Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Kreiz Breizh Elites
UCI, Stage race, 1st -3rd August 2015, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Japan
Netherlands
New Zealand
Norway
Russia
Spain
Switzerland
USA
Teams
Aisan Racing Team
Brest Iroise Cyclisme 2000
Chambery CF
Côtes d'Armor - Marie Morin
Cycling Team Jo Piels
De Jonge Renner
Equipe Bretagne U23
Estonia
Great Britain
GSC Blagnac Vélo Sport 31
Hennebont Cyclisme
Ireland
Madison - Genesis
Metec - TKH p/b Mantel
MLP Team Bergstrasse
Occitane CF
Océane Top 16
Pays de Dinan
Rabobank Development
Russia
Sojasun espoir - ACNC
Team 3M
Team Coop - Øster Hus
Team Vorarlberg
V.C.Pays de Loudéac
VC Rouen 76
Vendée U
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Jensen
August
1991
Team Coop - Øster Hus
13:10:35
02
Gesbert
Elie
1995
Pays de Dinan
+ 09
03
Poulhiès
Stéphane
1985
Occitane CF
+ 12
04
Paret-Peintre
Aurélien
1996
Chambery CF
+ 17
05
Galta
Fredrik Strand
1992
Team Coop - Øster Hus
+ 44
06
Rochas
Rémy
1996
Chambery CF
+ 01:02
07
Holohan
Liam
1988
Madison - Genesis
+ 01:12
08
David
Nicolas
1988
Hennebont Cyclisme
+ 01:17
09
Fabre
Etienne
1996
Chambery CF
+ 01:22
10
Delaplace
Cédric
1992
Brest Iroise Cyclisme 2000
+ 01:22
11
Ourselin
Paul
1994
Vendée U
+ 01:22
12
Mentheour
Paul-Mickaël
1989
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:22
13
Van Rhee
Joey
1992
Cycling Team Jo Piels
+ 01:26
14
Schmidt
Fabien
1989
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:26
15
Schreurs
Hamish
1994
Sojasun espoir - ACNC
+ 01:26
16
Thominet
Camille
1990
Brest Iroise Cyclisme 2000
+ 01:26
17
Meijers
Jeroen
1993
Rabobank Development
+ 01:26
18
Cornu
Jérémy
1991
Vendée U
+ 01:26
19
Nikolaev
Sergey
1988
Russia
+ 01:26
20
Brenterch
Erwan
1986
Hennebont Cyclisme
+ 01:26
21
Winter
Nicolas
1989
Team Vorarlberg
+ 01:26
22
Raid
Risto
1990
VC Rouen 76
+ 01:26
23
Guillemot
Frédéric
1992
Brest Iroise Cyclisme 2000
+ 01:31
24
Yssaad
Yannis
1993
Sojasun espoir - ACNC
+ 01:31
25
Guérin
Camille
1994
Sojasun espoir - ACNC
+ 01:31
26
Pigeon
Hugo
1996
Chambery CF
+ 01:31
27
Sellier
Simon
1995
Vendée U
+ 01:31
28
Guyot
Romain
1992
Vendée U
+ 01:31
29
Le Turnier
Mathias
1995
Océane Top 16
+ 01:31
30
Guillot
Kevin
1992
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:38
31
Arslanov
Ildar
1994
Russia
+ 01:38
32
Maas
Jan
1996
Rabobank Development
+ 01:38
33
de Vries
Hartthijs
1996
Rabobank Development
+ 01:41
34
Tellier
Luc
1989
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:41
35
Maurelet
Flavien
1991
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 01:48
36
Hoekstra
Jochem
1992
Cycling Team Jo Piels
+ 01:58
37
Gmelich
Jarno
1989
Metec - TKH p/b Mantel
+ 02:06
38
Dowling
Mark
1986
Ireland
+ 02:10
39
Bos
Maikel
1994
De Jonge Renner
+ 02:20
40
Danès
Léo
1996
Brest Iroise Cyclisme 2000
+ 02:22
41
Cam
Florian
1995
Equipe Bretagne U23
+ 03:24
42
Downey
Mark
1996
Ireland
+ 03:34
43
Godrie
Stan
1993
Rabobank Development
+ 03:46
44
Constantin
Baptiste
1994
Océane Top 16
+ 03:59
45
Daniel
Aurélien
1991
Pays de Dinan
+ 04:04
46
Kucher
Michael
1993
Team Vorarlberg
+ 04:23
47
Hoelgaard
Markus
1994
Team Coop - Øster Hus
+ 05:08
48
Räim
Mihkel
1993
Estonia
+ 07:57
49
Bol
Cees
1995
Rabobank Development
+ 08:21
50
Vaidem
Josten
1994
Estonia
+ 08:37
51
Tournieroux
Victor
1995
Chambery CF
+ 10:50
52
Hagen
Krister
1989
Team Coop - Øster Hus
+ 12:01
53
McConvey
Connor
1988
Team 3M
+ 12:27
54
Seigneur
Fabrice
1990
Sojasun espoir - ACNC
+ 12:55
55
Egger
Mike-Aaron
1993
MLP Team Bergstrasse
+ 13:22
56
Potts
Marc
1991
Ireland
+ 14:13
57
Botrel
Yann
1990
Brest Iroise Cyclisme 2000
+ 14:13
58
Roux
Julien
1995
Chambery CF
+ 14:37
59
Teggart
Matthew
1996
Ireland
+ 14:37
60
Mitxelena Tolosa
Julen
1989
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 14:37
61
Tassel
Ronan
1993
Equipe Bretagne U23
+ 14:47
62
Krul
Stef
1995
Metec - TKH p/b Mantel
+ 15:05
63
Guichard
Mickaël
1993
Océane Top 16
+ 15:08
64
Korevaar
Merijn
1994
Rabobank Development
+ 15:38
65
Zhuykov
Denis
1993
Russia
+ 15:46
66
Ariesen
Tim
1994
Cycling Team Jo Piels
+ 16:00
67
Ariesen
Johim
1988
Metec - TKH p/b Mantel
+ 18:04
68
Reinders
Elmar
1992
Cycling Team Jo Piels
+ 21:45
69
Marie
Rodolphe
1993
Pays de Dinan
+ 23:49
70
Süssmilch
Eric
1995
MLP Team Bergstrasse
+ 24:31
71
Stash
Mamyr
1993
Russia
+ 25:37
72
Leplingard
Antoine
1995
Vendée U
+ 25:42
73
Kelderman
Martin
1987
De Jonge Renner
+ 26:24
74
van Leeuwen
Patrick
1985
Cycling Team Jo Piels
+ 26:40
75
Bakker
Stephan
1994
Cycling Team Jo Piels
+ 26:59
76
Johnstone
Taylor
1993
Great Britain
+ 27:21
77
McKenna
Sean
1994
Ireland
+ 27:34
78
Kustadinchev
Roman
1995
Russia
+ 29:14
79
Meiler
Lukas
1995
Team Vorarlberg
+ 29:14
80
Laas
Martin
1993
Estonia
+ 29:33
81
Evans
Joe
1996
Madison - Genesis
+ 29:35
82
Zverkov
Evgeny
1993
Russia
+ 37:23
83
Gaultier
Matthieu
1991
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 37:30
84
Lemoine
Gaëtan
1995
Pays de Dinan
+ 38:08
85
De Kort
Bram
1991
De Jonge Renner
+ 38:18
86
Horton
Tobyn
1986
Madison - Genesis
+ 38:29
87
Vingerling
Michael
1990
Team 3M
+ 39:34
88
Flegeo
Baptiste
1994
Hennebont Cyclisme
+ 40:39
89
Porter
Elliott
1991
Team 3M
+ 43:22
90
Hausken Jacobsen
Tormod
1993
Team Coop - Øster Hus
+ 44:15
91
Robbins
Tristan
1996
Madison - Genesis
+ 46:06
92
Bosters
Jurrien
1991
De Jonge Renner
+ 53:25
93
Fußnegger
Moritz
1996
MLP Team Bergstrasse
+ 56:24
94
Renault
Baptiste
1995
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:04:22
DNF
Lemonnier
Franck
1993
Equipe Bretagne U23
DNF
Rapin
Martin
1995
Equipe Bretagne U23
DNF
Richeux
Florian
1995
Equipe Bretagne U23
DNF
Fukuda
Shimpei
1987
Aisan Racing Team
DNF
Hayakawa
Tomohiro
1990
Aisan Racing Team
DNF
Hiratsuka
Yoshimitsu
1988
Aisan Racing Team
DNF
Ito
Masakazu
1988
Aisan Racing Team
DNF
Komori
Ryohei
1988
Aisan Racing Team
DNF
Nakane
Hideto
1990
Aisan Racing Team
DNF
Coquil
Sebastien
1992
Brest Iroise Cyclisme 2000
DNF
Bouedo
Martin
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Chopin
David
1988
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Guével
Stéphen
1993
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Nõmmela
Aksel
1994
Estonia
DNF
Pung
Peeter
1996
Estonia
DNF
Puntso
Endrik
1993
Estonia
DNF
Anderson
Pete
-
Great Britain
DNF
Barrett
Jack
1993
Great Britain
DNF
Fenwick
Ryan
1994
Great Britain
DNF
Martin
Fraser
1996
Great Britain
DNF
Yeoman
Ruari
1996
Great Britain
DNF
Font Mas
Bernat
1994
GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF
Larrinaga
Jon
1990
GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF
Malbert
Mathieu
1993
GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF
Verardo
Remi
1995
GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF
Le Montagner
Maxime
1991
Hennebont Cyclisme
DNF
Ryan
Simon
1992
Hennebont Cyclisme
DNF
Stewart
Daniel
1994
Hennebont Cyclisme
DNF
Hahessy
Sean
1995
Ireland
DNF
van den Bogaert
Sem
1995
De Jonge Renner
DNF
Van'T Westeinde
Gijs
1994
De Jonge Renner
DNF
Jelfs
Dominic
1990
Madison - Genesis
DNF
Eising
Tijmen
1991
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
Goeree
Niels
1995
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
Veltman
Milan
1996
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
Mandrysch
John
1996
MLP Team Bergstrasse
DNF
Tzschupke
Marc-Andre
1994
MLP Team Bergstrasse
DNF
Alfonso
Thomas
1993
Occitane CF
DNF
Caramel
Mathieu
1994
Occitane CF
DNF
Fraissignes
Fabien
1982
Occitane CF
DNF
Vargas
Gael
1986
Occitane CF
DNF
Delétang
Alexandre
1993
Océane Top 16
DNF
Deslandes
Vadim
1994
Océane Top 16
DNF
Diligeart
Alexis
1996
Océane Top 16
DNF
Gouret
Jean-Marie
1992
Sojasun espoir - ACNC
DNF
Guilcher
Axel
1994
Sojasun espoir - ACNC
DNF
Janssen
Dick
1994
Team 3M
DNF
Panhuyzen
Kevin
1994
Team 3M
DNF
Van der Weijst
Geert
1990
Team 3M
DNF
Landa
Oscar
1993
Team Coop - Øster Hus
DNF
Journiaux
Axel
1995
Pays de Dinan
DNF
Lino
Julian
1995
Pays de Dinan
DNF
Baldo
Nicolas
1984
Team Vorarlberg
DNF
Yamamura
Akinori
1994
Team Vorarlberg
DNF
Corbel
Erwann
1991
V.C.Pays de Loudéac
DNF
McCullough
Andrew
1985
V.C.Pays de Loudéac
DNF
Patoux
Cyrille
1985
V.C.Pays de Loudéac
DNF
Carlin
Alexis
1992
VC Rouen 76
DNF
Carpentier
Adrien
1996
VC Rouen 76
DNF
Kowalski
Dylan
1994
VC Rouen 76
DNF
Nisu
Oskar
1994
VC Rouen 76
DNF
Tielemans
Pierre
1992
VC Rouen 76
DNF
Destang
Lucas
1995
Vendée U
Information
Kreiz Breizh Elites
France
1st -3rd August 2015
2.2