You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2018 Czech Cycling Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 04

Pos Name Born Nation Team Time
01 Riccardo Zoidl 1988 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels 13:25:40
02 Andreas Schillinger 1983 Germany Bora - Hansgrohe + 01:01
03 Aleksejs Saramotins 1982 Latvia Bora - Hansgrohe + 01:03
04 Leszek Plucinski 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 01:25
05 Sebastian Schönberger 1994 Austria Wilier Triestina + 01:56
06 Torjus Sleen 1997 Norway Uno-X Development + 01:56
07 Edoardo Zardini 1989 Italy Wilier Triestina + 01:56
08 Kristian Sbaragli 1990 Italy Israel Cycling Academy + 01:57
09 Dennis Van Winden 1987 Netherlands Israel Cycling Academy + 02:04
10 Daniel Turek 1993 Czech Republic Israel Cycling Academy + 02:04
11 Michael Kukrle 1994 Czech Republic Elkov - Author + 02:06
12 Nicola Gaffurini 1989 Italy Sangemini - MG.Kvis + 02:08
13 Jarno Gmelich Meijling 1989 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 02:08
14 Jonas Rapp 1994 Germany Hrinkow Advarics CT + 02:18
15 Patrick Bosman 1994 Austria Hrinkow Advarics CT + 02:24
16 Patryk Stosz 1994 Poland CCC Sprandi Polkowice + 02:50
17 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Development + 03:01
18 Alessandro Tonelli 1992 Italy Bardiani - CSF + 03:16
19 Enrico Barbin 1990 Italy Bardiani - CSF + 03:23
20 Anton Kuzmin 1996 Kazakhstan Astana City + 03:31
21 Anders Skaarseth 1995 Norway Cofidis, Solutions Credits + 03:38
22 Michele Gazzara 1990 Italy Sangemini - MG.Kvis + 03:50
23 Jakub Otruba 1998 Czech Republic Elkov - Author + 03:55
24 Josip Rumac 1994 Croatia Adria Mobil + 04:02
25 Bartosz Warchol 1992 Poland Wibatech Merx 7R + 04:05
26 Maximilian Kuen 1992 Austria My Bike - Stevens + 04:11
27 Matvey Nikitin 1992 Kazakhstan Astana City + 04:16
28 Takeaki Amezawa 1995 Japan Utsunomiya Blitzen + 04:18
29 Johannes Schinnagel 1996 Germany Bora - Hansgrohe + 04:27
30 Jonas Abrahamsen 1995 Norway Uno-X Development + 04:53
31 Piotr Konwa 1995 Poland Elkov - Author + 05:04
32 Wojciech Sykala 1994 Poland Wibatech Merx 7R + 05:08
33 Simone Velasco 1995 Italy Wilier Triestina + 05:14
34 Kamil Malecki 1996 Poland CCC Sprandi Polkowice + 05:31
35 Matteo Rabottini 1987 Italy Meridiana - Kamen Team + 06:06
36 Paolo Toto 1991 Italy Sangemini - MG.Kvis + 06:11
37 Jiri Polnicky 1989 Czech Republic Elkov - Author + 06:15
38 Emanuel Piaskowy 1991 Poland Team Hurom + 06:23
39 Gasper Katrasnik 1995 Slovenia Adria Mobil + 06:27
40 Mirco Maestri 1991 Italy Bardiani - CSF + 08:01
41 Pawel Bernas 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 08:08
42 Lars Van Den Berg 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 08:17
43 Mateusz Taciak 1984 Poland CCC Sprandi Polkowice + 09:20
44 Jan Rajchart 1996 Czech Republic Elkov - Author + 10:41
45 Vitaliy Buts 1986 Ukraine Team Hurom + 10:46
46 Aljaz Jarc 1999 Slovenia Adria Mobil + 10:54
47 Niccolo Salvietti 1993 Italy Sangemini - MG.Kvis + 11:25
48 Dario Puccioni 1996 Italy Sangemini - MG.Kvis + 11:25
49 Jonas Iversby Hvideberg 1999 Norway Uno-X Development + 11:27
50 Mateo Frankovic 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 11:37
51 Jaroslaw Marycz 1987 Poland Wibatech Merx 7R + 11:40
52 Andi Bajc 1988 Slovenia My Bike - Stevens + 11:49
53 Shotaro Iribe 1989 Japan Shimano Racing Team + 11:56
54 Masahiro Ishigami 1997 Japan A.V.C. Aix En Provence + 12:03
55 Iver Skaarseth 1998 Norway Uno-X Development + 12:44
56 Grigoriy Shtein 1996 Kazakhstan Astana City + 12:52
57 Dylan Bouwmans 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 12:56
58 Thomas Buchacek 1978 Czech Republic Elkov - Author + 13:06
59 Kacper Kistowski 1993 Poland Wibatech Merx 7R + 13:08
60 Gregor Gazvoda 1981 Slovenia Adria Mobil + 13:08
61 Ziga Groselj 1993 Slovenia Adria Mobil + 13:15
62 Stef Krul 1995 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 13:27
63 Paolo Simion 1992 Italy Bardiani - CSF + 13:33
64 Emanuel Kiserlovski 1984 Croatia Meridiana - Kamen Team + 15:02
65 Frantisek Sisr 1993 Czech Republic CCC Sprandi Polkowice + 15:41
66 Adrian Kurek 1988 Poland CCC Sprandi Polkowice + 16:23
67 Dominik Hrinkow 1988 Austria Hrinkow Advarics CT + 16:28
68 Sebastien Baldauf 1989 Germany WSA Pushbikers + 17:15
69 Yuma Koishi 1993 Japan Team Ukyo + 17:18
70 Janos Pelikan 1995 Hungary My Bike - Stevens + 17:32
71 Clement Carisey 1992 France Israel Cycling Academy + 17:43
72 Vincenzo Albanese 1996 Italy Bardiani - CSF + 17:48
73 Marceli Boguslawski 1997 Poland Wibatech Merx 7R + 17:53
74 Vladimir Tsoy 1997 Kazakhstan Astana City + 17:59
75 Tobias Foss 1997 Norway Uno-X Development + 18:17
76 Danny Van der Tuuk 1999 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 18:36
77 Galym Akhmetov 1995 Kazakhstan Astana City + 18:47
78 Jodok Salzmann 1995 Austria WSA Pushbikers + 18:50
79 Stefan Poll 1986 Austria WSA Pushbikers + 18:54
80 Lukas Schlemmer 1995 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 19:04
81 Alessandro Marinozzi 1998 Italy Sangemini - MG.Kvis + 19:04
82 Timon Loderer 1991 Germany Hrinkow Advarics CT + 19:59
83 Markus Eibegger 1984 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:36
84 Andreas Hofer 1991 Austria Hrinkow Advarics CT + 21:46
85 Michael Bresciani 1994 Italy Bardiani - CSF + 22:03
86 Thijs De Lange 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 22:04
87 Liam Bertazzo 1992 Italy Wilier Triestina + 22:49
88 Adrian Honkisz 1988 Poland Wibatech Merx 7R + 22:50
89 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine Team Hurom + 23:13
90 Masaki Yamamoto 1996 Japan Kinan Cycling Team + 23:53
91 Daniel Lehner 1994 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 24:07
92 Luca Pacioni 1993 Italy Wilier Triestina + 24:17
93 Filippo Fortin 1989 Italy Team Felbermayr - Simplon Wels + 24:56
94 Ilia Koshevoy 1991 Belarus Wilier Triestina + 25:02
95 Igor Chzhan 1999 Kazakhstan Astana City + 25:17
96 Markus Kopfauf 1996 Austria WSA Pushbikers + 28:40
97 Felix Ritzinger 1996 Austria WSA Pushbikers + 30:25
98 Filippo Pozzato 1981 Italy Wilier Triestina + 30:33
99 Genki Yamamoto 1991 Japan Kinan Cycling Team + 31:17
100 Gerd Fidler 1996 Austria My Bike - Stevens + 31:56
101 Matthias Mangertseder 1998 Germany Team Felbermayr - Simplon Wels + 32:03
102 Matej Zahalka 1993 Czech Republic Elkov - Author + 32:50
103 Andrea Guardini 1989 Italy Bardiani - CSF + 33:46
104 Stefan Kolb 1997 Austria WSA Pushbikers + 34:20
105 Stanislaw Aniolkowski 1997 Poland Team Hurom + 34:34
106 Itamar Einhorn 1997 Israel Israel Cycling Academy + 40:17
107 David Jabuka 1997 Croatia Meridiana - Kamen Team + 41:53
108 Stefan Mastaller 1995 Austria My Bike - Stevens + 43:01
109 Jasper Hamelink 1990 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 45:30

Info

RaceCzech Cycling Tour
Nation Czech Republic
DateAugust 9th-12th
Edition2018
Classification2.1
Leader R.Zoidl
Youth T.Sleen
Points R.Zoidl
Mountain S.Baldauf
Extra Compare top four

Riccardo Zoidl