Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Britain
UCI, Stage race, 12th -19th September 2009, Great Britain
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
1999
1998
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1978
1955
1954
1953
1952
1951
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Colombia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Luxembourg
Namibia
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Agritubel
Barloworld - Bianchi
CandiTV - Marshalls Pasta
Cervelo TestTeam
CSF Group - Navigare
Euskaltel-Euskadi
Garmin-Slipstream
ISD - Neri
Joker - Bianchi
Rabobank
Rapha Condor
Team Columbia - HTC
Team Halfords
Team Katusha
Topsport Vlaanderen - Mercator
Vacansoleil
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Columbia - HTC
28:06:24
02
Sutton
Chris
1984
Garmin-Slipstream
+ 23
03
Reimer
Martin
1987
Cervelo TestTeam
+ 25
04
Reus
Kai
1985
Rabobank
+ 26
05
Downing
Russell
1978
CandiTV - Marshalls Pasta
+ 39
06
Thomas
Geraint
1986
Barloworld - Bianchi
+ 43
07
Lequatre
Geoffroy
1981
Agritubel
+ 43
08
Clarke
Simon
1986
ISD - Neri
+ 47
09
Honig
Reinier
1983
Vacansoleil
+ 49
10
House
Kristian
1979
Rapha Condor
+ 49
11
Ruijgh
Rob
1986
Vacansoleil
+ 49
12
Pauwels
Serge
1983
Cervelo TestTeam
+ 49
13
Stamsnijder
Tom
1985
Rabobank
+ 50
14
Canuti
Federico
1985
CSF Group - Navigare
+ 51
15
De Negri
Pierpaolo
1986
ISD - Neri
+ 52
16
Elliot
Malcolm
1961
CandiTV - Marshalls Pasta
+ 52
17
Lloyd
Daniel
1980
Cervelo TestTeam
+ 52
18
Dion
Renaud
1978
AG2R La Mondiale
+ 52
19
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 52
20
Van Groen
Arnoud
1983
Vacansoleil
+ 52
21
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Slipstream
+ 52
22
Stannard
Ian
1987
ISD - Neri
+ 52
23
Kirchen
Kim
1978
Team Columbia - HTC
+ 52
24
Mortensen
Martin
1984
Vacansoleil
+ 57
25
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 58
26
Pozzato
Filippo
1981
Team Katusha
+ 01:00
27
Remme
Stian
1982
Joker - Bianchi
+ 01:01
28
Vandewalle
Kristof
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 01:03
29
Finetto
Mauro
1985
CSF Group - Navigare
+ 01:03
30
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 01:03
31
Laurent
Christophe
1977
Agritubel
+ 01:03
32
Golas
Michal
1984
Vacansoleil
+ 01:03
33
Scognamiglio
Carlo
1983
Barloworld - Bianchi
+ 01:03
34
Southam
Tom
1981
Rapha Condor
+ 01:03
35
Berkhout
Thomas
1984
Rabobank
+ 01:03
36
Feillu
Brice
1985
Agritubel
+ 01:03
37
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 01:03
38
Nordhaug
Lars Petter
1984
Joker - Bianchi
+ 01:03
39
Tennant
Andrew
1987
Team Halfords
+ 01:03
40
Duyn
Huub
1984
Garmin-Slipstream
+ 01:03
41
Pozzovivo
Domenico
1982
CSF Group - Navigare
+ 01:03
42
Sonnery
Blaise
1985
AG2R La Mondiale
+ 01:03
43
Cummings
Steve
1981
Barloworld - Bianchi
+ 01:03
44
Newton
Chris
1973
Rapha Condor
+ 01:03
45
Huzarski
Bartosz
1980
ISD - Neri
+ 01:03
46
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 01:03
47
Soler
Mauricio
1983
Barloworld - Bianchi
+ 01:03
48
Karpets
Vladimir
1980
Team Katusha
+ 01:03
49
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 01:03
50
Froome
Chris
1985
Barloworld - Bianchi
+ 01:03
51
Appollonio
Davide
1989
Cervelo TestTeam
+ 01:08
52
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 01:20
53
Savini
Filippo
1985
CSF Group - Navigare
+ 01:27
54
Kangert
Tanel
1987
AG2R La Mondiale
+ 01:45
55
Briggs
Graham
1983
CandiTV - Marshalls Pasta
+ 01:49
56
Marangoni
Alan
1984
CSF Group - Navigare
+ 01:50
57
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 01:58
58
Colo
Alessandro
1986
ISD - Neri
+ 03:13
59
Monfort
Maxime
1983
Team Columbia - HTC
+ 04:07
60
Löfkvist
Thomas
1984
Team Columbia - HTC
+ 04:11
61
Criel
Tom
1983
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 05:13
62
Dockx
Gert
1988
Team Columbia - HTC
+ 06:11
63
Vogondy
Nicolas
1977
Agritubel
+ 06:24
64
Pujol
Oscar
1983
Cervelo TestTeam
+ 13:21
65
Bibby
Ian
1986
Team Halfords
+ 16:04
66
Petrov
Evgeni
1978
Team Katusha
+ 16:26
67
Swift
Ben
1987
Team Katusha
+ 16:39
68
Kristoff
Alexander
1987
Joker - Bianchi
+ 17:35
69
Wilmann
Frederik
1985
Joker - Bianchi
+ 17:53
70
Richardson
Simon
1983
Rapha Condor
+ 18:08
71
McNally
Mark
1989
Team Halfords
+ 18:15
72
Zen
Enrico
1986
CSF Group - Navigare
+ 19:03
73
De Gendt
Thomas
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 21:05
74
Fleeman
Daniel
1982
Cervelo TestTeam
+ 21:43
75
Craven
Dan
1983
Rapha Condor
+ 28:28
76
Sørtveit
Sondre
1988
Joker - Bianchi
+ 32:38
77
Sampson
James
1986
CandiTV - Marshalls Pasta
+ 34:28
78
Williams
Peter
1986
CandiTV - Marshalls Pasta
+ 35:41
79
Merlo
Michele
1985
Barloworld - Bianchi
+ 37:03
80
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 37:14
81
Vanheule
Bart
1983
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 37:26
82
Berges
Emilien
1983
Agritubel
+ 37:26
83
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 42:12
84
Lowe
Trent
1984
Garmin-Slipstream
+ 42:56
85
Mertens
Tim
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 47:08
86
Napolitano
Danilo
1981
Team Katusha
+ 48:00
87
De Lis
Sergio
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 52:59
88
Lapthorne
Darren
1983
Rapha Condor
+ 56:07
89
Holt
Simon
1988
CandiTV - Marshalls Pasta
+ 01:03:23
90
Clancy
Edward
1985
Team Halfords
+ 01:03:34
91
Hayles
Robert
1973
Team Halfords
+ 01:18:45
DNF
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
DNF
Bichot
Freddy
1979
Agritubel
DNF
Van der Velde
Ricardo
1987
Garmin-Slipstream
DNF
Wiggins
Bradley
1980
Garmin-Slipstream
DNF
Ricci Bitti
Davide
1984
ISD - Neri
DNF
Vold
Svein Erik
1985
Joker - Bianchi
DNF
Martin
Tony
1985
Team Columbia - HTC
DNF
Wilkinson
Ian
1979
Team Halfords
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
Information
Tour of Britain
Great Britain
12th -19th September 2009
2.1