Next manager: Adriatica Ionica Race (20/06)

2007 GP Internacional Torres Vedras

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time
01 Eladio Jiménez 1976 Karpin-Galicia 03:43:07
02 Xavier Tondó 1978 LA - MSS + 00
03 Danail Petrov 1978 Benfica + 17
04 Hector Guerra Garcia 1978 Liberty Seguros + 18
05 Tiago Machado 1985 Riberalves - Boavista + 18
06 Alexis Rodriguez 1977 Fercase - Rota dos Moveis + 18
07 José Azevedo 1973 Benfica + 26
08 Pedro Cardoso 1974 LA - MSS + 40
09 Nuno Ribeiro 1977 Liberty Seguros + 40
10 Hugo Manuel Vitor Izidoro 1977 Riberalves - Boavista + 51
11 David Bernabeu 1975 Fuerteventura - Canarias + 53
12 Adrian Palomares 1976 Fuerteventura - Canarias + 01:12
13 Javier Cherro Molina 1980 Fuerteventura - Canarias + 01:12
14 Jose Carlos Silva Rodriques 1978 Vitoria - ASC + 01:16
15 Antonio Olmo 1982 Andalucia - Cajasur + 01:19
16 Vicente Ballester Martinez 1980 Fuerteventura - Canarias + 01:19
17 Hernani Broco 1981 Liberty Seguros + 01:20
18 Sergio Escobar Roure 1974 Grupo Nicolas Mateos + 01:22
19 Josu Mondelo Diaz 1981 Spiuk - Extremadura + 01:22
20 Sergio Sousa 1983 Madeinox - BRIC - Loule + 01:25
21 Jose Antonio Pecharroman 1978 Benfica + 01:32
22 Jose Paulo Costa Cabreira 1982 LA - MSS + 01:32
23 Isidro Nozal Vega 1977 Karpin-Galicia + 01:34
24 Blake Caldwell 1984 Team Slipstream + 01:37
25 Jesus Javier Ramirez Torres 1979 Spiuk - Extremadura + 01:55
26 Pablo De Pedro Garcia 1980 Grupo Nicolas Mateos + 01:55
27 Manuel Ortega Ocaña 1981 Andalucia - Cajasur + 01:55
28 Rui Lavarinhas 1971 Benfica + 02:00
29 Rui Sousa 1976 Liberty Seguros + 02:00
30 Israel Perez Rodriguez 1978 Spiuk - Extremadura + 02:00
31 Alejandro Marque Porto 1981 Madeinox - BRIC - Loule + 02:02
32 Juan Gomis Lopez 1978 Vitoria - ASC + 02:06
33 Roman Troncoso Sobrino 1981 Karpin-Galicia + 02:11
34 Juan Olmo Menacho 1978 Andalucia - Cajasur + 02:11
35 José Luis Carrasco Gamiz 1982 Andalucia - Cajasur + 02:11
36 Alexandre Candido Oliveira 1982 Barbot - Halcon + 02:13
37 Vicente Peiro Marqueno 1984 Grupo Nicolas Mateos + 02:27
38 Dailos Manuel Diaz Armas 1980 Fuerteventura - Canarias + 02:27
39 Andre Moreira Vital 1982 Madeinox - BRIC - Loule + 02:30
40 Nelson Hugo Lobo Rocha 1985 Riberalves - Boavista + 02:30
41 Pedro Fernandez 1976 Madeinox - BRIC - Loule + 02:47
42 Jonathan Patrick McCarty 1982 Team Slipstream + 02:49
43 Lucas Euser 1983 Team Slipstream + 02:49
44 Daniel Bogomilov Petrov 1982 Duja - Tavira + 02:58
45 Javier Ramirez 1978 Fuerteventura - Canarias + 03:01
46 Micael Isidoro 1982 Vitoria - ASC + 03:03
47 Jose Ruiz Sanchez 1980 Andalucia - Cajasur + 03:04
48 Damien Monier 1982 Cofidis + 03:18
49 Thomas Peterson 1986 Team Slipstream + 03:27
50 Filipe Cardoso 1984 Liberty Seguros + 03:29
51 Luis Silva 1984 Duja - Tavira + 03:36
52 Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis + 03:56
53 Joaquim Antonio Bray Gregorio 1982 Madeinox - BRIC - Loule + 03:58
54 Bruno Miguel Castanheira 1977 Benfica + 04:00
55 Bruno Silva Pires 1981 LA - MSS + 04:00
56 Vergilio Santos 1976 Riberalves - Boavista + 04:00
57 Celio Sousa 1977 Riberalves - Boavista + 04:00
58 Rui Filipe Gomes De Sa 1978 Barbot - Halcon + 04:32
59 Joaquim Sampaio 1970 Riberalves - Boavista + 04:32
60 Gilberto Manuel Gonz Martins 1980 Madeinox - BRIC - Loule + 04:32
61 Luis Duarte Ramos Bartolomeu 1980 Duja - Tavira + 04:32
62 Celestino Pinho 1984 Barbot - Halcon + 04:32
63 Nuno Duarte Silva Marta 1976 Madeinox - BRIC - Loule + 04:32
64 Miguel Ochoa Gonzalez 1985 Grupo Nicolas Mateos + 04:37
65 Candido Barbosa 1974 Liberty Seguros + 04:37
66 Javier Etxarri Marin 1986 Grupo Nicolas Mateos + 04:55
67 Jesus Rosendo Prado 1982 Andalucia - Cajasur + 04:55
68 David Livramento 1983 Duja - Tavira + 05:08
69 Jesus Buendia Romero 1982 Barbot - Halcon + 05:49
70 Fernando Torres 1978 Spiuk - Extremadura + 05:49
71 Gustavo César Veloso 1980 Karpin-Galicia + 05:59
72 Paul Sneeboer 1980 Duja - Tavira + 07:18
73 Jose Manuel Cuesta Valero 1981 Fercase - Rota dos Moveis + 07:26
74 Daniel Silva 1985 Vitoria - ASC + 07:46
75 Javier Benitez Pomares 1979 Benfica + 07:46
76 Luis Fernandez Oliveira 1980 Karpin-Galicia + 07:46
77 Manuel Vazquez 1981 Andalucia - Cajasur + 07:46
78 Helder Antonio Duarte Miranda 1979 Benfica + 07:46
79 Marcos Antonio Serrano 1972 Karpin-Galicia + 07:46
80 William Frischkorn 1981 Team Slipstream + 07:46
81 Antonio Piedra 1985 Fuerteventura - Canarias + 07:46
82 Carlos Nozal Vega 1981 Liberty Seguros + 07:46
83 Jose Antonio Lopez Gil 1976 Andalucia - Cajasur + 08:20
84 Manuel Cardoso 1983 Riberalves - Boavista + 08:26
85 Jacek Morajko 1981 Riberalves - Boavista + 08:26
86 Marcio Alfredo Reis Correia 1980 Fercase - Rota dos Moveis + 08:26
87 Nelio Simoes Simao 1979 Duja - Tavira + 08:26
88 Joaquin Adrego Andrade 1969 Fercase - Rota dos Moveis + 08:26
89 Ángel Edo 1970 Vitoria - ASC + 08:26
90 Mikel Pradera 1975 Benfica + 08:46
91 Frank Høj 1973 Cofidis + 08:48
92 Paolo Barroso 1972 Vitoria - ASC + 10:02
93 Jose Miguel Martins 1984 Vitoria - ASC + 12:32
94 Jose Antonio Garrido 1975 LA - MSS + 12:32
95 Bruno Ricardo Fernan Neves 1981 LA - MSS + 15:37
96 Angel Vazquez Iglesias 1980 LA - MSS + 15:37
97 Rogerio Fernando Sil Batista 1983 LA - MSS + 15:37
98 Pablo Urtasun Perez 1980 Liberty Seguros + 15:37
99 Michael Lange 1983 Team Slipstream + 22:29
100 Huub Duyn 1984 Team Slipstream + 22:29
101 Samuel Caldeira 1985 Duja - Tavira + 22:29
102 Tyler Farrar 1984 Cofidis + 22:29
OOT Jorge Alberto Brito Ferraz 1983 Barbot - Halcon
OOT Ricardo Miguel Silva Horta 1986 Barbot - Halcon
OOT Claudio Filipe Pedro Apolo 1985 Duja - Tavira
OOT Virgilio Filipe Magalhaes Neves 1984 Fercase - Rota dos Moveis
OOT Jorge Nogaldeo Garcia 1978 Fercase - Rota dos Moveis
OOT David Muñoz 1979 Fuerteventura - Canarias
OOT Gonzalo Rabuñal Rios 1984 Karpin-Galicia
OOT Marco Cunha 1987 Madeinox - BRIC - Loule
OOT Pedro Romero Ocampo 1982 Spiuk - Extremadura
OOT Angel Rodriguez Garcia 1981 Spiuk - Extremadura
OOT Yong Li Ng 1985 Vitoria - ASC
DNS Mickaël Buffaz 1979 Cofidis
DNF Raul Portilla Fernandez 1978 Fercase - Rota dos Moveis
DNF Benat Intxausti 1986 Grupo Nicolas Mateos
DNF Jose Antonio Banos Ballester 1986 Grupo Nicolas Mateos
DNF Sergio Herrero 1981 Spiuk - Extremadura
DNF Jason Donald 1980 Team Slipstream

Info

Race GP Internacional Torres Vedras
Nation Portugal
Stage 02.stage
Type Mountain
Distance 141.9 km
StartSobral de Monte Agarco
FinishAlto Montejunto
DateJuly 13th (2007)
Leader X.Tondó
Youth T.Machado
Points E.Jiménez
Mountain E.Jiménez
Sprint J.Rosendo Prado

Eladio Jiménez