2018 Tour de l'Avenir

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (85)Manager

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Alan Riou 1997 Team Pays de Dinan 03:11:430106:26:44
02 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 0103+ 01
03 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 0102+ 01
04 Alberto Dainese 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:1630+ 02:16
05 Max Kanter 1997 Team Sunweb + 02:1604+ 02:16
06 Rui Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 02:1605+ 02:16
07 Robert Stannard 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 02:1607+ 02:16
08 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal + 02:1606+ 02:16
09 Gotzon Martin Sanz 1996 Team Euskadi + 02:1614+ 02:16
10 Theo Menant 1997 Vendée U + 02:1638+ 02:16
11 Simon Guglielmi 1997 CR4C Roanne + 02:1673+ 02:16
12 David González López 1996 Caja Rural - Seguros RGA amateur + 02:1623+ 02:16
13 Jake Stewart 1999 100% ME + 02:1608+ 02:16
14 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 02:1610+ 02:16
15 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:1609+ 02:16
16 Daniel Tulett 1999 Tekkerz + 02:1618+ 02:16
17 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 02:1621+ 02:16
18 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 02:1615+ 02:16
19 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 02:1611+ 02:16
20 Samuele Battistella 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:1632+ 02:16
21 Joab Schneiter 1998 IAM Excelsior + 02:1612+ 02:16
22 Luc Wirtgen 1998 Leopard Pro Cycling + 02:1681+ 02:16
23 Barnabas Peak 1998 Quick-Step Floors + 02:1613+ 02:16
24 Romain Guillot 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 02:1617+ 02:16
25 Masahiro Ishigami 1997 A.V.C. Aix En Provence + 02:1625+ 02:16
26 Matthew Teggart 1996 Team Wiggins + 02:1622+ 02:16
27 Brandon McNulty 1998 Rally Cycling + 02:1648+ 02:16
28 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:1620+ 02:16
29 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 02:1636+ 02:16
30 Mark Downey 1996 Team Wiggins + 02:1616+ 02:16
31 Tobias Foss 1997 Uno-X Development + 02:1624+ 02:16
32 Marc Hirschi 1998 Development Team Sunweb + 02:1619+ 02:16
33 Mark Donovan 1999 Team Sky + 02:1628+ 02:16
34 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon + 02:1646+ 02:16
35 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 02:1633+ 02:16
36 Emilien Jeanniere 1998 Vendée U + 02:1626+ 02:16
37 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 02:1634+ 02:16
38 Torjus Sleen 1997 Uno-X Development + 02:1637+ 02:16
39 Denis Nekrasov 1997 Gazprom - RusVelo + 02:1645+ 02:16
40 Ivan Sosa 1997 Androni Giocattoli + 02:1640+ 02:16
41 Andrea Bagioli 1999 UAE Team Emirates + 02:1669+ 02:16
42 Alejandro Osorio 1998 Avinal-GW-Carmen Viboral + 02:1691+ 02:16
43 Ibai Azurmendi 1996 Team Euskadi + 02:1654+ 02:16
44 Antonio Barac 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 02:1642+ 02:16
45 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 02:1659+ 02:16
46 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 02:16100+ 02:16
47 Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness + 02:1652+ 02:16
48 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 02:1627+ 02:16
49 Tiago Gomes Antunes 1997 SEG Racing Academy + 02:1635+ 02:16
50 Sven Burger 1997 Tirol Cycling Team + 02:1631+ 02:16
51 Daniel Muñoz 1996 EPM-Scott + 02:16103+ 02:16
52 Clement Champoussin 1998 AG2R La Mondiale + 02:1649+ 02:16
53 Stephen Williams 1996 Bahrain - Merida + 02:1643+ 02:16
54 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 02:1647+ 02:16
55 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 02:1662+ 02:16
56 Edward Dunbar 1996 Aqua Blue Sport + 02:1655+ 02:16
57 Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 02:1678+ 02:16
58 Daire Feeley 1996 U.C.Monaco + 02:1641+ 02:16
59 Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Centre Mondial du Cyclisme + 02:1674+ 02:16
60 Damien Touze 1996 St. Michel - Auber 93 + 02:1629+ 02:16
61 Harm Vanhoucke 1997 Lotto - Soudal + 02:1670+ 02:16
62 Alessandro Covi 1998 UAE Team Emirates + 02:1644+ 02:16
63 Samuel Jenner 1997 Mitchelton Scott - BikeExchange + 02:1650+ 02:16
64 Fernando Barcelo Aragon 1996 Euskadi - Murias + 02:1658+ 02:16
65 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 02:1683+ 02:16
66 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 02:1671+ 02:16
67 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos-Delta Cafés + 02:1666+ 02:16
68 Kevin Inkelaar 1997 Roompot - Nederlandse Loterij + 02:1682+ 02:16
69 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal + 02:1639+ 02:16
70 Pierre Idjouadiene 1996 Roubaix Metropole Europeenne de Lil + 02:1665+ 02:16
71 Cristian Camilo Munoz 1996 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 02:1694+ 02:16
72 Mikkel Honore 1997 Quick-Step Floors + 02:1675+ 02:16
73 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:1657+ 02:16
74 Stepan Kurianov 1996 Tyumen Region + 02:1684+ 02:16
75 Johannes Schinnagel 1996 Bora - Hansgrohe + 02:1660+ 02:16
76 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 02:1679+ 02:16
77 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 02:1687+ 02:16
78 Zeke Mostov 1996 Hagens Berman - Axeon + 02:1676+ 02:16
79 Gordian Banzer 1996 Akros - Renfer SA + 02:1697+ 02:16
80 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 02:1661+ 02:16
81 Javier Ignacio Montoya 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 02:1663+ 02:16
82 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 02:1667+ 02:16
83 Gino Mäder 1997 IAM Excelsior + 02:1653+ 02:16
84 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Astana Pro Team + 02:1672+ 02:16
85 Ivo Oliveira 1996 Hagens Berman - Axeon + 02:1651+ 02:16
86 Franklin Archibold 1997 Centre Mondial du Cyclisme + 02:1656+ 02:16
87 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 02:1668+ 02:16
88 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 02:16105+ 02:16
89 Dimitri Bussard 1996 Yunnan Taishan Pardus + 02:16108+ 02:16
90 Dmitry Markov 1997 Crimea Republic + 02:1695+ 02:16
91 Marlon Gaillard 1996 Direct Energie + 02:16102+ 02:16
92 Adam Hartley 1998 100% ME + 02:1688+ 02:16
93 Remy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 02:1664+ 02:16
94 Andre Ramalho 1996 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 02:1685+ 02:16
95 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Development + 02:16104+ 02:16
96 Wilson Haro 1998 Team Ecuador + 02:1693+ 02:16
97 Rasmus Tiller 1996 Joker Icopal + 02:16120+ 02:16
98 Szymon Tracz 1998 ONE Pro Cycling + 02:16112+ 02:16
99 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Polartec - Kometa + 02:16107+ 02:16
100 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 02:16109+ 02:16
101 Hafetab Weldu 1996 Dimension Data for Qhubeka + 02:1690+ 02:16
102 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 02:16115+ 02:16
103 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:1692+ 02:16
104 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 02:1698+ 02:16
105 Florian Dufour 1996 CR4C Roanne + 02:1677+ 02:16
106 Abderrahim Zahiri 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 02:1686+ 02:16
107 Marcel Neuhauser 1997 Tirol Cycling Team + 02:16119+ 02:16
108 Alessandro Monaco 1998 Petroli Firenze-Hopplá + 02:16106+ 02:16
109 Anton Popov 1999 Gazprom-Rusvelo U23 + 02:16134+ 05:20
110 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 02:16113+ 02:16
111 Michel Ries 1998 Trek - Segafredo + 02:16118+ 02:16
112 Conor Schunk 1999 CCB Foundation - Sicleri + 02:16117+ 02:16
113 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 02:1689+ 02:16
114 Markus Wildauer 1998 Tirol Cycling Team + 02:16101+ 02:16
115 Callum Scotson 1996 Mitchelton Scott - BikeExchange + 02:16116+ 02:16
116 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 02:16123+ 02:16
117 Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:1696+ 02:16
118 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 02:1680+ 02:16
119 Cameron Beard 1998 Destil - Parkhotel Valkenburg + 02:16121+ 02:16
120 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 02:16110+ 02:16
121 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 02:16111+ 02:16
122 Thomas Champion 1999 Vendée U + 02:16114+ 02:16
123 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 02:16122+ 02:16
124 James Whelan 1996 Team EF Education First - Drapac + 02:1699+ 02:16
125 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 02:16124+ 02:16
126 Jimmy Santiago Montenegro Narvaez 1998 Team Ecuador + 02:30125+ 02:30
127 Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez 1996 Caja Rural - Seguros RGA amateur + 02:31127+ 02:31
128 Ayumu Watanabe 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 02:31126+ 02:31
129 Emile Brenans 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:40129+ 02:40
130 Alexis Benjamin Quinteros Moya 1997 Team Ecuador + 02:40128+ 02:40
131 Léo Boileau 1997 Team Probikeshop St.Etienne + 02:43130+ 02:43
132 Kaden Groves 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 02:48133+ 04:07
133 Kakeru Omae 1997 Keio University + 03:28131+ 03:28
134 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 03:44132+ 03:44
135 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 06:01143+ 09:06
136 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 07:05146+ 13:30
137 Jan Petelin 1996 Team Differdange - Losch + 07:05135+ 07:05
138 Jordan Antonio Cárdenas Villavicencio 1996 Electro Hiper Europa-Ristrasol + 07:20144+ 09:51
139 Tyler Stites 1998 Aevolo Cycling + 07:20136+ 07:20
140 Clement Didier 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08:11139+ 08:11
141 Esteban Villarreal 1996 Ind-Ecu + 08:11145+ 10:48
142 Shoi Matsuda 1999 EQADS + 08:11138+ 08:11
143 Didier Munyameza 1996 Benediction Club + 08:11141+ 08:11
144 Kento Omachi 1998 Team Eurasia - IRC Tire + 08:11140+ 08:11
145 Harold Alfonso Tejada 1997 EPM-Scott + 08:11137+ 08:11
146 Szymon Sajnok 1997 CCC Sprandi Polkowice + 08:11142+ 08:11
147 Thomas Denis 1997 Vendée U + 12:02151+ 17:16
148 Alan Banaszek 1997 CCC Sprandi Polkowice + 16:13147+ 16:13
149 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 17:05148+ 17:05
150 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 17:05149+ 17:05
151 Colin Heiderscheid 1998 Dauner D&DQ - Akkon + 17:05150+ 17:05
152 Samuel Hakiruwizeye 1997 CCA + 17:20152+ 17:20
153 Eric Manizabayo 2000 Benediction Club + 18:11153+ 18:11
154 Samuel Mugisha 1997 Dimension Data for Qhubeka + 18:11154+ 18:11
155 Rene Ukiniwabo 1998 Les Amis Sportifs + 19:39155+ 19:39
DNF Patrick Gamper 1997 Polartec - Kometa 999

Info

Race Tour de l'Avenir
Nation France
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 144.2 km
StartDréfféac
FinishChâteaubriant
DateAugust 18th (2018)
Leader A.Riou
Points M.Kanter
Mountain I.Schelling
Combative M.Klaris

Manager results

1 Team Cemo
2 Koronin
3 Parijs is nog ver
3 TeamBE
5 Jansen Cycling