2017 Liège - Bastogne - Liège Espoirs (U23)

Race mainpage Results Startlist ManagerComments (48)

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Bjorg Lambrecht 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 4t 26' 00"
02 James Knox 1995 Great Britain Team Wiggins 00"
03 Lucas Hamilton 1996 Australia Mitchelton Scott 00"
04 William Barta 1996 USA Axeon - Hagens Berman 00"
05 Franklin Six 1996 Belgium Ago - Aquaservice 34"
06 Neilson Powless 1996 USA Axeon - Hagens Berman 34"
07 Patrick Muller 1996 Switzerland BMC Development Team 34"
08 Mikkel Honore 1997 Denmark Lotto - Soudal U23 34"
09 Julien Mortier 1997 Belgium Ago - Aquaservice 34"
10 Aurelien Paret Peintre 1996 France Chambéry Cyclisme Formation 34"
11 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Denmark Riwal Platform Cycling Team 34"
12 Adriaan Janssen 1995 Netherlands SEG Racing Academy 34"
13 Julian Mertens 1997 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 34"
14 Kenny Molly 1996 Belgium Ago - Aquaservice 34"
15 Adrien Costa 1997 USA Axeon - Hagens Berman 34"
16 Marc Hirschi 1998 Switzerland BMC Development Team 34"
17 Arnaud Pfrimmer 1996 France C.C.Etupes 34"
18 Florian Stork 1997 Germany Development Team Sunweb 34"
19 Diego Pablo Sevilla 1996 Spain Polartec-Fundación A.Contador 34"
20 Robert Stannard 1998 Australia Mitchelton Scott 34"
21 Niklas Eg 1995 Denmark Team Virtu Cycling 34"
22 Pavel Sivakov 1997 Russia BMC Development Team 34"
23 Jhonnatan Narvaez 1997 Ecuador Axeon - Hagens Berman 34"
24 Jai Hindley 1996 Australia Mitchelton Scott 34"
25 Jeremy Defaye 1996 France SCO Dijon 34"
26 Harm Vanhoucke 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 34"
27 Nicolaj Steen 1995 Denmark Team Virtu Cycling 2' 52"
28 Jan Maas 1996 Netherlands SEG Racing Academy 2' 52"
29 Hartthijs De Vries 1996 Netherlands SEG Racing Academy 2' 52"
30 Emiel Planckaert 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 2' 52"
31 Jorden De Haes 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 2' 52"
32 Max Kanter 1997 Germany Development Team Sunweb 2' 52"
33 Tanguy Turgis 1998 France BMC Development Team 2' 52"
34 Bjarne Vanacker 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 2' 52"
35 Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb 2' 52"
36 Sean MacKinnon 1995 Canada An Post - Chainreaction 2' 52"
37 Andreas Kron 1998 Denmark Riwal Platform Cycling Team 2' 52"
38 Michael Storer 1997 Australia - 2' 52"
39 Sander Rietjens 1998 Belgium Prorace Cycling Team 3' 05"
40 Fabien Rondeau 1997 France V.C.Rouen 76 3' 05"
41 Paul Sauvage 1995 France C.C.Etupes 3' 07"
42 Viktor Verschaeve 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 3' 07"
43 Hadrien Degrandcourt 1998 France SCO Dijon 3' 07"
44 Kevin Avoine 1997 France ESEG Douai-Origine Cycles 3' 07"
45 Marvin Tasset 1997 Belgium Ago - Aquaservice 3' 07"
46 Jacob Relaes 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 3' 07"
47 Franck Lerat 1998 France Dunkerque Littoral Cyclisme 3' 07"
48 Ide Schelling 1998 Netherlands SEG Racing Academy 3' 07"
49 Mads Rahbek 1995 Denmark Team Virtu Cycling 3' 07"
50 Lucas Eriksson 1996 Sweden SEG Racing Academy 3' 07"
51 Martin Salmon 1997 Germany Development Team Sunweb 3' 07"
52 Logan Owen 1995 USA Axeon - Hagens Berman 3' 07"
53 Aaron Van Poucke 1998 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 3' 12"
54 Jens Bouts 1998 Belgium Prorace Cycling Team 3' 12"
55 Florian Cam 1995 France Côtes d'Armor-Marie Morin 3' 28"
56 Adam Lewis 1995 Great Britain Profel United CT 3' 50"
57 Juan Camacho 1995 Spain Polartec-Fundación A.Contador 3' 50"
58 Ivan Centrone 1995 Luxembourg Team Differdange - Losch 4' 27"
59 Jordi Warlop 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 6' 44"
60 Jordi Andries 1996 Belgium Prorace Cycling Team 7' 10"
61 Robert Scott 1998 Great Britain Team Wiggins 7' 27"
62 Antoine Baurin 1995 Belgium Pesant Club Liegeois 7' 27"
63 James Davey 1995 Great Britain Zappi Racing Team 7' 27"
64 Yann Pestiaux 1998 Belgium Ago - Aquaservice 7' 27"
65 Bas Van Der Kooij 1995 Netherlands Destil - Piels 7' 27"
66 Fabio Sinoy 1995 Belgium Profel United CT 7' 27"
67 Cedric Beck 1998 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 7' 27"
68 Martijn De Jong 1995 Netherlands SEG Racing Academy 7' 27"
69 Michael Thompson 1995 Great Britain Team Wiggins 7' 35"
70 Wilfried Canales 1996 France V.C.Rouen 76 7' 35"
71 Steff Hermans 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 7' 44"
72 Edward Dunbar 1996 Ireland Axeon - Hagens Berman 7' 44"
73 Clement Champoussin 1998 France Chambéry Cyclisme Formation 7' 44"
74 Nils Eekhoff 1998 Netherlands Development Team Sunweb 9' 29"
75 Stuart Balfour 1997 Great Britain Côtes d'Armor-Marie Morin 9' 29"
76 Balazs Rozsa 1995 Hungary Team Differdange - Losch 9' 29"
77 Maxime Gressier 1998 France Development Team Sunweb 9' 29"
78 Anthony Vandrepotte 1996 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 9' 35"
79 Jan Petelin 1996 Luxembourg Team Differdange - Losch 9' 54"
80 Samuel Jenner 1997 Australia Mitchelton Scott 9' 54"
81 Anthon Charmig 1998 Denmark Team Virtu Cycling 9' 54"
82 Jorden Bothuyne 1996 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 9' 54"
83 Massimo Vanderaerden 1995 Belgium An Post - Chainreaction 10' 15"
84 Joey Walker 1997 Great Britain Team Wiggins 10' 43"
85 Florian Barket 1996 France - 10' 43"
86 Daniel Viegas 1998 Portugal Polartec-Fundación A.Contador 10' 43"
87 Jorge Pastor Terol 1996 Spain Polartec-Fundación A.Contador 10' 43"
88 Lars Olde Meierink 1998 Netherlands Destil - Piels 10' 43"
89 Kevin Geniets 1997 Luxembourg Chambéry Cyclisme Formation 15' 43"
90 Bas Tietema 1995 Netherlands An Post - Chainreaction 15' 43"
91 Nicolas Verougstraete 1997 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 16' 52"
DNF Tomas Petit 1996 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Dan Gardner 1996 Great Britain An Post - Chainreaction
DNF Matthew Teggart 1996 Ireland An Post - Chainreaction
DNF Leo Appelt 1997 Germany BMC Development Team
DNF Pascal Eenkhoorn 1997 Netherlands BMC Development Team
DNF Remi Aubert 1995 France C.C.Etupes
DNF Alexys Brunel 1998 France C.C.Etupes
DNF Enzo Faloci 1998 France Chambéry Cyclisme Formation
DNF Quentin Grolleau 1998 France Chambéry Cyclisme Formation
DNF Robin Meyer 1996 France Chambéry Cyclisme Formation
DNF Owen James 1995 Great Britain Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Nicolas Schmidt 1996 France Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Chiel Breukelman 1997 Netherlands Destil - Piels
DNF Rob Van Broekhoven 1995 Netherlands Destil - Piels
DNF Jordi Van Loon 1996 Netherlands Destil - Piels
DNF Tom Garcia 1995 France Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Raphael Garez 1997 France Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Pierre Hubau 1997 France Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Thimo Willems 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke
DNF Clement Gabisson 1995 France ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Matthias Van Beethoven 1995 Belgium ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Doron Wiggins 1997 Belgium ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Ward Jaspers 1997 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Harry Sweeny 1998 Australia Mitchelton Scott
DNF Sean Bero 1998 Belgium NaturaBlue Cycling Team
DNF Aurelien Biebuyck 1997 Belgium NaturaBlue Cycling Team
DNF Brendan Cole 1996 Australia NaturaBlue Cycling Team
DNF Ugo D'Angelo 1998 Belgium NaturaBlue Cycling Team
DNF David Fransen 1997 Belgium NaturaBlue Cycling Team
DNF Nicolas Paquot 1996 Belgium NaturaBlue Cycling Team
DNF Remi Belot 1996 Belgium Pesant Club Liegeois
DNF Gianni Daghuyt 1997 Belgium Pesant Club Liegeois
DNF Alessandro De Amicis 1996 Belgium Pesant Club Liegeois
DNF Quentin Deby 1997 Belgium Pesant Club Liegeois
DNF Robin Lobet 1998 Belgium Pesant Club Liegeois
DNF Miguel Angel Ballesteros Canovas 1996 Spain Polartec-Fundación A.Contador
DNF Isaac Cantón Serrano 1996 Spain Polartec-Fundación A.Contador
DNF Stef Claes 1998 Belgium Profel United CT
DNF Jari Snyers 1997 Belgium Profel United CT
DNF Tom Verhaegen 1996 Belgium Profel United CT
DNF Dries Verstrepen 1995 Belgium Profel United CT
DNF Simon Daniels 1997 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Stijn Siemons 1997 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Boris Vanrenterghem 1995 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Jesper Bundegaard Vinkel 1996 Denmark Riwal Platform Cycling Team
DNF Tobias Mørch Kongstad 1996 Denmark Riwal Platform Cycling Team
DNF Kasper Würtz Schmidt 1995 Denmark Riwal Platform Cycling Team
DNF Leon Dumay 1998 France SCO Dijon
DNF Clément Javouhey 1998 France SCO Dijon
DNF Mathieu Rigollot 1997 France SCO Dijon
DNF Julien Souton 1997 France SCO Dijon
DNF Brent Cle 1995 Belgium Stageco-Special Paint CT
DNF Jasper De Proost 1996 Belgium Stageco-Special Paint CT
DNF Lenn De Vos 1998 Belgium Stageco-Special Paint CT
DNF Joran Michielsen 1996 Belgium Stageco-Special Paint CT
DNF Yarno Vandenbroeck 1998 Belgium Stageco-Special Paint CT
DNF Sven Verbeeck 1998 Belgium Stageco-Special Paint CT
DNF Auxence Buntinx 1996 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Tom Galle 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Julien Kaise 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Maximilien Picoux 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Tiago Da Silva 1997 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Larry Valvasori 1996 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Nathan Draper 1997 Great Britain Team Wiggins
DNF Enzo Anti 1998 France V.C.Rouen 76
DNF Sylvain Montana 1996 France V.C.Rouen 76
DNF Corentin Waras 1998 France V.C.Rouen 76
DNF Jean-Lou Watrelot 1997 France V.C.Rouen 76
DNF Thomas Demolder 1996 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek
DNF Scott Auld 1996 Great Britain Zappi Racing Team
DNF Paul Double 1996 Great Britain Zappi Racing Team
DNF Owen Dudley 1998 Great Britain Zappi Racing Team
DNF Ben Hardy 1998 Great Britain Zappi Racing Team
DNF Peter Kibble 1998 Great Britain Zappi Racing Team
Info
RaceLiège - Bastogne - Liège Espoirs (U23)
Nation Belgium
Distance177.9 km
DateApril 15th
Edition2017
Classification1.2U
Extra Compare top four

Bjorg Lambrecht

Manager results
1 Voiture Balai
2 Team Barracuda
3 Reni D
4 Linkeballers
5 Art