Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Malopolska
UCI, Stage race, 12th -14th June 2015, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Bulgaria
Croatia
Denmark
France
Germany
Hungary
Israel
Italy
Poland
Romania
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Ukraine
Teams
ActiveJet Team
Adria Mobil
CCC Sprandi Polkowice
Cycling Academy Team
Cycling Team Friuli
Domin Sport
Kolss - BDC Cycling Team
Legia Corratec
Region Centralny
Region Poludniowy
Riwal Platform Cycling
Russia
Sokol Kety
TC Chrobry Saroni Glogow
Team Stölting
TKK Pacific Netsle Fitness
Tusnad Cycling Team
Whistle Team Ziemia Brezeska
Wibatech - Fuji
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Kump
Marko
1988
Adria Mobil
10:37:38
02
Buts
Vitaliy
1986
Kolss - BDC Cycling Team
+ 12
03
Grøn
Martin
1993
Riwal Platform Cycling
+ 17
04
Savitsky
Ivan
1992
Russia
+ 20
05
Zielinski
Kamil
1988
Domin Sport
+ 24
06
Batek
Dariusz
1986
Wibatech - Fuji
+ 24
07
Piaskowy
Emanuel
1991
Cycling Academy Team
+ 24
08
Bolzan
Riccardo
1990
Cycling Team Friuli
+ 24
09
De Marchi
Mattia
1991
Cycling Team Friuli
+ 24
10
Nechita
Andrei
1988
Tusnad Cycling Team
+ 24
11
Gonzalez
Mario
1992
ActiveJet Team
+ 24
12
Kämna
Lennard
1996
Team Stölting
+ 24
13
Stachowiak
Adam
1989
Kolss - BDC Cycling Team
+ 24
14
Kostyuk
Denys
1982
Kolss - BDC Cycling Team
+ 24
15
Firsanov
Sergey
1982
Russia
+ 24
16
Fajt
Kristjan
1982
Adria Mobil
+ 24
17
Plucinski
Leszek
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 24
18
Giacobazzi
Roberto
1991
Cycling Team Friuli
+ 24
19
Foltyn
Jakub
1992
Domin Sport
+ 24
20
Rogina
Radoslav
1979
Adria Mobil
+ 24
21
Witecki
Mariusz
1981
Domin Sport
+ 24
22
Morajko
Jacek
1981
Wibatech - Fuji
+ 24
23
Roglic
Primoz
1989
Adria Mobil
+ 24
24
Kurek
Adrian
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 03:31
25
Herklotz
Silvio
1994
Team Stölting
+ 03:59
26
Lagkuti
Sergiy
1985
Kolss - BDC Cycling Team
+ 05:49
27
Migdal
Wociech
1991
Cycling Academy Team
+ 05:55
28
Werda
Maximilian
1991
Team Stölting
+ 06:02
29
Angulo
Antonio
1992
Cycling Academy Team
+ 06:02
30
Mygind
Rasmus
1989
Riwal Platform Cycling
+ 06:02
31
Owsian
Lukasz
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 06:02
32
Brozyna
Piotr
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 06:02
33
Reutter
Sven
1996
Team Stölting
+ 06:02
34
Kenyeres
Abel
1994
Tusnad Cycling Team
+ 06:02
35
Charucki
Pawel
1988
Domin Sport
+ 06:16
36
Skarzynski
Wojciech
1989
Wibatech - Fuji
+ 07:52
37
Kohut
Slawomir
1977
Whistle Team Ziemia Brezeska
+ 07:56
38
Pierzga
Adam
1984
Whistle Team Ziemia Brezeska
+ 07:56
39
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss - BDC Cycling Team
+ 07:56
40
Franczak
Wojciech
1993
TKK Pacific Netsle Fitness
+ 07:56
41
Topchanyk
Artem
1989
Tusnad Cycling Team
+ 08:17
42
Owsian
Arkadiusz
1993
ActiveJet Team
+ 11:33
43
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Domin Sport
+ 11:33
44
Leduchowski
Aleksander
1993
TC Chrobry Saroni Glogow
+ 11:33
45
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Riwal Platform Cycling
+ 12:49
46
Bodnar
Lukasz
1982
ActiveJet Team
+ 12:49
47
Halvorsen
Emil Bækhøj
1994
Riwal Platform Cycling
+ 12:49
48
Brylowski
Pawel
1989
ActiveJet Team
+ 16:26
49
Krakowiak
Norbert
1993
TKK Pacific Netsle Fitness
+ 16:26
50
Stosz
Patryk
1994
CCC Sprandi Polkowice
+ 17:50
51
Viero
Simone
1993
Cycling Team Friuli
+ 18:28
52
Mørkøv
Jesper
1988
Riwal Platform Cycling
+ 19:59
53
Rumac
Josip
1994
Adria Mobil
+ 24:51
54
Novak
Domen
1995
Adria Mobil
+ 24:52
55
Wojcik
Adam
1990
Region Centralny
+ 32:02
56
Georgiev
Nako
1995
Team Stölting
+ 32:02
57
Szczepanowski
Bartosz
1994
TC Chrobry Saroni Glogow
+ 33:18
DNF
Ezquerra
Jesus
1990
ActiveJet Team
DNF
Franczak
Pawel
1991
ActiveJet Team
DNF
Kiendys
Tomasz
1977
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Dasko
Mario
1994
Cycling Academy Team
DNF
Guy
Gabay
1993
Cycling Academy Team
DNF
Talaga
Patryk
1995
Cycling Academy Team
DNF
Borgo
Marco
1996
Cycling Team Friuli
DNF
Buttazzoni
Alex
1985
Cycling Team Friuli
DNF
Detko
Artur
1983
Domin Sport
DNF
Janiaczyk
Błażej
1983
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Cieloch
Marcin
1991
Legia Corratec
DNF
Furczyk
Maciej
1992
Legia Corratec
DNF
Kucieba
Karol
1990
Legia Corratec
DNF
Lewandowski
Kamil
1989
Legia Corratec
DNF
Dudziak
Tomasz
1982
Region Centralny
DNF
Haba
Grzegorz
1992
Region Centralny
DNF
Michalski
Karol
1992
Region Centralny
DNF
Adamczyk
David
1996
Region Poludniowy
DNF
Dzialowy
Jakub
1996
Region Poludniowy
DNF
Parma
Krzysztof
1987
Region Poludniowy
DNF
Skrzyniarz
Karol
1988
Region Poludniowy
DNF
Kongstad
Tobias
1996
Riwal Platform Cycling
DNF
Ershov
Artur
1990
Russia
DNF
Kovalev
Evgeniy
1989
Russia
DNF
Kritskiy
Timofey
1987
Russia
DNF
Zhurkin
Nikolay
1991
Russia
DNF
Biel
Szymon
1987
Sokol Kety
DNF
Ceremuga
Kacper
1993
Sokol Kety
DNF
Puchalka
Kamil
1989
Sokol Kety
DNF
Typkiewicz
Adrian
1996
Sokol Kety
DNF
Woldzinski
Szymon
1990
Sokol Kety
DNF
Zuromski
Marek
1994
Sokol Kety
DNF
Grabis
Mateusz
1994
TC Chrobry Saroni Glogow
DNF
Jaromin
Piotr
1994
TC Chrobry Saroni Glogow
DNF
Kasperek
Micha
1993
TC Chrobry Saroni Glogow
DNF
Szymanski
Patryk
1995
TC Chrobry Saroni Glogow
DNF
Gutek
Mikolaj
1996
TKK Pacific Netsle Fitness
DNF
Wypych
Karol
1996
TKK Pacific Netsle Fitness
DNF
Zlotowicz
Patryk
1996
TKK Pacific Netsle Fitness
DNF
Bossis
Tom
1994
Tusnad Cycling Team
DNF
Komar
Mateusz
1985
Whistle Team Ziemia Brezeska
DNF
Kucharek
Adrian
1994
Whistle Team Ziemia Brezeska
DNF
Skarzynski
Piotr
1990
Whistle Team Ziemia Brezeska
DNF
Zadowy
Rafal
1995
Whistle Team Ziemia Brezeska
DNF
Janiszewski
Slawomir
1996
Wibatech - Fuji
DNF
Janiszewski
Sylwester
1988
Wibatech - Fuji
DNF
Sobieraj
Przemyslaw
1991
Wibatech - Fuji
Information
Tour of Malopolska
Poland
12th -14th June 2015
2.2