FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Okolo Slovenska
UCI, Stage race, 18th -21st September 2019, Slovakia
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Israel
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Serbia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Teams
Adria Mobil
Androni Giocattoli - Sidermec
Bora - Hansgrohe
CCC Team
Deceuninck-Quick Step
Delko-Marseille Provence
Development Team Sunweb
Dukla Banska Bystrica
Elkov - Author
Gazprom - RusVelo
Groupama - FDJ
Israel Cycling Academy
Pannon Cycling Team
Riwal Readynez Cycling
Roompot - Charles
Slovakia
Team Felbermayr - Simplon Wels
Team Novo Nordisk
UAE Team Emirates
Uno-X Norwegian DT
Voster ATS Team
Wallonie Bruxelles
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Lampaert
Yves
1991
Deceuninck-Quick Step
17:14:21
125
02
Démare
Arnaud
1991
Groupama - FDJ
+ 01
85
03
Küng
Stefan
1993
Groupama - FDJ
+ 03
70
04
Gradek
Kamil
1990
CCC Team
+ 17
60
05
Bohli
Tom
1994
UAE Team Emirates
+ 21
50
06
Van Hoecke
Gijs
1991
CCC Team
+ 26
40
07
Brändle
Matthias
1989
Israel Cycling Academy
+ 28
35
08
Pöstlberger
Lukas
1992
Bora - Hansgrohe
+ 34
30
09
Baska
Erik
1994
Bora - Hansgrohe
+ 40
25
10
Riabushenko
Alexandr
1995
UAE Team Emirates
+ 41
20
11
Sleen
Torjus
1997
Uno-X Norwegian DT
+ 44
15
12
Heinschke
Leon
1999
Development Team Sunweb
+ 45
10
13
Kristoff
Alexander
1987
UAE Team Emirates
+ 46
5
14
Shilov
Sergey
1988
Gazprom - RusVelo
+ 54
5
15
Owsian
Lukasz
1990
CCC Team
+ 55
5
16
Quaade
Rasmus
1990
Riwal Readynez Cycling
+ 01:17
3
17
Planet
Charles
1993
Team Novo Nordisk
+ 01:19
3
18
Frapporti
Marco
1985
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 01:24
3
19
Sisr
Frantisek
1993
Elkov - Author
+ 01:26
3
20
Grosu
Eduard Michael
1992
Delko-Marseille Provence
+ 01:35
3
21
Rajovic
Dusan
1997
Adria Mobil
+ 01:38
3
22
Groselj
Ziga
1993
Adria Mobil
+ 01:38
3
23
Boom
Lars
1985
Roompot - Charles
+ 01:42
3
24
Van Winden
Dennis
1987
Israel Cycling Academy
+ 01:44
3
25
Skaarseth
Anders
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 01:47
3
26
Asselman
Jesper
1990
Roompot - Charles
+ 01:53
27
Hoelgaard
Markus
1994
Uno-X Norwegian DT
+ 01:54
28
Viviani
Elia
1989
Deceuninck-Quick Step
+ 01:58
29
Montaguti
Matteo
1984
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 02:00
30
Jungels
Bob
1992
Deceuninck-Quick Step
+ 02:03
31
Brøchner
Nicolai
1993
Riwal Readynez Cycling
+ 02:23
32
Barta
Jan
1984
Elkov - Author
+ 02:34
33
Abrahamsen
Jonas
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 02:35
34
Mørkøv
Michael
1985
Deceuninck-Quick Step
+ 02:35
35
Laengen
Vegard Stake
1989
UAE Team Emirates
+ 02:38
36
Sagan
Juraj
1988
Bora - Hansgrohe
+ 02:43
37
van Poppel
Boy
1988
Roompot - Charles
+ 02:56
38
Liepins
Emils
1992
Wallonie Bruxelles
+ 02:57
39
Antunes
Amaro
1990
CCC Team
+ 03:00
40
Naberman
Tim
1999
Development Team Sunweb
+ 03:02
41
Spengler
Lucas
1994
Wallonie Bruxelles
+ 03:03
42
Sénéchal
Florian
1993
Deceuninck-Quick Step
+ 03:08
43
Zahalka
Matej
1993
Elkov - Author
+ 03:11
44
Kulikov
Vladislav
1996
Gazprom - RusVelo
+ 03:12
45
Neuman
Dominik
1995
Elkov - Author
+ 03:13
46
Katrasnik
Gasper
1995
Adria Mobil
+ 03:14
47
Rochas
Rémy
1996
Delko-Marseille Provence
+ 03:16
48
Krizek
Matthias
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 03:18
49
Märkl
Niklas
1999
Development Team Sunweb
+ 03:19
50
Beers
Matthew
1994
UAE Team Emirates
+ 03:19
51
Rikunov
Petr
1997
Gazprom - RusVelo
+ 03:24
52
Schlegel
Michal
1995
Elkov - Author
+ 03:25
53
Sinkeldam
Ramon
1989
Groupama - FDJ
+ 03:25
54
Bodnar
Maciej
1985
Bora - Hansgrohe
+ 03:26
55
El Fares
Julien
1985
Delko-Marseille Provence
+ 03:27
56
Lammertink
Maurits
1990
Roompot - Charles
+ 03:28
57
De Rossi
Lucas
1995
Delko-Marseille Provence
+ 03:30
58
Kubis
Lukas
2000
Dukla Banska Bystrica
+ 03:30
59
Porsev
Alexander
1986
Gazprom - RusVelo
+ 03:30
60
Timmermans
Justin
1996
Roompot - Charles
+ 03:31
61
Barbier
Rudy
1992
Israel Cycling Academy
+ 03:32
62
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Riwal Readynez Cycling
+ 03:34
63
Stocek
Matus
1999
Slovakia
+ 03:34
64
Peron
Andrea
1988
Team Novo Nordisk
+ 03:34
65
Venchiarutti
Nicola
1998
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 03:35
66
Omrzel
Aljaz
2000
Adria Mobil
+ 03:36
67
Rumac
Josip
1994
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 03:42
68
Renard
Alexis
1999
Israel Cycling Academy
+ 03:47
69
Ista
Kevyn
1984
Wallonie Bruxelles
+ 03:50
70
Janiszewski
Sylwester
1988
Voster ATS Team
+ 03:52
71
Kulikovskiy
Alexandr
1997
Gazprom - RusVelo
+ 03:54
72
Salmon
Martin
1997
Development Team Sunweb
+ 03:55
73
Grabis
Mateusz
1994
Voster ATS Team
+ 03:55
74
Schillinger
Andreas
1983
Bora - Hansgrohe
+ 03:59
75
Delettre
Alexandre
1997
Delko-Marseille Provence
+ 04:13
77
Magnusson
Kim
1992
Riwal Readynez Cycling
+ 04:18
78
Kusztor
Peter
1984
Team Novo Nordisk
+ 04:25
79
Gatto
Oscar
1985
Bora - Hansgrohe
+ 04:28
80
Vakoc
Petr
1992
Deceuninck-Quick Step
+ 04:28
81
Pelucchi
Matteo
1989
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 04:29
82
Franczak
Pawel
1991
Voster ATS Team
+ 04:29
83
Wallin
Rasmus Bøgh
1996
Riwal Readynez Cycling
+ 04:36
84
Kongstad
Tobias
1996
Riwal Readynez Cycling
+ 04:49
85
Cully
Jan Andrej
1995
Dukla Banska Bystrica
+ 04:49
86
Weening
Pieter
1981
Roompot - Charles
+ 04:58
87
Guarnieri
Jacopo
1987
Groupama - FDJ
+ 05:25
88
Brand
Sam
1991
Team Novo Nordisk
+ 05:30
89
Zimmermann
Georg
1997
CCC Team
+ 05:32
90
Jarc
Aljaz
1999
Adria Mobil
+ 05:36
91
Kierner
Florian
1999
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 05:45
92
Carr
Simon
1998
Delko-Marseille Provence
+ 05:45
93
Horvat
Ziga
1998
Adria Mobil
+ 05:50
94
Bugge
Martin Urianstad
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 05:54
95
Steininger
Fabian
2000
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 06:16
96
Sagiv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 06:20
97
Poli
Umberto
1996
Team Novo Nordisk
+ 06:40
98
Räim
Mihkel
1993
Israel Cycling Academy
+ 06:41
99
Reichenbach
Sebastien
1989
Groupama - FDJ
+ 06:48
100
Sinschek
Nils
1998
Development Team Sunweb
+ 06:50
101
Kamstra
Brian
1993
Team Novo Nordisk
+ 06:53
102
Plucinski
Leszek
1990
Voster ATS Team
+ 06:54
103
Kukrle
Michael
1994
Elkov - Author
+ 06:59
104
Bellan
Juraj
1996
Dukla Banska Bystrica
+ 07:15
105
Ten Dam
Laurens
1980
CCC Team
+ 07:22
106
Maas
Edo
2000
Development Team Sunweb
+ 07:41
107
Vorobyev
Anton
1990
Gazprom - RusVelo
+ 08:01
108
Robeet
Ludovic
1994
Wallonie Bruxelles
+ 08:03
109
Krawczyk
Szymon
1998
Voster ATS Team
+ 08:08
110
Zoidl
Riccardo
1988
CCC Team
+ 08:41
111
Malik
Robert
1993
Slovakia
+ 08:42
112
Molly
Kenny
1996
Wallonie Bruxelles
+ 08:54
113
Buchmann
Emanuel
1992
Bora - Hansgrohe
+ 09:02
114
Sutherland
Rory
1982
UAE Team Emirates
+ 09:07
115
Konovalovas
Ignatas
1985
Groupama - FDJ
+ 09:22
116
Canecky
Marek
1988
Dukla Banska Bystrica
+ 09:45
117
Bajc
Andi
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 09:50
118
Schreurs
Hamish
1994
Israel Cycling Academy
+ 10:20
119
Hvideberg
Jonas Iversby
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 10:24
120
Lozano
David
1988
Team Novo Nordisk
+ 11:16
121
Six
Franklin
1996
Wallonie Bruxelles
+ 11:28
122
Jules
Justin
1986
Wallonie Bruxelles
+ 11:35
123
Kasko
David
1997
Slovakia
+ 13:26
124
Haring
Martin
1986
Dukla Banska Bystrica
+ 13:36
125
Lajcha
Juraj
1994
Slovakia
+ 14:25
126
Andersen
Idar
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 15:21
127
Forray
Andras
2000
Pannon Cycling Team
+ 15:51
128
Keisse
Iljo
1982
Deceuninck-Quick Step
+ 16:01
129
Beres
Stanislav
1992
Slovakia
+ 17:56
130
Brkic
Benjamin
1996
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 19:07
131
Vlcak
Martin
1998
Dukla Banska Bystrica
+ 19:08
132
Orosz
Gergely
1999
Pannon Cycling Team
+ 20:11
133
Bozic
Jon
1996
Adria Mobil
+ 21:29
134
Stash
Mamyr
1993
Gazprom - RusVelo
+ 22:29
135
Coma
Richard
2000
Slovakia
+ 25:07
136
Wacker
Ludvig Anton
2000
Development Team Sunweb
+ 25:13
DNF
Babic
Adrian
1996
Slovakia
DNF
Varhanovsky
Jakub
1999
Dukla Banska Bystrica
DNF
Kankovsky
Alois
1983
Elkov - Author
DNF
Gaudu
David
1996
Groupama - FDJ
DNF
Dina
Daniel
1997
Pannon Cycling Team
DNF
Fetter
Erik
2000
Pannon Cycling Team
DNF
Filutas
Viktor
1996
Pannon Cycling Team
DNF
Moricz
Daniel
1996
Pannon Cycling Team
DNF
Szabo
Miklos
1998
Pannon Cycling Team
DNF
Wollenberg
Tim
2000
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Banaszek
Adrian
1993
Voster ATS Team
DNF
Stachowiak
Adam
1989
Voster ATS Team
Information
Okolo Slovenska
Slovakia
18th -21st September 2019
2.1