Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de l'Avenir
UCI, 2nd stage, 5th September 1998, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
Stage
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Mexico
Netherlands
New Zealand
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Zimbabwe
Teams
-
Amore & Vita - Forzacore
BigMat - Auber 93
Casino
Cofidis
Euskaltel-Euskadi
Gan - Crédit Agricole
Gerolsteiner
La Française des Jeux
Mercury Cycling Team
Mutuelle De Seine-Et-Marne
Post Swiss - Loup Sport
Rabobank TT3
Saturn
Team Brite Voice
Tönissteiner - Colnago
Vendee U
Vlaandern 2002 - Eddy Merckx
ZVVZ - DLD
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Wuyts
Peter
1973
Vlaandern 2002 - Eddy Merckx
03:42:08
02
Paumier
Laurent
1973
-
+ 00
03
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 43
04
Cretskens
Wilfried
1976
Vlaandern 2002 - Eddy Merckx
+ 43
05
Rinero
Christophe
1973
Cofidis
+ 43
06
Bouyer
Franck
1974
La Française des Jeux
+ 43
07
Millar
David
1977
Cofidis
+ 50
08
Sweet
Jay
1975
BigMat - Auber 93
+ 50
09
Tombak
Janek
1976
Vendee U
+ 50
10
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
+ 50
11
Hoste
Leif
1977
Vlaandern 2002 - Eddy Merckx
+ 50
12
de Groot
Bram
1974
Rabobank TT3
+ 50
13
Buxhofer
Matthias
1973
-
+ 50
14
Flasse
Cedric
1978
-
+ 50
15
Bäckstedt
Magnus
1975
Gan - Crédit Agricole
+ 50
16
Elias
Pierre
1975
-
+ 50
17
Vanacker
Marc
1976
-
+ 50
18
Riebenbauer
Werner
1974
-
+ 50
19
D'Hollander
Glenn
1974
Vlaandern 2002 - Eddy Merckx
+ 50
20
Giebelmann
Michael
1974
-
+ 50
21
van Dijk
Stefan
1976
Rabobank TT3
+ 50
22
Kroon
Karsten
1976
Rabobank TT3
+ 50
23
Turpin
Ludovic
1975
-
+ 50
24
Pronk
Matthé
1974
Rabobank TT3
+ 50
25
Poilvet
Benoît
1976
-
+ 50
26
Ravaleu
Freddy
1977
BigMat - Auber 93
+ 50
27
Bugallo Mondragon
Aitor
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 50
28
Stremersch
Tom
1975
Vlaandern 2002 - Eddy Merckx
+ 50
29
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 50
30
Hobby
Richard
1976
-
+ 50
31
Ruban
Oleg
1975
-
+ 50
32
Gauthier
Christophe
1973
-
+ 50
33
Van Hee
Ludovic
1976
-
+ 50
34
Delbove
Jérôme
1974
Cofidis
+ 50
35
Mainguenaud
Frederic
1974
Vendee U
+ 50
36
Lelarge
Noan
1975
-
+ 50
37
Zhukov
Oleg
1976
BigMat - Auber 93
+ 50
38
Salumets
Margus
1979
-
+ 50
39
Clinger
David
1977
Mercury Cycling Team
+ 50
40
Schnider
Daniel
1973
Post Swiss - Loup Sport
+ 50
41
Poos
Christian
1977
-
+ 50
42
Da Cruz
Carlos
1974
BigMat - Auber 93
+ 50
43
Walters
Mark
1976
Mercury Cycling Team
+ 50
44
Langella
Anthony
1974
Gan - Crédit Agricole
+ 50
45
Prise
Cyrille
1974
-
+ 50
46
Montgomery
Sven
1976
Post Swiss - Loup Sport
+ 50
47
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
+ 50
48
Dumont
Nicolas
1973
-
+ 50
49
Pichon
Mickael
1973
Vendee U
+ 50
50
Gono
Marcel
1976
Gan - Crédit Agricole
+ 50
51
Pospyeyev
Kyrlyo
1975
-
+ 50
52
Puglioli
Mirko
1973
Amore & Vita - Forzacore
+ 50
53
Vermaut
Stive
1972
Vlaandern 2002 - Eddy Merckx
+ 50
54
Zucconi
Pietro
1975
Post Swiss - Loup Sport
+ 50
55
Pelusi
Seth
1976
Saturn
+ 50
56
Augé
Stephane
1974
Gan - Crédit Agricole
+ 50
57
D'Hondt
Patrick
1975
La Française des Jeux
+ 50
58
Rover
Steve
1973
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 50
59
Rotar
Alexandre
1973
-
+ 50
60
Haymoz
Yvan
1975
Post Swiss - Loup Sport
+ 50
61
Guillome
Christophe
1974
-
+ 50
62
Renggli
Marcel
1974
Post Swiss - Loup Sport
+ 50
63
Riedesser
Patrick
1975
-
+ 50
64
del Olmo
Txema
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 50
65
Jones
Timothy
1975
Amore & Vita - Forzacore
+ 50
66
Wegelius
Charles
1978
Vendee U
+ 50
67
Mühlbacher
Thomas
1974
-
+ 50
68
Berret
Gilles
1978
Vendee U
+ 50
69
Engels
Addy
1977
Rabobank TT3
+ 50
70
Moreau
Gael
1974
Cofidis
+ 50
71
Bergès
Stéphane
1975
BigMat - Auber 93
+ 50
72
Livingston
Kevin
1973
Cofidis
+ 50
73
Hardter
Uwe
1977
-
+ 50
74
Barclay
Darren
1973
-
+ 50
75
Mizurov
Andrey
1973
Casino
+ 50
76
Urien
Francois
1973
Vendee U
+ 50
77
Beloki
Joseba
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 50
78
Laroche
Sebastien
1975
-
+ 50
79
Le Boulanger
Yoann
1975
-
+ 50
80
Boxus
Renaud
1973
-
+ 50
81
Luminet
Benoit
1974
-
+ 50
82
Lamouller
Loïc
1978
BigMat - Auber 93
+ 50
83
Pavi Degl'Innocenti
Dimitri
1974
Amore & Vita - Forzacore
+ 50
84
Ferti
Michele
1974
Amore & Vita - Forzacore
+ 50
85
Loder
Thierry
1975
Cofidis
+ 50
86
Fritsch
Nicolas
1978
La Française des Jeux
+ 50
87
Christopher
Timothy
1973
-
+ 50
88
Desbois
Sylvain
1973
-
+ 50
89
Zubeldia
Haimar
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:51
90
Renier
Franck
1974
Vendee U
+ 01:57
91
Berthou
David
1974
-
+ 03:01
92
Joachim
Benoit
1976
ZVVZ - DLD
+ 03:01
93
Dean
Julian
1975
Mercury Cycling Team
+ 03:12
94
Hayman
Mathew
1978
Rabobank TT3
+ 03:12
95
Nazon
Damien
1974
La Française des Jeux
+ 03:35
96
Vifian
Frederic
1974
Post Swiss - Loup Sport
+ 03:35
97
Flores Galarza
Igor
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 04:13
98
Lechuga Gonzalez
Ernesto
1976
Mercury Cycling Team
+ 04:14
99
Cannone
Marco
1974
Amore & Vita - Forzacore
+ 05:03
100
Krivtsov
Yuriy
1979
-
+ 05:03
101
Griffiths
James
1978
-
+ 05:03
102
Genicot
Olivier
1975
-
+ 05:03
103
Hinault
Sébastien
1974
Gan - Crédit Agricole
+ 13:27
104
Neuville
Jerome
1975
Gan - Crédit Agricole
+ 13:27
105
Duff
Aidan
1976
Vendee U
+ 24:48
106
Martinez
José Alberto
1975
Euskaltel-Euskadi
+ 24:48
107
Downing
Russell
1978
Team Brite Voice
+ 32:23
DNF
Jeune
Raphael
1975
-
DNF
Becker
Max
1978
-
DNF
Nanayenko
Volodymyr
-
-
DNF
Trottel
Franck
1974
-
DNF
Vranken
Bart
-
-
DNF
L´Hoir
Manu
1975
-
DNF
Nott
Carwin
-
-
DNF
Khalilov
Mikhaylo
1975
-
Information
Tour de l'Avenir
France
2nd stage | 163.0 km
Vimoutiers
->
Bonneval
2.5
P.Wuyts
| Leader