2018 Tour de l'Avenir

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (85)Manager

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Stage results: 10.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Gino Mäder 1997 IAM Excelsior 02:54:1903+ 01:35
02 Edward Dunbar 1996 Aqua Blue Sport + 0008+ 02:47
03 Clement Champoussin 1998 AG2R La Mondiale + 0005+ 01:56
04 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 0004+ 01:36
05 Ivan Sosa 1997 Androni Giocattoli + 0006+ 02:16
06 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 000126:28:53
07 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 0807+ 02:35
08 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 1102+ 01:28
09 Alejandro Osorio 1998 Avinal-GW-Carmen Viboral + 4528+ 16:10
10 Tobias Foss 1997 Uno-X Development + 01:1109+ 03:28
11 Marc Hirschi 1998 Development Team Sunweb + 02:4824+ 12:49
12 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 02:4816+ 07:33
13 Mark Donovan 1999 Team Sky + 02:5311+ 05:36
14 Gordian Banzer 1996 Akros - Renfer SA + 02:5319+ 08:52
15 Cristian Camilo Munoz 1996 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 02:5318+ 08:18
16 Michel Ries 1998 Trek - Segafredo + 03:1810+ 04:25
17 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 03:4114+ 06:12
18 Barnabas Peak 1998 Quick-Step Floors + 03:5045+ 30:52
19 Marcel Neuhauser 1997 Tirol Cycling Team + 03:5026+ 13:52
20 Torjus Sleen 1997 Uno-X Development + 03:5017+ 08:10
21 Remy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 03:5038+ 26:26
22 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 03:5025+ 13:36
23 Harold Alfonso Tejada 1997 EPM-Scott + 03:5031+ 19:04
24 Alessandro Monaco 1998 Petroli Firenze-Hopplá + 03:5021+ 09:08
25 Samuel Mugisha 1997 Dimension Data for Qhubeka + 03:5076+ 42:52
26 Franklin Archibold 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 03:5015+ 07:16
27 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 04:1837+ 26:25
28 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal + 04:2027+ 16:02
29 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Astana Pro Team + 04:2013+ 06:05
30 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi - Murias + 04:2012+ 05:43
31 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon + 05:1722+ 09:38
32 Hafetab Weldu 1996 Dimension Data for Qhubeka + 05:2723+ 12:44
33 Gotzon Martin Sanz 1996 Team Euskadi + 06:0036+ 26:22
34 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 06:0956+ 36:01
35 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 06:0942+ 28:15
36 Simon Guglielmi 1997 CR4C Roanne + 06:0929+ 17:35
37 Marlon Gaillard 1996 Direct Energie + 06:0955+ 35:49
38 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 06:0967+ 41:34
39 Andrea Bagioli 1999 UAE Team Emirates + 06:4420+ 09:08
40 Thomas Champion 1999 Vendée U + 07:0582+ 46:35
41 Wilson Haro 1998 Team Ecuador + 07:1043+ 29:45
42 Stepan Kurianov 1996 Tyumen Region + 07:3868+ 41:37
43 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 07:5533+ 24:05
44 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 07:5881+ 44:17
45 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Development + 07:5835+ 24:53
46 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 07:5857+ 36:02
47 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 07:5860+ 37:53
48 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos-Delta Cafés + 07:5846+ 30:59
49 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 07:5848+ 31:57
50 Clement Didier 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:5886+ 49:03
51 Callum Scotson 1996 Mitchelton Scott - BikeExchange + 07:5832+ 22:56
52 Denis Nekrasov 1997 Gazprom - RusVelo + 07:5849+ 32:37
53 Kevin Inkelaar 1997 Roompot - Nederlandse Loterij + 07:5850+ 33:34
54 Mikkel Honore 1997 Quick-Step Floors + 09:2954+ 35:36
55 Tyler Stites 1998 Aevolo Cycling + 09:3591+ 52:01
56 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 09:3734+ 24:24
57 Jimmy Santiago Montenegro Narvaez 1998 Team Ecuador + 09:3763+ 39:00
58 Cameron Beard 1998 Destil - Parkhotel Valkenburg + 10:0566+ 41:12
59 Daire Feeley 1996 U.C.Monaco + 10:0574+ 42:38
60 Alan Riou 1997 Team Pays de Dinan + 11:3878+ 43:15
61 Pierre Idjouadiene 1996 Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 11:3895+ 55:23
62 Damien Touze 1996 St. Michel - Auber 93 + 11:3852+ 34:56
63 Javier Ignacio Montoya 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 11:3840+ 28:06
64 Luc Wirtgen 1998 Leopard Pro Cycling + 11:3844+ 30:48
65 Johannes Schinnagel 1996 Bora - Hansgrohe + 11:3859+ 37:37
66 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 11:3873+ 42:35
67 Daniel Muñoz 1996 EPM-Scott + 11:3877+ 43:06
68 Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez 1996 Caja Rural - Seguros RGA amateur + 11:3841+ 28:10
69 Rui Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 11:3887+ 49:34
70 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 12:07119+ 01:21:23
71 Ibai Azurmendi 1996 Team Euskadi + 12:5553+ 35:19
72 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 12:5772+ 42:03
73 Antonio Barac 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 12:5762+ 38:44
74 Esteban Villarreal 1996 Ind-Ecu + 12:57105+ 01:06:23
75 Brandon McNulty 1998 Rally Cycling + 13:4630+ 18:36
76 Matthew Teggart 1996 Team Wiggins + 14:1084+ 48:02
77 Jordan Antonio Cárdenas Villavicencio 1996 Electro Hiper Europa-Ristrasol + 14:20124+ 01:47:59
78 Sven Burger 1997 Tirol Cycling Team + 14:3683+ 47:20
79 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Polartec - Kometa + 15:4375+ 42:52
80 Alessandro Covi 1998 UAE Team Emirates + 15:4351+ 34:19
81 Samuele Battistella 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 15:4339+ 27:19
82 Emilien Jeanniere 1998 Vendée U + 15:43103+ 01:04:21
83 Léo Boileau 1997 Team Probikeshop St.Etienne + 15:43104+ 01:05:01
84 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 15:4365+ 40:53
85 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 15:4394+ 55:14
86 Anton Popov 1999 Gazprom-Rusvelo U23 + 15:43116+ 01:16:40
87 Dmitry Markov 1997 Crimea Republic + 15:43111+ 01:11:01
88 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 15:4364+ 39:54
89 Markus Wildauer 1998 Tirol Cycling Team + 15:4371+ 41:47
90 Kakeru Omae 1997 Keio University + 15:43107+ 01:08:04
91 Andre Ramalho 1996 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 15:4396+ 56:19
92 Tiago Gomes Antunes 1997 SEG Racing Academy + 15:4361+ 37:57
93 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 15:43114+ 01:13:02
94 Mark Downey 1996 Team Wiggins + 15:4389+ 49:45
95 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 15:4379+ 43:20
96 Samuel Jenner 1997 Mitchelton Scott - BikeExchange + 15:4385+ 48:11
97 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 15:43106+ 01:06:55
98 Max Kanter 1997 Team Sunweb + 15:5770+ 41:45
99 Jake Stewart 1999 100% ME + 16:3369+ 41:42
100 Adam Hartley 1998 100% ME + 16:3393+ 54:00
101 Szymon Sajnok 1997 CCC Sprandi Polkowice + 18:54101+ 01:02:50
102 Alberto Dainese 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 18:54102+ 01:03:17
103 Romain Guillot 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 18:54112+ 01:11:52
104 Szymon Tracz 1998 ONE Pro Cycling + 18:54109+ 01:10:11
105 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal + 18:5488+ 49:36
106 Rasmus Tiller 1996 Joker Icopal + 18:54110+ 01:10:22
107 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 18:54100+ 01:02:20
108 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 18:54113+ 01:12:36
109 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 18:54115+ 01:13:20
110 Dimitri Bussard 1996 Yunnan Taishan Pardus + 18:5490+ 50:02
111 Zeke Mostov 1996 Hagens Berman - Axeon + 18:5497+ 57:46
112 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 18:5499+ 01:00:20
113 Harm Vanhoucke 1997 Lotto - Soudal + 18:5458+ 36:51
114 Stephen Williams 1996 Bahrain - Merida + 18:5480+ 43:45
115 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 18:5492+ 52:45
116 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 19:3598+ 58:34
117 Ayumu Watanabe 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 20:20122+ 01:29:05
118 Ivo Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 20:20108+ 01:10:10
119 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 23:23118+ 01:21:19
120 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 23:28117+ 01:20:36
121 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 23:28123+ 01:45:44
122 Kaden Groves 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 28:29120+ 01:22:26
123 Emile Brenans 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 28:29121+ 01:28:57
124 Robert Stannard 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 28:2947+ 31:04
DNS Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke 999

Info

Race Tour de l'Avenir
Nation France
Stage 10.stage
Type Mountain MF
Distance 113.5 km
StartVal d'Isère
FinishSaint-Colomban-des-Villards
DateAugust 26th (2018)
Leader T.Pogacar
Points D.Touze
Mountain A.Osorio
Combative J.Areruya

Gino Mäder

Manager results

1 joao s
2 Dortmund Cicling Tour
3 El pistolero
4 Pro Cycling Team 10
5 Uståsen