2017 Ruota d'Oro - GP Festa del Perdono

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Nicolas Tivani 1995 Argentina Unieuro Trevigiani 4t 01' 32"
02 Filippo Rocchetti 1996 Italy Zalf Euromobil Désirée Fior 00"
03 Luca Raggio 1995 Italy Wilier Triestina 00"
04 Matteo Fabbro 1995 Italy Cycling Team Friuli 00"
05 Andrea Cacciotti 1996 Italy Hopplà- Petroli Firenze 00"
06 Nicola Conci 1997 Italy Trek - Segafredo 00"
07 Syver Wærsted 1996 Norway Uno-X Development Team 15"
08 Alessandro Pessot 1995 Italy Cycling Team Friuli 15"
09 Marco Molteni 1996 Italy Unieuro Trevigiani 15"
10 Michele Corradini 1996 Italy G.S. Mastromarco 15"
11 Mattia Bevilacqua 1998 Italy Hopplà- Petroli Firenze
12 Daniel Savini 1997 Italy Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
13 Filippo Tagliani 1995 Italy Gallina-Colosio-Eurofeed
14 Cristian Scaroni 1997 Italy Sangemini - MG.Kvis Vega
15 Paul Double 1996 Great Britain Zappi Racing Team
16 Francesco Messieri 1996 Italy Hopplà- Petroli Firenze
17 Luca Zullo 1995 Italy Gragnano Sporting Club
18 Aleksander Vlasov 1996 Russia Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
19 Andrea Villanti 1996 Italy Team Figros Snep
20 Giovanni Carboni 1995 Italy Team Colpack
21 James Davey 1995 Great Britain Zappi Racing Team
22 Einer Augusto Rubio Reyes 1998 Colombia Vejus-TMF-Cicli Magnum
23 Abderrahim Zahiri 1996 Morocco Unieuro Trevigiani
24 Mattia Baldo 1997 Italy General Store - Bottoli - Zardini
25 Luigi Pietrini 1997 Italy Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
26 Tommaso Fiaschi 1997 Italy G.S. Mastromarco
27 Seid Lizde 1995 Italy UAE Team Emirates
28 Andrea Di Renzo 1995 Italy U.C.Porto Sant Elpidio
29 Edoardo Francesco Faresin 1998 Italy Zalf Euromobil Désirée Fior
30 Angelo Andrea Collodoro 1997 Italy -
31 Evgeny Kobernyak 1995 Russia Gazprom - RusVelo
32 Iltjan Nikaj 1995 Albania G.S. Mastromarco
33 Mattia Bais 1996 Italy Cycling Team Friuli
34 Lorenzo Fortunato 1996 Italy Bardiani - CSF
35 Jonas Abrahamsen 1995 Norway Uno-X Development Team
36 Francesco Lorenzini 1995 Italy GFDD Altopack
37 Francesco Romano 1997 Italy UAE Team Emirates
38 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Development Team
39 Alexandr Kulikovskiy 1997 Russia Gazprom-Rusvelo U23
40 Michael Sprenger 1995 Austria Union Raiffeisen Radteam Tirol
41 Torjus Sleen 1997 Norway Uno-X Development Team
42 Filippo Conca 1998 Italy Team Palazzago
43 Stefan De Bod 1996 South Africa Dimension Data - Qhubeka
44 Michael Capati 1995 Italy Time Bike Cicli Caprio
45 Giacomo Zilio 1995 Italy Zalf Euromobil Désirée Fior
46 Nikolay Cherkasov 1996 Russia Gazprom - RusVelo
47 Deins Hernandez 1998 Venezuela Malmantile Gaini Taccetti-Vibert It
48 Giovanni Loiscio 1997 Italy GFDD Altopack
49 Alessandro Fedeli 1996 Italy Team Colpack
50 Matteo Conforti 1996 Italy Gragnano Sporting Club
51 Davide Italiani 1996 Italy Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
52 Veaceslav Biondi 1998 Italy Futura Team -Rosini
53 Dario Puccioni 1996 Italy Sangemini - MG.Kvis Vega
54 Arkadiy Eremkin 1996 Russia Novosibirsk Region
55 Gabriele Bonechi 1995 Italy Team Cervelo
56 Erik Nordsæter Resell 1996 Norway Uno-X Development Team
57 Francesco Di Felice 1997 Italy -
58 Markus Kopfauf 1996 Austria WSA - Greenlife
59 Edoardo Vincenzo Morabito 1997 Italy Team Figros Snep
60 Giacomo Garavaglia 1996 Italy Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
61 Andrea Ferrari 1998 Italy GFDD Altopack
62 Manuel Allori 1998 Italy Malmantile Gaini Taccetti-Vibert It
63 Morne Van Niekerk 1995 South Africa Dimension Data - Qhubeka
64 Filippo Mori 1997 Italy Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
65 Federico Del Carlo 1995 Italy Team Palazzago
66 Petr Rikunov 1997 Russia Krasnodar Region
67 Massimo Rosa 1995 Italy Hopplà- Petroli Firenze
68 Franco Cianci 1996 Italy Aran Cucine
69 Alberto Giuriato 1998 Italy Cycling Team Friuli
70 Antonio Di Maiolo 1997 Italy Altopack Eppela
71 Giulio Branchini 1996 Italy Team Palazzago
72 Raffaele Radice 1996 Italy Gallina-Colosio-Eurofeed
73 Alfonso Piselli 1996 Italy Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
74 Flavio Peli 1998 Italy Gallina-Colosio-Eurofeed
75 Armando Giomi 1996 Italy Big Hunter Beltrami Seanese
76 Luca Covili 1997 Italy Amore & Vita - Selle SMP
77 Kristian Kulset 1995 Norway Uno-X Development Team
78 Cristian Ioli 1997 Italy Team RSM Academy
79 Emanuele Pizzo 1995 Italy U.C.Porto Sant Elpidio
80 Joseph Areruya 1996 Rwanda Dimension Data - Qhubeka
81 Nicolas Nesi 1997 Italy Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
82 Patrizio Leoni 1996 Italy Gragnano Sporting Club
83 Matteo Bellia 1997 Italy Equipe Exploit - Goomah Racing Bik
84 Mirko Necci 1995 Italy Team Palazzago
85 Andrea Cervellera 1998 Italy Team VVF
86 Manuel Pesci 1995 Italy Acqua & Sapone-Team Mocaiana
87 Andrea Bordacchini 1995 Italy Team Cervelo
DNS Matteo Gambuti 1997 Italy Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Charles Beaky - Great Britain -
DNF Giacomo Frangipani 1996 Italy -
DNF Callum Johnston 1998 Great Britain -
DNF Karol Kuklewicz 1997 Poland -
DNF Marco Pugnali 1998 Italy -
DNF Carl Schütz 1996 Switzerland -
DNF Luca Scriboni 1998 Italy -
DNF Alessandro Frangioni 1995 Italy Abmol
DNF Alessio Lanzano 1995 Italy Acqua & Sapone-Team Mocaiana
DNF Tiziano Lanzano 1997 Italy Acqua & Sapone-Team Mocaiana
DNF Samuele Reggidori 1998 Italy Acqua & Sapone-Team Mocaiana
DNF Aldo Toschi 1998 Italy Altopack Eppela
DNF Maher Tounsi 1995 Tunisia Altopack Eppela
DNF Filippo Bafile 1998 Italy Aran Cucine
DNF Fabrizio Capodicasa 1996 Italy Aran Cucine
DNF Paride Crisante 1997 Italy Aran Cucine
DNF Fabrizio Titi 1995 Italy Aran Cucine
DNF Konstyantyn Ashurov 1996 Ukraine Big Hunter Beltrami Seanese
DNF Roberto Burbi 1995 Italy Big Hunter Beltrami Seanese
DNF Gabriele Ninci 1998 Italy Big Hunter Beltrami Seanese
DNF Marco Cecchini 1998 Italy Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Gabriele D´Agata 1998 Italy Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Jacopo Galantucci 1996 Italy Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Jaime Restrepo 1996 Colombia Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Massimo Orlandi 1998 Italy Cycling Team Friuli
DNF Thomas Zanotto 1997 Italy Cycling Team Friuli
DNF Mehdi El Chokri 1997 Morocco Dimension Data - Qhubeka
DNF Quentin Guex 1996 Switzerland Equipe Exploit - Goomah Racing Bik
DNF Lukas Rutishauser 1995 Switzerland Equipe Exploit - Goomah Racing Bik
DNF Matthias Studer 1996 Switzerland Equipe Exploit - Goomah Racing Bik
DNF Michele Maglio 1998 Italy Futura Team -Rosini
DNF Nico Mugnai 1997 Italy Futura Team -Rosini
DNF Matteo Trippi 1995 Italy Futura Team -Rosini
DNF Paolo Baccio 1997 Italy G.S. Mastromarco
DNF Davide Masi 1997 Italy G.S. Mastromarco
DNF Mirco Sartori 1996 Italy G.S. Mastromarco
DNF Thomas Calzaferri 1996 Italy Gallina-Colosio-Eurofeed
DNF Mario Meris 1996 Italy Gallina-Colosio-Eurofeed
DNF Stepan Kurianov 1996 Russia Gazprom - RusVelo
DNF Davide Casarotto 1997 Italy General Store - Bottoli - Zardini
DNF Alberto Zanoni 1998 Italy General Store - Bottoli - Zardini
DNF Piergiorgio Cardarilli 1998 Italy GM Europa Ovini
DNF Gabriele Puma 1997 Italy Gragnano Sporting Club
DNF Alessandro Monaco 1998 Italy Hopplà- Petroli Firenze
DNF Matteo Cantini 1997 Italy Malmantile Gaini Taccetti-Vibert It
DNF Luca Squilloni 1998 Italy Malmantile Gaini Taccetti-Vibert It
DNF Alessio Ferrari 1997 Italy Namedsport-Rocket
DNF Mattia Geroli 1997 Italy Namedsport-Rocket
DNF Felix James Meo 1997 New Zealand Namedsport-Rocket
DNF Kevin Molinari 1996 Italy Namedsport-Rocket
DNF Alessandro Covi 1998 Italy Team Colpack
DNF Marco Negrente 1997 Italy Team Colpack
DNF Riccardo Verza 1997 Italy Team Colpack
DNF Nicholas Dlamini 1995 South Africa Team Dimension Data
DNF Francesco Bettini 1995 Italy Team Figros Snep
DNF Alessio Nunziata 1998 Italy Team Figros Snep
DNF Pietro Sarti 1998 Italy Team Figros Snep
DNF Cezary Grodzicki 1996 Italy Team Palazzago
DNF Elia Battistini 1996 Italy Team RSM Academy
DNF Salvatore Furnari 1998 Italy Team RSM Academy
DNF Marco Lenzi 1995 Italy Team RSM Academy
DNF Andrea Menghi 1998 Italy Team RSM Academy
DNF Federico Olei 1996 San Marino Team RSM Academy
DNF Marco Bagnaia 1998 Italy Time Bike Cicli Caprio
DNF Dario Bellini 1995 Italy Time Bike Cicli Caprio
DNF Alessio Orlando 1997 Italy Time Bike Cicli Caprio
DNF Renato Terminiello 1995 Italy Time Bike Cicli Caprio
DNF Matteo Brinzaglia 1997 Italy U.C.Pistoiese
DNF Gabriele Conti 1997 Italy U.C.Pistoiese
DNF Giacomo Deiana 1998 Italy U.C.Pistoiese
DNF Ignazio Longo 1997 Italy U.C.Pistoiese
DNF Lorenzo Ratto 1998 Italy U.C.Pistoiese
DNF Francesco Baldi 1996 Italy U.C.Porto Sant Elpidio
DNF Ludovico Basso 1998 Italy U.C.Porto Sant Elpidio
DNF Giuseppe D'Apote 1998 Italy U.C.Porto Sant Elpidio
DNF Joao Almeida 1998 Portugal Unieuro Trevigiani
DNF Donovan Dávila Céspedes 1998 Costa Rica Unieuro Trevigiani
DNF Simone Ravanelli 1995 Italy Unieuro Trevigiani
DNF Lukas Baumann 1995 Austria Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Daniel Knapp 1996 Austria Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Jan Koller 1997 Austria Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Philipp Wurm 1998 Austria Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Francesco Pilicano 1995 Italy Vejus-TMF-Cicli Magnum
DNF Filippo Bertone 1997 Italy Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
DNF Marco Murgano 1998 Italy Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
DNF Marco Friedrich 1998 Austria WSA - Greenlife
DNF Stefan Kolb 1997 Austria WSA - Greenlife
DNF Jodok Salzmann 1995 Austria WSA - Greenlife
DNF Samuele Battistella 1998 Italy Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Ben Hardy 1998 Great Britain Zappi Racing Team

Info

RaceRuota d'Oro - GP Festa del Perdono
Nation Italy
Distance 167.7 km
DateSeptember 26th
Edition2017
Classification1.2U
Extra Compare top four

Nicolas Tivani