belgium Vacansoleil 3' 40"
42 Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 3' 40"
43 Vincent Jérôme 1984 France BBOX Bouygues Telecom 3' 40"
44 Gabriel Rasch 1976 Norway Cervelo TestTeam 3' 40"
45 Sébastien Turgot 1984 France BBOX Bouygues Telecom 3' 40"
46 Sébastien Chavanel 1981 France Française des Jeux 3' 40"
47 Manuel Quinziato 1979 Italy Liquigas 3' 40"
48 Carlos Barredo [*] 1981 Spain Quick Step 3' 40"
49 Maarten Wynants 1982 Belgium Quick Step 3' 40"
50 Joost Posthuma 1981 Netherlands Rabobank 3' 40"
51 David Boucher 1980 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 5' 50"
52 Vicente Reynès 1981 Spain Team Columbia - HTC 10' 36"
53 Aart Vierhouten 1970 Netherlands Vacansoleil 10' 36"
54 Fumiyuki Beppu 1983 Japan Skil - Shimano 10' 36"
55 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step 10' 36"
56 Josep Jufré 1975 Spain Fuji-Servetto 10' 36"
57 Angelo Furlan 1977 Italy Lampre - NGC 10' 36"
58 Kenny Van Braeckel 1983 Belgium Revor - Jartazi 10' 36"
59 Kenny Van der Schueren 1982 Belgium Palmans - Cras 10' 36"
60 Anders Lund 1985 Denmark Team Saxo Bank 10' 36"
61 Servais Knaven 1971 Netherlands Team Milram 10' 36"
62 Martin Elmiger 1978 Switzerland AG2R La Mondiale 10' 36"
63 Gregory Rast 1980 Switzerland Astana 10' 36"
64 Floris Goesinnen 1983 Netherlands Skil - Shimano 10' 36"
65 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team Saxo Bank 10' 36"
66 Jens Mouris 1980 Netherlands Vacansoleil 10' 36"
67 Iker Camaño 1979 Spain Fuji-Servetto 10' 36"
68 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team Saxo Bank 10' 36"
69 Roy Sentjens 1980 Belgium Silence - Lotto 10' 36"
70 Lars Bak 1980 Denmark Team Saxo Bank 10' 36"
71 Frank Høj 1973 Denmark Team Saxo Bank 10' 36"
72 Wim Van Huffel 1979 Belgium Vorarlberg - Corratec 10' 36"
73 Geert Omloop 1974 Belgium Palmans - Cras 10' 36"
74 Kevin De Weert 1982 Belgium Quick Step 10' 36"
75 Tom Veelers 1984 Netherlands Skil - Shimano 10' 36"
76 Enrico Franzoi 1982 Italy Liquigas 10' 36"
77 Murilo Fischer 1979 Brazil Liquigas 10' 36"
78 Gert Dockx 1988 Belgium Team Columbia - HTC 10' 36"
79 Thomas De Gendt 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 10' 36"
80 Martin Velits 1985 Slovakia Team Milram 10' 36"
81 Markus Eichler 1982 Germany Team Milram 10' 36"
82 Hayden Roulston 1981 New Zealand Cervelo TestTeam 10' 36"
83 Ermanno Capelli 1985 Italy Fuji-Servetto 10' 36"
84 Roger Hammond 1974 Great Britain Cervelo TestTeam 10' 36"
85 Robbie McEwen 1972 Australia Team Katusha 10' 36"
86 Matija Kvasina 1981 Croatia Loborika 10' 36"
87 Renaud Dion 1978 France AG2R La Mondiale 10' 36"
88 Saïd Haddou 1982 France BBOX Bouygues Telecom 10' 36"
89 Fredrik Veuchelen 1978 Belgium Vacansoleil 10' 36"
90 Mathieu Ladagnous 1984 France Française des Jeux 10' 36"
91 Maciej Bodnar 1985 Poland Liquigas 10' 36"
92 Marcin Sapa 1976 Poland Lampre - NGC 10' 36"
DNF Blel Kadri 1986 France AG2R La Mondiale
DNF Lloyd Mondory 1982 France AG2R La Mondiale
DNF Cedric Pineau 1985 France AG2R La Mondiale
DNF Stephane Poulhies 1985 France AG2R La Mondiale
DNF Gatis Smukulis 1987 Latvia AG2R La Mondiale
DNF Simone Cadamuro 1976 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Giuseppe De Maria 1984 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Francesco Rivera 1983 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Mirko Selvaggi 1985 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Paolo Tomaselli 1983 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Valeriy Dmitriyev 1984 Kazakhstan Astana
DNF Berik Kupeshov 1987 Kazakhstan Astana
DNF Bolat Raimbekov 1986 Kazakhstan Astana
DNF Julien Belgy 1983 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Franck Bouyer 1974 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Steve Chainel 1983 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Arnaud Labbe 1976 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Rony Martias 1980 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Jeremy Hunt 1974 Great Britain Cervelo TestTeam
DNF Daniel Lloyd 1980 Great Britain Cervelo TestTeam
DNF Florent Brard 1976 France Cofidis
DNF Hervé Duclos-Lassalle 1979 France Cofidis
DNF Samuel Dumoulin 1980 France Cofidis
DNF Leonardo Duque 1980 France Cofidis
DNF Sebastian Portal 1982 France Cofidis
DNF Alexandre Usov 1977 Belarus Cofidis
DNF Claudio Jose Casas Gallego 1982 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Oleg Chuzhda 1985 Ukraine Contentpolis - Ampo
DNF Sergio Dominquez Munoz 1986 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Mikel Gaztanaga 1979 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Francisco Pacheco Torres 1982 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Ruben Reig Conejero 1986 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Rafael Serrano Fernandez 1987 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Pedro Jose Vera Alcaraz 1984 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux
DNF Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux
DNF Francis Mourey 1980 France Française des Jeux
DNF Wesley Sulzberger 1986 Australia Française des Jeux
DNF Hilton Clarke 1979 Australia Fuji-Servetto
DNF Ángel Gómez 1981 Spain Fuji-Servetto
DNF Daniele Nardello 1972 Italy Fuji-Servetto
DNF Boris Shpilevsky 1982 Russia Fuji-Servetto
DNF Massimiliano Mori 1974 Italy Lampre - NGC
DNF Simone Ponzi 1987 Italy Lampre - NGC
DNF Daniele Righi 1976 Italy Lampre - NGC
DNF Francesco Tomei 1985 Italy Lampre - NGC
DNF Koen Barbe 1981 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Denis Flahaut 1978 France Landbouwkrediet - Colnago
DNF Filip Meirhaeghe 1971 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Kevin Peeters 1987 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jacopo Guarnieri 1987 Italy Liquigas
DNF Aleksandr Kuschynski 1979 Belarus Liquigas
DNF Daniel Oss 1987 Italy Liquigas
DNF Andy Cappelle 1979 Belgium Palmans - Cras
DNF Dieter Cappelle 1983 Belgium Palmans - Cras
DNF Bjorn Coomans 1985 Belgium Palmans - Cras
DNF Stijn Hoormaet 1984 Belgium Palmans - Cras
DNF Timothy Vangheel 1986 Belgium Palmans - Cras
DNF Mathew Hayman 1978 Australia Rabobank
DNF Tom Leezer 1985 Netherlands Rabobank
DNF Tom Stamsnijder 1985 Netherlands Rabobank
DNF Michael Blanchy 1981 Belgium Revor - Jartazi
DNF Bjorn De Decker 1988 Belgium Revor - Jartazi
DNF Vytautas Kaupas 1982 Lithuania Revor - Jartazi
DNF Jorg Pannekoek 1989 Belgium Revor - Jartazi
DNF Mindaugas Striska 1984 Lithuania Revor - Jartazi
DNF Quincy Vens 1986 Belgium Revor - Jartazi
DNF Ivan Dominguez 1976 Cuba Rock Racing
DNF Glenn D'Hollander 1974 Belgium Silence - Lotto
DNF Sebastian Lang 1979 Germany Silence - Lotto
DNF Jonas Ljungblad 1979 Sweden Silence - Lotto
DNF Jurgen Roelandts 1985 Belgium Silence - Lotto
DNF Roy Curvers 1979 Netherlands Skil - Shimano
DNF Bert De Backer 1984 Belgium Skil - Shimano
DNF Koen De Kort 1982 Netherlands Skil - Shimano
DNF David Deroo 1985 France Skil - Shimano
DNF Mitchell Docker 1986 Australia Skil - Shimano
DNF Marcel Sieberg 1982 Germany Team Columbia - HTC
DNF Kenny Dehaes 1984 Belgium Team Katusha
DNF Denis Galimzyanov 1987 Russia Team Katusha
DNF Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Team Katusha
DNF Gert Steegmans 1980 Belgium Team Katusha
DNF Luca Barla 1987 Italy Team Milram
DNF Thomas Fothen 1983 Germany Team Milram
DNF Artur Gajek 1985 Germany Team Milram
DNF Paul Voss 1986 Germany Team Milram
DNF Kasper Klostergaard 1983 Denmark Team Saxo Bank
DNF Stijn Joseph 1987 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Stijn Neirynck 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Kristof Vandewalle 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Pieter Vanspeybrouck 1987 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Gerben Löwik 1977 Netherlands Vacansoleil
DNF Arnoud Van Groen 1983 Netherlands Vacansoleil
DNF Silvere Ackermann 1984 Switzerland Vorarlberg - Corratec
DNF René Haselbacher 1977 Austria Vorarlberg - Corratec
DNF Reto Hollenstein 1985 Switzerland Vorarlberg - Corratec
DNF Philipp Ludescher 1987 Austria Vorarlberg - Corratec
DNF Daniel Musiol 1983 Germany Vorarlberg - Corratec
DNF Matic Strgar 1982 Slovenia Vorarlberg - Corratec
DNF René Weissinger 1978 Germany Vorarlberg - Corratec

Info

RaceRecord Bank E3 Harelbeke
Nation Belgium
Distance 208 km
DateMarch 28th
Edition2009
Classification1.HC
Extra Compare top four

Filippo Pozzato