2018 Gooikse Pijl

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy 4t 32' 04"
02 Amund Grøndahl Jansen 1994 Norway Team LottoNL - Jumbo 00"
03 Martin Mortensen 1984 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00"
04 Guillaume Boivin 1989 Canada Israel Cycling Academy 00"
05 Jonas Rickaert 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 00"
06 Alberto Dainese 1998 Italy SEG Racing Academy 04"
07 Dylan Groenewegen 1993 Netherlands Team LottoNL - Jumbo 04"
08 Olav Hjemsæter 1999 Norway Team Coop 04"
09 Yoeri Havik 1991 Netherlands Vlasman Cycling Team 04"
10 Roy Jans 1990 Belgium Cibel - Cebon 04"
11 Timothy Dupont 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert 04"
12 Trond Håkon Trondsen 1994 Norway Team Coop 04"
13 Sebastian Lander 1991 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 04"
14 Christophe Noppe 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 04"
15 Aksel Nommela 1994 Estonia Beat Cycling Club 04"
16 Arvid De Kleijn 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 04"
17 August Jensen 1991 Norway Israel Cycling Academy 04"
18 Lucas Spengler 1994 Switzerland WB Veranclassic Aqua Protect 04"
19 Gaetan Pons 1992 Luxembourg Leopard Pro Cycling 04"
20 Kenneth Van Rooy 1993 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 04"
21 Toni Franz 1997 Germany Team Differdange - Losch 04"
22 Kristian Aasvold 1995 Norway Team Coop 04"
23 Jimmy Duquennoy 1995 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect 04"
24 Dries Van Gestel 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 04"
25 John Mandrysch 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 04"
26 Sven Thurau 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 04"
27 Jonas Abrahamsen 1995 Norway Uno-X Development 04"
28 Daan Van Sintmaartensdijk 1998 Netherlands Alecto Cycling Team 04"
29 Fabian Schormair 1994 Germany Team Lotto - Kern Haus 04"
30 Bjørn Tore Hoem 1991 Norway Joker Icopal 04"
31 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 04"
32 Arthur Baude 1998 Belgium Ago - Aquaservice 04"
33 Ross Lamb 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon 04"
34 Sergio Torres Jorro 1991 Spain Tarteletto - Isorex 04"
35 Marco Doets 1995 Netherlands Alecto Cycling Team 04"
36 Jason Van Dalen 1994 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 04"
37 Johannes Hodapp 1999 Germany Team Sauerland NRW 04"
38 Jens Reynders 1998 Belgium Leopard Pro Cycling 04"
39 Vincent De Sy 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 04"
40 Justin Timmermans 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 04"
41 Lars Van Den Berg 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 04"
42 Georgios Stavrakakis 1998 Greece SEG Racing Academy 04"
43 Øivind Lukkedal 1994 Norway Team Coop 04"
44 Erik Nordsæter Resell 1996 Norway Uno-X Development 04"
45 Gijs Meijer 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 04"
46 Marijn Van Den Berg 1999 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 04"
47 Aksel Aasheim 1997 Norway Joker Icopal 04"
48 Pierre Goebeert 1997 Belgium Wanty - Groupe Gobert 04"
49 Alex Mengoulas 1997 Netherlands Beat Cycling Club 04"
50 Beau Duvigneau 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team 04"
51 Stef Krul 1995 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 04"
52 Lennert Teugels 1993 Belgium Cibel - Cebon 04"
53 Niels De Rooze 1992 Belgium Tarteletto - Isorex 04"
54 Andrew Leigh 1995 Great Britain Tarteletto - Isorex 04"
55 Jelle Cant 1992 Belgium Tarteletto - Isorex 04"
56 Mario Spengler 1997 Switzerland Leopard Pro Cycling 04"
57 Adriaan Janssen 1995 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 04"
58 Aimé De Gendt 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 04"
59 Brecht Ruyters 1993 Belgium Cibel - Cebon 04"
60 Folkert Oostra 1989 Netherlands Alecto Cycling Team 04"
61 Jasper Schouten 1993 Netherlands Alecto Cycling Team 04"
62 Jan Knolle 1999 Germany Team Sauerland NRW 04"
63 Tiago Da Silva 1997 Luxembourg Team Differdange - Losch 04"
64 Thomas Degand 1986 Belgium Wanty - Groupe Gobert 04"
65 Tobias Mørch Kongstad 1996 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 04"
66 Vincent Hoppezak 1999 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 04"
67 Robert Retschke 1980 Germany Team Lotto - Kern Haus 04"
68 Jarno Gmelich Meijling 1989 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 04"
69 Gijs Van Hoecke 1991 Belgium Team LottoNL - Jumbo 04"
70 Louis Leinau 1995 Germany Team Sauerland NRW 04"
71 Christopher Heider 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 04"
72 Cees Bol 1995 Netherlands Team Sunweb 04"
73 Michiel Dieleman 1990 Belgium Cibel - Cebon 04"
74 Marc Dörrie 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus 17"
75 Elias Van Breussegem 1992 Belgium Verandas Willems - Crelan 29"
76 Jonas Iversby Hvideberg 1999 Norway Uno-X Development 42"
77 Minne Verboom 1999 Netherlands SEG Racing Academy 1' 08"
78 Maarten Wynants 1982 Belgium Team LottoNL - Jumbo 1' 49"
79 Daan Olivier 1992 Netherlands Team LottoNL - Jumbo 1' 49"
80 Jerome Baugnies 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert 1' 49"
81 Dorian Lübbers 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus 1' 49"
82 Mihkel Raim 1993 Estonia Israel Cycling Academy 1' 49"
83 Felix Dopchie 1999 Belgium Ago - Aquaservice 2' 12"
84 Joann Leinau 1995 Germany Team Sauerland NRW 2' 32"
85 Kevin Verwaest 1989 Belgium Team Differdange - Losch 2' 51"
86 Robbie van Bakel 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 2' 57"
87 Sylvain Moniquet 1998 Belgium Ago - Aquaservice 2' 57"
88 Kristian Kulset 1995 Norway Uno-X Development 2' 57"
89 Dylan Bouwmans 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 2' 57"
90 Dominik Bauer 1997 Germany Dauner D&DQ - Akkon 2' 57"
91 Lars Saugstad 1997 Norway Uno-X Development 2' 57"
92 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Development 2' 57"
93 Charlie Quarterman 1998 Great Britain Leopard Pro Cycling 3' 08"
94 Paul Martens 1983 Germany Team LottoNL - Jumbo 3' 08"
95 Max Emil Kørner 1991 Norway T.Palm - Pole Continental Wallon 3' 08"
96 Ole Forfang 1995 Norway Joker Icopal 3' 08"
97 Alexander Küsters 1995 Germany Dauner D&DQ - Akkon 3' 08"
DSQ Alexander Krieger 1991 Germany Leopard Pro Cycling
DNS Hamish Schreurs 1994 New Zealand Israel Cycling Academy
DNS Andreas Vangstad 1992 Norway Joker Icopal
DNS Wim Stroetinga 1985 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Robin Ernst 1999 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Yann Pestiaux 1998 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Marvin Tasset 1997 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Matthew Overste 1995 Netherlands Alecto Cycling Team
DNF Bas Van Der Kooij 1995 Netherlands Alecto Cycling Team
DNF Nahom Desale Kalei 1992 Netherlands Beat Cycling Club
DNF Daan Hoeyberghs 1994 Belgium Beat Cycling Club
DNF Danny Maas 1999 Netherlands Beat Cycling Club
DNF Wesley Van Dyck 1994 Belgium Beat Cycling Club
DNF Robby Cobbaert 1990 Belgium Cibel - Cebon
DNF Cedric Raymackers 1992 Belgium Cibel - Cebon
DNF Wim Reynaerts 1995 Belgium Cibel - Cebon
DNF Lucas Eamon Franck 1992 USA Delta Cycling Rotterdam
DNF Roy Goldstein 1993 Israel Israel Cycling Academy
DNF Guy Sagiv 1994 Israel Israel Cycling Academy
DNF Dennis Van Winden 1987 Netherlands Israel Cycling Academy
DNF Henrik Evensen 1994 Norway Joker Icopal
DNF Ludvik Holstad 1998 Norway Joker Icopal
DNF Fridtjof Røinås 1994 Norway Joker Icopal
DNF Jan Brockhoff 1994 Germany Leopard Pro Cycling
DNF Konrad Gessner 1995 Germany Leopard Pro Cycling
DNF Thijs De Lange 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel
DNF Patrick Clausen 1990 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Stefan Djurhuus 1990 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Jesper Mørkøv 1988 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Tiago Gomes Antunes 1997 Portugal SEG Racing Academy
DNF Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy
DNF Moreno De Pauw 1991 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Sasha Weemaes 1998 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Adam Lewis 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Arthur Pagnaer 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Tomas Petit 1996 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Yorick Slagmulders 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Alexander Maes 1993 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Rob Ruygh 1986 Netherlands Tarteletto - Isorex
DNF Ylber Sefa 1991 Albania Tarteletto - Isorex
DNF Louis Bendixen 1995 Denmark Team Coop
DNF Gustav Höög 1995 Sweden Team Coop
DNF Marc Clauss 1998 Germany Dauner D&DQ - Akkon
DNF Colin Heiderscheid 1998 Luxembourg Dauner D&DQ - Akkon
DNF Jelle Donders 1993 Belgium Team Differdange - Losch
DNF Olivier Pardini 1985 Belgium Team Differdange - Losch
DNF Jan Petelin 1996 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Tobias Knaup 1993 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Richard Weinzheimer 1996 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Michel Giesselmann 1999 Germany Team Sauerland NRW
DNF Jonas Härtig 1997 Germany Team Sauerland NRW
DNF Felix Intra 1995 Germany Team Sauerland NRW
DNF Sean De Bie 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Dries De Bondt 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Mathias De Witte 1993 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Huub Duyn 1984 Netherlands Verandas Willems - Crelan
DNF Aidis Kruopis 1986 Lithuania Verandas Willems - Crelan
DNF Stijn Steels 1989 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Dion Beukeboom 1989 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Jaap Kooijman 1993 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Kelvin Van Den Dool 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Joost Van der Burg 1993 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Tom Devriendt 1991 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Wesley Kreder 1990 Netherlands Wanty - Groupe Gobert
DNF Pieter Vanspeybrouck 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Kenny Dehaes 1984 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Alex Kirsch 1992 Luxembourg WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Franklin Six 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Lionel Taminiaux 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect

Info

RaceGooikse Pijl
Nation Belgium
Distance 191 km
DateSeptember 23rd
Edition2018
Classification1.1
Extra Compare top four

Jordi Meeus