Next manager: Roubaix U23 (27/05)

2017 Czech Cycling Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Sam Bennett 1990 Bora - Hansgrohe 05:17:160105:37:41
02 Jan Tratnik 1990 CCC Sprandi Polkowice + 0002+ 05
03 Rok Korosec 1993 Amplatz - BMC + 0082+ 01:27
04 Filippo Fortin 1989 Tirol Cycling Team + 0062+ 01:06
05 Pascal Ackermann 1994 Bora - Hansgrohe + 00102+ 02:49
06 Vojtech Hacecky 1987 Elkov - Author + 0012+ 13
07 Jan Barta 1984 Bora - Hansgrohe + 0008+ 10
08 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF + 0044+ 50
09 Matej Mugerli 1981 Amplatz - BMC + 0085+ 01:31
10 Andreas Hyldgaard Jeppesen 1996 Team Virtu Cycling + 0019+ 22
11 Daniel Auer 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0070+ 01:08
12 Frantisek Sisr 1993 CCC Sprandi Polkowice + 0013+ 13
13 Jan Hirt 1991 CCC Sprandi Polkowice + 0014+ 13
14 Rafael Andriato 1987 Wilier Triestina + 00114+ 03:57
15 Jan Stöhr 1991 CK Pribram - Fany Gastro + 0093+ 01:58
16 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 0045+ 50
17 Nikita Panassenko 1992 Astana City + 0054+ 51
18 Grigoriy Shtein 1996 Astana City + 00111+ 03:37
19 Julius Van Den Berg 1996 SEG Racing Academy + 0030+ 35
20 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0004+ 07
21 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 0003+ 06
22 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0046+ 50
23 Matteo Draperi 1991 Wilier Triestina + 0075+ 01:09
24 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team + 0034+ 47
25 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 0080+ 01:21
26 Simone Bernardini 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 0089+ 01:37
27 Syver Wærsted 1996 Uno-X Development Team + 0059+ 57
28 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 00101+ 02:48
29 Sebastian Schönberger 1994 Tirol Cycling Team + 0063+ 01:06
30 Kasper Asgreen 1995 Team Virtu Cycling + 0020+ 22
31 Rasmus Guldhammer 1989 Team Virtu Cycling + 0021+ 22
32 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 0047+ 50
33 Nubolat Kulimbetov 1992 Astana City + 0055+ 51
34 Lukasz Owsian 1990 CCC Sprandi Polkowice + 0015+ 13
35 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina + 0023+ 31
36 Andi Bajc 1988 Amplatz - BMC + 0086+ 01:31
37 Jiri Sorm 1997 Elkov - Author + 0011+ 12
38 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 0035+ 47
39 Michele Gazzara 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 0040+ 49
40 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 0041+ 49
41 Michal Schlegel 1995 CCC Sprandi Polkowice + 0016+ 13
42 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 0067+ 01:07
43 Pawel Cieslik 1986 Elkov - Author + 0005+ 07
44 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 0056+ 51
45 Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team + 0064+ 01:06
46 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 0091+ 01:41
47 Nicola Gaffurini 1989 Sangemini - MG.Kvis Vega + 0042+ 49
48 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Development Team + 0060+ 57
49 Francesco Bongiorno 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 0043+ 49
50 Gregor Gazvoda 1981 Adria Mobil + 0048+ 50
51 Piotr Brozyna 1995 CCC Sprandi Polkowice + 0018+ 15
52 Liam Bertazzo 1992 Wilier Triestina + 0024+ 31
53 Enrico Salvador 1994 Tirol Cycling Team + 0065+ 01:06
54 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 0006+ 07
55 Cristian Rodriguez 1995 Wilier Triestina + 0025+ 31
56 Daniel Martinez 1996 Wilier Triestina + 0026+ 31
57 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 0049+ 50
58 Jannick Steimle 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0071+ 01:08
59 Jose Mendes 1985 Bora - Hansgrohe + 0027+ 31
60 Marten Kooistra 1997 SEG Racing Academy + 0031+ 35
61 Andrea Borso 1994 Adria Mobil + 0050+ 50
62 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis Vega + 0077+ 01:12
63 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team + 0036+ 47
64 Mark Sehestad Pedersen 1991 Team Virtu Cycling + 00124+ 07:17
65 Mads Rahbek 1995 Team Virtu Cycling + 0022+ 22
66 Yuriy Natarov 1996 Astana City + 0057+ 51
67 Silvio Herklotz 1994 Bora - Hansgrohe + 0009+ 10
68 Felix Grossschartner 1993 CCC Sprandi Polkowice + 0017+ 13
69 Torstein Træen 1995 Uno-X Development Team + 0061+ 57
70 Konrad Tomasiak 1991 Team Hurom + 0084+ 01:29
71 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 0094+ 01:58
72 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF + 0051+ 50
73 Wojciech Franczak 1993 Team Hurom + 0068+ 01:07
74 Gerd Fidler 1996 Amplatz - BMC + 00105+ 03:10
75 Miguel Eduardo Florez Lopez 1996 Wilier Triestina + 0028+ 31
76 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 0032+ 35
77 Andreas Umhaller 1992 Amplatz - BMC + 00100+ 02:36
78 Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe + 0010+ 10
79 Mirko Trosino 1992 Wilier Triestina + 0029+ 31
80 Marek Canecky 1988 Amplatz - BMC + 0087+ 01:31
81 Nicola Boem 1989 Bardiani - CSF + 0052+ 50
82 Michael Reihs 1979 Team Virtu Cycling + 00125+ 07:17
83 Martin Hebik 1982 CK Pribram - Fany Gastro + 0095+ 01:58
84 Pavel Stohr 1991 CK Pribram - Fany Gastro + 0096+ 01:58
85 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy + 0058+ 52
86 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 0092+ 01:41
87 Riccardo Zoidl 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0072+ 01:08
88 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0073+ 01:08
89 Nicolo Pacinotti 1995 Bardiani - CSF + 0053+ 50
90 Maximilian Kuen 1992 Tirol Cycling Team + 0066+ 01:06
91 Vladyslav Soltasiuk 1997 Kolss - BDC Team + 0037+ 47
92 Sergiy Lagkuti 1985 Kolss - BDC Team + 0038+ 47
93 Bartlomiej Matysiak 1984 Team Hurom + 0078+ 01:12
94 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0074+ 01:08
95 Andrii Bratashchuk 1992 Kolss - BDC Team + 0097+ 02:06
96 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss - BDC Team + 0033+ 44
97 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00112+ 03:47
98 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 0098+ 02:06
99 Marcel Neuhauser 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00108+ 03:31
100 Sondre Kristiansen 1993 Uno-X Development Team + 0088+ 01:32
101 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss - BDC Team + 0039+ 47
102 Stanislaw Aniolkowski 1997 Team Hurom + 0069+ 01:07
103 Martin Hunal 1989 Elkov - Author + 0007+ 07
104 Hans Kristian Rudland 1997 Uno-X Development Team + 3183+ 01:28
105 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 3381+ 01:23
106 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 3676+ 01:11
107 Alexander Kamp Egested 1993 Team Virtu Cycling + 5479+ 01:16
108 Michael Schwarzmann 1991 Bora - Hansgrohe + 01:21106+ 03:10
109 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 01:33109+ 03:31
110 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 01:3390+ 01:40
111 Thomas Umhaller 1995 Amplatz - BMC + 01:36107+ 03:16
112 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 01:36110+ 03:34
113 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 01:36117+ 05:12
114 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 01:3699+ 02:26
115 Wociech Migdal 1991 Team Hurom + 01:39103+ 02:56
116 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 01:52104+ 03:01
117 Henrik Evensen 1994 SEG Racing Academy + 02:45126+ 07:42
118 Martin Vlcak 1998 Dukla Banska Bystrica + 02:45121+ 06:21
119 Paolo Prandini 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 03:29116+ 04:36
120 Maxim Satlikov 1997 Astana City + 03:29129+ 09:00
121 Adriaan Janssen 1995 LottoNL - Jumbo + 03:29128+ 08:37
122 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 03:44118+ 05:25
123 Juraj Sagan 1988 Bora - Hansgrohe + 03:44113+ 03:54
124 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:44122+ 06:54
125 Samuel Oros 1998 Dukla Banska Bystrica + 03:44119+ 05:25
126 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development Team + 03:44120+ 06:16
127 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development Team + 03:44123+ 07:05
128 Jozef Palcak 1987 Dukla Banska Bystrica + 03:44127+ 08:12
129 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 03:48115+ 04:35
130 Jiri Kala 1987 CK Pribram - Fany Gastro + 17:20131+ 23:58
131 Niklas Larsen 1997 Team Virtu Cycling + 17:37130+ 17:59
DNF Adrian Foltan 1998 Dukla Banska Bystrica 999
DNF Damian Slawek 1997 Team Hurom 999

Info

Race Czech Cycling Tour
Nation Czech Republic
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 200.7 km
StartOlomouc
FinishFrýdek-Místek
DateAugust 11th (2017)
Leader S.Bennett
Youth J.Sorm
Points S.Bennett
Mountain D.Lehner

Sam Bennett