2018 Tour de l'Avenir

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (85)Manager

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Stage results: 08.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Gino Mäder 1997 IAM Excelsior 02:11:2404+ 30
02 Ivan Sosa 1997 Androni Giocattoli + 1511+ 01:07
03 Robert Stannard 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 1518+ 01:30
04 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 1505+ 31
05 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 150121:04:35
06 Clement Champoussin 1998 AG2R La Mondiale + 1509+ 51
07 Brandon McNulty 1998 Rally Cycling + 1502+ 07
08 Alejandro Osorio 1998 Avinal-GW-Carmen Viboral + 1515+ 01:23
09 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Astana Pro Team + 1508+ 40
10 Edward Dunbar 1996 Aqua Blue Sport + 1506+ 31
11 Tobias Foss 1997 Uno-X Development + 1513+ 01:12
12 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 1516+ 01:26
13 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi - Murias + 1520+ 01:32
14 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 1503+ 12
15 Michel Ries 1998 Trek - Segafredo + 1512+ 01:07
16 Andrea Bagioli 1999 UAE Team Emirates + 2014+ 01:19
17 Samuele Battistella 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 2007+ 32
18 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 2019+ 01:31
19 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 2010+ 01:02
20 Torjus Sleen 1997 Uno-X Development + 2523+ 02:04
21 Mark Donovan 1999 Team Sky + 2722+ 01:38
22 Franklin Archibold 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 3321+ 01:37
23 Harm Vanhoucke 1997 Lotto - Soudal + 4017+ 01:29
24 Hafetab Weldu 1996 Dimension Data for Qhubeka + 4025+ 02:31
25 Cristian Camilo Munoz 1996 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 4031+ 03:57
26 Javier Ignacio Montoya 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 4636+ 05:24
27 Gordian Banzer 1996 Akros - Renfer SA + 5024+ 02:25
28 Stephen Williams 1996 Bahrain - Merida + 5043+ 07:43
29 Samuel Mugisha 1997 Dimension Data for Qhubeka + 53110+ 27:58
30 Ibai Azurmendi 1996 Team Euskadi + 5635+ 05:16
31 Harold Alfonso Tejada 1997 EPM-Scott + 01:0059+ 11:00
32 Callum Scotson 1996 Mitchelton Scott - BikeExchange + 01:2530+ 03:54
33 Alessandro Monaco 1998 Petroli Firenze-Hopplá + 01:4528+ 03:24
34 Abderrahim Zahiri 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 02:0133+ 04:35
35 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 02:0329+ 03:43
36 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon + 02:0326+ 02:32
37 Marcel Neuhauser 1997 Tirol Cycling Team + 02:0338+ 05:46
38 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 02:1227+ 03:24
39 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 02:1237+ 05:40
40 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 02:1454+ 09:48
41 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal + 02:2341+ 07:28
42 Simon Guglielmi 1997 CR4C Roanne + 02:2534+ 05:04
43 Markus Wildauer 1998 Tirol Cycling Team + 02:2750+ 08:56
44 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:2752+ 09:19
45 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 02:2772+ 13:49
46 Wilson Haro 1998 Team Ecuador + 02:2962+ 11:31
47 Luc Wirtgen 1998 Leopard Pro Cycling + 02:2945+ 08:06
48 Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez 1996 Caja Rural - Seguros RGA amateur + 02:3264+ 11:49
49 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Development + 02:4839+ 05:51
50 Johannes Schinnagel 1996 Bora - Hansgrohe + 02:5449+ 08:51
51 Marc Hirschi 1998 Development Team Sunweb + 03:2132+ 04:27
52 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos-Delta Cafés + 03:2453+ 09:24
53 Denis Nekrasov 1997 Gazprom - RusVelo + 03:2442+ 07:31
54 Gotzon Martin Sanz 1996 Team Euskadi + 03:3257+ 10:52
55 Antonio Barac 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 03:5047+ 08:39
56 Clement Didier 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:04101+ 23:57
57 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 04:0458+ 10:56
58 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 04:0489+ 19:11
59 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 04:0467+ 12:44
60 Mikkel Honore 1997 Quick-Step Floors + 04:0451+ 08:59
61 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 04:0440+ 07:27
62 Kevin Inkelaar 1997 Roompot - Nederlandse Loterij + 04:0446+ 08:28
63 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 04:0444+ 08:02
64 Max Kanter 1997 Team Sunweb + 04:1748+ 08:40
65 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 04:3060+ 11:02
66 Jimmy Santiago Montenegro Narvaez 1998 Team Ecuador + 04:3166+ 12:15
67 Marlon Gaillard 1996 Direct Energie + 04:4661+ 11:22
68 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Polartec - Kometa + 05:2656+ 10:49
69 Matthew Teggart 1996 Team Wiggins + 05:2683+ 16:44
70 Daire Feeley 1996 U.C.Monaco + 05:2679+ 15:25
71 Cameron Beard 1998 Destil - Parkhotel Valkenburg + 05:2673+ 13:59
72 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal + 05:2670+ 13:34
73 Daniel Muñoz 1996 EPM-Scott + 05:2675+ 14:20
74 Léo Boileau 1997 Team Probikeshop St.Etienne + 05:3799+ 23:47
75 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 06:29114+ 31:48
76 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 06:4381+ 16:33
77 Jake Stewart 1999 100% ME + 06:4671+ 13:36
78 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 06:5068+ 12:47
79 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 06:5097+ 22:23
80 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 07:0865+ 11:58
81 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 07:22130+ 01:12:23
82 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07:22104+ 24:56
83 Sven Burger 1997 Tirol Cycling Team + 07:2477+ 14:49
84 Samuel Jenner 1997 Mitchelton Scott - BikeExchange + 07:2878+ 15:20
85 Stepan Kurianov 1996 Tyumen Region + 07:4984+ 16:51
86 Pierre Idjouadiene 1996 Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 08:13106+ 26:37
87 Damien Touze 1996 St. Michel - Auber 93 + 08:1363+ 11:45
88 Dimitri Bussard 1996 Yunnan Taishan Pardus + 08:1374+ 14:00
89 Zeke Mostov 1996 Hagens Berman - Axeon + 08:1394+ 21:44
90 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 08:13103+ 24:18
91 Tiago Gomes Antunes 1997 SEG Racing Academy + 08:1355+ 10:41
92 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 09:13121+ 37:18
93 Alessandro Covi 1998 UAE Team Emirates + 09:1380+ 16:18
94 Mark Downey 1996 Team Wiggins + 09:1385+ 16:54
95 Adam Hartley 1998 100% ME + 10:3991+ 20:19
96 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 10:39117+ 34:04
97 Esteban Villarreal 1996 Ind-Ecu + 10:39116+ 34:02
98 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 10:39128+ 52:08
99 Remy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 10:3987+ 18:15
100 Anton Popov 1999 Gazprom-Rusvelo U23 + 10:39126+ 43:49
101 Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 10:39100+ 23:51
102 Kakeru Omae 1997 Keio University + 10:39107+ 26:45
103 Thomas Denis 1997 Vendée U + 10:39119+ 35:41
104 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 10:3990+ 19:35
105 Alan Riou 1997 Team Pays de Dinan + 10:3976+ 14:29
106 Alberto Dainese 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:39109+ 27:15
107 Rasmus Tiller 1996 Joker Icopal + 10:39118+ 34:20
108 Tyler Stites 1998 Aevolo Cycling + 10:39105+ 25:18
109 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 11:0982+ 16:43
110 Szymon Sajnok 1997 CCC Sprandi Polkowice + 11:09108+ 26:48
111 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 11:1188+ 18:17
112 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 11:1169+ 13:07
113 Romain Guillot 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 11:59112+ 29:59
114 Emile Brenans 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:59127+ 44:20
115 Szymon Tracz 1998 ONE Pro Cycling + 11:5995+ 21:59
116 Emilien Jeanniere 1998 Vendée U + 11:5998+ 23:07
117 Thomas Champion 1999 Vendée U + 11:5996+ 22:22
118 Dmitry Markov 1997 Crimea Republic + 11:59122+ 38:10
119 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 11:59111+ 29:16
120 Barnabas Peak 1998 Quick-Step Floors + 11:5986+ 17:36
121 Ayumu Watanabe 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 11:59124+ 43:14
122 Andre Ramalho 1996 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 11:5993+ 21:15
123 Rui Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 11:5992+ 20:48
124 Ivo Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 11:59115+ 32:42
125 Kaden Groves 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 12:56113+ 31:03
126 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 13:25102+ 24:02
127 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 15:33129+ 01:05:08
128 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 15:33123+ 40:00
129 Conor Schunk 1999 CCB Foundation - Sicleri + 15:59125+ 43:35
130 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 17:08120+ 35:52
131 Jordan Antonio Cárdenas Villavicencio 1996 Electro Hiper Europa-Ristrasol + 19:40131+ 01:14:15
DNF Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness 999
DNF Florian Dufour 1996 CR4C Roanne 999
DNF Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb 999
DNF Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum 999
DNF Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R 999

Info

Race Tour de l'Avenir
Nation France
Stage 08.stage
Type Mountain MF
Distance 81.1 km
StartLa Bathie
FinishCrest-Voland Cohennoz
DateAugust 24th (2018)
Leader T.Pogacar
Points D.Touze
Mountain I.Sosa
Combative R.Stannard

Gino Mäder

Manager results

1 Uståsen
2 Team ShireGun
3 Ruvu
4 GeraintTooFast
5 Jose