Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Hessen Rundfahrt
UCI, 5th -9th September 2001, Germany
Race info
Results
Startlist
History
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
GC
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Croatia
Denmark
France
Germany
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Russia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Teams
-
Agro - Adler - Brandenburg
Gerolsteiner
Nurnberger Versicherung
Post Swiss
St. Quentin - Oktos
Team Athleticum - Principa
Team Coast - Buffalo
Team Cologne
Team CSC - Tiscali
Team Deutsche Telekom
Team Fakta
Team Wiesenhof - Leipzig
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Blaudzun
Michael
1973
Team CSC - Tiscali
20:53:19
02
Kessler
Matthias
1979
Team Deutsche Telekom
+ 01:07
03
Werner
Christian
1979
Nurnberger Versicherung
+ 01:40
04
Scherzer
Ralph
1978
-
+ 02:02
05
Sunderland
Scott
1966
Team Fakta
+ 02:04
06
Sonne
Morten
1970
Team Fakta
+ 02:32
07
Mutschler
Klaus
1977
Team Coast - Buffalo
+ 02:45
08
Riedesser
Patrick
1975
-
+ 02:57
09
Zemke
Jens
1966
Nurnberger Versicherung
+ 03:07
10
Förster
Robert
1978
Nurnberger Versicherung
+ 03:33
11
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 03:37
12
Müller
Martin
1974
Team Cologne
+ 03:56
13
Poos
Christian
1977
Post Swiss
+ 04:15
14
Trumpauskas
Arturas
1972
St. Quentin - Oktos
+ 04:37
15
Riebenbauer
Werner
1974
Nurnberger Versicherung
+ 04:37
16
Heule
Christian
1975
Post Swiss
+ 04:43
17
Lucassen
Jos
1977
Team Cologne
+ 05:10
18
Cox
Ryan
1979
Team Cologne
+ 05:24
19
Johansen
Allan
1971
Team Fakta
+ 05:28
20
Fulst
Guido
1970
-
+ 05:30
21
Ruskys
Saulius
1974
Gerolsteiner
+ 06:05
22
Glasner
Björn
1973
Team Cologne
+ 07:51
23
Nilsson
John
1978
St. Quentin - Oktos
+ 08:01
24
Schmidt
Torsten
1972
Gerolsteiner
+ 11:52
25
Pömer
Christian
1977
-
+ 17:45
26
Wilson
Trent
1978
Team Fakta
+ 18:53
27
Nielsen
Bjarke
1976
Team CSC - Tiscali
+ 22:21
28
Ganser
Markus
1972
Team Athleticum - Principa
+ 33:50
29
Glomser
Gerrit
1975
Post Swiss
+ 36:00
30
Bölts
Udo
1966
Team Deutsche Telekom
+ 37:19
31
Steinhauser
Tobias
1972
Gerolsteiner
+ 37:21
32
Christensen
Bekim
1973
Team Coast - Buffalo
+ 38:20
33
Paumier
Laurent
1973
St. Quentin - Oktos
+ 38:51
34
Lauke
Ronny
1976
Agro - Adler - Brandenburg
+ 38:54
35
Nikolai
Enrico
1975
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 39:14
36
Scholz
Timo
1972
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 39:14
37
Cerezo Perales
Francisco Javier
1971
Team CSC - Tiscali
+ 39:26
38
Vestøl
Bjørnar
1974
Team Fakta
+ 39:32
39
Totschnig
Georg
1971
Gerolsteiner
+ 40:03
40
Braun
Mathias
1977
Post Swiss
+ 40:15
41
Boltz
Mario
1976
-
+ 40:16
42
Chantyr
Anton
1974
Team Coast - Buffalo
+ 40:19
43
Templier
Vincent
1972
St. Quentin - Oktos
+ 40:19
44
L´Hoir
Manu
1975
Team Fakta
+ 40:28
45
Koob
Markus
1977
-
+ 41:00
46
Juretzek
Hans-Jürgen
1975
Team Athleticum - Principa
+ 41:20
47
Klein
Frank
1968
Team Cologne
+ 41:38
48
Wasmer
Christian
1978
-
+ 41:43
49
Garcia
Marcelino
1971
Team CSC - Tiscali
+ 41:49
50
Deutschmann
Jan
1979
-
+ 42:29
51
Holsche
Patrick
1980
-
+ 42:45
52
Kraft
Dennis
1981
-
+ 49:38
53
Morel
Christophe
1975
St. Quentin - Oktos
+ 50:07
54
Hohmann
Marc
1979
-
+ 50:47
55
Gates
Nick
1972
Agro - Adler - Brandenburg
+ 52:16
56
Lehmann
Jens
1967
Nurnberger Versicherung
+ 52:33
57
Cotar
Marin
1977
Post Swiss
+ 52:38
58
Schüler
Tilo
1980
-
+ 53:40
59
Ackermann
Pierre
1972
Post Swiss
+ 53:54
60
Reuker
Jens
1978
-
+ 54:54
61
Jørgensen
Rene
1975
Team CSC - Tiscali
+ 56:49
62
Siedler
Sebastien
1978
-
+ 57:27
63
Schlickau
Michael
1969
Team Cologne
+ 58:03
64
Gottschalk
Carsten
1974
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 59:04
65
Wittwer
Marco
1976
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 01:05:27
66
Müller
Andreas
1979
-
+ 01:08:23
67
Nestle
Tobias
-
-
+ 01:08:28
DNF
Bach
Christian
1979
-
DNF
Bierbauer
Olivier
1977
-
DNF
Kröninger
Armin
1979
-
DNF
Schneider
Marc
1981
-
DNF
Steinweg
Stefan
1969
-
DNF
Summer
Jochen
1977
-
DNF
Weispfennig
Erik
-
-
DNF
Beikirch
Andreas
1970
Agro - Adler - Brandenburg
DNF
Kappes
Andreas
1965
Agro - Adler - Brandenburg
DNF
Lademann
Christian
1975
Agro - Adler - Brandenburg
DNF
Walzer
Andreas
1970
Agro - Adler - Brandenburg
DNF
Pollack
Olaf
1973
Gerolsteiner
DNF
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
DNF
Liese
Thomas
1968
Nurnberger Versicherung
DNF
Desjardins
Jerome
1975
St. Quentin - Oktos
DNF
Ganser
Stefan
1978
Team Athleticum - Principa
DNF
Neffgen
Martin
1972
Team Athleticum - Principa
DNF
Schruff
Stephan
1970
Team Athleticum - Principa
DNF
Vogel
Karsten
1978
Team Athleticum - Principa
DNF
Becke
Daniel
1978
Team Coast - Buffalo
DNF
Phillips
Jason
1969
Team Coast - Buffalo
DNF
Rund
Thorsten
1976
Team Coast - Buffalo
DNF
Rittsel
Martin
1971
Team CSC - Tiscali
DNF
Hiekmann
Torsten
1980
Team Deutsche Telekom
DNF
Ullrich
Jan
1973
Team Deutsche Telekom
DNF
Vinokourov
Alexandre
1973
Team Deutsche Telekom
DNF
Poitschke
Enrico
1969
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Schulze
André
1974
Team Wiesenhof - Leipzig
Information
Hessen Rundfahrt
Germany
5th -9th September 2001
2.4