2018 Gent - Wevelgem / Kattekoers - Ieper U23

Race mainpage Results Startlist Comments (2)Manager

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Ziga Jerman 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 4t 39' 44"
02 Jake Stewart 1999 Great Britain 100% ME 00"
03 Mathieu Burgaudeau 1998 France Vendée U 00"
04 Andreas Kron 1998 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00"
05 Mikkel Honore 1997 Denmark Team Waoo 00"
06 Håkon Lunder Aalrust 1998 Norway Team Coop 00"
07 Sean Bennett 1996 USA Hagens Berman - Axeon 00"
08 Max Kanter 1997 Germany Development Team Sunweb 00"
09 Gabriel Cullaigh 1996 Great Britain Team Wiggins 00"
10 Johannes Schinnagel 1996 Germany Tirol Cycling Team 00"
11 Jasper Philipsen 1998 Belgium Hagens Berman - Axeon 00"
12 Pierre Barbier 1997 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil 00"
13 Marc Hirschi 1998 Switzerland Development Team Sunweb 00"
14 Kamil Malecki 1996 Poland CCC Sprandi Polkowice 00"
15 Stepan Kurianov 1996 Russia Gazprom - RusVelo 00"
16 Maxime De Poorter 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 00"
17 Ziga Horvat 1998 Slovenia Adria Mobil 00"
18 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00"
19 Francisco Galvan Fernandez 1997 Spain Lizarte 00"
20 Simon Guglielmi 1997 France CR4C Roanne 00"
21 Kevin Geniets 1997 Luxembourg Chambéry Cyclisme Formation 00"
22 Tadej Pogacar 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 00"
23 Daire Feeley 1996 Ireland U.C.Monaco 00"
24 Mattia Bais 1996 Italy Cycling Team Friuli 00"
25 Luc Wirtgen 1998 Luxembourg Leopard Pro Cycling 00"
26 Abram Stockman 1996 Belgium Tarteletto - Isorex 00"
27 Matthew Teggart 1996 Ireland Team Wiggins 00"
28 Ian Garrison 1998 USA Hagens Berman - Axeon 00"
29 Matteo Jorgenson 1999 USA Jelly Belly p/b Maxxis 00"
30 Pierre Idjouadiene 1996 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil 00"
31 Filip Maciejuk 1999 Poland Leopard Pro Cycling 00"
32 Syver Wærsted 1996 Norway Uno-X Development 00"
33 Ide Schelling 1998 Netherlands SEG Racing Academy 00"
34 Jon Bozic 1996 Slovenia Adria Mobil 00"
35 Masahiro Ishigami 1997 Japan A.V.C. Aix En Provence 00"
36 Dmitry Markov 1997 Russia - 00"
37 Lucas Eriksson 1996 Sweden Motala AIF CK 00"
38 Georg Zimmerman 1997 Germany Tirol Cycling Team 00"
39 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Kazakhstan Astana City 00"
40 Jaka Primozic 1998 Slovenia KK Kranj 00"
41 James Fouche 1998 New Zealand Team Wiggins 00"
42 Mikel Alonso Flores 1996 Spain Team Euskadi 00"
43 Izidor Penko 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 00"
44 Brent Van Moer 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 00"
45 Rasmus Tiller 1996 Norway Joker Icopal 00"
46 Vadim Pronskiy 1998 Kazakhstan Astana City 00"
47 Yuriy Natarov 1996 Kazakhstan Astana City 00"
48 Alan Riou 1997 France Team Pays de Dinan 00"
49 Alexys Brunel 1998 France C.C.Etupes 00"
50 Mathias Jørgensen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00"
51 Michel Ries 1998 Luxembourg Polartec - Kometa 00"
52 Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb 00"
53 Jakob Egholm 1998 Denmark Team Waoo 00"
54 Lothar Verhulst 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 00"
55 Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 18"
56 Gerben Thijssen 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 18"
57 Con McDunphy 1997 Ireland Holdsworth Racing 1' 56"
58 Karl Patrick Lauk 1997 Estonia Team Pro Immo Nicolas Roux 1' 56"
59 Matthew Walls 1998 Great Britain 100% ME 2' 26"
60 Jan Petelin 1996 Luxembourg Team Differdange - Losch 2' 59"
61 Isaac Cantón Serrano 1996 Spain Polartec - Kometa 2' 59"
62 Siim Kiskonen 1997 Estonia Kalevi Jalgrattakool 3' 41"
63 Petr Rikunov 1997 Russia - 3' 41"
64 Reto Müller 1998 Switzerland Chambéry Cyclisme Formation 3' 41"
65 Patrick Muller 1996 Switzerland Vital Concept 3' 41"
66 Jacob Eriksson 1999 Sweden Destil - Parkhotel Valkenburg 3' 41"
67 Maikel Zijlaard 1999 Netherlands Hagens Berman - Axeon 3' 41"
68 Felix Ritzinger 1996 Austria Wohnbefinden Graz Arbo 6' 59"
69 Robin Froidevaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA 6' 59"
70 Tuur Deprez 1996 Belgium VL Technics - Experza 6' 59"
71 Gregorio Ferri 1997 Italy Zalf Euromobil Désirée Fior 6' 59"
72 Norman Vahtra 1996 Estonia Cycling Tartu 7' 06"
73 Tommaso Fiaschi 1997 Italy G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali 7' 08"
74 Lars Saugstad 1997 Norway Uno-X Development 7' 08"
75 Cedric Beullens 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 7' 08"
76 Marcel Neuhauser 1997 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels 8' 10"
77 Dermot Trulock 1997 Ireland Holdsworth Racing 8' 10"
78 Pit Leyder 1997 Luxembourg Leopard Pro Cycling 8' 10"
79 Cole Davis 1999 USA Hagens Berman - Axeon 8' 10"
80 Darragh O'Mahony 1997 Ireland - 8' 10"
81 Eugene Kakizaki 1999 Japan EQADS 8' 10"
82 Joe Nally 1999 Great Britain 100% ME 8' 10"
83 Matias Fitzwater 1998 New Zealand Fagan Motors CT 8' 10"
84 Markus Wildauer 1998 Austria Tirol Cycling Team 8' 10"
DNF Valeriy Fatkullin 1998 Russia -
DNF Sasu Halme 1996 Finland -
DNF Alexandr Kulikovskiy 1997 Russia -
DNF Samuel Mobberley 1996 Australia -
DNF Marco-Tapio Niemi 1996 Finland -
DNF Nikita Razumov 1996 Russia -
DNF Artur Sowinski 1997 Poland -
DNF Jesse Uusiperhe 1998 Finland -
DNF Roope Vainio 1999 Finland -
DNF Kestutis Vaitaitis 1999 Lithuania -
DNF Adam Hartley 1998 Great Britain 100% ME
DNF Fred Wright 1999 Great Britain 100% ME
DNF Michael Hernandez 1997 USA Aevolo Cycling
DNF Stefan Bissegger 1998 Switzerland Akros - Renfer SA
DNF Xabier Mikel Azparren Irurzun 1999 Spain Ampo-Goierriko T.B.
DNF Daniil Marukhin 1999 Kazakhstan Astana City
DNF Grigoriy Shtein 1996 Kazakhstan Astana City
DNF Thomas Carter 1997 New Zealand Blindz Direct
DNF Igor Chzhan 1999 Kazakhstan Centre Mondial du Cyclisme
DNF Joosep Sankmann 1999 Estonia Cycling Tartu
DNF Karl-Arnold Vendelin 1996 Estonia Cycling Tartu
DNF Robin Blummel 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF Nils Eekhoff 1998 Netherlands Development Team Sunweb
DNF Niklas Märkl 1999 Germany Development Team Sunweb
DNF Ollie Jones 1996 New Zealand Dimension Data for Qhubeka
DNF Sasha Weemaes 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke
DNF Ken Nakagawa 1997 Japan EQADS
DNF Ken Sato 1999 Japan EQADS
DNF Damian Slawek 1997 Poland GKS Cartusia W Kartuzach
DNF Ayumu Watanabe 1998 Japan GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Jonathan Brown 1997 USA Hagens Berman - Axeon
DNF Gino Mäder 1997 Switzerland IAM Excelsior
DNF Masaki Yamamoto 1996 Japan Kinan Cycling Team
DNF Rojus Adomaitis 1998 Lithuania Klaipeda CT
DNF Justas Beniusis 1997 Lithuania Klaipeda CT
DNF Romas Zubrickas 1999 Lithuania Klaipeda CT
DNF Alfdan De Decker 1996 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Erik Sandersson 1998 Sweden Motala AIF CK
DNF Vincent Andersson 1998 Sweden Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Nick Reddish 1996 New Zealand Oliver's Real Food Racing
DNF Szymon Tracz 1998 Poland ONE Pro Cycling
DNF Moreno Marchetti 1998 Italy Petroli Firenze-Hopplá
DNF Erik Bergström 1999 Sweden Ryska Posten RT
DNF Edoardo Affini 1996 Italy SEG Racing Academy
DNF Daan Hoole 1999 Netherlands SEG Racing Academy
DNF Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy
DNF Adam Stenson 1998 Ireland Speeder Cycling Team
DNF Tomas Gembeckas 1996 Lithuania Staki - Technoroma
DNF Venantas Lasinis 1997 Lithuania Staki - Technoroma
DNF Andreas Andersson 1999 Sweden T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Rasmus Wallin 1996 Denmark Team Coloquick
DNF Colin Heiderscheid 1998 Luxembourg Dauner D&DQ - Akkon
DNF Marc Buades Ferriol 1996 Spain Team Euskadi
DNF Luca Henn 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Jonas Rutsch 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Marco Friedrich 1998 Austria Tirol Cycling Team
DNF Hans Kristian Rudland 1997 Norway Uno-X Development
DNF Torjus Sleen 1997 Norway Uno-X Development
DNF Kristjan Johanson 1997 Estonia Viljandi Rattaklubi
DNF Xuban Errazquin Pérez 1996 Spain Vito - Feirense - Blackjack
DNF Norbert Banaszek 1997 Poland Wibatech Merx 7R
DNF Jari Carpentier 1998 Belgium Wielerteam Decock-Van Eyck-Devos
DNF Markus Kopfauf 1996 Austria WSA Pushbikers
DNF Giovanni Lonardi 1996 Italy Zalf Euromobil Désirée Fior

Info

RaceGent - Wevelgem / Kattekoers - Ieper U23
Nation Belgium
Distance 187.5 km
DateMarch 25th
Edition2018
Classification1.NC
Extra Compare top four

Ziga Jerman

Manager results

1 Quebra-Ossos
2 Team Merrild
3 Espoirs Central
4 Meschede Team
5 vietto