Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Ukraine
UCI, Stage race, 31st May-2nd June 2016, Ukraine
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2017
2016
GC
Youth
Points
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Azerbaijan
Belarus
Canada
Chile
Czechia
Finland
France
Great Britain
Hong Kong
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Netherlands
Norway
Spain
Ukraine
Teams
Amore & Vita-Selle SMP
Astana City
Bliz - Merida Pro Cycling
Dynamo Palmira Weltour
Equipe CMI
Global Cycling Team
ISD - Jorbi Continental Team
Jilun-Shakeland Cycling Team
Kolss - BDC Team
Kyiv Region
Minsk Cycling Club
Novo Nordisk Development
Rcop Belarus
SK Olymp-Rivne
SKC Tufo - Prostejov
Synergy Baku Cycling Project
Team Kuota-Construcciones Paulino
Team Lvshan Landscape
Ukraine
Vino4ever - SKO
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Lagkuti
Sergiy
1985
Kolss - BDC Team
09:56:53
02
Buts
Vitaliy
1986
Kolss - BDC Team
+ 22
03
Stalnov
Nikita
1991
Astana City
+ 01:15
04
Jabrayilov
Samir
1994
Synergy Baku Cycling Project
+ 02:29
05
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss - BDC Team
+ 03:46
06
Sobal
Yauhen
1981
Minsk Cycling Club
+ 03:54
07
Bazhkou
Stanislau
1991
Minsk Cycling Club
+ 04:21
08
Kulimbetov
Nubolat
1992
Astana City
+ 04:34
09
Golovash
Oleksandr
1991
Kolss - BDC Team
+ 04:40
10
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss - BDC Team
+ 04:55
11
Galeyev
Vadim
1992
Astana City
+ 05:16
12
Klimiankou
Kansatansin
1989
Minsk Cycling Club
+ 05:21
13
Ahiyevich
Aleh
1993
Minsk Cycling Club
+ 05:22
14
Kulyk
Andrii
1989
Kolss - BDC Team
+ 05:33
15
Papok
Siarhei
1988
Minsk Cycling Club
+ 05:37
16
Soltasiuk
Vladyslav
1997
Kyiv Region
+ 05:40
17
Moruha
Anton
1995
Kyiv Region
+ 05:54
18
Moncorgé
Pierre
1992
Bliz - Merida Pro Cycling
+ 05:59
19
Hampl
Petr
1993
SKC Tufo - Prostejov
+ 06:01
20
Manninen
Matti
1992
Bliz - Merida Pro Cycling
+ 06:04
21
Movchan
Sergii
1993
Amore & Vita-Selle SMP
+ 06:24
22
Lukyanov
Dmitriy
1993
Vino4ever - SKO
+ 06:43
23
Nikitin
Matvey
1992
Astana City
+ 06:44
24
Vlassenko
Sergey
1993
Vino4ever - SKO
+ 07:04
25
Astafyev
Stepan
1994
Vino4ever - SKO
+ 07:19
26
Zahalka
Matej
1993
SKC Tufo - Prostejov
+ 07:23
27
Goldstein
Omer
1996
Dynamo Palmira Weltour
+ 07:41
28
Rybaruk
Kostyantyn
1994
Dynamo Palmira Weltour
+ 07:47
29
Tesler
Artem
1988
Team Lvshan Landscape
+ 07:47
30
Klepikov
Ilya
1994
ISD - Jorbi Continental Team
+ 08:03
31
Shumilov
Iurii
1995
Kyiv Region
+ 08:17
32
Sheydyk
Oleksandr
1980
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 08:19
33
Wouters
Marcel
1986
Global Cycling Team
+ 08:34
34
Natarov
Yuriy
1996
Astana City
+ 08:54
35
Pohorelov
Vladyslav
1995
Jilun-Shakeland Cycling Team
+ 08:59
36
Tefre Lunder
Mikkel
1996
Bliz - Merida Pro Cycling
+ 09:00
37
Calabria
Fabio
1987
Novo Nordisk Development
+ 09:11
38
Kogut
Volodymyr
1984
Amore & Vita-Selle SMP
+ 09:28
39
Grechyn
Sergiy
1979
Jilun-Shakeland Cycling Team
+ 09:31
40
van Engelen
Adne
1993
Global Cycling Team
+ 09:38
41
Yanachkin
Uladzislau
1995
Rcop Belarus
+ 09:40
42
Fredyuk
Volodymyr
1992
Amore & Vita-Selle SMP
+ 09:53
43
Burmann Littin
Wolfgang Miguel
1991
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 09:55
44
Ryaposov
Bogdan
1992
Amore & Vita-Selle SMP
+ 09:55
45
Novakovskyi
Vitaliy
1997
Ukraine
+ 10:03
46
Gahramanli
Kanan
1997
Synergy Baku Cycling Project
+ 10:07
47
Matula
Lukas
1989
SKC Tufo - Prostejov
+ 10:26
48
Francisco Delgado
David
1986
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 10:27
49
Gibaud
Mathieu
1985
Equipe CMI
+ 10:55
50
Henttala
Niklas
1996
Bliz - Merida Pro Cycling
+ 11:14
51
Van Ijzendoorn
Rik
1987
Novo Nordisk Development
+ 11:17
52
Poli
Umberto
1996
Novo Nordisk Development
+ 11:19
53
Medek
Tomas
1993
SKC Tufo - Prostejov
+ 11:36
54
McClure
Reid
1995
Novo Nordisk Development
+ 11:44
55
Ikanovich
Arseni
1996
Rcop Belarus
+ 11:57
56
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Team Lvshan Landscape
+ 12:33
57
Perez Gutierrez
Sergio
1979
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 12:53
58
Ashurov
Konstyantyn
1996
Ukraine
+ 13:08
59
Ilyasov
Ismayil
1994
Synergy Baku Cycling Project
+ 13:12
60
Metlushenko
Yuriy
1976
Jilun-Shakeland Cycling Team
+ 13:52
61
Kanerva
Hiski
1994
Bliz - Merida Pro Cycling
+ 14:22
62
Janssen
Yannick
1990
Bliz - Merida Pro Cycling
+ 15:20
63
Pidkivka
Vitaliy
1997
Ukraine
+ 16:35
64
Sipos
Marek
1996
SKC Tufo - Prostejov
+ 18:03
65
Zhukenov
Aspan
1996
Vino4ever - SKO
+ 18:32
66
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Rcop Belarus
+ 18:35
67
Nobel
Rick
1994
Global Cycling Team
+ 19:27
68
Strokau
Vasili
1995
Rcop Belarus
+ 20:11
69
Aandewiel
Pascal
1983
Global Cycling Team
+ 21:32
70
Llaneza Argüelles
Miguel
1993
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 22:54
71
Stibinger
Matej
1997
SKC Tufo - Prostejov
+ 26:46
72
Shcherbakov
Oleksii
1997
ISD - Jorbi Continental Team
+ 28:45
73
Labussière
Nicolas
1980
Equipe CMI
+ 01:11:51
74
Valognes
Quentin
1996
Novo Nordisk Development
+ 01:13:32
DNF
Hishinuma
Yukinori
1992
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Ponomarenko
Dmytro
1991
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Tsoy
Vladimir
1997
Astana City
DNF
Ben-Mordechay
Yuval
1984
Dynamo Palmira Weltour
DNF
Greenstein
Or
1989
Dynamo Palmira Weltour
DNF
Zubar
Maksym
1994
Dynamo Palmira Weltour
DNF
Agarkov
Yuriy
1987
Equipe CMI
DNF
Green
Siméon
1979
Equipe CMI
DNF
Rem
Thomas
1986
Equipe CMI
DNF
Sizko
Antti
1982
Equipe CMI
DNF
Van Eerd
David
1990
Global Cycling Team
DNF
Dementyev
Yegor
1987
ISD - Jorbi Continental Team
DNF
Kostyuk
Denys
1982
ISD - Jorbi Continental Team
DNF
Krivtsov
Dmitro
1985
ISD - Jorbi Continental Team
DNF
Maleiev
Timur
1996
ISD - Jorbi Continental Team
DNF
Kasianov
Oleksii
1992
Jilun-Shakeland Cycling Team
DNF
Lau
Wan Hei
1995
Jilun-Shakeland Cycling Team
DNF
Bondarenko
Pavlo
1996
Kyiv Region
DNF
Kozachenko
Sergiy
1994
Kyiv Region
DNF
Muzychin
Anton
1994
Minsk Cycling Club
DNF
Mini
Emanuel
1986
Novo Nordisk Development
DNF
Dubovski
Vladislau
1994
Rcop Belarus
DNF
Filipchyk
Petr
1996
Rcop Belarus
DNF
Horbachuk
Igor
1991
SK Olymp-Rivne
DNF
Khomiv
Ivan
1993
SK Olymp-Rivne
DNF
Mikhenko
Markiyan
1993
SK Olymp-Rivne
DNF
Polyakov
Yuriy
1995
SK Olymp-Rivne
DNF
Alizada
Elgun
1996
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Asadov
Elchin
1987
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Surutkovych
Oleksandr
1984
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Topchanyk
Artem
1989
Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF
Dyudya
Volodymyr
1983
Team Lvshan Landscape
DNF
Tsvetkov
Artur
1989
Team Lvshan Landscape
DNF
Cherniavskyy
Andrii
1997
Ukraine
DNF
Gladysh
Roman
1995
Ukraine
DNF
Zubar
Vladislav
1997
Ukraine
DNF
Golovachshenko
Artyom
1988
Vino4ever - SKO
DNF
Ovsyannikov
Alexandr
1997
Vino4ever - SKO
Information
Tour of Ukraine
Ukraine
31st May-2nd June 2016
2.2