2018 Arno Wallaard Memorial

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Joshua Huppertz 1994 Germany Team Lotto - Kern Haus 3t 50' 09"
02 Cees Bol 1995 Netherlands SEG Racing Academy 00"
03 Dion Beukeboom 1989 Netherlands Vlasman Cycling Team 00"
04 Tim Kerkhof 1993 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 00"
05 Michiel Dieleman 1990 Belgium Cibel - Cebon 00"
06 Rui Oliveira 1996 Portugal Hagens Berman - Axeon 15"
07 Wim Kleiman 1993 Netherlands Monkey Town 15"
08 Maarten Van Trijp 1993 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 19"
09 Andre Looij 1995 Netherlands Monkey Town 19"
10 Aksel Nommela 1994 Estonia Beat Cycling Club 19"
11 Jasper Philipsen 1998 Belgium Hagens Berman - Axeon 19"
12 Johim Ariesen 1988 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 19"
13 Alfdan De Decker 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 19"
14 Roy Jans 1990 Belgium Cibel - Cebon 19"
15 Nils Eekhoff 1998 Netherlands Development Team Sunweb 19"
16 Stijn De Bock 1993 Belgium Cibel - Cebon 19"
17 Aaron Grosser 1996 Germany Team Sauerland NRW 19"
18 Stephan Bakker 1994 Netherlands Monkey Town 19"
19 Patrick Van der Duin 1995 Netherlands Alecto Cycling Team 19"
20 Zeke Mostov 1996 USA Hagens Berman - Axeon 19"
21 Timothy Stevens 1989 Belgium Cibel - Cebon 19"
22 Tom Vermeer 1985 Netherlands Team Differdange - Losch 19"
23 Christopher Heider 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 19"
24 Luca Henn 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus 19"
25 Joost Van der Burg 1993 Netherlands Vlasman Cycling Team 19"
26 Antoine Van Noppen 1998 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel 19"
27 Luuc Bugter 1993 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 19"
28 Marco Doets 1995 Netherlands Alecto Cycling Team 19"
29 Daan Hoeyberghs 1994 Belgium - 19"
30 Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy 19"
31 Ross Lamb 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon 19"
32 Jelle Donders 1993 Belgium Team Differdange - Losch 19"
33 Sven Thurau 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 19"
34 Fabian Schormair 1994 Germany Team Lotto - Kern Haus 19"
35 Vincent Hoppezak 1999 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 19"
36 Wim Wittenberg 1999 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 19"
37 Wesley Van Dyck 1994 Belgium Beat Cycling Club 19"
38 Jari Stravers 1997 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel 19"
39 Jonas Rutsch 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus 19"
40 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece Tarteletto - Isorex 19"
41 Jens Reynders 1998 Belgium Leopard Pro Cycling 19"
42 Mario Spengler 1997 Switzerland Leopard Pro Cycling 19"
43 Pavel Chursin 1995 Russia Destil - Parkhotel Valkenburg 19"
44 Jasper Frahm 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 19"
45 Alex Colman 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 19"
46 Thomas Vereecken 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 19"
47 Alex Mengoulas 1997 Netherlands Beat Cycling Club 19"
48 Aaron Van Poucke 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 19"
49 Jens Van Den Dool 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 19"
50 Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy 19"
51 Jonathan Brown 1997 USA Hagens Berman - Axeon 19"
52 Jan Brockhoff 1994 Germany Leopard Pro Cycling 19"
53 Marc Clauss 1998 Germany Dauner D&DQ - Akkon 19"
54 Robert Retschke 1980 Germany Team Lotto - Kern Haus 19"
55 Dieter Bouvry 1992 Belgium Cibel - Cebon 19"
56 Martin Salmon 1997 Germany Development Team Sunweb 19"
57 Arno Kleinjan 1993 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel 19"
58 Kelvin Van Den Dool 1995 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel 19"
59 Jan Maas 1996 Netherlands SEG Racing Academy 19"
60 Sven Reutter 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 19"
61 Ylber Sefa 1991 Albania Tarteletto - Isorex 29"
62 Kevin Verwaest 1989 Belgium Team Differdange - Losch 29"
63 Johannes Hodapp 1999 Germany Team Sauerland NRW 29"
64 Piotr Havik 1994 Netherlands Beat Cycling Club 29"
65 Mats Boeve 1990 Netherlands Volker-Wessels-Merckx 29"
66 Jasper Hamelink 1990 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 29"
67 Jaap Kooijman 1993 Netherlands Vlasman Cycling Team 29"
68 Jan Tschernoster 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 29"
69 Rens Tulner 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 29"
70 Lucas Eamon Franck 1992 USA Delta Cycling Rotterdam 29"
71 Jarno Mobach 1998 Netherlands Development Team Sunweb 29"
72 Thymen Arensman 1999 Netherlands SEG Racing Academy 29"
73 Gert-Jan Bosman 1992 Netherlands Volker-Wessels-Merckx 33"
74 Rick Ottema 1992 Netherlands Alecto Cycling Team 33"
75 Maikel Zijlaard 1999 Netherlands Hagens Berman - Axeon 37"
76 Pit Schlechter 1990 Luxembourg Leopard Pro Cycling 37"
77 Bryan Bouwmans 1998 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 37"
78 Rick Van Breda 1990 Netherlands Monkey Town 41"
79 Robin Blummel 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 43"
80 Dylan Bouwmans 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 43"
81 Jelle Nieuwpoort 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 43"
82 Beau Duvigneau 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team 56"
83 Adriaan Janssen 1995 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 1' 09"
84 David Dekker 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 1' 09"
85 Marc Dörrie 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus 1' 14"
86 Richard Weinzheimer 1996 Germany Team Lotto - Kern Haus 1' 14"
87 Rene Hooghiemster 1986 Netherlands Alecto Cycling Team 1' 22"
88 Tijmen Eising 1991 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 2' 03"
89 Chiel Breukelman 1997 Netherlands NWV Groningen 2' 34"
90 Arthur Pagnaer 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 3' 17"
91 Arne Marit 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 3' 17"
92 Michael De Jong 1992 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 3' 17"
93 Thomas Ruijgrok 1997 Netherlands UWTC de Volharding 3' 17"
94 John Mandrysch 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 3' 17"
95 Aden Paterson 1998 Australia NWV Groningen 3' 17"
96 Per Münstermann 1999 Germany Team Sauerland NRW 3' 17"
97 Michel Giesselmann 1999 Germany Team Sauerland NRW 3' 17"
98 Stijn Daemen 1999 Netherlands Lotto - Soudal U23 3' 17"
99 Melvin Van Zijl 1991 Netherlands Vlasman Cycling Team 3' 17"
100 Tim Naberman 1999 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 3' 17"
101 Kajetan Albanowski 1999 Poland LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 3' 17"
102 Jens Vanoverberghe 1999 Belgium Development Team Sunweb 3' 17"
103 Nahom Desale Kalei 1992 Netherlands Beat Cycling Club 3' 17"
104 Jan Knolle 1999 Germany Team Sauerland NRW 3' 17"
105 Pascal Treubel 1997 Germany Heizomat Rad-Net.De 3' 17"
106 Juri Hollmann 1999 Germany Heizomat Rad-Net.De 3' 17"
107 Stepan Grigoryan 1994 Russia Destil - Parkhotel Valkenburg 3' 17"
108 Wietse Kamp 1996 Netherlands Volker-Wessels-Merckx 3' 17"
109 Jeroen Van Krimpen 1999 Netherlands UWTC de Volharding 3' 17"
110 Mikkel Bjerg 1998 Denmark Hagens Berman - Axeon 3' 17"
111 Jeen De Jong 1996 Netherlands NWV Groningen 3' 17"
112 Rochez Harbers 1993 Netherlands Volker-Wessels-Merckx 3' 17"
113 Bryan Boussaer 1996 Belgium Tarteletto - Isorex 3' 17"
114 Charlie Quarterman 1998 Great Britain Leopard Pro Cycling 3' 17"
115 Bas Tietema 1995 Netherlands Beat Cycling Club 3' 17"
116 Edward Walsh 1996 Canada T.Palm - Pole Continental Wallon 3' 17"
117 Bas Ottevanger 1998 Netherlands Vlasman Cycling Team 3' 17"
118 Leon Rohde 1995 Germany Heizomat Rad-Net.De 3' 17"
119 Niklas Märkl 1999 Germany Development Team Sunweb 3' 17"
120 Tobias Nolde 1998 Germany Heizomat Rad-Net.De 3' 17"
121 Bas Van Der Kooij 1995 Netherlands Alecto Cycling Team 3' 17"
122 Dominik Bauer 1997 Germany Dauner D&DQ - Akkon 3' 17"
123 Timo De Jong 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 3' 17"
124 Louis Leinau 1995 Germany Team Sauerland NRW 3' 17"
125 Alexander Küsters 1995 Germany Dauner D&DQ - Akkon 3' 17"
126 Lars Horring 1987 Netherlands NWV Groningen 3' 17"
127 Martin Kelderman 1987 Netherlands UWTC de Volharding 3' 17"
128 Jelle Cant 1992 Belgium Tarteletto - Isorex 3' 28"
129 Guillaume Haag 1989 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 3' 28"
130 Philipp Mamos 1982 Germany Dauner D&DQ - Akkon 3' 29"
131 Chih Hao Sergio Tu 1997 Taiwan Development Team Sunweb 3' 56"
132 Henk Wildeman 1990 Netherlands Volker-Wessels-Merckx 3' 56"
133 Abe Celi 1996 Netherlands Alecto Cycling Team 3' 59"
134 Arne De Groote 1997 Belgium Tarteletto - Isorex 4' 09"
135 Sjors Dekker 1994 Netherlands WV West Frisia 4' 20"
136 Raphael Kockelmann 1999 Luxembourg Team Differdange - Losch 4' 20"
137 Claudio Catania 1992 Germany Team Differdange - Losch 4' 20"
138 Hermen Bode 1994 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel 5' 22"
DNF Alexander Cools 1994 Belgium Cibel - Cebon
DNF Gijs Meijer 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam
DNF Oscar Van Wijk 1997 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF Jacob Vaughan 1999 Great Britain Lotto - Soudal U23
DNF Max Hendrickx 1995 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Wout Van Elzakker 1998 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Jarno Gmelich Meijling 1989 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel
DNF Barry Markus 1991 Netherlands Monkey Town
DNF Martins Pluto 1998 Latvia Monkey Town
DNF Hartthijs De Vries 1996 Netherlands NWV Groningen
DNF Coen Rijpma 1991 Netherlands NWV Groningen
DNF Chiel Smit 1998 Netherlands NWV Groningen
DNF Jasper Kiburg 1997 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel
DNF Melle Meeuwisse 1998 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel
DNF Bart Van Den Berg 1985 Netherlands Rabobank Plieger Jan Van Arckel
DNF Minne Verboom 1999 Netherlands SEG Racing Academy
DNF Andreas Andersson 1999 Sweden T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Thomas Brayan-Lund 1997 Denmark Tarteletto - Isorex
DNF Jelle Mannaerts 1991 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Tiago Da Silva 1997 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Rick Stemper 1999 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Christoph Schweizer 1986 Germany Team Sauerland NRW
DNF Stephan Bouman 1991 Netherlands UWTC de Volharding
DNF Rudy Kroon 1997 Netherlands UWTC de Volharding
DNF Olaf Oussoren 1992 Netherlands UWTC de Volharding
DNF Kevin Van Bennekom 1997 Netherlands UWTC de Volharding
DNF Koen Paalman 1998 Netherlands Volker-Wessels-Merckx
DNF Chiel Schulten 1999 Netherlands Volker-Wessels-Merckx

Info

RaceArno Wallaard Memorial
Nation Netherlands
Distance 183.5 km
DateApril 21st
Edition2018
Classification1.2
Extra Compare top four