2018 Tour de l'Avenir

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (85)Manager

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Stage results: 07.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Ivan Sosa 1997 Androni Giocattoli 01:10:1213+ 01:07
02 Brandon McNulty 1998 Rally Cycling + 0002+ 07
03 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 000118:52:56
04 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi - Murias + 1425+ 01:32
05 Alejandro Osorio 1998 Avinal-GW-Carmen Viboral + 1619+ 01:23
06 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 1605+ 31
07 Clement Champoussin 1998 AG2R La Mondiale + 1610+ 51
08 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 1803+ 12
09 Edward Dunbar 1996 Aqua Blue Sport + 1806+ 31
10 Michel Ries 1998 Trek - Segafredo + 1814+ 01:07
11 Gino Mäder 1997 IAM Excelsior + 2009+ 45
12 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 2611+ 57
13 Samuele Battistella 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 3704+ 27
14 Mark Donovan 1999 Team Sky + 5820+ 01:26
15 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 01:0721+ 01:26
16 Franklin Archibold 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 01:0917+ 01:19
17 Andrea Bagioli 1999 UAE Team Emirates + 01:1016+ 01:14
18 Marc Hirschi 1998 Development Team Sunweb + 01:1518+ 01:21
19 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Astana Pro Team + 01:1507+ 40
20 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon + 01:2108+ 44
21 Hafetab Weldu 1996 Dimension Data for Qhubeka + 01:2130+ 02:06
22 Robert Stannard 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 01:2124+ 01:30
23 Harm Vanhoucke 1997 Lotto - Soudal + 01:2312+ 01:04
24 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 01:2323+ 01:27
25 Alessandro Monaco 1998 Petroli Firenze-Hopplá + 01:2528+ 01:54
26 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 01:2522+ 01:26
27 Gordian Banzer 1996 Akros - Renfer SA + 01:2526+ 01:50
28 Tobias Foss 1997 Uno-X Development + 01:2815+ 01:12
29 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 01:3831+ 02:11
30 Tiago Gomes Antunes 1997 SEG Racing Academy + 01:5832+ 02:43
31 Abderrahim Zahiri 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 02:0435+ 02:49
32 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 02:0829+ 01:55
33 Torjus Sleen 1997 Uno-X Development + 02:1027+ 01:54
34 Cristian Camilo Munoz 1996 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 02:1138+ 03:32
35 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Polartec - Kometa + 02:2054+ 05:38
36 Callum Scotson 1996 Mitchelton Scott - BikeExchange + 02:3033+ 02:44
37 Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness + 02:3434+ 02:48
38 Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 02:5598+ 13:27
39 Harold Alfonso Tejada 1997 EPM-Scott + 02:5992+ 10:15
40 Marcel Neuhauser 1997 Tirol Cycling Team + 03:0042+ 03:58
41 Simon Guglielmi 1997 CR4C Roanne + 03:0336+ 02:54
42 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 03:0339+ 03:38
43 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 03:0340+ 03:43
44 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Development + 03:1137+ 03:18
45 Ibai Azurmendi 1996 Team Euskadi + 03:3146+ 04:35
46 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 03:3944+ 04:13
47 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal + 03:4353+ 05:20
48 Samuel Mugisha 1997 Dimension Data for Qhubeka + 03:43126+ 27:20
49 Javier Ignacio Montoya 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 03:4649+ 04:53
50 Max Kanter 1997 Team Sunweb + 04:0347+ 04:38
51 Damien Touze 1996 St. Michel - Auber 93 + 04:0341+ 03:47
52 Denis Nekrasov 1997 Gazprom - RusVelo + 04:0745+ 04:22
53 Kevin Inkelaar 1997 Roompot - Nederlandse Loterij + 04:1348+ 04:39
54 Marlon Gaillard 1996 Direct Energie + 04:1764+ 06:51
55 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos-Delta Cafés + 04:2261+ 06:15
56 Antonio Barac 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 04:5450+ 05:04
57 Adam Hartley 1998 100% ME + 04:5788+ 09:55
58 Luc Wirtgen 1998 Leopard Pro Cycling + 05:1757+ 05:52
59 Dimitri Bussard 1996 Yunnan Taishan Pardus + 05:3758+ 06:02
60 Mikkel Honore 1997 Quick-Step Floors + 05:4252+ 05:10
61 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 05:4251+ 05:05
62 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 05:4259+ 06:12
63 Barnabas Peak 1998 Quick-Step Floors + 05:4256+ 05:52
64 Tyler Stites 1998 Aevolo Cycling + 05:42100+ 14:54
65 Cameron Beard 1998 Destil - Parkhotel Valkenburg + 05:4279+ 08:48
66 Clement Didier 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:53115+ 20:08
67 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 06:0163+ 06:47
68 Jimmy Santiago Montenegro Narvaez 1998 Team Ecuador + 06:0376+ 07:59
69 Alan Riou 1997 Team Pays de Dinan + 06:1143+ 04:05
70 Johannes Schinnagel 1996 Bora - Hansgrohe + 06:1160+ 06:12
71 Markus Wildauer 1998 Tirol Cycling Team + 06:1162+ 06:44
72 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 06:1155+ 05:49
73 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 06:3166+ 07:07
74 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 06:3167+ 07:07
75 Gotzon Martin Sanz 1996 Team Euskadi + 06:3171+ 07:35
76 Remy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 06:3774+ 07:51
77 Jake Stewart 1999 100% ME + 06:3765+ 07:05
78 Stephen Williams 1996 Bahrain - Merida + 06:4068+ 07:08
79 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 07:0973+ 07:49
80 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 07:1470+ 07:21
81 Wilson Haro 1998 Team Ecuador + 07:3584+ 09:17
82 Alessandro Covi 1998 UAE Team Emirates + 07:3569+ 07:20
83 Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez 1996 Caja Rural - Seguros RGA amateur + 07:3587+ 09:32
84 Daniel Muñoz 1996 EPM-Scott + 07:4882+ 09:09
85 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 07:48136+ 01:05:16
86 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 07:4897+ 11:37
87 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal + 07:5378+ 08:23
88 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07:53109+ 17:49
89 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 07:5383+ 09:11
90 Pierre Idjouadiene 1996 Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 07:53113+ 18:39
91 Stepan Kurianov 1996 Tyumen Region + 07:5385+ 09:17
92 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 07:53101+ 15:22
93 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 07:5389+ 10:05
94 Mark Downey 1996 Team Wiggins + 07:5375+ 07:56
95 Samuel Jenner 1997 Mitchelton Scott - BikeExchange + 07:5377+ 08:07
96 Kaden Groves 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 07:53111+ 18:22
97 Dmitry Markov 1997 Crimea Republic + 07:53123+ 26:26
98 Sven Burger 1997 Tirol Cycling Team + 07:5372+ 07:40
99 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 07:53102+ 15:48
100 Andre Ramalho 1996 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 07:5386+ 09:31
101 Thomas Champion 1999 Vendée U + 07:5393+ 10:38
102 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 07:5380+ 08:55
103 Rasmus Tiller 1996 Joker Icopal + 07:53119+ 23:56
104 Szymon Sajnok 1997 CCC Sprandi Polkowice + 07:53103+ 15:54
105 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 07:53128+ 28:20
106 Emile Brenans 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08:09131+ 32:36
107 Thomas Denis 1997 Vendée U + 08:13121+ 25:17
108 Conor Schunk 1999 CCB Foundation - Sicleri + 08:15127+ 27:51
109 Rui Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 08:3881+ 09:04
110 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 08:39134+ 49:50
111 Léo Boileau 1997 Team Probikeshop St.Etienne + 09:23112+ 18:25
112 Zeke Mostov 1996 Hagens Berman - Axeon + 09:2399+ 13:46
113 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 09:29118+ 23:40
114 Daire Feeley 1996 U.C.Monaco + 09:2990+ 10:14
115 Szymon Tracz 1998 ONE Pro Cycling + 09:3991+ 10:15
116 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 09:39120+ 24:42
117 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 09:43133+ 41:44
118 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 09:45104+ 16:20
119 Anton Popov 1999 Gazprom-Rusvelo U23 + 10:34132+ 33:25
120 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 10:34129+ 30:11
121 Emilien Jeanniere 1998 Vendée U + 10:3495+ 11:23
122 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 10:40114+ 18:59
123 Matthew Teggart 1996 Team Wiggins + 10:4696+ 11:33
124 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 10:4694+ 10:52
125 Ayumu Watanabe 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 11:30130+ 31:30
126 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 11:47124+ 27:01
127 Ivo Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 11:47116+ 20:58
128 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 12:53122+ 25:34
129 Romain Guillot 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 12:53110+ 18:15
130 Alberto Dainese 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 13:22107+ 16:51
131 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 13:24108+ 17:32
132 Jordan Antonio Cárdenas Villavicencio 1996 Electro Hiper Europa-Ristrasol + 13:24135+ 54:50
133 Esteban Villarreal 1996 Ind-Ecu + 13:24117+ 23:38
134 Florian Dufour 1996 CR4C Roanne + 13:37125+ 27:09
135 Kakeru Omae 1997 Keio University + 13:41105+ 16:21
136 Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 14:01106+ 16:34
OOT Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Centre Mondial du Cyclisme 999
OOT Colin Heiderscheid 1998 Dauner D&DQ - Akkon 999
OOT Jan Petelin 1996 Team Differdange - Losch 999
OOT Alexis Benjamin Quinteros Moya 1997 Team Ecuador 999
OOT Theo Menant 1997 Vendée U 999
DNS Joab Schneiter 1998 IAM Excelsior 999
DNF Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum 999

Info

Race Tour de l'Avenir
Nation France
Stage 07.stage
Type Mountain MF
Distance 35.4 km
StartMoûtiers
FinishMéribel
DateAugust 23rd (2018)
Leader T.Pogacar
Points D.Touze
Mountain I.Schelling
Combative B.McNulty

Ivan Sosa

Manager results

1 Uståsen
2 K92-Team Neverland
3 Celeste
4 Cordi3
5 Jose