FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Bayern Rundfahrt
UCI, 1st stage, 20th May 1999, Germany
Race info
Results
Startlist
History
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Denmark
Germany
Italy
Mexico
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
Sweden
Switzerland
Zimbabwe
Teams
-
Agro - Adler
Amore & Vita - Giubileo 2000
De Nardi - Pasta Montegrappa
Die Continentale
Gerolsteiner
Krka - Telekom Slovenije
Liquigas
Nurnberger Versicherung
Team Chicky World
Team Deutsche Telekom
Team Ericsson - Villiger
Team Greese
Team Hohenfelder - Concorde
Vlaandern 2002
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Battistel
Giacomo
1976
Krka - Telekom Slovenije
05:30:38
02
Henn
Christian
1964
Team Deutsche Telekom
+ 00
03
Hølestøl
Svein Gaute
1971
Team Chicky World
+ 00
04
Van Lancker
Kurt
1971
Vlaandern 2002
+ 00
05
Teutenberg
Sven
1972
Gerolsteiner
+ 00
06
Trouve
Kristof
1976
Vlaandern 2002
+ 04
07
Gerits
Kris
1971
Vlaandern 2002
+ 22
08
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 22
09
Schmidt
Torsten
1972
Team Chicky World
+ 24
10
Lauke
Ronny
1976
Die Continentale
+ 46
11
Liese
Thomas
1968
Nurnberger Versicherung
+ 46
12
Jandt
Matthias
1971
Agro - Adler
+ 46
13
Stadelmann
René
1974
Team Ericsson - Villiger
+ 46
14
Wilfurth
Markus
1977
-
+ 20:15
15
Müller
Martin
1974
Agro - Adler
+ 20:15
16
Vidts
Andy
1978
Vlaandern 2002
+ 20:15
17
Kröninger
Armin
1979
-
+ 20:15
18
Kalfalck
Andre
1975
-
+ 20:15
19
Wafler
Roland
1972
-
+ 20:15
20
Riedesser
Patrick
1975
-
+ 20:15
21
Gruber
Harald
1978
-
+ 20:15
22
Pollack
Olaf
1973
Agro - Adler
+ 20:15
23
Löw
Holger
1978
-
+ 20:15
24
Boscaini
Simone
-
-
+ 20:15
25
Becke
Daniel
1978
-
+ 20:15
26
Biermann
Sven
1969
-
+ 20:15
27
Zemke
Jens
1966
Nurnberger Versicherung
+ 20:15
28
Bauer
Florian
-
-
+ 20:15
29
Cretskens
Wilfried
1976
Vlaandern 2002
+ 20:15
30
Erler
Tobias
1979
-
+ 20:15
31
Moser
Martin
1976
-
+ 20:15
32
Lang
Sebastian
1979
-
+ 20:15
33
Lademann
Christian
1975
Team Greese
+ 20:15
34
Cadamuro
Simone
1976
-
+ 20:15
35
Kittinger
Andreas
1968
-
+ 20:15
36
Weissinger
René
1978
-
+ 20:15
37
Dietz
Bert
1969
Nurnberger Versicherung
+ 20:15
38
Huber
Florian
-
-
+ 20:15
39
Walzer
Andreas
1970
Gerolsteiner
+ 20:15
40
Huvaere
Wesley
1977
Vlaandern 2002
+ 20:15
41
Pintaric
Robert
1965
Krka - Telekom Slovenije
+ 20:15
42
Baldinger
Dirk
1971
Team Deutsche Telekom
+ 20:15
43
Bartko
Robert
1975
-
+ 20:15
44
Schwarzlmüller
Kurt
1977
De Nardi - Pasta Montegrappa
+ 20:15
45
Babaitsev
Artur
1971
Die Continentale
+ 20:15
46
Sidler
Christian
1973
Team Ericsson - Villiger
+ 20:15
47
Schweda
Raphael
1976
Nurnberger Versicherung
+ 20:15
48
Ampler
Uwe
1964
Agro - Adler
+ 20:15
49
Werner
Jürgen
1970
Nurnberger Versicherung
+ 20:15
50
Ullrich
Jan
1973
Team Deutsche Telekom
+ 20:15
51
Gottschling
Stephan
1968
Agro - Adler
+ 20:15
52
Madsen
Mark Tune
1974
Team Chicky World
+ 20:15
53
Koller
Willi
1970
-
+ 20:15
54
Jaksche
Jörg
1976
Team Deutsche Telekom
+ 20:15
55
Fink
Bogdan
1972
Krka - Telekom Slovenije
+ 20:15
56
Salomone
Antonio
1976
-
+ 20:15
57
Christen
Josef
1970
Team Ericsson - Villiger
+ 20:15
58
Graf
Urs
1974
Team Ericsson - Villiger
+ 20:15
59
Trumheller
Heinrich
1972
Die Continentale
+ 20:15
60
Rogers
Peter
1974
Die Continentale
+ 20:15
61
Mervar
Bostjan
1973
Krka - Telekom Slovenije
+ 20:15
62
Rund
Thorsten
1976
-
+ 20:15
63
Kappes
Andreas
1965
Agro - Adler
+ 20:15
64
Papez
Sandi
1965
Krka - Telekom Slovenije
+ 20:15
65
Valjavec
Tadej
1977
-
+ 20:15
66
Patuelli
Andrea
1970
Amore & Vita - Giubileo 2000
+ 20:15
67
Riedel
Andreas
1976
Team Hohenfelder - Concorde
+ 20:15
68
McGrory
Scott
1969
Gerolsteiner
+ 20:15
69
de Pasquale
Maurizio
1969
Amore & Vita - Giubileo 2000
+ 20:15
70
Fulst
Guido
1970
-
+ 20:15
71
Kjærgaard
Steffen
1973
Team Chicky World
+ 20:15
72
Urban
Malte
1974
Team Hohenfelder - Concorde
+ 20:15
73
Pepoli
Cristian
1978
-
+ 20:15
74
Jones
Timothy
1975
Amore & Vita - Giubileo 2000
+ 20:15
75
Sievers
Holger
1968
Team Hohenfelder - Concorde
+ 20:15
76
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 20:15
77
Meza Flores
Miguel Angel
1977
Liquigas
+ 20:15
78
Rittsel
Martin
1971
Team Chicky World
+ 20:15
79
Wegmann
Christian
1976
Die Continentale
+ 20:15
80
Sørensen
Nicki
1975
Team Chicky World
+ 20:15
81
Rich
Michael
1969
Gerolsteiner
+ 20:15
82
Beikirch
Andreas
1970
Die Continentale
+ 20:15
83
Henrix
Sascha
1973
Gerolsteiner
+ 20:15
84
Zattoni
Gilberto
1973
Amore & Vita - Giubileo 2000
+ 20:15
85
Heule
Christian
1975
Team Ericsson - Villiger
+ 20:15
86
Müller
Roland
1973
Nurnberger Versicherung
+ 20:15
87
Wilfurth
Mathias
1979
-
+ 20:15
88
Wackernagel
Lars
1975
Team Hohenfelder - Concorde
+ 20:15
89
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
+ 20:15
90
Murn
Uros
1975
Krka - Telekom Slovenije
+ 20:15
91
Dahlberg
Nathan
1964
Team Hohenfelder - Concorde
+ 20:15
92
Schmidt
Rico
1975
-
+ 20:15
93
Krzeszowiec
Artur
1972
Amore & Vita - Giubileo 2000
+ 20:15
94
Ackermann
Pierre
1972
Team Ericsson - Villiger
+ 20:15
Information
Bayern Rundfahrt
Germany
1st stage | 234.0 km
Scheinfeld
->
Mainburg
2.5
G.Battistel
| Leader