Next manager: CN BE (24/06)

2010 Driedaagse De Panne - Koksijde

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time
01 Sébastien Turgot 1984 BBOX Bouygues Telecom 04:55:07
02 Philippe Gilbert 1982 Omega Pharma-Lotto + 00
03 Andriy Grivko 1983 Astana - Samruk + 00
04 Jens Mouris 1980 Vacansoleil + 00
05 Bobbie Traksel 1981 Vacansoleil + 41
06 Luca Paolini 1977 Acqua e Sapone + 41
07 Nikolai Trusov 1985 Team Katusha + 41
08 Hayden Roulston 1981 Team HTC - Columbia + 41
09 Mirco Lorenzetto 1981 Lampre - Farnese Vini + 41
10 James Vanlandschoot 1978 Veranda's Willems + 41
11 Manuel Quinziato 1979 Liquigas-Doimo + 44
12 Frédéric Amorison 1978 Landbouwkrediet + 44
13 David Millar 1977 Garmin-Transitions + 44
14 Stijn Vandenbergh 1984 Team Katusha + 44
15 Stefan van Dijk 1976 Veranda's Willems + 03:01
16 Enrico Peruffo 1985 Carmiooro NGC + 03:01
17 Job Vissers 1984 Skil - Shimano + 03:01
18 Tyler Farrar 1984 Garmin-Transitions + 03:01
19 Danny Pate 1979 Garmin-Transitions + 03:01
20 Lieuwe Westra 1982 Vacansoleil + 03:01
21 Klaas Lodewyck 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 03:01
22 Piet Rooijakkers 1980 Skil - Shimano + 03:03
23 Johan Coenen 1979 Topsport Vlaanderen - Mercator + 05:58
24 Robbie McEwen 1972 Team Katusha + 06:56
25 Steve Chainel 1983 BBOX Bouygues Telecom + 06:56
26 Francisco Ventoso 1982 Carmiooro NGC + 06:56
27 Gorka Izagirre 1987 Euskaltel-Euskadi + 11:12
28 Kevin Neirynck 1982 Landbouwkrediet + 11:12
29 Daniel Oss 1987 Liquigas-Doimo + 11:12
30 Leif Hoste [*] 1977 Omega Pharma-Lotto + 11:12
31 Enrico Gasparotto 1982 Astana - Samruk + 11:12
32 Alexandre Pichot 1983 BBOX Bouygues Telecom + 11:12
33 Lorenzo Bernucci 1979 Lampre - Farnese Vini + 11:12
34 Adam Blythe 1989 Omega Pharma-Lotto + 11:12
35 Alessandro Ballan 1979 BMC Racing Team + 11:12
36 Danilo Hondo 1974 Lampre - Farnese Vini + 12:04
37 Mark McNally 1989 An Post - Sean Kelly + 12:04
38 Bart Dockx 1981 Landbouwkrediet + 12:04
39 Mauro Da Dalto 1981 Lampre - Farnese Vini + 12:04
40 Simon Spilak 1986 Lampre - Farnese Vini + 12:04
41 Martijn Maaskant 1983 Garmin-Transitions + 12:04
42 Maxim Debusschere 1986 An Post - Sean Kelly + 12:04
43 Michael Schär 1986 BMC Racing Team + 15:21
44 Alexander Kristoff 1987 BMC Racing Team + 15:21
45 David Boucher 1980 Landbouwkrediet + 15:21
46 Dieter Cappelle 1983 Veranda's Willems + 15:21
47 Pieter Ghyllebert 1982 An Post - Sean Kelly + 15:21
48 Andy Cappelle 1979 Veranda's Willems + 15:21
49 Alessandro Fantini 1985 Acqua e Sapone + 15:21
50 Piergiorgio Camussa 1981 Vorarlberg - Corratec + 15:21
51 Johan Vansummeren 1981 Garmin-Transitions + 15:21
52 Svein Tuft 1977 Garmin-Transitions + 15:21
53 Baptiste Planckaert 1988 Landbouwkrediet + 15:21
54 Javier Aramendia 1986 Euskaltel-Euskadi + 15:21
55 Adam Hansen 1981 Team HTC - Columbia + 15:21
56 Jan Ghyselinck 1988 Team HTC - Columbia + 15:21
57 Francesco Di Paolo 1982 Acqua e Sapone + 15:21
58 Connor McConvey 1988 An Post - Sean Kelly + 15:21
59 Robert Wagner 1983 Skil - Shimano + 15:21
60 Sven Van den Houte 1984 Veranda's Willems + 15:21
61 Floris Goesinnen 1983 Skil - Shimano + 15:21
62 Mikhail Ignatiev 1985 Team Katusha + 15:21
63 Alfredo Balloni 1989 Lampre - Farnese Vini + 15:21
64 Romain Zingle 1987 Cofidis + 15:21
65 Gorik Gardeyn 1980 Vacansoleil + 15:21
66 Stijn Devolder 1979 Quick Step + 15:21
67 Jacopo Guarnieri 1987 Liquigas-Doimo + 15:21
68 Wouter Weylandt 1984 Quick Step + 15:21
69 Nikolas Maes 1986 Quick Step + 15:21
70 Gert Dockx 1988 Team HTC - Columbia + 15:21
71 Aleksejs Saramotins 1982 Team HTC - Columbia + 15:21
72 Bert Grabsch 1975 Team HTC - Columbia + 15:21
73 Laurent Beuret 1986 Carmiooro NGC + 15:21
74 Koen Barbe 1981 Landbouwkrediet + 15:21
75 Sjef De Wilde 1981 Veranda's Willems + 15:21
76 Romain Sicard 1988 Euskaltel-Euskadi + 15:21
77 Nico Sijmens 1978 Cofidis + 15:21
78 Mathieu Claude 1983 BBOX Bouygues Telecom + 15:21
79 Kevin Hulsmans 1978 Quick Step + 15:21
80 Vitaliy Buts 1986 Lampre - Farnese Vini + 15:21
81 René Weissinger 1978 Vorarlberg - Corratec + 15:21
82 Marco Frapporti 1985 Colnago - CSF Inox + 15:21
83 Marco Bandiera 1984 Team Katusha + 15:21
84 Allan Davis 1980 Astana - Samruk + 15:21
85 Damien Gaudin 1986 BBOX Bouygues Telecom + 15:33
86 Yohann Gène 1981 BBOX Bouygues Telecom + 15:33
87 Michael Van Staeyen 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 26:09
88 David Deroo 1985 Skil - Shimano + 26:09
89 Thomas De Gendt 1986 Topsport Vlaanderen - Mercator + 26:09
90 Dario Andriotto 1972 Acqua e Sapone + 26:09
91 Stijn Minne 1984 An Post - Sean Kelly + 26:09
92 Marcin Sapa 1976 Lampre - Farnese Vini + 26:09
93 Cheng Ji 1987 Skil - Shimano + 26:09
94 Philipp Ludescher 1987 Vorarlberg - Corratec + 26:09
95 Mickaël Delage 1985 Omega Pharma-Lotto + 26:09
96 Matthé Pronk 1974 Vacansoleil + 26:09
97 Marco Velo 1974 Quick Step + 26:09
98 Matteo Tosatto 1974 Quick Step + 26:09
99 Alberto Ongarato 1975 Vacansoleil + 26:09
100 Mirko Selvaggi 1985 Astana - Samruk + 26:09
101 Nico Eeckhout 1970 An Post - Sean Kelly + 26:09
102 Kenny Lisabeth 1981 An Post - Sean Kelly + 26:09
103 Tiziano Dall'Antonia 1983 Liquigas-Doimo + 26:09
104 Bert Scheirlinckx 1974 Landbouwkrediet + 26:09
105 Borut Bozic 1980 Vacansoleil + 26:09
106 Kenny van Hummel 1982 Skil - Shimano + 26:09
107 Federico Canuti 1985 Colnago - CSF Inox + 26:09
108 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 26:09
109 Gerben Löwik 1977 Omega Pharma-Lotto + 26:09
110 Marcello Pavarin 1986 Colnago - CSF Inox + 26:09
111 Josef Benetseder 1983 Vorarlberg - Corratec + 26:09
112 Guillaume Blot 1985 Cofidis + 26:09
113 Dirk Bellemakers 1984 Landbouwkrediet + 26:09
114 Sebastian Lang 1979 Omega Pharma-Lotto + 26:09
115 Jurgen Roelandts 1985 Omega Pharma-Lotto + 26:09
116 William Bonnet 1982 BBOX Bouygues Telecom + 26:09
117 Saïd Haddou 1982 BBOX Bouygues Telecom + 26:09
118 Tristan Valentin 1982 Cofidis + 26:09
119 Kenny Dehaes 1984 Omega Pharma-Lotto + 26:09
120 Preben Van Hecke 1982 Topsport Vlaanderen - Mercator + 26:09
121 Eric Berthou 1980 Carmiooro NGC + 26:09
122 Manuel Belletti 1985 Colnago - CSF Inox + 26:09
123 Andrea Piechele 1987 Carmiooro NGC + 26:09
124 Ricardo Van der Velde 1987 Garmin-Transitions + 26:09
125 László Bodrogi 1976 Team Katusha + 26:09
126 Alessandro Donati 1979 Acqua e Sapone + 26:09
127 Romain Feillu 1984 Vacansoleil + 26:09
128 Pablo Urtasun Perez 1980 Euskaltel-Euskadi + 26:09
129 Kevyn Ista 1984 Cofidis + 26:09
130 Reinier Honig 1983 Acqua e Sapone + 26:09
131 Dominique Cornu 1985 Skil - Shimano + 26:09
DNF Guiseppe Palumbo 1975 Acqua e Sapone
DNF Mark Cassidy 1985 An Post - Sean Kelly
DNF Valeriy Dmitriyev 1984 Astana - Samruk
DNF Maxim Iglinsky 1981 Astana - Samruk
DNF Valentin Iglinsky 1984 Astana - Samruk
DNF Karsten Kroon 1976 BMC Racing Team
DNF Martin Kohler 1985 BMC Racing Team
DNF Jackson Stewart 1980 BMC Racing Team
DNF John Murphy 1984 BMC Racing Team
DNF Alessandro Raisoni 1983 Carmiooro NGC
DNF Jens Keukeleire 1988 Cofidis
DNF Sacha Modolo 1987 Colnago - CSF Inox
DNF Aitor Galdos 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF Frederik Willems 1979 Liquigas-Doimo
DNF Daniele Bennati 1980 Liquigas-Doimo
DNF Francesco Chicchi 1980 Liquigas-Doimo
DNF Fabio Sabatini 1985 Liquigas-Doimo
DNF Kurt Hovelynck 1981 Quick Step
DNF Lars Ytting Bak 1980 Team HTC - Columbia
DNF Filippo Pozzato 1981 Team Katusha
DNF Pieter Vanspeybrouck 1987 Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Sep Vanmarcke 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Gregory Habeaux 1982 Veranda's Willems
DNF Sven Renders 1981 Veranda's Willems
DNF Sebastien Baldauf 1989 Vorarlberg - Corratec

Info

Race Driedaagse De Panne - Koksijde
Nation Belgium
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 214 km
StartZottegem
FinishKoksijde
DateMarch 31st (2010)
Leader L.Paolini
Points L.Paolini
Mountain F.Goesinnen
Sprint A.Grivko

Sébastien Turgot