Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de l'Avenir
UCI, 6th -15th September 2001, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Bulgaria
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
France
Great Britain
Ireland
Italy
Luxembourg
Mexico
Norway
Poland
Russia
Spain
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
-
05 Orbitel
BigMat - Auber 93
Bonjour
Cofidis
Crédit Agricole
Credit Agricole Espoirs
Euskaltel-Euskadi
Festina - Lotus
iBanesto.com
Jean Delatour
Jelly Belly Cycling Team
Kelme - Costa Blanca
La Française des Jeux
Landbouwkrediet - Colnago
Mapei - Quick Step
Mercury - Viatel
Phonak
Post Swiss
Prime Alliance Cycling Team
PSK - Remerx
Saturn
St. Quentin - Oktos
Team Colpack - Astro
US Postal Service
Vendee U - Pays de la Loire
Vlaandern - T-Interim
Zalf Euromobil Fior
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Menchov
Denis
1978
iBanesto.com
38:44:52
02
Brard
Florent
1976
Festina - Lotus
+ 01
03
Chavanel
Sylvain
1979
Bonjour
+ 09
04
Cuenca
Juan Miguel
1977
Kelme - Costa Blanca
+ 28
05
Manzano Ruano
Jesus Maria
1978
Kelme - Costa Blanca
+ 33
06
Cooke
Baden
1978
Mercury - Viatel
+ 42
07
Petrov
Evgeni
1978
Mapei - Quick Step
+ 01:00
08
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:59
09
Lastras
Pablo
1976
iBanesto.com
+ 02:04
10
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 02:34
11
Edaleine
Christophe
1979
Jean Delatour
+ 02:37
12
Gonzalez
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 02:38
13
Jiménez
Eladio
1976
iBanesto.com
+ 03:02
14
Deresmes
Geoffrey
1985
-
+ 04:08
15
Pencole
Franck
1976
BigMat - Auber 93
+ 04:21
16
Meunier
Nicolas
1978
BigMat - Auber 93
+ 05:40
17
Usov
Alexandre
1977
-
+ 06:18
18
Gigli
Matteo
1978
Team Colpack - Astro
+ 06:43
19
Le Mével
Christophe
1980
Credit Agricole Espoirs
+ 06:50
20
Talabardon
Sebastien
1978
BigMat - Auber 93
+ 06:52
21
Kaggestad
Mads
1977
-
+ 07:53
22
Lara
Francisco José
1977
Festina - Lotus
+ 08:17
23
Garcia Quesada
Carlos
1978
Kelme - Costa Blanca
+ 10:40
24
Rutkiewicz
Marek
1981
Cofidis
+ 12:37
25
Perez
Marlon
1976
05 Orbitel
+ 13:19
26
Fedrigo
Pierrick
1978
Crédit Agricole
+ 16:36
27
Wegelius
Charles
1978
Mapei - Quick Step
+ 19:04
28
Derepas
David
1978
Phonak
+ 19:56
29
Pozzato
Filippo
1981
Mapei - Quick Step
+ 19:57
30
Cortinovis
Alessandro
1977
Team Colpack - Astro
+ 20:21
31
Bodrogi
László
1976
Mapei - Quick Step
+ 21:12
32
Ludi
Florian
1976
Phonak
+ 22:34
33
Power
Ciaran
1976
St. Quentin - Oktos
+ 26:15
34
Gasparre
Graziano
1978
Mapei - Quick Step
+ 27:35
35
Vrana
Kamil
1979
-
+ 32:20
36
Bader
Vincent
1979
Phonak
+ 32:28
37
Fritsch
Nicolas
1978
La Française des Jeux
+ 33:07
38
Arrizabalaga Agirre
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 34:05
39
Silloniz Aresti
Josu
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 34:27
40
Cortes Llano
Alejandro Ivan
1977
05 Orbitel
+ 36:53
41
Martin
Ludovic
1976
Crédit Agricole
+ 37:08
42
Rast
Gregory
1980
Post Swiss
+ 37:25
43
Borlini
Oscar
1977
Team Colpack - Astro
+ 38:23
44
Laurent
Christophe
1977
Jean Delatour
+ 38:27
45
Dumoulin
Samuel
1980
La Française des Jeux
+ 39:08
46
Wilson
Matthew
1977
Mercury - Viatel
+ 40:41
47
Sassone
Robert
1978
Cofidis
+ 40:48
48
Hulsmans
Kevin
1978
Mapei - Quick Step
+ 44:10
49
Garcia Quesada
Adolfo
1979
iBanesto.com
+ 45:53
50
Clain
Médéric
1976
Cofidis
+ 46:49
51
Clerc
Aurelien
1979
Post Swiss
+ 53:10
52
Van Capellen
Danny
1977
Vlaandern - T-Interim
+ 53:55
53
Kern
Christophe
1981
Vendee U - Pays de la Loire
+ 54:57
54
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 55:20
55
Castaneda Ramos
Luis Oran
1977
05 Orbitel
+ 59:32
56
Gonzalez Balaguera
Jorge Ivan
1977
05 Orbitel
+ 01:04:51
57
Flickinger
Andy
1978
Festina - Lotus
+ 01:09:17
58
Zaballa
Constantino
1978
Kelme - Costa Blanca
+ 01:17:11
59
Tournier
Yan
1978
Credit Agricole Espoirs
+ 01:27:18
60
Plaza
Rubén
1980
iBanesto.com
+ 01:35:36
61
Dite
Radek
1979
PSK - Remerx
+ 01:39:25
62
Gil
Koldo
1978
iBanesto.com
+ 01:44:39
63
Becka
Radek
1979
-
+ 02:03:59
64
Lopez Torrella
Joaquim
1976
Kelme - Costa Blanca
+ 02:19:37
DNF
Fitzgerald
Mark
1980
-
DNF
Jogert
Rune
1977
-
DNF
Kupka
David
1979
-
DNF
Loitegard
Kjetil Groven
1981
-
DNF
Rasch
Gabriel
1976
-
DNF
Sestak
Petr
1979
-
DNF
Vestby
Martin
1977
-
DNF
Vikøyr
Gisle
1978
-
DNF
Gonzalez
Javier Alberto
1979
05 Orbitel
DNF
Leal
Johnny David
1979
05 Orbitel
DNF
Levecot
Benjamin
1977
BigMat - Auber 93
DNF
Liboreau
Nicolas
1977
BigMat - Auber 93
DNF
Charteau
Anthony
1979
Bonjour
DNF
Salanson
Fabrice
1979
Bonjour
DNF
Voeckler
Thomas
1979
Bonjour
DNF
Andre
Nicolas
1977
Cofidis
DNF
Lopeboselli
Angelo
1977
Cofidis
DNF
Loue
Cedric
1976
Cofidis
DNF
Charpenteau
Yoann
1979
Credit Agricole Espoirs
DNF
Diaz
Ruben
1976
Euskaltel-Euskadi
DNF
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Reynaud
Nicolas
1977
Festina - Lotus
DNF
Sastre
Ivan
1977
Festina - Lotus
DNF
Schleck
Fränk
1980
Festina - Lotus
DNF
Gabrovski
Ivailo
1978
Jean Delatour
DNF
Germain
Florian
1980
Jean Delatour
DNF
Lembo
Eddy
1980
Jean Delatour
DNF
Olivier
Lenaic
1977
Jean Delatour
DNF
Kluck
Damon
1977
Jelly Belly Cycling Team
DNF
Rodriguez
Alexis
1977
Kelme - Costa Blanca
DNF
Bodo
Thomas
1980
La Française des Jeux
DNF
Casar
Sandy
1979
La Française des Jeux
DNF
Lhuillier
Regis
1980
La Française des Jeux
DNF
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
DNF
Louder
Jeff
1977
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Frischkorn
William
1981
Mercury - Viatel
DNF
Lechuga Gonzalez
Ernesto
1976
Mercury - Viatel
DNF
Tuft
Svein
1977
Mercury - Viatel
DNF
Zajicek
Phil
1979
Mercury - Viatel
DNF
Fragniere
Cédric
1976
Phonak
DNF
Reihs
Michael
1979
Phonak
DNF
Bergmann
Reto
1976
Post Swiss
DNF
Elmiger
Martin
1978
Post Swiss
DNF
Ruckstuhi
David
1979
Post Swiss
DNF
Zamperi
Steve
1977
Post Swiss
DNF
Pate
Danny
1979
Prime Alliance Cycling Team
DNF
Decanio
Matt
1977
Saturn
DNF
Cappelle
Andy
1979
St. Quentin - Oktos
DNF
Krushevskiy
Sergei
1976
St. Quentin - Oktos
DNF
Meret
Nicolas
1977
St. Quentin - Oktos
DNF
Olejnik
Michal
1980
St. Quentin - Oktos
DNF
Smirnov
Maxim
1976
St. Quentin - Oktos
DNF
Bonomi
Giosue
1978
Team Colpack - Astro
DNF
Colleoni
Michele
1977
Team Colpack - Astro
DNF
Mateos Perez
Rafael
1976
Team Colpack - Astro
DNF
Zabriskie
David
1979
US Postal Service
DNF
Geslin
Anthony
1980
Vendee U - Pays de la Loire
DNF
De Schoenmaker
Stijn
1976
Vlaandern - T-Interim
DNF
Schoonacker
Jehudi
1978
Vlaandern - T-Interim
DNF
Vannoppen
Tom
1978
Vlaandern - T-Interim
DNF
Verstraeten
Jan
1978
Vlaandern - T-Interim
DNF
Chrobak
Jan
1979
Zalf Euromobil Fior
Information
Tour de l'Avenir
France
6th -15th September 2001
2.5