Next manager: Arctic (16/08)

2017 Czech Cycling Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Josef Cerny 1993 Elkov - Author 04:41:090110:18:47
02 Jan Barta 1984 Bora - Hansgrohe + 0002+ 07
03 Rasmus Guldhammer 1989 Team Virtu Cycling + 0306+ 24
04 Jan Hirt 1991 CCC Sprandi Polkowice + 0305+ 19
05 Silvio Herklotz 1994 Bora - Hansgrohe + 0304+ 16
06 Jan Tratnik 1990 CCC Sprandi Polkowice + 0303+ 11
07 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF + 2522+ 01:18
08 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 2518+ 01:17
09 Marek Canecky 1988 Amplatz - BMC + 2540+ 01:59
10 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 2507+ 34
11 Matej Mugerli 1981 Amplatz - BMC + 2538+ 01:59
12 Grigoriy Shtein 1996 Astana City + 2549+ 04:05
13 Maximilian Kuen 1992 Tirol Cycling Team + 2530+ 01:34
14 Felix Grossschartner 1993 CCC Sprandi Polkowice + 2510+ 41
15 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 2531+ 01:35
16 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 2523+ 01:18
17 Nicola Gaffurini 1989 Sangemini - MG.Kvis Vega + 2520+ 01:17
18 Sebastian Schönberger 1994 Tirol Cycling Team + 2529+ 01:34
19 Michele Gazzara 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 2519+ 01:17
20 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 2524+ 01:18
21 Kasper Asgreen 1995 Team Virtu Cycling + 2511+ 50
22 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 2533+ 01:36
23 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 2517+ 01:03
24 Torstein Træen 1995 Uno-X Development Team + 2528+ 01:25
25 Mirko Trosino 1992 Wilier Triestina + 2516+ 59
26 Marcel Neuhauser 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 2548+ 03:59
27 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy + 2526+ 01:20
28 Lukasz Owsian 1990 CCC Sprandi Polkowice + 2508+ 41
29 Francesco Bongiorno 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 2521+ 01:17
30 Daniel Martinez 1996 Wilier Triestina + 2513+ 59
31 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina + 2512+ 59
32 Andi Bajc 1988 Amplatz - BMC + 2539+ 01:59
33 Jose Mendes 1985 Bora - Hansgrohe + 2515+ 59
34 Yuriy Natarov 1996 Astana City + 2525+ 01:19
35 Michal Schlegel 1995 CCC Sprandi Polkowice + 2509+ 41
36 Cristian Rodriguez 1995 Wilier Triestina + 2514+ 59
37 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 2535+ 01:51
38 Jan Stöhr 1991 CK Pribram - Fany Gastro + 5946+ 03:00
39 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team + 5934+ 01:49
40 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 5937+ 01:53
41 Hans Kristian Rudland 1997 Uno-X Development Team + 5943+ 02:30
42 Andreas Hyldgaard Jeppesen 1996 Team Virtu Cycling + 5927+ 01:24
43 Nikita Panassenko 1992 Astana City + 5936+ 01:53
44 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 5945+ 02:42
45 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF + 01:1542+ 02:08
46 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team + 01:1541+ 02:05
47 Piotr Brozyna 1995 CCC Sprandi Polkowice + 01:1832+ 01:36
48 Riccardo Zoidl 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:2244+ 02:33
49 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 02:2247+ 03:12
50 Andrii Bratashchuk 1992 Kolss - BDC Team + 03:0554+ 05:14
51 Enrico Salvador 1994 Tirol Cycling Team + 03:5452+ 05:03
52 Nicolo Pacinotti 1995 Bardiani - CSF + 03:5451+ 04:47
53 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 03:5450+ 04:47
54 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 03:5453+ 05:08
55 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 07:0669+ 08:50
56 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07:0661+ 08:17
57 Pavel Stöhr 1991 CK Pribram - Fany Gastro + 07:3174+ 09:32
58 Miguel Eduardo Florez Lopez 1996 Wilier Triestina + 07:3458+ 08:08
59 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Development Team + 07:3467+ 08:34
60 Thomas Umhaller 1995 Amplatz - BMC + 07:3482+ 10:53
61 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss - BDC Team + 07:3463+ 08:24
62 Konrad Tomasiak 1991 Team Hurom + 07:3471+ 09:06
63 Wojciech Franczak 1993 Team Hurom + 07:3468+ 08:44
64 Marten Kooistra 1997 SEG Racing Academy + 07:3460+ 08:12
65 Pawel Cieslik 1986 Elkov - Author + 07:3455+ 07:44
66 Sondre Kristiansen 1993 Uno-X Development Team + 07:3472+ 09:09
67 Gerd Fidler 1996 Amplatz - BMC + 07:3480+ 10:47
68 Sergiy Lagkuti 1985 Kolss - BDC Team + 07:3462+ 08:24
69 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 07:3475+ 10:25
70 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 07:3464+ 08:27
71 Michael Reihs 1979 Team Virtu Cycling + 07:34112+ 14:54
72 Alexander Kamp Egested 1993 Team Virtu Cycling + 07:3470+ 08:53
73 Mark Sehestad Pedersen 1991 Team Virtu Cycling + 07:34111+ 14:54
74 Mads Rahbek 1995 Team Virtu Cycling + 07:3457+ 07:59
75 Jiri Sorm 1997 Elkov - Author + 07:3456+ 07:49
76 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 07:3473+ 09:18
77 Gregor Gazvoda 1981 Adria Mobil + 07:3465+ 08:27
78 Nicola Boem 1989 Bardiani - CSF + 07:3466+ 08:27
79 Julius Van Den Berg 1996 SEG Racing Academy + 07:3459+ 08:12
80 Michael Schwarzmann 1991 Bora - Hansgrohe + 07:3481+ 10:47
81 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 09:15110+ 14:30
82 Vojtech Hacecky 1987 Elkov - Author + 10:2778+ 10:43
83 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 10:2776+ 10:35
84 Henrik Evensen 1994 SEG Racing Academy + 10:27121+ 18:12
85 Jannick Steimle 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:2789+ 11:38
86 Juraj Sagan 1988 Bora - Hansgrohe + 10:27109+ 14:24
87 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:27108+ 14:17
88 Matteo Draperi 1991 Wilier Triestina + 10:2790+ 11:39
89 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 10:31102+ 13:00
90 Pascal Ackermann 1994 Bora - Hansgrohe + 10:31104+ 13:23
91 Martin Hunal 1989 Elkov - Author + 10:3177+ 10:41
92 Andrea Borso 1994 Adria Mobil + 10:3185+ 11:24
93 Andreas Umhaller 1992 Amplatz - BMC + 10:31103+ 13:10
94 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 10:3196+ 11:55
95 Rok Korosec 1993 Amplatz - BMC + 10:3197+ 12:01
96 Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe + 10:3179+ 10:44
97 Simone Bernardini 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 10:3198+ 12:11
98 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 10:31113+ 15:09
99 Syver Wærsted 1996 Uno-X Development Team + 10:3187+ 11:31
100 Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team + 10:3188+ 11:32
101 Martin Vlcak 1998 Dukla Banska Bystrica + 10:31118+ 16:55
102 Bartlomiej Matysiak 1984 Team Hurom + 10:3193+ 11:46
103 Jozef Palcak 1987 Dukla Banska Bystrica + 10:31123+ 18:46
104 Stanislaw Aniolkowski 1997 Team Hurom + 10:3191+ 11:41
105 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:31119+ 17:28
106 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 10:31101+ 12:40
107 Martin Hebik 1982 CK Pribram - Fany Gastro + 10:31100+ 12:32
108 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 10:31106+ 14:05
109 Nubolat Kulimbetov 1992 Astana City + 10:3186+ 11:25
110 Wociech Migdal 1991 Team Hurom + 10:31105+ 13:30
111 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss - BDC Team + 10:3184+ 11:15
112 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 10:31107+ 14:08
113 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development Team + 10:31120+ 17:39
114 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 10:3199+ 12:32
115 Daniel Auer 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:3192+ 11:42
116 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development Team + 10:31117+ 16:50
117 Frantisek Sisr 1993 CCC Sprandi Polkowice + 10:3983+ 10:55
118 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis Vega + 10:3995+ 11:49
119 Filippo Fortin 1989 Tirol Cycling Team + 10:3994+ 11:48
120 Samuel Oros 1998 Dukla Banska Bystrica + 10:39116+ 16:07
121 Niklas Larsen 1997 Team Virtu Cycling + 10:39126+ 28:41
122 Rafael Andriato 1987 Wilier Triestina + 15:17124+ 19:17
123 Liam Bertazzo 1992 Wilier Triestina + 15:17115+ 15:51
124 Sam Bennett 1990 Bora - Hansgrohe + 15:21114+ 15:24
125 Paolo Prandini 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 15:40125+ 20:19
126 Vladyslav Soltasiuk 1997 Kolss - BDC Team + 17:41122+ 18:31
DNF Maxim Satlikov 1997 Astana City 999
DNF Jiri Kala 1987 CK Pribram - Fany Gastro 999
DNF Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica 999
DNF Eryk Laton 1993 Team Hurom 999
DNF Adriaan Janssen 1995 LottoNL - Jumbo 999

Info

Race Czech Cycling Tour
Nation Czech Republic
Stage 03.stage
Type Hills
Distance 187.4 km
StartMohelnice
FinishŠternberk
DateAugust 12th (2017)
Leader J.Cerny
Youth M.Schlegel
Points J.Tratnik
Mountain A.Vasylyuk

Josef Cerny