FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Okolo Jiznich Cech
UCI, Stage race, 30th August-3rd September 2017, Czechia
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2018
2017
2015
2014
2013
2012
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
Germany
Hungary
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Poland
Serbia
Slovakia
Slovenia
Spain
Switzerland
Turkey
Teams
Adria Mobil
Amplatz-BMC
Astana City
CK Pribram - Fany Gastro
Cycling Team Friuli
Delta Cycling Rotterdam
Elkov - Author
Favorit Brno
Felbermayr Simplon Wels
Hrinkow Advarics Cycleang
Leopard Pro Cycling
Lotto - Soudal U23
Meblo Jogi Kult Solkan
PROefekt Team
Riwal Platform Cycling
Slovakia
Spartak Tlmače
Swiss Cycling
Team Dukla Praha
Team Feldbinder Owayo KTM
Team Giant - Castelli
Team Hurom
Topforex-Lapierre Pro Cy
Turkey
Vorarlberg
Voster Uniwheels
WSA-Greenlife
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Cerný
Josef
1993
Elkov - Author
15:07:44
02
Vinjebo
Emil
1994
Team Giant - Castelli
+ 12
03
Korosec
Rok
1993
Amplatz-BMC
+ 54
04
Brøchner
Nicolai
1993
Riwal Platform Cycling
+ 54
05
Menten
Milan
1996
Lotto - Soudal U23
+ 57
06
Bajc
Andi
1988
Amplatz-BMC
+ 01:05
07
Quaade
Rasmus
1990
Team Giant - Castelli
+ 01:06
08
Vereecken
Thomas
1997
Lotto - Soudal U23
+ 01:15
09
Rogina
Radoslav
1979
Adria Mobil
+ 01:15
10
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Riwal Platform Cycling
+ 01:17
11
Mager
Christian
1992
Hrinkow Advarics Cycleang
+ 01:21
12
Bais
Mattia
1996
Cycling Team Friuli
+ 01:22
13
Rekita
Szymon
1994
Leopard Pro Cycling
+ 01:25
14
Ulysbayev
Dinmukhammed
1998
Astana City
+ 01:39
15
Horvat
Ziga
1998
Adria Mobil
+ 01:57
16
von Folsach
Casper
1993
Team Giant - Castelli
+ 02:14
17
Friesecke
Gian
1994
Vorarlberg
+ 02:23
18
Lienhard
Fabian
1993
Vorarlberg
+ 02:24
19
Polnicky
Jiri
1989
Elkov - Author
+ 02:27
20
Piaskowy
Emanuel
1991
Team Hurom
+ 02:32
21
Cieslik
Pawel
1986
Elkov - Author
+ 02:36
22
Tybor
Patrik
1987
Slovakia
+ 02:39
23
Pedersen
Nicklas
1993
Team Giant - Castelli
+ 02:43
24
Kalojiros
Tomas
1994
Topforex-Lapierre Pro Cy
+ 02:48
25
Sekanina
Adam
1995
Favorit Brno
+ 03:19
26
Mulhern
Mitchell
1991
Delta Cycling Rotterdam
+ 03:22
27
Buchacek
Thomas
1978
Elkov - Author
+ 03:56
28
Podlaski
Michal
1988
Voster Uniwheels
+ 04:29
29
Grabis
Mateusz
1994
Voster Uniwheels
+ 06:31
30
Sørensen
Chris Anker
1984
Riwal Platform Cycling
+ 07:34
31
Loderer
Timon
1991
WSA-Greenlife
+ 10:06
32
De Pestel
Sander
1998
Lotto - Soudal U23
+ 10:49
33
Stokbro Nielsen
Andreas
1997
Riwal Platform Cycling
+ 11:27
34
Pronskiy
Vadim
1998
Astana City
+ 13:08
35
Per
Gorazd
1997
Adria Mobil
+ 15:17
36
Paroz
Justin
1996
Swiss Cycling
+ 15:22
37
Donega
Matteo
1998
Cycling Team Friuli
+ 18:59
38
Stöhr
Jan
1991
CK Pribram - Fany Gastro
+ 19:06
39
Stachowiak
Adam
1989
Voster Uniwheels
+ 20:45
40
Selenati
Nico
1996
Swiss Cycling
+ 21:15
41
Natarov
Yuriy
1996
Astana City
+ 21:30
42
Shtein
Grigoriy
1996
Astana City
+ 22:26
43
Groselj
Ziga
1993
Adria Mobil
+ 23:11
44
Nõmmela
Aksel
1994
Leopard Pro Cycling
+ 23:14
45
Salzmann
Jodok
1995
WSA-Greenlife
+ 24:51
46
Bosch
Manuel
1989
Vorarlberg
+ 25:29
47
Akhmetov
Galym
1995
Astana City
+ 30:23
48
Kraus
Jan
1993
Team Dukla Praha
+ 31:11
49
Bakker
Dennis
1993
Delta Cycling Rotterdam
+ 32:36
50
Wirtgen
Luc
1998
Leopard Pro Cycling
+ 35:46
51
Canecky
Marek
1988
Amplatz-BMC
+ 39:36
52
Pessot
Alessandro
1995
Cycling Team Friuli
+ 39:38
53
Komar
Mateusz
1985
Voster Uniwheels
+ 40:10
54
Zurita Martinez
Francesc
1992
Vorarlberg
+ 43:01
55
Bakirci
Nazym
1986
Turkey
+ 43:48
56
Umhaller
Thomas
1995
Amplatz-BMC
+ 43:50
57
Cully
Jan Andrej
1995
Slovakia
+ 48:29
58
Pelikan
Janos
1995
Amplatz-BMC
+ 51:02
59
Capek
Tomas
1998
Topforex-Lapierre Pro Cy
+ 51:16
60
Özgür
Batuhan
1998
Turkey
+ 51:17
61
Balkan
Onur
1996
Turkey
+ 51:22
62
Cihlar
Adam
1998
Favorit Brno
+ 51:37
63
Vlcak
Martin
1998
Slovakia
+ 51:41
64
Friedl
Nils
1997
Hrinkow Advarics Cycleang
+ 53:25
65
Stöhr
Pavel
1991
CK Pribram - Fany Gastro
+ 54:07
66
Bozic
Jon
1996
Adria Mobil
+ 54:51
DNF
Bellan
Juraj
1996
Slovakia
DNF
Malovec
Lubos
1994
Slovakia
DNF
Szabo
Miklos
1998
Slovakia
DNF
Hloza
Michal
1997
Spartak Tlmače
DNF
Krajicek
Matej
1994
Spartak Tlmače
DNF
Lajcha
Juraj
1994
Spartak Tlmače
DNF
Person
Tomas
1998
Spartak Tlmače
DNF
Vanco
Filip
1996
Spartak Tlmače
DNF
Vojtek
Milos
1998
Spartak Tlmače
DNF
Froidevaux
Robin
1998
Swiss Cycling
DNF
Pasche
Frank
1993
Swiss Cycling
DNF
Suter
Gael
1992
Swiss Cycling
DNF
Thiery
Cyrille
1990
Swiss Cycling
DNF
Akdilek
Ahmet
1988
Turkey
DNF
Atalay
Muhammet
1989
Turkey
DNF
Örken
Ahmet
1993
Turkey
DNF
Rajovic
Dusan
1997
Adria Mobil
DNF
Fidler
Gerd
1996
Amplatz-BMC
DNF
Satlikov
Maxim
1997
Astana City
DNF
Boubal
Martin
1984
CK Pribram - Fany Gastro
DNF
Gruber
Pavel
1996
CK Pribram - Fany Gastro
DNF
Hebik
Martin
1982
CK Pribram - Fany Gastro
DNF
Malik
Robert
1993
CK Pribram - Fany Gastro
DNF
De Marchi
Mattia
1991
Cycling Team Friuli
DNF
Orlandi
Massimo
1998
Cycling Team Friuli
DNF
Venchiarutti
Nicola
1998
Cycling Team Friuli
DNF
Bugter
Luuc
1993
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Groen
Ike
1992
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Van Dalen
Jason
1994
Delta Cycling Rotterdam
DNF
van Schip
Jan-Willem
1994
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Kankovsky
Alois
1983
Elkov - Author
DNF
Kukrle
Michael
1994
Elkov - Author
DNF
Drdek
Dominik
1998
Favorit Brno
DNF
Kunt
Lukas
1997
Favorit Brno
DNF
Urbasek
Jan
1994
Favorit Brno
DNF
Zechmeister
Thomas
1993
Favorit Brno
DNF
Bosman
Patrick
1994
Hrinkow Advarics Cycleang
DNF
Graf
Andreas
1985
Hrinkow Advarics Cycleang
DNF
Hofer
Andreas
1991
Hrinkow Advarics Cycleang
DNF
Hrinkow
Dominik
1988
Hrinkow Advarics Cycleang
DNF
Brockhoff
Jan
1994
Leopard Pro Cycling
DNF
Krieger
Alexander
1991
Leopard Pro Cycling
DNF
Mandrysch
John
1996
Leopard Pro Cycling
DNF
Groot
Mitch
1998
Lotto - Soudal U23
DNF
Huys
Laurens
1998
Lotto - Soudal U23
DNF
Inkelaar
Kevin
1997
Lotto - Soudal U23
DNF
Jenko
Robert
1990
Meblo Jogi Kult Solkan
DNF
Obal
Primoz
1990
Meblo Jogi Kult Solkan
DNF
Pavlic
Marko
1993
Meblo Jogi Kult Solkan
DNF
Roskar
Tim
1998
Meblo Jogi Kult Solkan
DNF
Karas
Juraj
1985
PROefekt Team
DNF
Kovacik
Vladimir
1997
PROefekt Team
DNF
Szasz
Adam
1997
PROefekt Team
DNF
Vala
Dusan
1998
PROefekt Team
DNF
Kongstad
Tobias
1996
Riwal Platform Cycling
DNF
Vinther
Troels
1987
Riwal Platform Cycling
DNF
Hochmann
Jiri
1986
Team Dukla Praha
DNF
Kohout
Michal
1996
Team Dukla Praha
DNF
Pietrula
Nicolas
1995
Team Dukla Praha
DNF
Smida
Martin
1998
Team Dukla Praha
DNF
Strupek
Matyas
1997
Team Dukla Praha
DNF
Auer
Daniel
1994
Felbermayr Simplon Wels
DNF
Eibegger
Markus
1984
Felbermayr Simplon Wels
DNF
Lehner
Daniel
1994
Felbermayr Simplon Wels
DNF
Mangertseder
Matthias
1998
Felbermayr Simplon Wels
DNF
Rabitsch
Stephan
1991
Felbermayr Simplon Wels
DNF
Hametner
Patrick
1998
Team Feldbinder Owayo KTM
DNF
Hammerschmid
Marvin
1996
Team Feldbinder Owayo KTM
DNF
Hammerschmid
Raphael
1996
Team Feldbinder Owayo KTM
DNF
Reckendorfer
Lukas
1997
Team Feldbinder Owayo KTM
DNF
Wienerroither
Matthias
1991
Team Feldbinder Owayo KTM
DNF
Wolfmayr
Andreas
1998
Team Feldbinder Owayo KTM
DNF
Bøje Pedersen
Nicklas
1994
Team Giant - Castelli
DNF
Iversen
Rasmus
1997
Team Giant - Castelli
DNF
Aniolkowski
Stanislaw
1997
Team Hurom
DNF
Franczak
Pawel
1991
Team Hurom
DNF
Franczak
Wojciech
1993
Team Hurom
DNF
Matysiak
Bartlomiej
1984
Team Hurom
DNF
Migdal
Wociech
1991
Team Hurom
DNF
Meiler
Martin
1998
Vorarlberg
DNF
Schelling
Patrick
1990
Vorarlberg
DNF
Hnik
Karel
1991
Topforex-Lapierre Pro Cy
DNF
Malik
Michal
1989
Topforex-Lapierre Pro Cy
DNF
Neuman
Dominik
1995
Topforex-Lapierre Pro Cy
DNF
Okrouhlicky
Tomas
1985
Topforex-Lapierre Pro Cy
DNF
Nowaczek
Mateusz
1991
Voster Uniwheels
DNF
Parma
Krzysztof
1987
Voster Uniwheels
DNF
Friedrich
Marco
1998
WSA-Greenlife
DNF
Kolb
Stefan
1997
WSA-Greenlife
DNF
Kopfauf
Markus
1996
WSA-Greenlife
DNF
Leopold
Hans-Jörg
1983
WSA-Greenlife
Information
Okolo Jiznich Cech
Czechia
30th August-3rd September 2017
2.2