2018 Tour de l'Avenir

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (85)Manager

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Stage results: 05.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor 03:10:5989+ 03:34
02 Szymon Sajnok 1997 CCC Sprandi Polkowice + 00118+ 08:37
03 Colin Heiderscheid 1998 Dauner D&DQ - Akkon + 00145+ 39:32
04 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0002+ 01:29
05 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 00102+ 05:04
06 Damien Touze 1996 St. Michel - Auber 93 + 0008+ 01:50
07 Rui Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 0044+ 02:32
08 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal + 0052+ 02:36
09 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 00142+ 26:48
10 Simon Guglielmi 1997 CR4C Roanne + 0017+ 02:02
11 Robert Stannard 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 0029+ 02:15
12 Mark Downey 1996 Team Wiggins + 0028+ 02:14
13 Joab Schneiter 1998 IAM Excelsior + 0078+ 03:10
14 Luc Wirtgen 1998 Leopard Pro Cycling + 0059+ 02:41
15 Kakeru Omae 1997 Keio University + 0099+ 04:46
16 Theo Menant 1997 Vendée U + 0091+ 03:46
17 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 00135+ 16:17
18 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 00119+ 08:41
19 Remy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 0083+ 03:20
20 Antonio Barac 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 0032+ 02:16
21 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 0051+ 02:36
22 Tobias Foss 1997 Uno-X Development + 0009+ 01:50
23 Alejandro Osorio 1998 Avinal-GW-Carmen Viboral + 0081+ 03:13
24 Samuel Jenner 1997 Mitchelton Scott - BikeExchange + 0036+ 02:20
25 Gotzon Martin Sanz 1996 Team Euskadi + 0077+ 03:10
26 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 0040+ 02:25
27 Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness + 0035+ 02:20
28 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 00139+ 21:43
29 Barnabas Peak 1998 Quick-Step Floors + 0031+ 02:16
30 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 0018+ 02:06
31 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 0057+ 02:41
32 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon + 0003+ 01:29
33 Marc Hirschi 1998 Development Team Sunweb + 0023+ 02:12
34 Samuele Battistella 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 0013+ 01:56
35 Franklin Archibold 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 0033+ 02:16
36 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 00116+ 08:11
37 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 00115+ 07:43
38 Ivan Sosa 1997 Androni Giocattoli + 0080+ 03:13
39 Emilien Jeanniere 1998 Vendée U + 0072+ 02:55
40 Mark Donovan 1999 Team Sky + 0048+ 02:34
41 Stephen Williams 1996 Bahrain - Merida + 0049+ 02:34
42 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 0011+ 01:53
43 Szymon Tracz 1998 ONE Pro Cycling + 0062+ 02:42
44 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 0024+ 02:12
45 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 0021+ 02:10
46 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal + 0030+ 02:15
47 Mikkel Honore 1997 Quick-Step Floors + 0005+ 01:34
48 Jake Stewart 1999 100% ME + 0047+ 02:34
49 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 0020+ 02:07
50 Ivo Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 0084+ 03:22
51 Kaden Groves 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 00124+ 11:24
52 Johannes Schinnagel 1996 Bora - Hansgrohe + 0019+ 02:07
53 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 0061+ 02:42
54 Harm Vanhoucke 1997 Lotto - Soudal + 0007+ 01:47
55 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 0053+ 02:37
56 Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Centre Mondial du Cyclisme + 00112+ 07:23
57 Sven Burger 1997 Tirol Cycling Team + 0012+ 01:53
58 Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 00126+ 12:38
59 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Astana Pro Team + 0004+ 01:34
60 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 0069+ 02:52
61 Ibai Azurmendi 1996 Team Euskadi + 0079+ 03:10
62 Callum Scotson 1996 Mitchelton Scott - BikeExchange + 0037+ 02:20
63 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 0027+ 02:13
64 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 0006+ 01:44
65 Javier Ignacio Montoya 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 0082+ 03:13
66 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 0063+ 02:42
67 Denis Nekrasov 1997 Gazprom - RusVelo + 1139+ 02:21
68 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 1138+ 02:21
69 Stepan Kurianov 1996 Tyumen Region + 1470+ 02:52
70 Zeke Mostov 1996 Hagens Berman - Axeon + 14108+ 06:32
71 Jimmy Santiago Montenegro Narvaez 1998 Team Ecuador + 1494+ 04:02
72 Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 1497+ 04:39
73 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos-Delta Cafés + 1493+ 03:59
74 Daire Feeley 1996 U.C.Monaco + 1446+ 02:33
75 Dimitri Bussard 1996 Yunnan Taishan Pardus + 1443+ 02:31
76 Thomas Denis 1997 Vendée U + 14136+ 18:43
77 Esteban Villarreal 1996 Ind-Ecu + 14125+ 12:20
78 Wilson Haro 1998 Team Ecuador + 1492+ 03:48
79 Gordian Banzer 1996 Akros - Renfer SA + 1442+ 02:31
80 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 1456+ 02:40
81 Gino Mäder 1997 IAM Excelsior + 1441+ 02:31
82 Daniel Muñoz 1996 EPM-Scott + 1487+ 03:27
83 Harold Alfonso Tejada 1997 EPM-Scott + 14120+ 09:22
84 Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez 1996 Caja Rural - Seguros RGA amateur + 1495+ 04:03
85 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 1414+ 01:56
86 Brandon McNulty 1998 Rally Cycling + 1425+ 02:13
87 Michel Ries 1998 Trek - Segafredo + 1473+ 02:55
88 Andrea Bagioli 1999 UAE Team Emirates + 1422+ 02:10
89 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 1454+ 02:39
90 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi - Murias + 1485+ 03:24
91 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 1486+ 03:24
92 Cristian Camilo Munoz 1996 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 1488+ 03:27
93 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Polartec - Kometa + 14104+ 05:24
94 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 1416+ 02:00
95 Alan Riou 1997 Team Pays de Dinan + 140113:40:04
96 Tiago Gomes Antunes 1997 SEG Racing Academy + 1466+ 02:51
97 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 1476+ 03:08
98 Markus Wildauer 1998 Tirol Cycling Team + 1455+ 02:39
99 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 1465+ 02:46
100 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Development + 2326+ 02:13
101 Hafetab Weldu 1996 Dimension Data for Qhubeka + 3568+ 02:51
102 Shoi Matsuda 1999 EQADS + 35130+ 15:14
103 Abderrahim Zahiri 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 3567+ 02:51
104 Marcel Neuhauser 1997 Tirol Cycling Team + 3975+ 03:04
105 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 39106+ 05:55
106 Emile Brenans 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 39121+ 09:24
107 Alessandro Monaco 1998 Petroli Firenze-Hopplá + 3950+ 02:35
108 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 3964+ 02:46
109 Léo Boileau 1997 Team Probikeshop St.Etienne + 39101+ 05:00
110 Kevin Inkelaar 1997 Roompot - Nederlandse Loterij + 3945+ 02:32
111 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 3996+ 04:17
112 Matthew Teggart 1996 Team Wiggins + 3971+ 02:53
113 Max Kanter 1997 Team Sunweb + 3958+ 02:41
114 Dmitry Markov 1997 Crimea Republic + 39138+ 20:39
115 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 3974+ 03:04
116 Clement Champoussin 1998 AG2R La Mondiale + 3960+ 02:41
117 Samuel Mugisha 1997 Dimension Data for Qhubeka + 39141+ 25:11
118 Andre Ramalho 1996 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 5690+ 03:44
119 Alberto Dainese 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 58105+ 05:35
120 Torjus Sleen 1997 Uno-X Development + 0010+ 01:50
121 Alessandro Covi 1998 UAE Team Emirates + 0015+ 01:56
122 Marlon Gaillard 1996 Direct Energie + 01:3698+ 04:40
123 Thomas Champion 1999 Vendée U + 01:36100+ 04:51
124 Edward Dunbar 1996 Aqua Blue Sport + 0034+ 02:19
125 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 02:11107+ 06:15
126 Cameron Beard 1998 Destil - Parkhotel Valkenburg + 02:51103+ 05:12
127 Alexis Benjamin Quinteros Moya 1997 Team Ecuador + 02:51111+ 06:49
128 Clement Didier 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:51132+ 15:43
129 Romain Guillot 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 04:08113+ 07:28
130 Ayumu Watanabe 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 04:08127+ 13:08
131 Conor Schunk 1999 CCB Foundation - Sicleri + 04:08114+ 07:33
132 Anton Popov 1999 Gazprom-Rusvelo U23 + 04:08134+ 15:59
133 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 04:08133+ 15:53
134 Adam Hartley 1998 100% ME + 04:08109+ 06:42
135 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 04:08146+ 45:25
136 Pierre Idjouadiene 1996 Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 04:08110+ 06:44
137 Tyler Stites 1998 Aevolo Cycling + 04:15123+ 11:18
138 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 05:57143+ 29:08
139 Jan Petelin 1996 Team Differdange - Losch + 05:57140+ 23:14
140 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 06:29117+ 08:22
141 Jordan Antonio Cárdenas Villavicencio 1996 Electro Hiper Europa-Ristrasol + 07:54144+ 34:34
142 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 07:54122+ 10:01
143 Florian Dufour 1996 CR4C Roanne + 11:17131+ 15:38
144 Rasmus Tiller 1996 Joker Icopal + 11:17128+ 13:46
145 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 14:56129+ 14:31
146 David González López 1996 Caja Rural - Seguros RGA amateur + 15:44137+ 20:25

Info

Race Tour de l'Avenir
Nation France
Stage 05.stage
Type Flat
Distance 145.8 km
StartBeaugency
FinishLevroux
DateAugust 21st (2018)
Leader A.Riou
Points D.Touze
Mountain I.Schelling
Combative Z.Horvat

Matthew Gibson

Manager results

1 TORA TORA TORA
2 Mill City Rollers
3 CT Glory
4 Northeners
5 Erythropoietin