Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Baltic Chain Tour
UCI, Stage race, 19th -25th August 2013, Estonia
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
1987
1986
1981
1980
1979
1978
1976
1975
1974
1973
1972
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
GC
Youth
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Estonia
Finland
Germany
Ireland
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovakia
Spain
Sweden
Turkey
Ukraine
Teams
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
BDC - Marcpol Team
BKCP - Powerplus
BULBASH
Estland
Frøy - Bianchi
Hviterussland
ISD Continental Team
Itera - Katusha
Kolss Cycling Team
Litauen
Peloton
Rietumu - Delfin
Russland
SJK Viiking
Slovakia
Sverige
Synergy Baku Cycling Project
Torku Seker Spor
TWD Länken
Tyskland
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Walsleben
Philip
1987
BKCP - Powerplus
22:29:29
02
Savitsky
Ivan
1992
Russland
+ 02
03
Savickas
Zydrunas
1991
Litauen
+ 25
04
Bekmanis
Indulis
1989
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 32
05
Mandri
René
1984
Peloton
+ 39
06
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
+ 42
07
Komar
Mateusz
1985
BDC - Marcpol Team
+ 48
08
Kulyk
Andrii
1989
Kolss Cycling Team
+ 01:01
09
Samoilau
Branislau
1985
Hviterussland
+ 01:04
10
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss Cycling Team
+ 01:13
11
Papok
Siarhei
1988
Hviterussland
+ 01:24
12
Vasilyev
Maksym
1990
ISD Continental Team
+ 01:38
13
Agarkov
Yuriy
1987
ISD Continental Team
+ 01:48
14
Vaitkus
Tomas
1982
Litauen
+ 01:48
15
Banaszek
Adrian
1993
BDC - Marcpol Team
+ 02:20
16
Egorov
Kirill
1993
Itera - Katusha
+ 02:56
17
Maniusis
Martynas
1989
Litauen
+ 04:40
18
Bernatonis
Marius
1987
Litauen
+ 05:02
19
Walczak
Damian
1984
BDC - Marcpol Team
+ 05:24
20
Pokidov
Maxim
1989
Itera - Katusha
+ 05:35
21
Kurbatov
Alexey
1994
Russland
+ 05:37
22
Frolov
Igor
1990
Itera - Katusha
+ 05:49
23
Ramanau
Raman
1994
BULBASH
+ 05:52
24
Radionov
Mykhaylo
1984
Kolss Cycling Team
+ 05:53
25
Räim
Mihkel
1993
SJK Viiking
+ 06:06
26
Popkov
Vitaliy
1983
ISD Continental Team
+ 06:13
27
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Kolss Cycling Team
+ 07:11
28
Grigorev
Aleksandr
1992
Russland
+ 07:45
29
Metlushenko
Yuriy
1976
Torku Seker Spor
+ 08:38
30
Paajanen
Paavo
1988
TWD Länken
+ 10:46
31
Tybor
Patrik
1987
Slovakia
+ 11:12
32
Grechyn
Sergiy
1979
Torku Seker Spor
+ 11:19
33
Mizurov
Andrey
1973
Torku Seker Spor
+ 11:33
34
Meisen
Marcel
1989
BKCP - Powerplus
+ 11:35
35
Jakin
Alo
1986
Peloton
+ 11:42
36
van der Poel
David
1992
BKCP - Powerplus
+ 11:48
37
Vosekalns
Andris
1992
Rietumu - Delfin
+ 11:51
38
Liepins
Emils
1992
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 12:03
39
Schweizer
Christoph
1986
Synergy Baku Cycling Project
+ 12:09
40
Adams
Jens
1992
BKCP - Powerplus
+ 12:09
41
Jurco
Matej
1984
Slovakia
+ 12:20
42
Jalakas
Siim
1992
Estland
+ 12:32
43
Racenajs
Kristofers
1985
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 12:33
44
Suur
Ivo
1989
Estland
+ 12:56
45
Pökälä
Samuel
1990
TWD Länken
+ 14:33
46
Bertilsson
Christian
1991
Sverige
+ 16:00
47
Raudsepp
Krister
1993
Estland
+ 16:22
48
Baska
Erik
1994
Slovakia
+ 16:26
49
Laton
Eryk
1993
BDC - Marcpol Team
+ 16:43
50
Shmalko
Viktor
1990
Itera - Katusha
+ 17:10
51
Zhurkin
Nikolay
1991
Russland
+ 17:44
52
Akirsan
Bekir Baki
1991
Torku Seker Spor
+ 18:01
53
Siskevicius
Paulius
1993
Litauen
+ 18:05
54
Laas
Martin
1993
SJK Viiking
+ 19:57
55
Fåglum
Marcus
1994
Sverige
+ 20:02
56
Evensen
Henrik
1994
Frøy - Bianchi
+ 20:22
57
Schultz
Silver
1988
Peloton
+ 20:29
58
De la Fuente
David
1981
Torku Seker Spor
+ 20:31
59
Vanthourenhout
Michael
1993
BKCP - Powerplus
+ 20:39
60
Malovec
Lubos
1994
Slovakia
+ 20:43
61
Paajanen
Mikko
1992
TWD Länken
+ 20:43
62
Sazanov
Andrey
1994
Russland
+ 20:53
63
Dzervus
Darijus
1990
Litauen
+ 21:02
64
Thiele
Kersten
1992
Tyskland
+ 21:17
65
Jabrayilov
Samir
1994
Synergy Baku Cycling Project
+ 22:04
66
Albert
Niels
1986
BKCP - Powerplus
+ 22:24
67
Ekh
Anders
1988
Sverige
+ 22:49
68
Beyer
Maximilian
1993
Tyskland
+ 23:09
69
Abom
Henrik
1980
Sverige
+ 24:41
70
Alamaa
Siim-Erik
1992
Estland
+ 24:50
71
Martyenko
Oleksandr
1989
ISD Continental Team
+ 24:54
72
Jeret
Timmo
1993
SJK Viiking
+ 25:04
73
Oolo
Kristjan
1986
Peloton
+ 25:14
74
Smirnovs
Andris
1990
Rietumu - Delfin
+ 25:22
75
Ronimois
Mihkel
1989
Peloton
+ 25:25
76
Gronkiewicz
Kacper
1993
BDC - Marcpol Team
+ 25:28
77
Safonau
Siarhei
1990
Hviterussland
+ 26:09
78
Shemetau
Mikhail
1994
BULBASH
+ 26:11
79
Ahiyevich
Aleh
1993
BULBASH
+ 26:35
80
Pölder
Robert
1991
Sverige
+ 27:06
81
Puntso
Endrik
1993
SJK Viiking
+ 27:28
82
Mathis
Marco
1994
Tyskland
+ 27:38
83
Landström
Johan
1982
Sverige
+ 28:18
84
Puhm
Reijo
1990
Rietumu - Delfin
+ 28:48
85
Kovsh
Artur
1992
Itera - Katusha
+ 36:43
DNF
Muzychin
Anton
1994
BULBASH
DNF
Mytsko
Ihar
1992
BULBASH
DNF
Tsishkou
Raman
1994
BULBASH
DNF
Jogi
Joonas
1991
Estland
DNF
Pruun
Carl Heinrich
1992
Estland
DNF
Mytsko
Aliaksandr
1994
Hviterussland
DNF
Podoliak
Pavel
1992
Hviterussland
DNF
Sakalou
Andrei
1993
Hviterussland
DNF
Neemela
Kristian
1993
Peloton
DNF
Evtushenko
Alexander
1993
Russland
DNF
Lippe
Kevin
1994
SJK Viiking
DNF
Raim
Riko
1981
SJK Viiking
DNF
Dasko
Mario
1994
Slovakia
DNF
Kovac
Maros
1977
Slovakia
DNF
Aaltio
Risto
1988
TWD Länken
DNF
Kahila
Ilari
1990
TWD Länken
DNF
Bommel
Henning
1983
Tyskland
DNF
Liss
Lucas
1992
Tyskland
DNF
Reinhardt
Theo
1990
Tyskland
DNF
Andrijanovs
Reinis
1988
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Savickis
Martins
1993
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Spillers
Lauris
1974
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Dabkowski
Konrad
1989
BDC - Marcpol Team
DNF
Ekeli
Eivind
1989
Frøy - Bianchi
DNF
Spikseth
Elias Angel
1990
Frøy - Bianchi
DNF
Sundhagen
Tord
1987
Frøy - Bianchi
DNF
Tandrevold
Halvor
1992
Frøy - Bianchi
DNF
Klepikov
Ilya
1994
ISD Continental Team
DNF
Kugaveskiy
Nikita
1993
Itera - Katusha
DNF
Grygorenko
Oleksandr
1988
Kolss Cycling Team
DNF
Prevar
Oleksandr
1990
Kolss Cycling Team
DNF
Bēcis
Armands
1991
Rietumu - Delfin
DNF
Pruus
Peeter
1989
Rietumu - Delfin
DNF
Tarvis
Peeter
1993
Rietumu - Delfin
DNF
Asadov
Elchin
1987
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Isgandarov
Tural
1992
Synergy Baku Cycling Project
DNF
McConvey
Connor
1988
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Pozdnyakov
Kirill
1989
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Behcet
Usta
1985
Torku Seker Spor
Information
Baltic Chain Tour
Estonia
19th -25th August 2013
2.2