2018 Paris - Roubaix Espoirs (U23)

Race mainpage Results Startlist ManagerComments (11)

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 4t 19' 22"
02 Julius Van Den Berg 1996 Netherlands SEG Racing Academy 00"
03 Thymen Arensman 1999 Netherlands SEG Racing Academy 07"
04 Jasper Philipsen 1998 Belgium Hagens Berman - Axeon 13"
05 Callum Scotson 1996 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange 21"
06 Brent Van Moer 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 55"
07 Jonathan Brown 1997 USA Hagens Berman - Axeon 3' 05"
08 Nicolas Prodhomme 1997 France Chambéry Cyclisme Formation 3' 05"
09 Lionel Taminiaux 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect 3' 59"
10 Antoine Raugel 1999 France Chambéry Cyclisme Formation 3' 59"
11 Jarno Mobach 1998 Netherlands Development Team Sunweb 4' 02"
12 Nils Eekhoff 1998 Netherlands Development Team Sunweb 4' 29"
13 Leo Danes 1996 France U.C.Nantes Atlantique 5' 08"
14 Maxime Bonsergent 1999 France U.C.Nantes Atlantique 5' 43"
15 Jonas Castrique 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 5' 43"
16 Edoardo Affini 1996 Italy SEG Racing Academy 5' 43"
17 Anthony Jullien 1998 France Chambéry Cyclisme Formation 5' 43"
18 Peter Lenderink 1996 Netherlands SEG Racing Academy 5' 43"
19 Jakub Murias 1998 Poland Centre Mondial du Cyclisme 5' 43"
20 Shayne Pruvoost 1997 Belgium Home Solutions-Anmapa 5' 47"
21 Maikel Zijlaard 1999 Netherlands Hagens Berman - Axeon 6' 10"
22 Jelle Schuermans 1996 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 6' 10"
23 Ward Vanhoof 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 6' 10"
24 Justin Timmermans 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 6' 10"
25 Jordi Van Dingenen 1996 Belgium Home Solutions-Anmapa 6' 16"
26 Max Kanter 1997 Germany Development Team Sunweb 6' 41"
27 Thomas Pidcock 1999 Great Britain Team Wiggins 7' 22"
28 Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Ago - Aquaservice 7' 22"
29 Aurelien Paret Peintre 1996 France Chambéry Cyclisme Formation 7' 23"
30 Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb 7' 28"
31 Alfdan De Decker 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 7' 49"
32 Thibeau Verhofstadt 1998 Belgium VL Technics - Experza 7' 49"
33 Guillaume Seye 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 7' 49"
34 Stan Van Tricht 1999 Belgium VL Technics - Experza 7' 51"
35 Barnabas Peak 1998 Hungary Centre Mondial du Cyclisme 7' 53"
36 Enzo Bernard 1997 France Vendée U 7' 53"
37 Mathijs Paasschens 1996 Netherlands Home Solutions-Anmapa 7' 53"
38 Lothar Verhulst 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 7' 53"
39 Antonio Barac 1997 Croatia Centre Mondial du Cyclisme 7' 56"
40 Maël Boivin 1996 France V.C.Pays de Loudeac 7' 59"
41 Dennis Van Der Horst 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 8' 00"
42 Rui Oliveira 1996 Portugal Hagens Berman - Axeon 8' 00"
43 Pit Leyder 1997 Luxembourg Leopard Pro Cycling 8' 14"
44 Pierre Goebeert 1997 Belgium Ago - Aquaservice 8' 14"
45 Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy 8' 39"
46 Mark Downey 1996 Ireland Team Wiggins 8' 53"
47 Niklas Märkl 1999 Germany Development Team Sunweb 8' 53"
48 Maxence Moncassin 1997 France GSC Blagnac Vélo Sport 31 8' 53"
49 Pierre Barbier 1997 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil 8' 53"
50 Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy 8' 53"
51 Clement Champoussin 1998 France Chambéry Cyclisme Formation 10' 42"
52 Valentin Ferron 1998 France Vendée U 10' 42"
53 Jean-Lou Watrelot 1997 France Dunkerque Littoral Cyclisme 11' 24"
54 Gilles Borra 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 11' 28"
55 Jordi Van Loon 1996 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 11' 28"
56 Matis Louvel 1999 France V.C.Rouen 76 11' 45"
57 Jasper De Plus 1997 Belgium Home Solutions-Anmapa 11' 45"
58 Mathieu Rigollot 1997 France SCO Dijon-Team Material-velo.com 11' 50"
59 Anthony Debuy 1996 Belgium Ago - Aquaservice 13' 55"
60 Remi Huens 1999 France C.C.Nogent-sur-Oise 15' 22"
61 Arthur Troy 1996 France GSC Blagnac Vélo Sport 31 15' 22"
62 Clement Davy 1998 France Sojasun Espoir- ACNC 15' 24"
63 Adrien Lagree 1997 France Sojasun Espoir- ACNC 15' 24"
64 Antoine Loy 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 15' 55"
65 Jeroen Pattyn 1996 Belgium VL Technics - Experza 16' 30"
66 Jeremy Frehen 1999 Belgium Ago - Aquaservice 16' 30"
67 Nicolas Debeaumarche 1998 France SCO Dijon-Team Material-velo.com 16' 39"
68 Theo Nonnez 1999 France C.C.Nogent-sur-Oise 16' 45"
69 James Fouche 1998 New Zealand Team Wiggins 16' 45"
70 Thomas Champion 1999 France Vendée U 16' 45"
71 Florian Rapiteau 1998 France U.C.Nantes Atlantique 16' 45"
72 Maxime Chevalier 1999 France V.C.Pays de Loudeac 16' 45"
73 David Dekker 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 16' 45"
74 Bas Ottevanger 1998 Netherlands Vlasman Cycling Team 16' 45"
75 Killyan Houcke 1998 France Dunkerque Littoral Cyclisme 16' 45"
76 Hugo Roussel 1999 France V.C.Rouen 76 22' 44"
77 Damien Poisson 1997 France Côtes d’Armor-Marie Morin 23' 17"
78 Adrien Rimasson 1998 France V.C.Pays de Loudeac 23' 27"
79 Adrien Carpentier 1996 France C.C.Nogent-sur-Oise 24' 21"
80 Valentin Tabellion 1999 France Vendée U 24' 28"
81 Valentin Richard 1996 France C.C.Villeneuve Saint Germain 24' 32"
82 Valentin Bricaud 1996 France U.C.Nantes Atlantique 24' 58"
83 Jules Rolland 1996 France Côtes d’Armor-Marie Morin 25' 39"
84 Enzo Boisset 1996 France U.C.Nantes Atlantique 25' 40"
85 Maxime Blampain 1996 France Sojasun Espoir- ACNC 26' 00"
86 Dries De Schrijver 1999 Belgium VL Technics - Experza 27' 28"
87 Timo De Jong 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 27' 28"
88 Felix Schreiber 1999 Luxembourg VV Tooltime 30' 38"
89 Jens Vanoverberghe 1999 Belgium Development Team Sunweb 35' 47"
90 Thomas Vansteelandt 1999 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 35' 47"
91 Etienne Georgi 1998 Great Britain Team Wiggins 35' 49"
DNF Rik Karier 1999 Luxembourg -
DNF Felix Dopchie 1999 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Alexys Brunel 1998 France C.C.Etupes
DNF Theo Delacroix 1999 France C.C.Etupes
DNF Sofiane Merignat 1997 France C.C.Etupes
DNF Arnaud Pfrimmer 1996 France C.C.Etupes
DNF Quentin Simon 1997 France C.C.Etupes
DNF Alex Aze 1999 France C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Maxime Gressier 1998 France C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Theo Sagnier 1997 France C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Mongolia Centre Mondial du Cyclisme
DNF Dusan Kalaba 1996 Serbia Centre Mondial du Cyclisme
DNF Veljko Stojnic 1999 Serbia Centre Mondial du Cyclisme
DNF Reto Müller 1998 Switzerland Chambéry Cyclisme Formation
DNF Antoine Benoist 1999 France Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Quentin Guicheteau 1997 France Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Gauthier Maertens 1999 France Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Ronann Vivier 1998 France Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Thomas Baccauw 1997 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Marvyn Delvart 1997 France Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Baptiste Gourguechon 1999 France Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Sasha Weemaes 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke
DNF Dorian Aramendi 1996 France GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Axel Bouchet 1999 France GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Tristan Selivert 1997 France GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Ayumu Watanabe 1998 Japan GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Sean Bennett 1996 USA Hagens Berman - Axeon
DNF Zeke Mostov 1996 USA Hagens Berman - Axeon
DNF Trystan Five 1999 Belgium Home Solutions-Anmapa
DNF Sebastien Grignard 1999 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Brayan Chaves 1997 Colombia Mitchelton Scott - BikeExchange
DNF Jacob Hennessy 1996 Great Britain Mitchelton Scott - BikeExchange
DNF Harry Sweeny 1998 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange
DNF Quentin Deby 1997 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Robin Ernst 1999 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Kevin Nyssen 1997 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Guillaume Peigneur 1998 Belgium RC Pesant Club Ligeois
DNF Leo Bouvier 1998 France SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Kevin Boyer 1998 France SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Luca Campioni 1999 France SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Maxime Spohr 1999 France SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Mael Guegan 1998 France Sojasun Espoir- ACNC
DNF Nicolas Malle 1998 France Sojasun Espoir- ACNC
DNF Kevin Perret 1997 France Sojasun Espoir- ACNC
DNF Colin Heiderscheid 1998 Luxembourg Dauner D&DQ - Akkon
DNF Jan Petelin 1996 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Gabriel Cullaigh 1996 Great Britain Team Wiggins
DNF Dylan Kerfoot Robson 1996 Great Britain Team Wiggins
DNF Joris Vincent 1996 France U.C.Nantes Atlantique
DNF Gaetan Billon 1998 France V.C.Pays de Loudeac
DNF Bruno Hattier 1998 France V.C.Pays de Loudeac
DNF Nicolas Primas 1996 France V.C.Pays de Loudeac
DNF Pierre Couvigny 1999 France V.C.Rouen 76
DNF Anthony Macron 1999 France V.C.Rouen 76
DNF Theo Nicolas 1997 France V.C.Rouen 76
DNF Jules Roueil 1996 France V.C.Rouen 76
DNF Emilien Jeanniere 1998 France Vendée U
DNF Florian Maitre 1996 France Vendée U
DNF Wesley Vercamst 1999 Belgium VL Technics - Experza
DNF Maxime Weyrich 1997 Luxembourg VV Tooltime

Info

RaceParis - Roubaix Espoirs (U23)
Nation France
Distance188.3 km
DateMay 27th
Edition2018
Classification1.2U
Extra Compare top four

Stan Dewulf

Manager results

1 Il Piccolo Partykjepps
2 Mill City Rollers
3 Nek
4 Luxembourg Finest
5 FruitnOats