Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Malopolska
UCI, Stage race, 8th -10th June 2018, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Switzerland
Ukraine
Teams
AC Sparta Praha
CCC Sprandi Polkowice
Centrum Regional Team
CK Pribram - Fany Gastro
Domin Sport
France Military Team
KS Pogon Mostostal Pulawy
Lviv Cycling Team
Malopolska Regional Team
Marathon Tula CT
MTB Team JBG-2 Cryospace
ONE Pro Cycling
P&S Team Thüringen
Riwal CeramicSpeed
Speeder Cycling Team
TC Chorbry Scott Glogow
Team Dukla Praha
Team Hurom
Topforex-Lapierre
Triebwerk-Energy CT
Voster Uniwheels
Wibatech Merx 7R
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Antunes
Amaro
1990
CCC Sprandi Polkowice
09:43:44
40
02
Cieslik
Pawel
1986
CCC Sprandi Polkowice
+ 33
30
03
Budiak
Anatolii
1995
Lviv Cycling Team
+ 01:14
25
04
Gregaard
Jonas
1996
Riwal CeramicSpeed
+ 01:19
20
05
Domagalski
Karol
1989
ONE Pro Cycling
+ 01:29
15
06
Warchol
Bartosz
1992
Wibatech Merx 7R
+ 01:45
10
07
Oram
James
1993
ONE Pro Cycling
+ 01:45
5
08
Kaczmarek
Jakub
1993
Team Hurom
+ 02:07
3
09
Rutkiewicz
Marek
1981
Wibatech Merx 7R
+ 02:25
3
10
McCormick
Hayden
1994
ONE Pro Cycling
+ 02:28
3
11
Brzozka
Adrian
1987
MTB Team JBG-2 Cryospace
+ 02:49
12
Buts
Vitaliy
1986
Team Hurom
+ 02:55
13
Stöhr
Jan
1991
AC Sparta Praha
+ 03:01
14
Pekala
Piotr
1998
KS Pogon Mostostal Pulawy
+ 03:15
15
Owsian
Lukasz
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 03:18
16
Walsleben
Philip
1987
P&S Team Thüringen
+ 03:46
17
Vasylyuk
Andriy
1987
Team Hurom
+ 04:00
18
Duiunov
Vladislav
1994
Marathon Tula CT
+ 04:19
19
Stosz
Patryk
1994
CCC Sprandi Polkowice
+ 04:37
20
Podlaski
Michal
1988
Voster Uniwheels
+ 05:03
21
Stachowiak
Adam
1989
Voster Uniwheels
+ 05:05
22
Piaskowy
Emanuel
1991
Team Hurom
+ 05:05
23
Cognet
Stephane
1981
France Military Team
+ 05:22
24
Paterski
Maciej
1986
Wibatech Merx 7R
+ 05:58
25
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Riwal CeramicSpeed
+ 07:25
26
Honkisz
Adrian
1988
Wibatech Merx 7R
+ 07:46
27
Neuman
Dominik
1995
Topforex-Lapierre
+ 08:25
28
Wojcik
Adam
1990
Domin Sport
+ 08:31
29
Detko
Artur
1983
Domin Sport
+ 08:35
30
Stöhr
Pavel
1991
AC Sparta Praha
+ 10:34
31
Holec
Richard
1999
Topforex-Lapierre
+ 10:51
32
Michalek
Mariusz
1987
MTB Team JBG-2 Cryospace
+ 11:04
33
Sykala
Wojciech
1994
Wibatech Merx 7R
+ 11:11
34
Murias
Jakub
1998
TC Chorbry Scott Glogow
+ 11:55
35
Nieboras
Mateusz
1999
MTB Team JBG-2 Cryospace
+ 14:27
36
Plucinski
Leszek
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 16:13
37
Boubal
Martin
1984
CK Pribram - Fany Gastro
+ 16:14
38
Tracz
Szymon
1998
ONE Pro Cycling
+ 17:52
39
Gruber
Pavel
1996
CK Pribram - Fany Gastro
+ 18:19
40
Manakov
Viktor
1992
Marathon Tula CT
+ 18:19
41
Movchan
Sergii
1993
Lviv Cycling Team
+ 18:43
42
Pietrula
Nicolas
1995
Team Dukla Praha
+ 19:04
43
Musiienko
Bohdan
1997
Lviv Cycling Team
+ 20:17
44
Ershov
Artur
1990
Marathon Tula CT
+ 21:07
45
Halejak
Wojciech
1983
MTB Team JBG-2 Cryospace
+ 21:21
46
Wojtanek
Bartlomiej
1997
TC Chorbry Scott Glogow
+ 21:28
47
Brandt
Nicolas
1998
Triebwerk-Energy CT
+ 21:46
48
Szostka
Pawel
1998
TC Chorbry Scott Glogow
+ 21:58
49
Schühler
Tomas
1994
AC Sparta Praha
+ 21:59
50
Kistowski
Kacper
1993
Wibatech Merx 7R
+ 22:32
51
Pawlak
Tobiasz
1995
Domin Sport
+ 22:56
52
Schuran
Michal
1996
AC Sparta Praha
+ 23:10
53
Krawczyk
Szymon
1998
Voster Uniwheels
+ 23:44
54
Malecki
Kamil
1996
CCC Sprandi Polkowice
+ 23:45
55
Kostecki
Patryk
1993
Domin Sport
+ 24:00
56
Mortensen
Martin
1984
Riwal CeramicSpeed
+ 24:07
57
Vanoverschelde
Quentin
1995
France Military Team
+ 24:35
58
Kwiatkowski
Grzegorz
1979
France Military Team
+ 25:06
59
Piskunov
Maksim
1997
Marathon Tula CT
+ 25:27
60
Zielinski
Kamil
1988
Team Hurom
+ 26:03
61
Stenson
Adam
1998
Speeder Cycling Team
+ 26:06
62
Jatczak
Artur
1998
TC Chorbry Scott Glogow
+ 26:33
63
Sukhov
Maxim
1997
Marathon Tula CT
+ 27:06
64
Förster
Peter
1995
Triebwerk-Energy CT
+ 27:29
65
Gavenda
Jan
1999
Topforex-Lapierre
+ 27:32
66
Kalojiros
Tomas
1994
AC Sparta Praha
+ 27:40
67
Klabouch
Petr
1999
Topforex-Lapierre
+ 27:46
68
Fiala
Petr
1995
AC Sparta Praha
+ 28:42
69
Vavrek
Dusan
1999
Team Dukla Praha
+ 29:05
70
Vogel
Sebastian
1989
Triebwerk-Energy CT
+ 29:37
71
Tatard
Nicolas
1993
France Military Team
+ 29:58
72
Hebik
Martin
1982
CK Pribram - Fany Gastro
+ 29:59
73
Kohout
Michal
1996
Team Dukla Praha
+ 30:18
74
Aschenbrenner
Michel
1999
P&S Team Thüringen
+ 31:41
75
Karpiuk
Adrian
1984
Centrum Regional Team
+ 32:12
76
Aniolkowski
Stanislaw
1997
Team Hurom
+ 32:13
77
Jägeler
Robert
1996
P&S Team Thüringen
+ 32:21
78
Röber
Dominik
1999
P&S Team Thüringen
+ 32:23
79
Dinkler
Jonathan
1995
P&S Team Thüringen
+ 33:38
80
Lander
Sebastian
1991
Riwal CeramicSpeed
+ 34:16
81
Solinski
Patryk
1996
KS Pogon Mostostal Pulawy
+ 35:00
82
Mørkøv
Jesper
1988
Riwal CeramicSpeed
+ 38:46
83
Malik
Robert
1993
CK Pribram - Fany Gastro
+ 38:53
DNF
Furczyk
Maciej
1992
Centrum Regional Team
DNF
Piekielny
Norbert
1996
Centrum Regional Team
DNF
Prudnikau
Dzmitry
1991
Centrum Regional Team
DNF
Staszczak
Pawel
1980
Centrum Regional Team
DNF
Peju
Philippe
1981
France Military Team
DNF
Troude
Mathieu
1989
France Military Team
DNF
Dziadowiec
Konrad
1999
Malopolska Regional Team
DNF
Janowski
Jakub
1999
Malopolska Regional Team
DNF
Mucha
Mateusz
-
Malopolska Regional Team
DNF
Szewczyk
Kamil
1999
Malopolska Regional Team
DNF
Brzozka
Piotr
1989
MTB Team JBG-2 Cryospace
DNF
Rozek
Karol
1993
MTB Team JBG-2 Cryospace
DNF
Modlitba
Vojtech
1996
CK Pribram - Fany Gastro
DNF
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Domin Sport
DNF
Ziolkowski
Wojciech
1984
Domin Sport
DNF
Ganko
Antoni
1999
KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF
Gorecki
Patryk
1996
KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF
Kwiatkowski
Maciej
1999
KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF
Staniszewski
Daniel
1997
KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF
Maleiev
Timur
1996
Lviv Cycling Team
DNF
Vasilyev
Maksym
1990
Lviv Cycling Team
DNF
Scott
Jacob
1995
ONE Pro Cycling
DNF
Williams
Peter
1986
ONE Pro Cycling
DNF
Wille
Markus
1999
P&S Team Thüringen
DNF
Clausen
Patrick
1990
Riwal CeramicSpeed
DNF
Bonassi
Simone
1993
Speeder Cycling Team
DNF
Gardini
Lorenzo
1998
Speeder Cycling Team
DNF
Pasi-Puttini
Roberto
1993
Speeder Cycling Team
DNF
Rognoni
Jacopo
1995
Speeder Cycling Team
DNF
Zanetta
Christian
1996
Speeder Cycling Team
DNF
Jagiela
Adam
1998
TC Chorbry Scott Glogow
DNF
Kuklewicz
Karol
1997
TC Chorbry Scott Glogow
DNF
Hochmann
Jiri
1986
Team Dukla Praha
DNF
Spudel
Martin
1997
Team Dukla Praha
DNF
Stibinger
Matej
1997
Team Dukla Praha
DNF
Capek
Tomas
1998
Topforex-Lapierre
DNF
Palicka
Hynek
1999
Topforex-Lapierre
DNF
Lendowski
Jeremy
1997
Triebwerk-Energy CT
DNF
Nagler
Patrick
1991
Triebwerk-Energy CT
DNF
Schiewer
Franz
1990
Triebwerk-Energy CT
DNF
Komar
Mateusz
1985
Voster Uniwheels
DNF
Nowaczek
Mateusz
1991
Voster Uniwheels
DNF
Sobieraj
Przemyslaw
1991
Voster Uniwheels
Information
Tour of Malopolska
Poland
8th -10th June 2018
2.2